CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 38284|Reply: 79

ALL ABOUT BERSUNAT by RISS_1688, HASMANIA & MUMMYDANI (info phymosis pg 2)

Salam...
apa khabar ibu2  & bapa2 di sini?
dah lama tak jenguk ke sini...hehehe...

nk tanya ler..terutama kepada parents yg sunatkan anak masa umur 6-10 thn...kiranya time anak dah cerdik skit ni..
- guna kaedah apa..kampung, klinik biasa atau laser? baik atau buruknya..?
- anak menangis tak? kerana sakit atau takut?
- susah tak nk jaga?
- berapa lama leh baik?
- ibu atau bapa yg main peranan lebih?

share la pengalaman kt sini ye...

sy dah try search tadi...yg jumpa thread 'sunat masa baby'..of cos senang nk jaga kan?...dah besar2 ni sure lain kn?

[ Last edited by  nasi^impit at 26-5-2008 02:42 PM ]

Rate

1

hai riss....

neisya tak dak pengalaman lagi...yg duk ada la sunat anak pempuan je la...heheh..

anak sulung neisya nak sunat bulan 8 tahun depan dgn cousin dia sekali...MIL nak buat kat rumah dia...so, bolehle tumpang baca org nya pengalaman buat panduan nnt...

Originally posted by neisya at 21-11-2007 12:31 PM
hai riss....

neisya tak dak pengalaman lagi...yg duk ada la sunat anak pempuan je la...heheh..

anak sulung neisya nak sunat bulan 8 tahun depan dgn cousin dia sekali...MIL nak buat kat ruma ...

umo anak sulung neisya bape??...citer la skett anak2 neisya...yg ku tahu si mira jer...

salam...ni aku share pengalaman aku ek...anak aku sunat ms hujung std 3 cuti sekolah..sb byk sgt citer horror yg aku dgr..anak2 ketakutan nak sunat, aku dgn hasben aku decide hanta hospital swasta n buat GA (bius terus)...

yg aku pasti, we made the right decision sb anak aku xtrauma nk bersunat, aku laki bini pon xtrauma skali doktor 2 bg aku masuk jumpa anak ms dlm bilik OT temankan sampai dea terlelap..kata doktor nk tenangkn anak yg kita sentiasa disisi...ala..ltk ubat bius sekajap jer..xsampai 2 min anak aku pon terlelap (aku tau sb dea ni cepat berdengkur.. )..lps 2 dgn penuh debaran (mcm aku plak yg nk beranak lg skali) kami tunggu..xsampai 1/2 jam..doktor kluar..dh siap!!!!

anak aku happy, kami happy...lps 2 luka 2 btol2 sembuh dlm ms 7 hr la...doktor yg sunat anak aku ni xbalut pon luka 2..cuma pakai cawan styrofoam (ish..btol ke aku eja ni) yg dh dipotong 2, ltk kat 'anu' dea lps 2 pakai spendar..so xyah pakai kain ke haper. kata doktor...bg 'berangin' cepat luka 2 sembuh..

cara aku rawat..bile mandi..rendam anak aku dlm besen selama 10 min yg aku dh isi dgn air garam (suam). kalau nk tau, garam ni natural ubat utk elakkn dr jangkitan berlaku..lps 2, 'keringkn' luka guna 'blow dryer' (ni sekadar nak cepat kering, lps 2 xyah usik luka)...lps 2 aku sapukan minyak gamat..supaya luka cepat bertaut...anak aku ok jer..hr petama 2 mmg sakit la, tp bg la mkn panadol...hr slps2 2 xde pon sakit lg....

aku yg rawat/buat suma ni sb laki aku 'ngeri' tgk luka... mula2 aku xmo gak sb nnti anak aku segan, tp anak aku kata ok..so aku buat la...nsb baik baru std3, kalu dh bosa..lg haruuuu...

bab mkn plak, aku xbg anak aku mkn bende2 yg mmg dea xleh mkn sb gatal la..mcm ketam udang ikan kembung..tp yg lain xpantang pon...

Rate

1

hai riss....

anak sulung neisya nak sunat bulan 8 tahun depan dgn cousin dia sekali...MIL nak buat kat ruma ...

neisya..
anak sulung lelaki ke? berapa tahun umur dia?
wat kt rumah tu..maksudnya guna cara kampung @ tok mudim la ye?

Originally posted by zuco at 21-11-2007 12:49 PM
salam...ni aku share pengalaman aku ek...anak aku sunat ms hujung std 3 cuti sekolah..sb byk sgt citer horror yg aku dgr..anak2 ketakutan nak sunat, aku dgn hasben aku decide hanta hospital swast ...

salam zuco..
wah..bagus ni...thanks sebab sudi share kt sini...
boleh wat panduan skit bab cuci2 tu..

actually..tgh risau/penin..nk decide yg mana satu utk anak..dia 7 thn..(nk masuk 8 thn dah)..hujung minggu ni..pak sedara ajak join sunat dgn anak dia..tapi cara kampung..ala..sunat beramai2 tu...
siap pihak penganjur jaga 3 hari 3 malam..

cuma risau + kesian kt anak...(takut dia tak tahan sakit..kelakar la..mama dia ni..)

before this dah decide nk sunat secara laser je..kt klinik swasta..cepat..mudah nk jaga..(rasanya macam zuco citer gak ni)..tapi hubby lak berubah hati..nk suh wat ramai2..ada geng..

Follow Us
Originally posted by some1in at 21-11-2007 12:36 PM

umo anak sulung neisya bape??...citer la skett anak2 neisya...yg ku tahu si mira jer...

lorr..kesian anak2 ku yg lain..dah tak popular cam mira...hihi...anak neisya yg sulung tu boy....dah sembilan tahun dah kyra...eh!..betul kan kyra....yg ku tahu anakmu nama Mia...ehehe...

pastu yg no 2 tu 7 tahun...girl....neisya kawin awal...itu yg anak2 dah besar dah kyra oiii...

sori riss..off topik kejab......

ah
Originally posted by riss_1688 at 21-11-2007 01:07 PM

neisya..
anak sulung lelaki ke? berapa tahun umur dia?
wat kt rumah tu..maksudnya guna cara kampung @ tok mudim la ye?

a'a..anak sulung boy...patut dah buat tahun ni riss..tp check doktor hari tu...belalai dia pendek sgt sbb masuk ke dalam..(gara2 terlampau bolat la punya hal)...so, hb dgn neisya tgh duk bagi dia kurus sikit...so, now dah turun dah sikit...dari 42kg..dah 39kg dah sekarang ni....

neisya tak buat cara kampung la riss...buat kat klinik..

Reply #4 zuco's post

leh print ni...buat panduan...

kdg pikir kalau kecik2 lagi dah sunat kan senang....nnt kalau dapat bb boy pulak....nak sunatkan kecik2...senang...ada member neisya anak dia kena sunat masa bb dalam pantang lagi...senang je dia kata....pantang apa pun tak payah......

Originally posted by neisya at 21-11-2007 01:24 PM
ah

a'a..anak sulung boy...patut dah buat tahun ni riss..tp check doktor hari tu...belalai dia pendek sgt sbb masuk ke dalam..(gara2 terlampau bolat la punya hal)...so, hb dgn neisya tgh duk ba ...

ooo...gitu...
anak sy last year mmg gumuk gak...thn ni kurus skit...

harap2 tak de masalah ler nnt..

betul tu...kalau sunat masa kecik lg senang...rasanya sekarang ni byk hospital swasta galakkan suh buat...for my boy pun dia bersunat masa umurnya 2 hari...masa tu kat hospital lg....doc siap panggil suh tgk...so dpt la tgk dia buat a-z. mmg senang sgt nak jaga...just tgu gelung tu kering n jatuh sendiri...(dia jatuh sama lebih kurang ngan tali pusat....lam 7 hari gitu)...tru out lampantang pun senang sgt nak jaga...baby tak kembung n  tak mudah masuk angin....(ni dr apa yg doc kata la antara kebaikannya...)
maybe ibu2 yg bakal dpt boy bolehla pertimbangkan...

Rate

1

Reply #11 amsterdam's post

Skrg mmg ramai parents yg sunatkan baby dia org.Doctor pun mmg sarankan bersunat masa baby,tak byk movement.
My boy bersunat masa umur dia 4thn lebih,bulan Jun..the reason why dia bersunat awal sbb saluran kencing dia kecil..mula2 risau jugak sbb my boy nie terlampau aktif..dia sunat pakai laser..30 minit lepas bersunat,dah start main game boy & siap dgn naik2 kaki masa main game boy..saya punya la takut tgk dia..takut bentan..bila dah bawak balik rumah pun sama..baring atas katil sekejap je..adalah dlm 1 jam je..lps tu dia bawak la berjalan satu rumah..
Alhamdulillah..tak ada masalah & he was fully recover..Bab penjagaan,I mmg tabik la dkt my hubby..dia yg banyak jaga my boy..mandikan & rendamkan dia dgn air garam,bawak dia pegi PD untuk berendam air laut..I nie penakut sikit..takut tgk anak sakit..

Rate

1

salam semua....

anak sulung fizzy baru jer sunat sabtu lps...la nie tgh berpantang. Tahun lps adik dier dulu sbb ade problem sikit, so doc advise suh sunat sblm sek.. Masa first time pengalaman anak besunat nie, risau gak.. anak fizzy nie lasak skt dari abg dier.. masa kt klinik gerun gak dgr bdk2 lain menjerit2 n ader yg dah masuk tp tak jd., tp anak nie dgr buat bdh jer.. pastu masa msk tu dier cool jer tp bila kena injek mengelupur ler jap. Risau gak tkt doc tu slh cucuk lak.. pegang ler kuat2 tp jap jer, lps tu dah ok tp sian bnyk stiches sebab doc kata buta teruk..  dua tiga hari ler me n hubby tido-tido ayam, jaga dier ngangis sakit... pantang betul-betul bab mkn n minum.
Alhamdulillah everything ok.. bab minum air nie kena jaga sbb kalu bnyk minum nnti kerap ler nak buang air, lmbt ler nak baik luka.. lagi satu kalo dpt bg mkn ikan haruan nie pn elok.. Yang sulung lak senang skt dah besar, dah 10 thn.. malu nak nangis kut.. masa injek jer sakit pastu ok, tp yang nie buat klamp kat pusrawi sec 14 pj.. leceh sikit klamp especially lps buang air.. nak cuci n nak keringkn leceh sikit tp budak tak sakit mcm jahit biasa... sian dier mengira hari nak cepat sembuh..

Rate

1

tengkiu kawan-kawan dengan tips yang diberi.... kita plan nak sunat anak kita cuti nie jugak.. kalau tak de halangan ler... kena ambik cuti panjang nie nak jaga anak sunat

Reply #9 neisya's post

mmg arr...kalau arab 2, kluar jer dr perut terus sunat...aku pon nk buat cm 2 dulu..tapi hasben plak kata 'ala..kecik sgt punai dea 2....'..kalau sunat ms baby,hbs citer..dh le awak tu penakut nk cuci luka2

Reply #6 riss_1688's post

sesamer..kita cuma kongsi pengalaman jer..bincang la dgn hasben..reramai ni mmg meriah...tp saya penah tgk..meriah tang 'nangis' pon ader.. sampai ada yg cabut larik pon ader sb dok dgr yg lain nangis...

Reply #11 amsterdam's post

anak saya pun sunat umur 2 hari. saya pi tengok, abahnya kena ke ofis time tu, ada benda urgent nak settle. dr guna gunting aje pastu letak silikon cap kat hujung tu. tali pusat dia tanggal umur 13 hari, cap tu tanggal esoknya. dr pun kata cap tu usually tanggal lebih kurang sama dgn tali pusat.

kalau saya dpt boy lagi lepas ni, definately saya akan mintak circum lepas bersalin sebelum discaj hospital.

wahhh cerita sunat

aku ada 2 anak lelaki ni.menggigil rasa dengo citer sunat wakakaka
mcm la aku yg nak kena sunat

thanks sape yg sudi kongsi citer.dpt gak jadi panduan

hai riss....

tul tu kak neisya...
pengalaman sunat anak pompuan ade la.. ...

Originally posted by neisya at 21-11-2007 01:21 PM

lorr..kesian anak2 ku yg lain..dah tak popular cam mira...hihi...anak neisya yg sulung tu boy....dah sembilan tahun dah kyra...eh!..betul kan kyra....yg ku tahu anakmu nama Mia...ehehe...

pastu yg no 2 tu 7 tahun...girl....neisya kawin awal...itu yg anak2 dah besar dah kyra oiii...

sori riss..off topik kejab......

kak neisya tepek la pic hero kak neisya tu..
he...

--> off topik..