CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: silica_SiO2

Masalah bile berdua dgn anak kecik

silica_SiO2 posted on 10-7-2013 02:59 PM
ye betol..terasa disayangi..sbb asik2 anak carik mak die aje.

dah seben lama kat (2mggu  ...

bes lah boleh jalan..iols kalu seben balik pon tak berjalan sangat..kat rumah aje..sbb husband balik khamis..sampai tgh malam..terus tido..jumaat iols keje..sabtu petang husband dah kene pegi..masa kat rumah tu pun husband kene cuci kain baju yang diangkut dr tpt die tu..buat keje kat rumah...mcm sekadar dpt tengok muka aje kut...

takpelah..bertahan aje lah utk 5 bulan lagik

siputsedut posted on 11-7-2013 09:36 AM
haha pendek katanya..selagi belom umur tadika..jgn nk feferling boleh leisure2 dengan anak disisi  ...

anak kaka bukan baby fully BF. jadi, susu formula tu dah mmg start dari kecik lagi.
umur 4thn masih menyusu. dgn kuat lagi. cuma, gi jalan2 tu, dia lupa la susu.

tengok pada budaklah.
ada anak buah, ok ajer minum susu pada umur 4thn
ada anak kolik, anak dia dah tak minum susu dah bila stop BF. jadi, mak dia sedaya upaya kasi kalsium thru apa2 yang ada cheese.

siputsedut posted on 11-7-2013 09:42 AM
kan..kekdang iols terpikir mende yang sama..apesal iols kene hadap semua ni sorang2  iols ni ba ...

hari ini pulak, cabaran utk kaka,
anak lengah2 kan masa utk mandi sebab dia kata tak sekolah.
kaka tanya, nape tak sekolah?
dia jawab,"hujan. nampak tak hujan"

~ ewahh..dia guna ayat "nampak tak" ~ mcm le kita tak tahu hujan

kaka  jawab,"kita naik kete lah. bukan jalan kaki. kalau jalan kaki, baru ye, takyah gi sekolah"

itu time mandi

pastu time betul2 nak kuar nie. 2 org gaduh pasal mainan pulak (baby dah bangun)

cakap 2-3 tak dengar.

pastu, kaka naik hangin le apa lagi.

kaka ckp, tanak gi skolah sudahh. terus kaka gi pintu. ini bukan ugutan. ini mmg fedap. mmg nak tinggalkan ajek. leceh sgt.
ingatkan boleh gi awal sket tapi, sudahnya lewat as always.

pastu, baru tau, anak sulung nangis2..nak..nak..nak..

siputsedut posted on 11-7-2013 09:36 AM
haha pendek katanya..selagi belom umur tadika..jgn nk feferling boleh leisure2 dengan anak disisi  ...

kakak iols ade pesann
kalo nak tambah anak
paling sng bile bdk dah masuk tadika - 5 taun sdg elok
iols tgk ipar2 iols sume anak gap jauh atlist 3-4 taun baru ade adik

kami dah deal..mesti tambah jgk la kaann
kesiann kalo anak jadi anak tunggal
harus die ada kawann la walopon sorang lg kann
so keputusannya dah konfem keje di KL
baru la tambahh 1 sorang dan mungkin dalam 2-3 taun lg.
masa tuu umur iols dah tue
krg macik misi bising plakk (tue2 pon beranaakk lagi ke)

Salamm.
saya nak mintak advice..semua dijemput meng-advice.
pasal pengasuh..
lately saya terasa hati sangat ngn die.
tatau la emosi terlebih ke
or emosi PMS ke or emosi ape2 daa...
wajar ke tak nak bertukar pengasuh?
pikir2 kesian ke budak jgk, die dah kenal org.

kesahnye..(panjaaaang gile neh)
dari penceritaan die dan dari gaya anak saya 10bln tuuu
budak tu mcm hepi je duk ngn pengasuh tuh
pengasuh tu pada saya dari segi die ngn budak nampak ok jgk lah
ala2 mesra jgk dgn budak.

tapi lately ni...die ade buat bisnes kuehraye. ade budak umo 4taun 2 org die jaga budak.
1. budak saya luke2 kat blkg, perut n peha - rasa saya die tak tgk budak tu sgt - budak tgh lasak.
saya pikir sekali lagi luke2, mmg no kompromi saya sound la kot. akak jaga budak ke tak? kalo jaga, takkan sampai luke2 gini.
takkan nak tunggu patah riuk baru saya carik org lain je jaga (sbb die ada ckp nak jaga budak mcm sendiri jaga, jaga sendiri la, kalo antar org, asal tak patah riuk sudah- ni kes yg clerk asik2 tukar pengasuh kat bwh)
2. Merah2 salu kene gigit nyamuk semut
3. Susu - saya tak sure die kasik susu cemana, psl bile tanya bp jam sekali akak kasik susu, die ckp bile die nak.
walhal budak tu bile balik mcm seharian takmenyusu. tak sure plak die rindu nak menetek ke hape ke.dan susu
saya anta 650g 3 bln tak abis lg - die tak mintak. tapi saya ade bekal kan susu pam tapi tak byk, ade la 2 botol or sebotol penuh sehari.
rasa saya utk 2-3kali minum je.
4. kdg ade ruam jgk di punggung - sah lambat  lambat basuh berak.
5. die mcm ajar tangan kat budak ar. somi saya penah ckp, somi nak tampar nyamuk kat blkg badan somi,
libas tgn dari dpn ke blkg la, budak tuh mcm takut, lg plak kalo kite tunjuk tgn, nampak mcm takut budak tu  - normal ke camni?
6. die main suap sume bende kat budakkkk

cume..saya yg tak hepi sgt2 ni..pengasuh ni sgt berkire masa. dgn keadaan suami tak ade.
mmg ssh jgk la, 3-4 bln ni mmg saya bawak je die nak ke-mana2.ni pon kes terasa jgk ni.
psl nye saya anto kete tuk servis, lambat 2 jam, dah bgtau awal. dalm sejam die sms,
cpt balik akak nak gi sepital (hari sabtuu tu)..rasa mcm ya allah die ni..betol2 berkire nye.
so menjak arituu..saya takde nakmintak tolong jaga OT ke ape dah.

yg sedih gile. bln pose suppose saya mmg tak boleh balik awal - saya crew teknikal. tapi ehsan bos, saya boleh jgk balik awl setengah jam.
pengasuh dah tanya - bln pose balik awal tak, akak tak masak n nak gi bazar ramadan. (logik tak weh setiap hari nak beli bazar?)
saya kata tatau lagii. smlm die tanya lg, ko tak boleh balik awal ke. saya kata ckp terus terang  lah ni kak. saya balik awal, tapi saya balik umah dulu masak nasik n tumis lauk, msak simple2 dulu, ready brg masak dulu. pastu baru ambik anak. saya ambik macam waktu biasa ambik, tak lewat. die kata...bungkus je bazaar byk. masak macam nak mkn 10org. die sebut nama anak saya, krg kalo XX dah besar, tak masak tuk XX tatau lah.(yahammmmpoon ade ckp macm tuh?). terasa wehh.tapi ekceli saya mmg masak n bekal hari2 pon keje time tak bln pose, mknn budak pon hari2 saya masak - walopon pengasuh tuh janji die nak masakkan tuk bdk lepas 6bln. tp die buat2 lupe pulak. isu buh mknn dlm 1 bekas pon bisinggg. yahammpoonnn. mknn budak tuk 2kali mkn,saya buh satu bekas dah 2 bln, bile suh masuk peti sbb takut basi, bising plak die suh buat 2bks. apa ke berkire sgt ke nak cedok buh dlm mangkuk umah die? mls nak berlawan, saya ikot je, buh 3 bekas, 2nasik 1 lauk. kasik periuk  die taknak.setiap pg b4 antar saya mandikan budak start dari 6bln.saya terpikir jgk. kalo lah lepas je keje terus amik bdk, takkan nak hangkut budak nak bungkus kat bazar?kalo gi bazar dulu, mau setengah jam awal tuh dah burn, so sama jgk.haha. dah la bazar ramai org, panas plak tuh. kdg pikir pengasuh ni main ckp lepas tak pikir dulu,main ckp ikot sedap mulut die je.

memula saya plan nak kasik lebih RM100 saya nak ambik anak mcm biasa masa bln pose. bile ckp ngn mak saye, buat apa ko kasik lebih, ko bkn ambik lambat, bkn ke mmg time ko ambik masa tuh. so saya kensel lah. lg plak rasa saya, sbb die berkire sgt (masa). so kite pon rasa mcm sakit hati jgk lah.

penah die ckp sekali, die ade tanya saya, ade clerk sini suh die jaga anak 10 bln jgk sama ngn anak saya. die bgtau taknak jaga kalo budak tuh dah byk2 tukar pengasuh, nampak sgt la clerk tuh cerewet. ade die ckp jgk, kalo la XX (nama anak saya) ni ko carik pengasuh lain, mau nangis akak, sume dah salu wat main ngn XX, papa die balik dukung XX dulu, si kakak balik sekolah terus carik XX.

persoalann..
macamana..perlu ke bertukar pengasuh dgn keadaan sebegini??
Rasa saya stended saya tak tinggi mana pon. buleh lagi nak give and take
kalo die minta extra pon saya sanggup byr - asal saya sng n budak hepi.
Rasa ssh jgk ngn penagsuh ni, die ni dulu ex-jiran saya, tua dari saye
so sense of respect tuh ade. lg plak saya pikir mls nak berkire segala, asal die jaga budak ok, boleh lah.
dah lama duk pikir n pikir nak tukar. tapi tatau la..rasa serba salah.

Last edited by silica_SiO2 on 12-7-2013 01:31 PM

Woww...panjangnye, berpinar gak mata baca nie...

senang ke nak cari pengasuh lain? Kalau senang mohon segerakan... kesian kat anak...macam terabai sangat..

Follow Us
try le cari pengasuh lain kalau hati rasa tak sedap.
aku pun baru tukar pengasuh utk anak sulung.
aku tak berapa berkenaan lah pengasuh lama tu. persekitaran kotor. kaki anak aku selalu hitam. (boleh bayang tak?)
pastu petang2, dia biarkan budak2 main keliling2 umah (area kampung yang takde sistem pagar pagar)
pastu aku tau le, anak aku tu mmg suka sebab boleh pegang benda2 kotor. main pasir la. batu la. ranting pokok lah.

proses aku cari tu tak lama sebab aku try balik awal (cabut awal, biasa le, itu kan ofis BAPAK aku punya )
aku try tanya2 kawan2 yang aku tahu. tapi, lastly aku ikut ada satu papan tanda nie.
aku mmg perasan papan tanda nie baru ajer dinaikkan tahun ini.
so, aku try le tengok tempat tu. aku puas hati.
so, kawan2 yang tak reply tu, or reply spt "nanti aku tengok2 kan" ~ kawan2 aku pakai maid kot. sebabnya, misti akan suggest tempat anak dia kan?

tempat baru nie TASKA.
tapi, didirikan belakang umah. tempatnya well planning.
ada 3 orang pengasuh dan sorang tuan rumah.kiranya ada 4 oranglah.
tuan rumah tu mengajar mengaji iqra sekali. dia jugak memasak.
aku tengok tempatnya bersih, teratur, tandas jamban sesuai utk toddler (direndahkan), ada meja makan pastu siap dgn MENU utk 2 minggu tu. mcm taska yang mahal spt CIC.
CIC tu mahal dohh..rm500++  ~ itu aku pikir panjang sket.
Taska ini harganya RM200 (termasuk mengaji iqra)

dgn adanya established MENU tu, takde la aku risau sgt. anak aku dah le pemakan.
kalau tempat lama, paling sadis dengar dia makan nasi + telur.
tapi, paling tak puas hati tu, petang2 dia biarkan anak aku main mcm budak kampung. dia dah le baru 4 tahun.

kat TASKA tu, semua budak duk dlm umah tu ajek. takde main luar2. even main kat perkarangan umah pun takde.

akak tuh agak lazerina jugak yer..
dekat area2 situh ade ke pengasuh lain yang reliable?
iols rasa silica tgh emo sbbnye sekarang jaga anak sorang2...
mmg kita rasa byk mende yang perlu buat takleh anak ade kat sebelah...
mcm iols..iols jenis yang tahap kesabaran tinggi kot..
mcm iols..iosl ambik anak awl...balik rumah br setel hal makan sendiri...samada iols makan gituh2 aje...
then tunggu anak tido br makan nasik...
or kalau iols lapar gile, iols terpaksa lah pasang barney n fren kejap (sila jgn contohi) sementara iols masak something yang quick and simple
sebabnya walaupon pengasuh mmg tak pernah berkira iols ambik pukul berapa..tp sbb rasa tak selesa nk tinggal lama2 kat rumah babysitter...kekadang iols consider dia mesti nk masak utk family die jugak...
anak iols tu dah ler suka bertempek ngn babysitter...kalu iols ambik lambat..mmg makan lambat la family babysitter
kalau weekend..nk g mana2...iols nk tak nk terpaksa jugak angkut anak..
dan byk kali iols ambik EL or AL utk settle urusan sbb takmo angkut anak on weekend..

penyabar byk kan iols

TETAPI!!!!!

kalau dah punggung naik ruam, main suap je makan ape...kesabaran iols pon bleh hilang agaknya..iols plg tak suka org suap anak iols..anak iols tu iols tak buat lg egg test...alahan dekat tenusu (yogurt) and high histamine food...no salt no sugar until 2 yrs old..so jgn memandai la suap anak iols..psl ruam and bintat2 kene gigit nyamuk ke semut ke luka ke..mesti iols dah rasa tak best gituh

kalu ade option babysitter lain kat situh..dan bg few days tempoh penyesuaian utk anak and new babysitter..kalau okay...ape salahnya berubah angin..