CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9091|Reply: 56

In law tak dgr kata

Akum..
saya tak pasti sama ada tajuk ni dah ada ka lum b4 this..
kalo dah ade..appreciate boleh merge kan..
kalo belum..i need you all nya opinion..
aku actually dah lama nak tulis lak forum ni..tp selalu tak sempat.
tp now aku kene gak tulis sebab aku rase aku cam dah tak tahan..
all this while aku diam jer apa aku nya inlaw buat..but today aku rase.
aku cma nak meletup jerr..
aku baru dpt baby age 2 months plus..buat mase ni inlaw aku jaga..
dorang nak sgt jaga..aku kasi jer la sebab dr aku pantang lagik..in law aku ni
nak sgt jaga aku...aku just ckp..aku nak pantang umah mak aku..
now aku dah abis pantang...aku allow la jaga anak aku..even ade benda
yg aku tak setuju dorang buat..tp aku buat tutup mata jer la..
tp my kesabaran dah sampai tahap..
sebelum pi keje paagi tadik...akak ipau aku ( anak pompuan die call la) ckp anak die ckp katil..
in law aku suh tuam kan dulu or pi klenek dulu ka..tak tau la..akak ipau aku ni memang jenis mengada and tka leh nak berdikari langsung..nak gak suh in law aku pi datng tgk sebab die nak pi keje..
aku dgr la gak conversation dorang lam tipon...
bila aku turun nak pi keje..mak mertua aku tanya aku..dio nak bawak anak pi umah akak ipau aku tuh..
aku bukan apa..anak aku lak sekarang tgh demam..sebab baru kene cucuk ..pagi tadik lak ujan lebat..
aku dah ckp kat inlaw aku..leh tak tunggu tghari sebab ari ni aku lunch lama...so aku balik la
jap..
aku siap ckp anak aku demam..ni lak ujan..kang kene ujan ka apa ka..susah kang..so in law aku ckp ok la..die akan tunggu aku tghari ni..
on the way pi opis aku call hubby aku ckp sal ni la..laki aku ckp dio nak balik memang tak leh..
aku lagik la hangin kan...tak per lah..aku ckp nanti lunch aku balik...
lam kul 8.45 tadik...hubby aku call inlaw aku (mak die la)...NAK TAU APA??? hubby aku ckp..
inw aku dah on the way pi umah anak die tuh...siap bawak anak aku tuh..ngna pakai baju tidur nya...bila aku dgr tuh..YAALLAH...kenapa inlaw aku camni...tak sian ka kat anak aku??? dah la
tgh demam...tgh tidur lak tuh..ngan ujan lagik..bila aku dgr jer hubby aku ckp ..aku terus
menangis..
dalama hati aku just berdoa..tuhan lindungi anak aku...
yg aku pelik napa in law aku tak call aku ckp nak bawak kuar anak aku?? aku dha ckp ngna die b4 pi keje tadik..aku tak nak anak aku kuar time2 ujan ni...tp napa die degil yek??
hubby aku..banyak kali ckp sorry kat aku...sebab mak die buat camtu kat aku...
aku just diam jer..tp actually air mata aku dah kuar time tuh..
apa korang rase aku patut buat??? ckp kat die???
cam aku ckp la tadik..actually banyak benda yg aku tak kasi buat ..tp inlaw aku still buat...tp
aku diam kan jerr...
i need ur advise...thank you

Rate

1

Sila beri org lain jaga anak you
kalau u dah tak puashati dgn cara penjagaan ur In law.
Full stop.

Setuju sgt la dengan Meow...
carik baby sitter/nursery...
nanti lama2 hubungan dgn in law pon serabut..hati kita pun sakit je tiap hari.
usahakan la...

khdn... mintak maaf la kalau tersinggung dgn my opinion.

tapi i think you are overreacting.

saya pun, takkan setuju if siapa saje yang jaga my baby, bawak my baby keluar time hujan while my baby is down with a fever.
and i agree your SIL a bit melampau, anak jatuh (i assume jatuh & you typo masa menaip tadi) katil pun sampaikan nak kena panggil mak dia datang tgk.

anyway, it is not sumthing really serious sampai kena menangis dan hilang kesabaran langsung.
kalau nak ikutkan, both you & your SIL overreacted. sorang, anak jatuh katil pun sampaikan nak si nenek datang tgk, well... actually, if anak tu jatuh & nangis kuat, then it is OK, unless budak tu jatuh, tak nangis, terdiam, later on muntah2 biru, then memang patut flash red flag & bawak pegi jumpa ped ke apa.

you pun, anak demam sebab cucuk je, yes, kalau nak ikutkan, memang tak patut bawak keluar time hujan, well, memang tak patut bawak gi mana2 pun, tp tak perlu lah sampai nak bengang dekat in law tahap maksima.
anak you demam kena cucuk, bukannya suffering from biliary atresia macam anak shin tu.

maaf sekali lagi, tak berniat nak hurt your feelings, after all, this is only my opinion, tak semestinya betul.

bak kata meow & ampersan, cari je lah another nanny for your baby, so that tak keruh keadaan. you can gv the excuse of taknak susahkan your in laws. utk kukuhkan lagi your reasons, cari yang sebelah rumah je. so, boleh cakap, dekat dgn rumah. atau, yang dekat gila dgn your work place, bg alasan, mudah nak check on the baby kalau ada apa2 problem.

cuma, your in laws maybe nak bela your baby coz mereka rasa sunyi & suka nak ada tangisan & gelak tawa kanak2 dalam rumah  tu... apa2 pun, jgn sampai keruh hubungan mertua - menantu.

Rate

1

Kita and our inlaws have different opinions on things. Kalau nak beri MIL jaga anak, masing2 kene compromise. Both YOU and MOTHER IN LAW. Kalau rasa takboleh compromise (or tgk MIL nak u ikut cakap dia ajer), better cari orang lain jaga anak u supaya hubungan u and MIL tak terjejas in future.

Rate

1

betul kate MAC,
kalau dah sampai tahap u tak boleh sabar,better carik bbysitter lain.
onethings,jnglah smpei mil u kecik hati lepas nih.dia pun sygkn cucu nyakn.
discusslah ngan hubby what to do.

Follow Us
1. Kak Ipar dia jeles sebab emak dia terlebih sayang anak khdn

2. Khdn -- anak you your MIL jaga sepenuh hati, tak mungkin dia nak cucu kesayangan dia itu sakit, kena hujan etc etc. Anggap sahajalah keadaan itu memaksa dia take that action.

3. Semua orang ada prob bila MIL/mak sendiri jaga anak contoh:
- dia orang bagi anak susu cara baring
- dia orang lambat tukar diapers anak sebab sembahyang
- Dia orang tak pastikan susu anak kita dlm suhu sepatutnya
- Dia orang tak guna cycle yang sepatutnya bila cuci baju anak kita
- Dia orang tak lapikkan play mat anak kita dgn lampin or kain sebelum letak anak kita bergulik gulik atas lantai
banyak lagi lah ..

Utk penyelesaian -- bila di rumah kita buat lah cara kita dari sini mereka akan notice dan ubah cara mereka. Kalau mereka tidak berubah kerana pada mereka cara mereka betul -- tak perlulah kita bersusah hati. Carilah babysitter bagi lah mereka alasan yang tidak melukakan hati mereka.

khdn.... sha nak bagi opinion sha .... dulu masa sha lepas pantang sha hantar adam umah kakak so far dia jaga memang ok tapi ader juga benda sha tak puas hati pastu biler sha moving new house sha hantar umah nanny yg sama blok tapi tak sama seperti kakak jaga ... anak sha kena gigit ngan cucu dia ...kepala benjol le ... pipi lebam le ... dahi lebam semuanya atas kecuaian nanny... biler kita tanya dia kata anak sha tak reti duk diam..so sekarang sha antar walker ..sha kata tak yah keluar dari walker kecuali tidur aje ...selalu sha selalu pesan kalu ader sapa buat adam gigit aje walhal adam baru 10 bulan . ..sha hantar kat nanny ni sampai adam pandai jalan lepas tu sha akan hantar ke taska...
Biar relative kita yg jaga sebab kasih sayang dia masih ader compare orang luar ...itu pendapat sha aje ...

me faham prob u, khdn sbb me sndr pun x puas hati dgn cara my mil jg my son ms dlm pantang. sbb apa kita tak puas hati sbb dorg tu bukan ahli keluarga sedarah dgn kita. lain padang lain belalang. kalu adek bradek kita yg bela sure dorg bela cara mak kita. n sebenarnya mindset kita ni pun lbh byk dipengarauhi oleh cara mak pak kita menjaga adek bradek kita. tu yg wujud x puas hati. apa yg dorg bt tak sma mcm yg mak pak kita bt. nasihat me tp kita ikutkan jerla selagi benda tu tak buat anak kita cedera or sakit or watever. bila anak dlm jagaan kita kita buatla la cara kita. worse come to worse u slow talk la dgn ipor u tu. jgn pendam. kalu takut dia kcl hati u htr jerla kat bb sitter. pandai2la pk alasan. ada beribu2 lemon alasan kat dunia ni bole u guna. hati u pun puas.

Rate

1

ni catch 22 punya scenario la ni........dua-dua cucu sakit.........dua-dua tok nak kena tengokkan........tok pun jadi serba salah.......dua-dua dia sayang.........kalau aku jadik dia pun, aku akan compromise on something tapi without membahayakan anyone of them........
    tapi kalau rasa tak confident sangat ngan MIL......the best option is cari jer new babysitter.......... tapi word of caution.... for every action there is equal and opposite reaction......

sabar sabar.... kekadang kita tak prasan kita ni terlebih cerewet...:cf: jangan marahhh atau tersinggung ye...

biasa la tu khdn,
orang lain tak sama ngan cara kita.
kekadang apa laki kita buat pon kita tak kenan kan?
simple example... cuci berak anak.... aku tak suka laki aku sabun kemaluan anak aku... kalo nak sabun, kat dubur je bukan kar faraj skali.... nanti anak aku ruam...
tapi laki aku buat gakss...(itu dulu laaa)

anak sulung i, mak i yang jaga...
pon banyak yang i tak kenan dan susah nak komplen sebab takut mak kecik ati
so terpaksa la terima....tolak ansur kena lebey..
perkara ni biasa terjadi
aku setuju sikit la ngan kata2 mclaren tuh....baby u demam sebab inject jer...
lagipun, inlaws u akan amik SEBAIK2 LANGKAH untuk elak anak u kena ujan...
naik kete kan? bukan jalan kaki pakai payung.....
sabar ek....

pastu, kalo anta rumah orang pon gitu gaks....banyak yg kita tak suka atau tak kenan, tapi orang tu buat kat anak kita....

memang la kena hadap....orang lain takleh buat sama cam kita buat kalo kita jaga sendiri anak tu

thanks fpr the opinion and the advise yg korang kasi..
ade yg ckp i overreacted tu...ntah la...cam org ckp la
setiap org ade diffrent ways and opinion sendiri..kan
yes i maybe paham 2 cucu tgh sakit..but i have given
my words to Inlaw..i akan balik jap lagi..tak leh ka
tunggu i balik then kalo die nak pi tgk cucu lagi satu
tu pi la..bukan nya i tak kasi die tgk langsung cucu
die sorang tuh...just that i suh dorang tunggu
kejap..
tp yg buat i lagi kecik hati...my in law pi jer..tak
nak die call i bila die nak pi tuh...tak tahu la kalo die
takut i marah ka apa ka..
demam budak ni bukan apa...ni la anak kita yg 1st.
of coz tak nak die sakit lagi teruk kan..sian
tgk budak sakit nih...lain la kalo org besau..leh ckp
semua...
on that time pon..my SIL punya hubby pon dah nak
amik cuti nak tgk kan anak die yg jatuh tuh..
tp my In law tak kasi..alasan die..die pi tgk nanti..
tu yg i tak puas ati tuh..bukan nya i tak kasi pi
langsung tgk cucu die yg sorang tuh..just cam i ckp la
i akan balik kejap lagi jap dr opis..and that time pon
ujan tgh lebat...kang kene ujan ka apa ka my baby..
lagi lak susah kang...
ntah la kalo org nak ckp i overreacted ka ..apa ka
pendapat masing2 la kan..
i pon dah discuss with my hubby sal benda tuh.
die ckp sorry sal mak die wat camtuh...ye la kan..nak kita kalo sakit ka apa ka..
yg berjaga malam kita gak...tak kan kita nak kejut kan inlaw kita lak.....

emm...susah nak puaskan ati sume pihak expecially in law...
nak kene jaga hati...even klau parents kite pon nak gak jaga hati diorg kan???

budak demam ni mmg payah...byk ragam,dak kecit kan..tk tau nk ckp..merengek je la...yg susah,kite ni sebagai mak ayah.....

moi pon dulu mil yng jaga...mmg akan ada benda yang kita tak puas hati. cuma moi nih jenis cakap terus terang. kalo cara mil tuh bertentangan ngan cara kita moi just anggap dia orang lama maybe lebih tahu, nenek mana tak sayang cucu. cuma tuh ler, mil pon paham perangai moi nih. bukan nak kurang hajar, cuma kalo benda tuh amat keterlaluan sampai memudaratkan kita tegur cara baik, just cakap kat dia dr kata bukan macam tuh sekian sekian. kalo dia boleh terima takpa, takleh pekakkan telinga jer...tuh masa dok skali. skrg dah pindah dok umah sdri, n anak pon dah dok ngan babysitter yang mmg very ok...

kalo rasa tak puashati, better cari bbsitter lain, kalo tak u n ur mil akan masam muka lak...

ni kes catch 22 la nie..... kalau aku jadi atuk pun mau pening kepala....maklumla dua-dua tu cucu......dah la sakit plak tu........ i think her intention is good.......i dun think she's planning to harm the baby masa keluar waktu hujan......
     next time, kalau terjadi gak situasi macam ni, maybe khdn boleh offer kat ur MIL nak amik cuti to take care ur baby.....
     if still banyak benda yg still tak puas hati, probably the best choice is cari babysitter especially kalau ur MIL dah berumur....... tapi kena buat benda ni delicately ......

ni anak u yg sulung ker.....?

masa MIL bwk baby tu jln kaki je ke..
atau pon ada transport..

kalo org lain jaga mmg kita x akan puas ati..kecuali kita sendiri yg jaga
so kena la sabar..
cam aku ..mak aku jaga..
bila ada benda2 yg aku x puas ati...aku diamkan jerk..memandangkan dia jaga drp masa aku berpantang sampai skg...so aku kesian la kt mak aku yg dh bersusah payah..
kekadang berkata2 gak dlm ati ..
so sabar je la..kalo cari baby sitter br pon ok gak..
tp x byk skit mesti MIL ko kecik ati..biasa la org tua kan..

Reply #17 fifie_olin's post

samalah saya. tak puas hati tapi hati je lah berkata2, mulut senyap ajek. bimbang dia kecik hati. baik mak sendiri atau MIL. diorang ni bertindak based on pengalaman dan pengetahuan diorang whereas kita ada pendapat sendiri kan.

sebelum pi keje paagi tadik...akak ipau aku ( anak pompuan die call la) ckp anak die ckp katil..
in law aku suh tuam kan dulu or pi klenek dulu ka..tak tau la..akak ipau aku ni memang jenis mengada and tka leh nak berdikari langsung..nak gak suh in law aku pi datng tgk sebab die nak pi keje..
aku dgr la gak conversation dorang lam tipon...

on that time pon..my SIL punya hubby pon dah nak
amik cuti nak tgk kan anak die yg jatuh tuh..
tp my In law tak kasi..alasan die..die pi tgk nanti..
tu yg i tak puas ati tuh..

MIL you pun tak pergi tengok anak your SIL you. SIL you (yg jenis mengada dan tak reti berdikari) pun kecik hati dan mengadu kpd suami dia. Suami dia pun termakan aduan tersbut lalu disatu masa nanti akan terkeluar lah ayat mcm ni '' emak kalau anak kita mana dia nak jaga ..anak si khdn jer yang dia sayang''

1. Apa perasaan kamu bila dengar mcm tu?

2. Apa perasaan MIL you bila anak sendiri ckp dia pilih kasih

Lepas tu anak you lagi demam ke dah sembuh?

Sabar lah ... benda benda mcm ni dah jadi lumrah kehidupan. Tunggulah hang bercucu esok .. akan terjadi perkara mcm ini.

Take care

Kesian khdn kena hentam..

Anyway, aku amat memahami situasi mu...sbb aku pon dok ngan mentua. My baby pon before this mentua yg jaga. Setuju dgn apa yg kak dar cakap dlm previous posting dia. Terlalu banyak mender yg kiter tak puas hati dgn cara mil kita uruskan ank. Nk ckp lebih2 kang kocik ati lak kan...  Maklum..org tua2 ni jiwa nya sensitippp...

Nk antar anak kat org lain (bb sitter) mmg 10 kali aku tak sanggup!! sbb pikir2 balik, kalo mil jaga..hati aku pon tenang kat opis. Yerlah, darah daging sendirik yg jaga kan. Kalo bb sitter plak..sah2 aku gundah gulana sokmo kat opis..dok teringat tah camana org layan ank aku...

So, cara aku...mmg aku ckp direct (bukan sound direct tau..) apa yg boleh dan tak boleh dia buat kat anak aku. Pastu kalo time cuti..ku pertontonkan pada mil camana cara aku uruskan ank. So, dgn cara tu..dia tau apa yg kita suka dan tak suka.

Heheh..kalo payah2 sgt, kita jaga sendirilah anak kita. Macam akuni ha...dah benti keje pon ha... Puas hati yg amat, dok belek anak 24 jam! So now, mil mmg dah tak sentuh anak aku (maksud aku..semua hal mkn pakai ank aku buat sendiri). Mil tlg tgokan ank aku time aku mandi, solat, mkn.

Kepuasan dan ketengan minda yg sukar nk digambarkan...

khdn...jgn susah hati yekkk...

Rate

1