CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 11806|Reply: 56

Anak Anak Berjauhan dengan Ibu Bapa

salam..nak mintak pendapat, agak agak kalau ibu berjauhan dengan anak2 ada kesan psikologi tak..
Last edited by tapirbiru on 20-10-2013 08:10 PM

berdasarkan pengalaman keluarga aku,
masa kecik family susah, parent aku hantar abang aku duduk dengan makcik, lepas tu hantar ke atok nenek, tak lama, setahun je berpisah dengan keluarga, waktu tu umo dia 6 tahun. Setiap hari abang aku menangis rindukan kitorang. Sekarang ni dia dah besar, umo 23, masih menyimpan dendam kat mak bapak aku sebab "buang" dia, lepas tu "pass" dia macam barang. Itu sebab terpaksa, family susah, takde pilihan, tapi dia tak boleh terima, marah dia tak habis lagi.. mak bapak kitorang pun sedih apa nak pisah dengan anak kecik, nak buat camane..
paling teruk, dia suka berkawan dengan budak-budak gam, kongsi gelap, bekas perogol budak2, pencuri, penyamun, semua. join ke tak aku tak tau, yang aku tau, dia buat semua tu sebab nak sakitkan hati mak bapak. aku tegur dia jangan kawan dengan diorang, tau dia jawab apa?
"Diorang tu semua senasib dengan along! Anak buangan!", penat je mak beranakkan dia, sedap mulut cakap macam tu..

kalau dia tak tunjuk masa kecik, tunggu dah besar nanti baru nampak marah+merajuk dia,
tapi bergantung pada personality anak jugak. kalau budak kecik tu ok, cool je, takde apa kut.. mungkin lah..

ada kut.. lagikan anak siput yang tinggal kat rumah pengasuh...10 jam sehari..pengasuh pulak jaga dua org budak je..jaga die mcm cucu..kadang2 bila siput jemput anak balik rumah..pun anak takmau..nk duduk dengan nenek die..

husband siput lg kesian..kitorang dah 4 bulan PJJ..die balik sebulan or dua minggu sekali..skali balik 2 hari je...balik jumaat sabtu pergi..jumaat tu biasa antar jugak anak ke rumah babysitter...sabtu tu baru dpt spend masa dengan anak kejap..anak langsung takmau dengan dia..anak kenal die..cam..tp taknak duduk dengan papa die..

kenapa tapir tak bawak je anak pergi sekali? kalau kawin bukan ada biasiswa utk keluarga? kalau takde dan mmg tak boleh bawak anak..tapir kena kerap2 balik la...siput rasa..mmg la kita ada skype..vide conference..tp mungkin lain sikit effect dia berbanding kalau ibu beri sentuhan dekat anak

tabahlah tapir..moga ada jalan penyelesaian yang baik utk tapir

yup..rasanya ada kesan..VV dok seumah ngan makayah..anak2 mereka tolong jagakan dari KECIK..kesanya hari2 nak tido ngan nenek atuk..masakan & minuman nenek lagi sedap..apa2 hal nenek atuk..hmm..

Berapa lama nak pegi tu? Alahai kalau saya tak sanggup rasanya...mesti asik terngiang2 suara anak2...
kakau boleh bawah..bawak lah sekali...
kalau terpaksa...tawakkal aje lah.

ada sorg gini...dia ckp dia boleh..so dia pegi...lps tu..tak boleh.
last2 suami dgn anak2 menyusul.hehhee

Follow Us
bshajakmamsksk Last edited by tapirbiru on 20-10-2013 08:01 PM

anak2 yang mak ayah sibuk (pagi keluar kerja, lewat petang baru balik, lepas isyak keluar buat kerja lain pula)
pun dah bagi kesan pada anak.
ada anak boleh faham. ada anak yang rasa dia terabai. tak cukup kasih sayang.
lepas tu cari gf/bf sebab nak rasa disayangi. lepas tu haaaaaa faham2 la.

apatah lagi la anak yang diserah pada atok nenek jaga.
lepas ni kalau anak tu tak brapa nak taat pada mak, ayah, semua lebihkan atok nenek, jangan duk nyanyi pasal anak derhaka, pasal penat mengandung 9 bulan..
ternyata la anak tu umurnya jauh lagi muda pada mak ayah, jauhh lagi tak matang..

bagi aku, apa jadi pun, dahulukan la mana yang perlu. tinggal anak sebab nak cari duit untuk hidup mewah, tinggal anak untuk sambung belajar, seolah letak dunia dulu sebelum anak.
padahal anak tu saham akhirat kita juga.
sambung belajar di uni tempatan sudah la. kalau nak juga luar negara, make sure boleh bawa anak skali.
jangan sampai bila dah besar, anak tu rasa dia dibelakangkan.. dia rasa ja gitu, masalah la nanti.
luka tu berbelas tahun tak sembuh lagi

copMohor posted on 2-10-2013 06:44 AM
anak2 yang mak ayah sibuk (pagi keluar kerja, lewat petang baru balik, lepas isyak keluar buat kerja ...

very good advice...not the end of the world kalau tak dapat further studies overseas..

copMohor posted on 2-10-2013 06:44 AM
anak2 yang mak ayah sibuk (pagi keluar kerja, lewat petang baru balik, lepas isyak keluar buat kerja ...

good advise..too bad..kakak dh pergi
Last edited by tapirbiru on 20-10-2013 08:11 PM

tapirbiru posted on 2-10-2013 11:33 AM
good advise..too bad..kakak dh pergi US pun... husband dia keje kat KL..balik kampung dua minggu s ...

MasyaAllah......siannyaaaaa...siap meraung lagik....TT amik alih la jaga anak kakak tu......sian yg sulung tu ......

Sepupu aku dua org.. Anak kakak nye sorg dok dgn opah kat kg.. Ni sbb opah nye yg mintak nk jage sbb syg sgt kn cucu sulung.. Jage dr lahir sampai skrg dah darjah 1. Anak adik nye lak pun same tp ni kes sbb adik nye dah bercerai.. Anak sorg, so anta anak balik kg bg opah jage konon nye hidup x stabil lg sbb baru cerai nak cari keje bagai.. Mase anta anak baru umur setahun skrg dah nak masuk 2 tahun..

Dua beradik ni balik jenguk anak kat kg sebulan sekali.. Last2 skrg ni anak lebih perlukan opah dr mak sendiri.. Mak sendiri x de pun x pe yg penting opah nye ade.. Aku tgk pun kesian jer mcm dah x de mak bapak hidup menumpang kasih opah... Hmmmm

juita posted on 2-10-2013 12:26 PM
MasyaAllah......siannyaaaaa...siap meraung lagik....TT amik alih la jaga anak kakak tu......sian y ...

ehehe..anak sendiri pun mcm nak pengsan jaga, lagi plak nak jaga anak org..mak dia pun mcm x kisah,..

berapa lama kakak TT pergi US tu? Kena tgk jugak how long kan....

Tapi saya lebih risaukan anak 4 tahun yg tak pandai cakap tu. Tak pergi check Dr ke?
Kesian.... ibu dan ayah sibuk, patutnya dah 3 tahun tu warning bells dah patut ada. Mesti risau. Ni kena tinggal pulak....

Saya paham keperluan ibu nak further studies. Utk anak2 jugak. Ayah pun kerja in KL. Takkan senang2 nak resign ke apa ke. But apa apa pun, handle la anak yg 4 tahun tu dulu...

setahun gak la..anak baru je apoimen doc..so ade folo up lagi..byk lg test nak kene buat..tu la.. Last edited by tapirbiru on 20-10-2013 08:11 PM

tapirbiru posted on 2-10-2013 02:08 PM
setahun gak la..anak baru je apoimen doc..so ade folo up lagi..byk lg test nak kene buat..tu la..kal ...

susah ni.. karang kalau delayed development tak boleh nak masuk sekolah biasa kena masuk special school bagai lagi susah.. sorry to say but hte parents are just selfish.. jenis2 macam ni toksah buat anak la...

tapirbiru posted on 2-10-2013 02:08 PM
setahun gak la..anak baru je apoimen doc..so ade folo up lagi..byk lg test nak kene buat..tu la..kal ...

oh so siapa yg bawak anak tu pergi appointment semua? I hope its the father and not atok and wan....

ajiqah posted on 2-10-2013 02:24 PM
susah ni.. karang kalau delayed development tak boleh nak masuk sekolah biasa kena masuk special s ...

Masing2 punya pilihan Last edited by tapirbiru on 20-10-2013 08:12 PM

ya allah...ada jgk pesen gini.siannya kt anak sulung tu...apa lah perasaaan dia tu.
mesti bergenang air mata seminggu dua ni.

ilham_ryana posted on 2-10-2013 05:47 PM
ya allah...ada jgk pesen gini.siannya kt anak sulung tu...apa lah perasaaan dia tu.
mesti bergenang ...

aah..ade jugak pesen gini..igt dlm drama je...seronok baca komen2 korang kat sini