CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Lilrose

"Jangan Bagitahu Orang Tau" - 215 Terbang Ke UK, Berapa Ramai Betul La

offer dan priviledge mcmni parent2 dan anak2 yg pandai xtau kdang2
so bila xtau cara, xmohon
jadi, org yg tau dan npk cara je akan dpt..

xmcm aku dulu
result aku cantik
aku dan parent pun xtau pasal scholar2 ni
kawan aku call umah suruh mohon sbb maknya cikgu suruh apply scholar jpa online baru aku tau ya utk apply benda2 ni sume
terkial2 apply kt cyber cafe
sbb mak ayah aku kerani je keliling pun org bese2 je
yg aku ingat time tu aku dok selak sokkabar
jumpa iklan scholarship pnb dan kemasukan ATMA utk lepasan spm..pasal2 online ni mmg xtau
ni apa yg i lalui masa tahun 2000++

bagi i, cikgu2 kt sekola tu tlg la main peranan tunjuk laluan utk budak2 cemerlang

Khadeeja07 replied at 1-10-2021 03:58 PM
contoh paling kecik..mak bapak T20 selamba je masukkan ank pra sekolah sbb taknak abis duit antar ta ...

kat mana ni? sekolah kat tempat iolss ni, tengok gaji + tanggungan mak bapak. kalau ada kosong baru buka utk yg lain. anak cikgu sekolah tu sendiri pun tak dapat masuk pra situ.

Mystery0410 replied at 1-10-2021 12:56 AM
Kuang ajaq kan. Sesia jek aku bersangka baik.
Tahap2 anak2 aku ni nanti gamaknya harus bersyukur  ...

Masuk UITM pun seribu rahmat chuollss.. kebanyakan yg speaking berabuk english produk UITM yaachhh..

Edited by amansihat at 1-10-2021 04:49 PM

ada orang yg saya kenal  guna kabel masuk mrsm.mak-maknya rasa terpaling.bila spm keluar so-so masuk kolej mara twinning cam gmi je.lama-lama dia tak call saya dan cakap dan cerita pasal anak-anaknya yg terpaling dapat masuk  top mrsm.dia siap kempen you baguslah masuk bla..bla.nape nak masuk sekolah harian je?saya cakap bagi can lah orang pahang,orang sabah,sarawak dan orang kelantan terengganu rasa duduk dan sekolah tempat best.anak saya nak hidup biasa-biasa je sebab mak ayah nya nak anak jadi orang baik-baik yg mudah dan senang hidupnya di dunia dan akhirat
..tak penting lulusan mana,grad apa.asal dah cuba yg terbaik.terus sentap dah tak kawan lagi .2 orang  kawan saya guna kabel masukkan semua anak-anak top mrsm school gitu..tapi spm semua hancus untuk top mrsm la.budak sekolah harian lagi gempak..tapi macam saya tak peduli result semua.sebab saya tak aim anak saya masuk mana,jadi apa dan kerja apa.yg penting happy dan buat yg terbaik ..

Kalau pakai kabel pun aku rasa sorang dua. Macam mana nak lulus kalau harapkan cable tapi otak tak boleh bawak. Selalunya mara ambik budak pandai untuk ditaja. Kawan aku 4flat tiap sem, dia cuba mohon biasiswa atau pinjaman pun tak dapat sebab anak t20.
Mak bapak yang hantar anak keluar ni jangan harap biasiswa je. Mara ni bagi elaun sikit je. Selalu tak cukup. Budak2 dari keluarga susah selalu ikat perut kalau hujung bulan. Kalau duit cukup2 je, baik belajar dalam negara. Kesian tengok budak2 yang takde mak bapak bagi duit sikit tiap bulan. Nak mintak duit, diorang malu dan tak nak susahkan mak pak.

lahhhh masih berlaku lagi ke zaman ni... aku ingatkan zaman aku dulu je jadi gini ..
mmg privilege laaa kaum T20 ni, rezeki lebih... pastu if anak anak dpt scholarship..pun rezeki depa jugak....aku tak tau nak komen cemana...cumanya..harapkan sesapa yg check background family tu, kena la firm...

scholarship ker pinjaman ker..bagi la kat golongan yg betul betul layak...

sebut pasal  anak anak yg fly overseas ni...  kawan aku salah sorang ler ... laki bini  golongan T20.. mmg gaji menarik laa ..anak dpt gi UK tu haa....yg sorang lagi gi jepun..

Follow Us
hmm pasal yag dok kerja sana ckp omputih pun hauk tu tak heran... colleagu aku grad US danUK. English hauk..aku wondering juga takkan la dok oversea setahun takleh improve english kan..

airisa replied at 1-10-2021 03:39 PM
utk masuk mrsm -
ada quota utk anak staff,
quota utk anak ex mrsm (ansara members)

makaihhh.. byk nyer quotax tau la pulak aku.masuk mrsm dlm adik beradik  aku cuma sorang abg aku je..itu pun thn awal 80an so isu quota ni mungkin tak terkesan ..xde lagi kot masa tu.kalau batch nepwhew aku pulak mmg dapat dapat scholar tnb,jpa sbb diorg skrg dah x anta pegi oversea dari segi merit ,qualification aku rase okla kot.tapi dari segi kemampuan gaji kakak aku dgn abg ipar aku..kat situ ada konflik gakbetul ke t20 tak layak dapt scholar walau dari segi merit dia mmg betul2 layak?course pun susah ...engineering,accounting.

the ugly truth.

lagi2 part cari kerja, company akan ambil overseas graduate compare dgn local graduate walaupun local graduate perform way better..

tp tulaa kalau golongan vvvvip pun hantar anak g oversea, semacam tak iktiraf la kan local punya education system

airisa replied at 1-10-2021 03:42 PM
betul .. sebab tu i sangat tak setuju bila sekarang semua nak buka peluang hak sama rata pada anak ...

yang B40 dengki dengan M40, M40 tak puas hati dengan T20 ni semua MELAYU sebab rasa entitled.
zaman skrg ni peluang semua sama jgn berdalih lagi.

aku selalu saspek yg tak terpilih tu pun tak layak tapi nak mintak handicap alasan dia tak kaya.

Mungkin tajaan mara ke luar negara hanya berdasarkan kecemerlangan akademik termasuk merit2 lain spt kokurikulum,  performance interview, leadership..isu t20, b20 tidak diambilkira...mara mungkin kena semak baliklah kot

mbhcsf replied at 1-10-2021 06:36 AM
ada  juga saya dapat tahu - keluarga ayah dia je breadwinner , ayah seorang professional and kenalan ...

adakah gaya kehidupan beliau berubah, dengan mengamalkan gaya kehidupan sederhana atau masih kekal dengan gaya hidup mewah dalam masa yang sama dapat bantuan?

Edited by amansihat at 1-10-2021 06:12 PM

tapi dalam lingkungan saya ramai dah kawan-kawan saya yg hantar anak belajar obersee pakai duit sendiri.ramai diorang jual rumah ,jual share atau keluar epf.ramai yg guna duit simpanan sendiri dan buat pinjaman bank.diorang cagarkan rumah atau duit fd.sorang tu hantar 3 anak dia kat uk arkitek,sorang lagi 4 hantar kat uk  supplier labour kat oil n gas,sorang lagi 3 kat jepun land surveyor ,sorang russia medic dan uk finance  ,sorang london business school and tokyo uni,semua mereka ini golongan profesional yg ada income t 20 ada firm sendiri majoritinya.bukan makan gaji.mereka dapat pergi oversee tahun 80 an ,90 an sebab kerajan tolong,anak-anak diorang bayar sendiri.diorang hantar anak kat taylor ,sunway lepas tu hantar ke uk,us,japan atau oz.

yg cina majoriti kawan saya memang hantar obersee taiwan,china ,uk,nz dan oz.diorang ada bisnes kantin,tadika,supply ,trading.majoriti bisnes sendiri jugak.majoriti bukan  orang kaya tapi orang pertengahan.yg melayu macam ni saya respek gile tak guna kabel,hantar anak private u dan bayar sendiri all the way.ramai dari anak-anak mereka dapat kerja kat obersee dan jika kerja kat malaysia tak guna kabel.semua ikut procedure.saya hormat pada mereka tak tipu income dan tak ambik kesempatan atas loophole  kerajaan .mereka guna dan tak  ambik peluang orang yg memerlukan.anak-anak kerja pun tak pakai kabel.

nipskacang replied at 1-10-2021 02:28 PM
Kakak uols sebaya i ni grad 6 yrs ago dgn biasiswa jpa sampai skrg i xpernah dpt pon tawaran utk e ...

mohon spa x? pastu permohonan tu kena renew every year kalau xsilap
then ada minimum cgpa utk lepas panggilan exam

i grad 10 tahun dulu scholar jpa juga
jpa mmg release je student2 cari keje dulu
tp time senior i, drg kena panggil jadi ptd kontrak

i dulu amik electronic, mmg xde la dlm pilihan spa tu.haha redha je la cari keje lain
batch yg sekitar i selain medic dan dentist,
xramai yg masuk gomen bidang yg sama
tp kalau masuk mostly as ptd la tp bukan sbb kena serve bond, tp sbb mohon macam org lain juga dan compete mcm biasa

TuntungReturn replied at 1-10-2021 11:02 AM
ni aku nk bgktaw. ade satu agensi, kalao amik pekerja 10 org, 3 org luar 7 anak beranak sendiri. sia ...

dulu i pnh isi borang online 1 syarikat besar juga la kt msia ni..bonus lebat situ..ada part tny pasal ada x kuarga keje dlm syarikat tu..haha tp i xlepas interview 1 to 1 tu sbb mmg xbuat xbagus..

nakkomenjugak replied at 1-10-2021 12:20 AM
Sape yang mengong kat tered tu yang suruh orang belajar redhooo??

Kan? Nyampah plak meols yg dok komen kabel tu benda biasa.patutnye kite kene hapuskan budaya kabel tu. Tu pasal org kaya makin kaya,org miskin lagi susah

che_yatt replied at 1-10-2021 04:37 PM
mrsm mana chuolls... anak meolls langkawi, kawan-kawan tengok kebanyakan anak orang ada-ada...meol ...

MRSM sepatutnya dibuka kepada anak2 keluarga B40. Merekalah sepatutnya dapat tempat belajar yg terbaik.  Anak2 orang kaya.....bolih je antar mana2 sekolah private termasuk international school.

saya tanya diorang habis berapa duitnya degree sehingga master.yg kat tokyo habis rm 1 juta master selama 7 tahun kat tokyo.sebab anak dia duduk sorang tak suka kongsi.yg kat london habis rm 500k yg kat oz habis rm 500 k sorang makan minum dan juga kos lain-lain.dah tu kena ada bank gerenti masa nak masuk uk mengatakan ko ada duit mini sekian-sekian kalau tak visa student tak lepas.ini masa anak dia kat oz degree dan master ke uk.ramai yg buat sampai master.full time belajar tak kerja part time.bila balik malaysia company antarabangsa ambik.yg duduk us ,japan,uk terus dapat kerja bila kerja kat sana masa habis degree.gaji ok lah.tak balik  malaysia.

yg kat us nun dia buat law kat uk,master kat us kerja kat us.bapak dia habis rm 500 k masa tu.tapi anak tak nak balik malaysia dah.kerja kat us.isunya anak malaysia laku je kerja luar negara jika bagus resultnya.nama university pun ada kelebihan.anak kawan saya london business school, ada yg  cambridge,nama u membawa kelebihan jugak,bayangkan tu anak melayu top scorer bayar duit sendiri dan buat degree kat uk sambung master ke us,duit sendiri bapak dia mengeluh 2 orang anak aku obersee habis saving..

tu masa currency ok.masa tak ok mau rm 1 juta untuk  1 anak.masa pound rm 6 vs uk pound masa tu anak dia habis rm 1 juta.degree saja.itu pun kes sama nak duduk sendiri.tak reti kongsi rumah.so bapaknya sewa 1 aprtment masa tu.setiap anak jual 2-3 rumah nak tanggung dan jual share atau lebur tanah.dah tua bapaknya komplen anak kat obersee tak jenguk saya dah..

Cenderakirana9 replied at 1-10-2021 01:32 PM
Doktor ke? Haha. Ada member cakap medic ni depends a lot pada attitude masing2 masa kerja. Masa st ...

Ya, doktor. Tapi I bukan doktor. Cuma perhati diorg ni. Tadi pun yg satu office dgn I, sembang pagi sampai ke ptg.