CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3704|Reply: 22

cara didik anak

ok...aku ada anak lelaki umur 2 tahun.. aku  tak pernah marah (marah sikit2 ada la)..pukul tak pukul sangat la..ada bace petua nabi ajar anak, adalah dengan memberi kasih sayang sepenuhnya sehingga umur 7 tahun.

masalah kat sini, anak aku sekarang macam mengada2..bila ramai orang die merengek je sampai orang lain pandang, dorang menyampah tengok anak aku, maje. . pergi shopping complex nak ikut kepala dia je. nangis2 nak jalan sendiri taknak masuk troli. boelh ke aku cubit? boleh ke aku herdik? aku dah try petua peluk ank erat2 bila die buat perangai.

anak aku selalu jadi mangsa buli oleh anak orang lain..selalu kena gigit..nampak la bekas2 gigitan kat tangan dia bila aku ambil dia dr kerja. cane nak ajar ank aku? suruh dia pukul balik? suruh dia sabar? hahahaha

korang ada petua lain tak...

x berniat nak rotan ke?

ank baru sorang ke TT..kalo sorang bagilah dia adik..

insyaallah thun dpn

akudansesuatu posted on 24-10-2013 11:59 AM
x berniat nak rotan ke?

bule ke gune rotan utk ank yg baru 2 tahun...

anak aku dl sampai skrg nie pon mcm nie gak...ada ms ikut kepala dia jer nak melalak dpn org ramai...aku biarkan jer dia buat perangai tp nak dptkan apa yg dia nak beli tu tidak ler...kalo aku kata tak tu tak ler maksudnye...tp kalo setakat dia nak sorong troli tu..bg kan jer...dia sorong belakang aku jg depan abah dia jln paling belakang...tp anak aku nie aku jg sendiri..msk tadika kene gigit gak gan kawan2 dia...bila teacher dia tanye kenapa bila kawan gigit tgn tak tarik...dia diam jer..bila aku tanye kat umah baik2 dia baru citer dia ingat kawan2 dia gigit dia mcm aku n abah dia gigit2 manja...

kadang2 sebenarnye aku rs anak2 kecik nie dia banyak nak tiru apa yg kita buat...mungkin dia fkr best sangat tolak troli nie..so tu yg beria2 nak sangat...

Rate

1

Follow Us
poyohabis posted on 24-10-2013 05:44 PM
anak aku dl sampai skrg nie pon mcm nie gak...ada ms ikut kepala dia jer nak melalak dpn org ramai.. ...

YES, ank ko dgn aku banyak persamaan...sebab aku n husb memang selalu gigit ank aku, gigit manje je la, main2 dgn die...dgn ank kawan tu gigit sampai berbekas2, die boleh tunggu lagi??? siap hulur jari bagi gigit lagi...yelah betul cakap ko, die pk orang tu gigit manje agaknye...then cane ko atasi...aku sian tengok anak aku kena gigit ni..latest gigit tang muka k...adoi....

tolak troli tu selalu...time sedara ramai anak aku ngengade sangat...merengek je..aku tgk mate orang lain pandang anak aku, sambil mcm kata " isshhhh mengade betul"...salah ke anak aku jadi centu? and dorang gemar ngusik anak aku, dah tau anak aku centu lagi gemar ngusik sampai pening pale aku...kang marah nak kate kite manje anak...x k...aku pning pale kalo setiap mase nangis je, jangan lah ngusik....

bila aku dukung baby org lain, anak aku marah....persoalan di sini, aku manjekan anak ke? aku xberapa beli ape yang die nak...if xboleh aku cakap elok2, doa aku dpt duit banyak ke, hihihihih....die faham...

bile berkumpul dengan adik beradik, anak aku suka menangis, ramai kate manje sgt....then, aku kena marah or pukul ke? sebab die nak perhatian yang lebih...aku xfaham...macam bagi dorang aku salah didik anak aku centu...die kan selalu kena gigit n pukul, then bile budak tu even pukul sikit anak aku dah melalak, maybe fobia...tapi org lain tengok, dorang kate, ala sikit je pun kena....ishhhhh

widad11 posted on 25-10-2013 09:29 AM
YES, ank ko dgn aku banyak persamaan...sebab aku n husb memang selalu gigit ank aku, gigit manje j ...

anak aku dah 4 tahun...aku ada ckp kawan2 gigit tak sama mcm ibu dan abah gigit..ibu n abah gigit tak sakit..jd kalo boleh adik jgn bagi kawan2 gigit adik...anak aku anguk kepala jer kata tak nak bagi kawan dia gigit...lps tu tak de dah kene gigit...tengok la bape lama tahan tak kene gigit gan kawan2 dia...pipi anak aku nie bulat...badan berisi..memang sedap ler kalo yg mengigit tu kan...terasa mcm  mkn ayam drumstik jer

anak aku kalo jumpe saudara mara ok jer...cuma penyakit jual mahal tak abis2...tak nak kat org..tak nak salam tu dah mesti...dipakse pon tak nak..tah ler tp mak saudara aku faham..adik2 aku kalo anak aku ada dia org suka ajak main permainan kanan2..tah pe2 la dia org main..dengar anak aku sembang la gan pak saudara dia...mungkin adik beradik ko asyik bersembang kot..tak hiraukan anak ko..jd anak ko nak tarik perhatian la agaknye...

anak aku satu mslahnye kalo pegi beraya kalo jumpe kawan2 kenit dia tu  ok la dia leh main sama2...tp kalo jumpe cousin aku yg ensem2 gatainye tu terserlah la pulak..leh duk mengadap cousin aku yg ensem pd mata dia...duk jer dpn cousin aku gan tak tau malunye...cousin aku lak yg malu..ye la budak2 baru lps spm baru masuk univ...bila dah tau anak aku suka kat dia baru la nak di dokongnye anak aku...bg gelang tangan n mcm2 ler..kumain ler anak aku suka...ada suami aku suka2 tanye la "adik nak kawin gan sape la dah besar nanti" anak aku leh jawab "adik nak kawin gan abg ensem....abg ensem bg adik mcm2 adiah..nengok2" sambil tunjuk gelang tangan n permainan yg dia dpt..gatai anak aku nie

aku rs ko kene selalu ckp gan anak ko kot mcm suami aku selalu nasihatkan anak aku jgn buat perangai nanti org tak suka...bila org tak suka nanti tak de sape yg sayang...kene selalu ingatkan...budak2 kan...anak aku ms kita pesan ok jer jawapnye..lps tu ada gak buat perangai dia...mak saudara aku ok jer tak de pulak kata mengada ke apa...dia org anak ramai 7-8 org dah bercucu dah faham gan perangai budak2...

poyohabis posted on 25-10-2013 09:54 AM
anak aku dah 4 tahun...aku ada ckp kawan2 gigit tak sama mcm ibu dan abah gigit..ibu n abah gigit  ...

adik badik bagi perhatian, anak aku jual mahal, xnak kat dorg, sampai jerit2...tu yang lagi gemor dorg ngusik, sampai aku pening..tp bg dorang anak aku manje..budak xsmpai 2 tahun xbape faham lagi..aku kate lari...die xlari...huhuhuhu

sementare nak besar kan..tapi sakit ati aku tengok lebam kat tangan n muke ank aku kena gigit, sakit wooo...nak marah pun xbuleh sebab yg tukang gigit pon umo lebih kurang....

tapi ramai kate anak aku terlebih manje...sebab ape, sebab dia pilih orang yang die nak aje, yang die xnak die akan nangis...kalau ramai orang mula la die wat pangai merengek2....
nak something tu memang die nak, tapi kalau aku xbagi n alih perhatian, die lupa la jap...

ade la orang ni suruh aku tegas dengan anak...nak aku tegas sebab ape...dorang kate anak aku tu manje, kena usik sikit dah nagis...bayangkan k...anak aku ari2 kena gigit n pukul...bile kena gigit kat orang yang same, even skit je kena, die nangis mcm kena sakit betul2...

tapi orang suruh tegas dengan anak aku yang kena gigit? budak yang menggigit tu dorang xkate ape...dorang blame anak aku yang nangis...tu yang aku tensen...aku kena tegas ke kat anak aku yang kena gigit sampai lebam2??? adoi

tapi bile depan aku, die pukul balik budak tu...belakang aku, org yang jage anak aku kate, ank aku xberani...huhuhuh

widad11 posted on 25-10-2013 10:13 AM
adik badik bagi perhatian, anak aku jual mahal, xnak kat dorg, sampai jerit2...tu yang lagi gemor  ...

aku kalo blk kg aku biarkan jer anak aku...nak kene buli ke apa ke...biarkan jer la..dah ms tu jer nak berjumpe saudara mara nye...nak nangis ke apa ke...ms tu jer la...tp awal2 suami aku dah pesan nie semua kuarga...jadi tak boleh nak berlagak jual mahal..ckp gan budak kenit...bukan dia faham pon..ye ye jer...lps tu buat perangai balik...

aku ms anak aku ml2 kene gigit aku jumpe teacher tadika...n teacher tadika panggil budak yg gigit anak aku n mak budak tu sekali...pd aku tak kira beso ke kecik ke kene tunjukkan yg kita serius...pdhal aku sian gak budak yg gigit anak aku kene marah gan teacher...tp tuk bg pengajaran kan...kang asyik mengigit jer...tak pon ko jumpe la bg tau kat budak kenit yg gigit anak ko tu " acik tak suka kamu gigit anak acik...kalo acik gigit tangan kamu rs sakit tak..." style ugut2 sikit...budak2 kan takut bab2 ugut nie...buat le muka serius jgn gelak2 lak...kang tak takut budak kenit tu...jht aku mengajar benda tak baik nie

salah ke care aku didik anak, aku bg perhatian, jarang marah, cakap elok2....
bila aku amik anak aku, die nangis2 nak melekap kat aku, dorang blame aku kate manjekan anak? hah???
aku bukan belikan mainan mahal2 ke, tunaikan ape yang anak aku nak ke...aku bagi perhatian, tu salah ke?

die melekap kat aku sebab die rindu aku, pe la dorang ni...anak aku kena gigit, dorang stil kate aku manje anak, sbb ank xreti jage diri..nangis bile kena sikit...pening2

poyohabis posted on 25-10-2013 10:22 AM
aku kalo blk kg aku biarkan jer anak aku...nak kene buli ke apa ke...biarkan jer la..dah ms tu jer ...

blk kg jumpa sekejap je kan...ni budak tu di jaga same2...so sentiase bersame..umor lebih kurang..pernah ugut,penjage tu pernah tampar lagi, tapi lagi kite marah, lagi budak tu dendam n buat anak aku,huhuhuh

tapi bila ade org lain tengok, di katenye anak aku yang ngengade, dah ari2 kena, x ke dak tu fobia.

widad11 posted on 25-10-2013 10:28 AM
blk kg jumpa sekejap je kan...ni budak tu di jaga same2...so sentiase bersame..umor lebih kurang.. ...

nape tak cari pengasuh baru...anak sy dl nsb tak baik ms mula2 dpt pengasuh...yg no 1 tu hampeh sibuk nak jg anak org sibuk nak berniaga makanan kat putrajaya..suami nampak terus angkut balik umah...terus tukar pengasuh ke 2 n ke 3...memang lps tu dpt pengasuh yg sangat2 elok...seekor nyamuk pon tak leh duk kat anak saya...saya bukan nak ckp saya nie baik sangat...tp kesian anak kita kecik2 lagi dah tertekan kalo mcm tu...nanti mesti trauma...awak cari la pengasuh lain yg ok sikit...mcm sy dl..pengasuh pertama saya byr rm400 tuk pengasuh ke 2 n ke 3 saya byr asas rm450 tp kalo selalul sy jemput lambat sy bg extra rm50 jd rm500...tp kalo sy jemput lambat selalu pengasuh anak sy ajak sy mkn mlm sama...kira tak berkira la antara sy gan pengasuh...anak awak mungkin trauma kot...siannye

Rate

1

widad11 posted on 25-10-2013 10:21 AM
tapi bile depan aku, die pukul balik budak tu...belakang aku, org yang jage anak aku kate, ank aku x ...

sebab ko ada..anak ko berani...bila anak ko tak de dia kene buli..kalo aku jd ko awal2 lagi aku cari pengasuh lain...aku nie bab2 org nak mengasuh anak  aku memang cerewet...sebab aku nak anak aku selesa ms aku keje...aku tak nak anak aku merana emosi...dah nak marah nie

poyohabis posted on 24-10-2013 11:23 PM
nape tak cari pengasuh baru...anak sy dl nsb tak baik ms mula2 dpt pengasuh...yg no 1 tu hampeh si ...

Baguslah cara ini - pengasuh pun happy bila kita terlewat.

poyohabis posted on 24-10-2013 06:22 PM
aku kalo blk kg aku biarkan jer anak aku...nak kene buli ke apa ke...biarkan jer la..dah ms tu jer ...

untunglah - kalau di sini kita ckp mcm tu pada budak yang mengingit memang kena saman lah jawapnya.

Sini mmg leceh sikit kalau ada kes buli buli ni. Emak ayah tak tau siapa si pembuli kadang sakit jiwa sebab time anak kena buli tak ada orang yang nampak time anak balas balik ada jer yang nampak.

Budak dua tahun - yang jaki tengok kerenah anak kita tu belum ada anak lagi kot. Kot ada anak sure anak anak tu asyik dicubit dan diherdik.

Budak baru dpt jalan surelah tak nak dok dlm stroller. Biarlah dia. Asal jangan dia berlari menyorok sana sini sudah :-)

vv2005 posted on 23-10-2013 11:24 PM
ank baru sorang ke TT..kalo sorang bagilah dia adik..

Jangan bagi adik biarlah dia dpt kasih sayang secukupnya. Ada adik nanti lagi lah tak ada masa nak layan dia.

12Next
Return to list New