CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAL

"Syaitan Kemalasan Menguasai Urat Nadi" - Dr MAZA Sedih Golongan Asnaf

tak paham aku yg jenis pengotor ni, kalau islam sah2 tak solat la kan.
macamana nak solat dlm keadaan rumah gitu
eww

Saya diminta komen tentang keadaan rumah orang miskin yang kotor.  Memang kebanyakan yg kita pergi macam tu ... Itu tak kita nafikan tapi posting saya selama 6 tahun ni tak pernah saya menyentuh dari sudut rumah dan persekitaran yg kotor ini ....

Sebab saya takut ianya akan menjejaskan mesej dakwah dan ketuhanan yg saya bawa.

Rasanya dah bnyk kali saya tulis dan bnyk video serta fb live yang saya ulas tentang benda ni.

Baiklah saya ulang pendirian saya dan sukarelawan thirdforce:-

Kami menyantuni asnaf utk membantu dan mendapatkan saham akhirat masing-masing disamping menyempurnakan amanah penyumbang.

Kami membawa mesej kasih sayang dan ketuhanan kepada semua tanpa mengira kaum, agama dan siapa dia tanpa ada dalam hati kami apa2 tindakan utk menjatuhkan hukum atau buat judgement tentang apa yg kami lihat dan alami sewaktu di rumah asnaf. Kami ajar mata, hati dan lisan kami agar senyap dan bersyukur ...

Kami akan sentiasa memberitahu diri kami agar sentiasa menutup aib asnaf, memandang mereka sebagai peluang berbuat pahala dan memandang diri kami tidak lebih mulia dari mereka yg menerima sumbangan.

Kami faham tak semua orang miskin memiliki rumah yg bersih dan sempurna disebabkan kemiskinan ini luas dan rangkaian faktornya bersangkut paut antara miskin ilmu, iman, akal, miskin persahabatan, miskin duit, faktor dadah, faktor asnaf yg sakit, oku miskin dan macam2 lagilah.

Semoga Allah ampuni dosa2 kita dari terus jadi penghukum. Lebih baik kita jadi pendoa yg cintakan saudara nya sungguh2 dengan bangun malam dan menangis doakan asnaf yg dibantu bilamana keadaan rumah mereka begitu kotor lambang mereka jauh dari Allah agar hidup mereka berubah.

Ada kita buat macam tu?

Kalau mereka dekat dengan Allah pasti mereka takkan biarkan hidup dlm keadaan kotor begitu. Bila mereka jauh dari Allah maka nak salahkan siapa kalau bukan kita semua ...

Jommm jadi orang baik-baik.
Jalan terus bantu seadanya
Jaga diri jaga hati
Jangan menghukum kerana kita tak tahu keadaan dan cerita sebenar serta apa yg bakal terjadi di masa akan datang.

Kotor bagi kita mungkin bagi mereka sudah sehabis bersih. Ada orang tak boleh makan dengan tangan nak makan mesti ada sudu dan garfu. Makan dengan tangan kotor bagi mereka. Sedangkan ada ramai antara kita tak basuh tanganpun terus je menyentuh makanan. Jika yg makan pensyarah yg saya kenal tu kata kita semua yg makan dgn tangan ni jijik dan pengotor maka pastinya ianya tak baiklah mcm tu.

Stop judging
Start loving

Highlight asnaf tu kotor rasanya dapat pahala ke tak?

Lebih baik tegur mereka dan nasihat mereka tanpa perlu highlight bab kotor ni. Highlight dari sudut kotor ni hanya akan mengujudkan kebencian awam dan kebencian sesama makhluk itu pastinya adalah dari syaitan.

Semoga Allah kekalkan kita dalam rahmatnya InsyaAllah.

Aminnnn...

dua_chzy replied at 28-5-2020 09:26 PM
Kat sekolah aiol, hada stoden femilinya lebih kurang pemalas camni. Rumah buruk 1 bilik pintu ro ...

kat mana2 pun sama je pesen diorg ni kan.. pemalas, pengotor, mesken

auntieagony replied at 28-5-2020 02:04 PM
Auntie sokong kenyataan Dr Maza.
Walaupun bukan 100% sedemikian tapi majoritinya sebegitu (dlm ling ...

username ko ni cun gak kalau buat nama band

AUNTIEAGONY

ala2 nama band punk

dua_chzy replied at 28-5-2020 01:26 PM
Kat sekolah aiol, hada stoden femilinya lebih kurang pemalas camni. Rumah buruk 1 bilik pintu ro ...

Bijak pulak mak dia amik span drp sofa. Iols bayangkan sofa tu mesti dah compang-camping. Kesian anak2 dapat mak pak perangai jijik. Semoga anak2 murid uols tu berjaya dapatkan pekerjaan tetap yg halal,asalkan dapat hidup macam manusia normal.

SayaSayangMama replied at 28-5-2020 02:23 PM
Saya diminta komen tentang keadaan rumah orang miskin yang kotor.  Memang kebanyakan yg kita pergi m ...

Ni statement sapa?

Follow Us
sarah82 replied at 27-5-2020 02:55 PM
Aku faham.. Ada x ada duit nak beli pembersih lantai.. Jerang ayaq hangat.. Aku mop lantai guna ayaq ...

https://www.amway.my/en/Categories/Personal-Shoppers-Catalogue/More-Home-Products/Electrical-Appliances/Philips-SpeedPro-Max-Aqua-Cordless-Stick-Vacuum-Cleaner-FC6901/p/292659

aku pakai ni kat umah.. bersih giler.. main kutu 10 bulan

raxief replied at 28-5-2020 10:52 PM
https://www.amway.my/en/Categories/Personal-Shoppers-Catalogue/More-Home-Products/Electrical-Appli ...

Mak aiiiii.. Aku kena mengorat sultan Brunei baru boleh beli..

sarah82 replied at 28-5-2020 10:55 PM
Mak aiiiii.. Aku kena mengorat sultan Brunei baru boleh beli..

ini pun sebab terjerat join group noxxa.. abis noxxa, sambung iron, pastu sambung ni

acik cc jabatan aku la pujuk aku join.. dia siap wassap bini aku.. hawau..

tapi bagus lah philips ni.. jadi rajin, asyik nak vacuum je, pantang nmpk habuk

epal21 replied at 27-5-2020 03:55 PM
Bagus. Akhirnya ada juga org agama yg bersuara tentang sikap malas & pengotor asnaf ni. Iols masih t ...

dyson v11 tu baik sis.. geram aku nengok kat senq

sekngucing replied at 28-5-2020 09:02 PM
tun m kata melayu pemalas sebab diatak mau kontrak tu bg pd melayu lain selain kroni dia.. usaha l ...

Tak ke mana pun ? Kihkihkih kot ye pun otak tertutup marahkan che det tok sah la deny sumbangan che det sbg PM bertahun lamanya

raxief replied at 28-5-2020 11:00 PM
ini pun sebab terjerat join group noxxa.. abis noxxa, sambung iron, pastu sambung ni

acik cc ja ...

Dia tau kelemahan ang adalah bini ang.. Hahahaa.. Aku tgok yg xioami tu dlm rm260..tapi berangan baru.. Skrg ni.. Selang sehari aku mop lantai guna air panas + pencuci lantai.. Kalau aku rajin.. Aku mop 1st round air panas + pencuci lantai.. 2nd round mop guna air panas saja.. Dan 3rd round aku mop dgn air panas + pencuci lantai dettol.. Tu kalau aku rajin la.. Biasanya seminggu 2× aku rajin.. Hahahahah

sarah82 replied at 28-5-2020 11:03 PM
Dia tau kelemahan ang adalah bini ang.. Hahahaa.. Aku tgok yg xioami tu dlm rm260..tapi berangan b ...

dulu zmn study, aku suka mop bilik pakai air panas & syampu rambut.. ex gf dulu ajar. tp mmg berkesan...

bila ada umah sendiri aku mop dgn ajax.. sejak covid ni, mop guna air panas+ajax+dettol

pernah guna yg kedai eco punya, tp mcm x bersih sgt, so patah balik guna ajax semula

utk table top dapur & meja makan tempered glass aku guna brand tesco je.. glass cleaner.. murah & berkesan.. berkilat

Deols ni suka kutip brgn terbuang dgn hrpn masih blh digunakan. Last2 tersadai. Sedar2 dah bertimbun kat dlm dan luar rumah.

raxief replied at 28-5-2020 11:10 PM
dulu zmn study, aku suka mop bilik pakai air panas & syampu rambut.. ex gf dulu ajar. tp mmg berke ...

Ajax aku suka yg baru lavender... Aku ada beli dettol utk pencuci lantai.. Yg tu ok juga..

raxief replied at 28-5-2020 10:35 PM
kat mana2 pun sama je pesen diorg ni kan.. pemalas, pengotor, mesken

Iya bruh. Kalau ko ngaja kat sekolah kampung, bukan takat pelajar ko kena didik, mak pak deyol pun kena didik skalik...Paling ai (dan cikgu2 lain) binci, kalau bab bantuan (duit le tu), uih laju jah urus. Tapi bab keja sekolah anak ka, disiplin anak ka, hmmh. Bertunggu tangga la ko tunggu deyol urus/datang sekolah bila dipanggil.

epal21 replied at 28-5-2020 10:39 PM
Bijak pulak mak dia amik span drp sofa. Iols bayangkan sofa tu mesti dah compang-camping. Kesian a ...

Iya. Ada sorang tu yang ada harapan dapat keja baik2 sebab sheol blaja sampai STPM. Rekod deyol, blaja sampai abis form 5 jah. At least habis form 5 la kan.

raxief replied at 28-5-2020 11:00 PM

acik cc ja ...

Nak beli lah if uol bilang bagus. Iron steamer deyol yang rega rivan2 tu pon hokeh kata kawan aiol.

dua_chzy replied at 29-5-2020 02:12 AM
Iya bruh. Kalau ko ngaja kat sekolah kampung, bukan takat pelajar ko kena didik, mak pak deyol pun ...

betul la tu, jiran2 yg keje cikgu pun selalu ckp mcm tu

dua_chzy replied at 29-5-2020 02:26 AM
Nak beli lah if uol bilang bagus. Iron steamer deyol yang rega rivan2 tu pon hokeh kata kawan aiol ...

philips perfect care performer namanya.. dah 3 barang aku dapat sejak kena paksa main undi/kutu kat opis

noxxa, philips vacuum mop, philips steamer iron perfect care performer

target nak beli vacuum dyson sbnrnya, sbb ada sorg kawan engineer dyson kat senai, dia boleh beli dgn harga staff, tapi philips amway ni pun power