CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 35502|Reply: 504

[Tempatan] "Saya tak memilih, tp lelaki yg 'undur diri' bila tahu saya smbg PhD"

"Saya tak memilih, tapi lelaki yang 'undur diri' bila tahu saya sambung PhD"
Harits Asyraf Hasnan, Astro Awani | Diterbitkan pada Februari 25, 2016 10:50 MYT

Ina ketika menceritakan kisahnya kepada wartawan Astro AWANI semalam.

KUALA LUMPUR: Wanita yang berlatarbelakangkan pendidikan tinggi mampu mempengaruhi tahap keyakinan lelaki di negara ini, kata Ina (bukan nama sebenar), 38, yang masih bujang.

Pernah bertunang pada usia 24 tahun, namun pertunangan selama lapan tahun berakhir sebelum sampai ke jinjang pelamin.

Bertugas sebagai juruaudit sistem maklumat di salah sebuah syarikat berkaitan kerajaan (GLC), Ina yang berasal dari Kuala Lumpur mengakui kekangan masa demi mengejar cita-cita dan kerjaya menjadi antara faktor beliau lewat berkahwin.

"Waktu saya berpisah (dengan tunang) dahulu, bukan tiada kawan. Ada orang yang saya berkenalan. Cuma bila saya cerita berkenaan kerjaya saya, waktu kerja itu kadang-kadang membataskan kami untuk keluar bersama.

"Orang susah nak ajak saya keluar...saya agak sibuk bekerja. Kadang-kadang sampai lewat malam. Hujung minggu pun kadang-kadang kerja," katanya kepada Astro AWANI.

Bukan itu sahaja, ada lelaki yang dikenalinya sanggup mengundur diri setelah mengetahui Ina sedang melanjutkan pengajian di peringkat doktor falsafah dalam bidang sekuriti maklumat.

"Bila dia (lelaki) tahu kita ada Master's, sambung PhD, dia rasa rendah diri. Keluar (berjumpa) sekali dua terus dia tak nak keluar dah.

"Orang kata tahap pendidikan itu (penting), ya betul...tetapi tidak juga sebenarnya. Selagi dia (lelaki) yakin pada dirinya sendiri, ia tak jadi masalah.

"Walaupun tahap pendidikan dia cuma diploma atau ijazah, tapi kalau dia ada keyakinan diri, percaya pada diri sendiri dan buat sesuatu perkara itu bersungguh-sungguh, saya tak rasa malu nak berkawan atau lebih mengenali dia," kata Ina.

Bagi Ina, bukan wang ringgit mahupun kemewahan yang dicari. Sebaliknya, seorang lelaki yang punyai nilai agama serta mampu membimbingnya dan keluarga.

"Memang kerjaya adalah salah satu faktor, kedua pendidikan dan ketiga adalah kualiti lelaki tersebut kot..(sambil ketawa).

"Ada calon yang saya kenal itu ok orangnya. Tapi bila tahu, setelah diselidik, dia ini kurang (ilmu) agamanya.

"Bila umur dah lewat, dekat 40 ini, kita dah tak tengok wang riggit tu. Yang penting hidup bersama dan dia (suami) akan bimbing kita. Tidak kisah tua ke muda ke, janji cukup agama untuk membimbing saya dan keluarga," katanya.
Kajian Penduduk dan Keluarga Malaysia Kelima (KPKM-5) menunjukkan 35.7 peratus wanita di negara ini lewat berkahwin disebabkan tiada calon yang sesuai.

Manakala 56 peratus lelaki pula mengakui berhadapan masalah kewangan yang mengakibatkan mereka lewat berkahwin.

andartu ini perlu diselamatkan

kecimpret replied at 25-2-2016 11:18 AM
andartu ini perlu diselamatkan

buat ai tergelak jah

thread makanan @ifaonline

Apa punya isu daaa

Sure tertekan ni sbb bila sorang2 msti bosan gila....takde teman nk borak, nak gurau senda di rumah..

Follow Us
Kata mengaji tinggi2...tapi pemikiran cam budak spm jah...takut sgt dgn masyarakat. Rileks lah dek..
Jgn sampai desperate cari laki kaki pukul dah ye...brp banyak thread bini kena belasah hari ni?

syd dah sambung phd blum heheh....
btw aku tak kisah pun wife pendidikan lg tinggi ke apa.... yg penting laki tu pun kena ade ilmu gak le.... klau dpt bini takde pndidikan lg haru....
sembang skit tak paham... krik2 je...... cuma klau wife ade pndidikan ni kena byk berdebat la hahah....masing2 dok pertahan pndpt.....

kakak rasa bukan tahap pendidikan yg tinggi menyebabkan lelaki takut menghampiri cikki andartu tersebut....
kebanyakan andartu mempunyai perangai yg hauk....ego....bangga diri...x mahu beralah...kat ofis kakak ni ramai jer andartu....dari observasi kakak perangai hauk mereka ni menyebabkan jantan kowser nak kapel dgn deyoulsss

Bertunang sampai 8 tahun???

8 tahun sheol bertunang...mesti tunang tu asyik nak ajak kawin ja..mungkn hakak ni yg tak nak..nak kejar phd katanya...ujung2?

Satu lagi aku x rasa isu PhD tp lebih kepada rupa paras.......suka atau x, kena akui yg lelaki majoriti tetap pandang rupa paras terlebih dahulu....biarpun umo dah lanjut 40-an kalo muka kayak Rozita Che Wan dlm citer Diari Ramadhan Rafique bujan 20-an pun tergolek2 tergila2kan dia

Modngengade replied at 25-2-2016 11:24 AM
kakak rasa bukan tahap pendidikan yg tinggi menyebabkan lelaki takut menghampiri cikki andartu terse ...

yg pendidikan tinggi ni rasa tak perlu laki.... takde nak bergantung ngan org.....  so laki susah nak dekat.....

axl_bach replied at 25-2-2016 11:29 AM
Satu lagi aku x rasa isu PhD tp lebih kepada rupa paras.......suka atau x, kena akui yg lelaki major ...

ha ah.... klau rupa so2.... hantaran bkn main.... mmg laki rejek awal2.... tak berbaloi kekdahnya

ANDARTU KAYA

dino replied at 25-2-2016 11:24 AM
syd dah sambung phd blum heheh....
btw aku tak kisah pun wife pendidikan lg tinggi ke apa.... yg  ...

bang dino,
ada jugak orang yang tak belajar tinggi (atas kekangan tertentu)
tapi bagus dia dalam kehidupan keluarga dia
bukan jadik hamba anak laki
tapi cemerlang rumahtangga dia
(ke ai neh terpengaruh ngan drama/novel? kekekeke)

tapi ada jugak yang belajar tinggi (ni tiap2 hari boleh baca)
yang otak dia tak cerna-cerna jugak
ada jer memacam maseelahh gituhh

akak ok jah being andartu...
mesti ini stok2 andartu sangap batang.
gersang lah tu tak dapat kan??

Salah satu sebab lelaki takut..

Tak pe lah kak oii..jangan jadi asal berlaki dah lah. Nanti buka benang kat fd mengadu pasal laki hauk pula.

Tapi at the same time tak teringin ke nak ada teman hidup..ada zuriat? But then again..pencapaian hidup tu subjective kan to individu.

axl_bach replied at 25-2-2016 11:29 AM
Satu lagi aku x rasa isu PhD tp lebih kepada rupa paras.......suka atau x, kena akui yg lelaki major ...

lecturer ai yang tengah buat PhD kat US tu
dia tu dulu 3 serangkai
apa yang tak cukup
pandai serba serbi

tapi sorang tu, tak laa gojes (hati kering, degil, mulut tajam)
sorang tu, gojes, bodi mantap (tapi mulut hansuang.. kepala keras)
student adalah 'musuh' mereka. hahahah

dua-dua neh mereput tak kawen2 lagi

sorang lagi kawan dia, saje ai sebut nama lecturer tu. Intan.
ntah mcm mana jodoh dapat. dah kawen dan mengandung bagai.

so sifat2 rangkuman yang disebutkan kat atas tuh, ilang dah.