CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

Reply #276 Acun's post

Acun...tahun depan turn kite plak. Tapi tahun ni dah start mengelabah dah....

Semoga semuanya berjalan lancar....insya allah.

Reply #280 mommyallya's post

Sekolah Woon Hwa tu pun dipindahkan dari satu ladang kat Labis. Sekarang ni banyak sekolah dlm ladang dah direlocate ke tempat lain, sebab kekurangan murid.  Aku dengar, kerajaan memang tak benarkan sekolah baru Cina dibina unless yg relocate punya.  Dalam suratkabar masa 1st day sekolah hari tu, ada satu sekolah kat ladang cuma ada 3 murid je, semua melayu.

Nak tau sekolah tu ok ke tak, mcm kita cari sekolah tadika la, jumpa guru besar, berbual2 pasal polisi or anything you want to know.  Walaupun sekolah baru, tak semestinya cikgu dia cikgu baru, ramai yg datang transfer dari tempat lain.  Cikgu2 ni tau kalau ada sekolah baru nak bukak kat kampung laman dia, cepat2 dia minta transfer.

Yg bestnya sekolah baru ni bukan apa, bangunan masih cantik dan bersih, toilet masih ok dan tak berlapuk mcm sekolah lama.  Kantin pun bersih je (tapi tak ada kena mengena dengan anak kita).  Terpaksa diakui orang Cina tak berapa kisah pasal kebersihan toilet, esp yg kat kampung tu.  Kadang2 anak2 aku sanggup tahan buang air sebab tak nak masuk toilet.

Reply #282 aurorae's post

Tq auroroe.

Itulah i ingat nak g jumpa guru besar kat situ nanti...nak buat comparison.  Itulah kan...anak i pun nak masuk skolah nx year...by 2009 mesti dah ada banyak improvement kan biasanya.

The best part about new school is the layout and design of building...modern and lebih sesuai susun atur dia....not to mention...of course lah kebersihan dia.

Originally posted by tightcherry at 29-11-2007 05:45 PM
ini karenah birokrasi sekolah cina..
jgn ingat depa suke anak melayu masuk skolah dorg..
tak hingin pun dorg ajar ...

sb tu ada budak melayu pandai ckp cina, tp dlm pelajaran tak pandai pun..hahahaha
tercorot sekali pulak tu

yg ni aku setuju

bapak aku kata, takde paedah masokkan budak2 ke sekolah cina ni, because benefit apa leh dapat? yg berbaloi, BOLEH DIKIRA DGN JARI

- pandai bahasa cina? yes, memang.. tapi disebabkan nak master bahasa tu, anak2 korang kene merangkak 5-6 tahun utk itu.. & meninggalkan subject lain. sudahnya, bahasa cina je pandai? sabjek lain? corot
- sejak kecik dah ditren dgn budaya cina.. budaya yg ditren sejak kecik akan berkesan hingga besar. sudahnya, anak2 korang perangai macam cina -  kuat melempang org, pakai suar pendek  
- senang dapat keje? hey.. kampeni cina2 yg besar amik kakitangan melayu wat macai je ... yg atas sumer cina, jangan harap la melayu dapat jawatan besar.. melayu kalau nak keje private pi masok GLC=melayu
- banyak lagilah keburukannya.. unincluded lg yg laen2 macam diskriminasi kaum kat situ

kebaikannya:-
1. cikgu2 sekolah cina ni banyak yg tegas, berani guna rotan n parent pon paham. cikgu2 sekolah melayu kuar rotan tak berani takot kuar tv3
2. budak2 banayk homework

tapi utk long term bagi aku kureng

Originally posted by masnina at 22-1-2008 12:54 PM

yg ni aku setuju

bapak aku kata, takde paedah masokkan budak2 ke sekolah cina ni, because benefit apa leh dapat? yg berbaloi, BOLEH DIKIRA DGN JARI

- pandai bahasa cina? ye ...

Masnina, pada akulah, kalau aku as a parent pakai baju dlm avatar hang tu lagi kuat pengaruhnya pada anak aku.  Bukan saja berseluar pendek, malah berbikini agaknya.  Nak marah camna, nanti dia kata tengok baju mak pun seksi gak.

Agak2 kaulah, kalau ustaz anak aku kuat solat, tapi let's say kitaorang mak bapak tak pernah solat, mana satu lagi kuat pengaruhnya kat anak aku, dari ustaz ke dari mak bapak?

Originally posted by aurorae at 24-1-2008 11:17 AM

Masnina, pada akulah, kalau aku as a parent pakai baju dlm avatar hang tu lagi kuat pengaruhnya pada anak aku.  Bukan saja berseluar pendek, malah berbikini agaknya.  Nak marah camna, nanti d ...

apa masalah kau ni auro? yg emo sangat ni kenapa? kau sekolah cina dulu ke, or anak ko?
tak nampak ke bijik mata kau aku ada state BOLEH DIKIRA DGN JARI tu? meant tak semua kan? itu pendapat aku, setiap org berhak lontarkan pendapat masing2 & jangan marah2 kalau tak berpihak pd ko pulak

utk pengetahuan ko, avatar tu is not me. aku letak kat situ sbg admire sb body dia cantik, tu je sb aku dlm proses berdiet utk kuruskan badan sekarang!!

so tak payahlah kau nak tersentap tak tentu arah tengah hari buta ni!

hahahaha gelak guling2 aku... sudahlah

Follow Us

Reply #286 masnina's post

Aku tak kata avatar tu kau, kenapa kau terasa.  Aku kata mcm dalam avatar kau.  Sapa yang tersentap sekarang?

Aku tak marah kalau bagi pendapat secara berhemah, tapi kau siap letak icon gelak2 nak bagitau budak2 tu dapat corot.  Why?  Adakah itu satu pendapat atau satu ejekan?  Sapa yg emosional?

Untuk pengetahuan kau, memang masa first year markah budak2 melayu ni teruk, sebab cina tak mantap lagi, tapi kalau dah darjah 4 masih teruk, itu bukan sebab masalah sekolah, tapi masalah budak tu sendiri yg dah mungkin malas atau memang kurang pandai.  Budak2 Melayu cam ni kalau sekolah kebangsaan pun sama je.  Jadi pendapat kau tu cuma betul untuk budak melayu yg cam tu je, bukan semua, bukan common.

Anak aku masa darjah 1 dapat nombor 30an, tapi masa darjah 5 dah top 5.

Originally posted by aurorae at 25-1-2008 09:07 AM
Anak aku masa darjah 1 dapat nombor 30an, tapi masa darjah 5 dah top 5.

Alhamdulillah....surely you bangga dgn achievement your kid dan Congatulations to you :handshake: coz
setiap pencapaian anak tu ada seseorang di balakang dia yg tak lekang bg semangat, dorongan
serta moral support..Bukan mudah oiii...

Berbalik pasal position in class nih...teringat satu kisah...masa tuh anak I dlm drjh 1 lg...ya lah...
sambil kita tunggu nak jemput anak balik sklh, berbual2lah dgn sowang kakak ni. She has 2 dotters
in the school and one of them is my kid's classmate. Dia cakap cam ni..."Alah...bg akak, kalau anak kak
yg drjh 1 tu...dapat no 20 pun  dlm class...itu dah alhamdulillah sbb masih ada 20 owang lg yg mother's tongue nya mandrin
bawah anak kak tu...pd akak tu dah cukup bagus..." Tersenyum I bila dengar komen akak tu...betul jugak...hati ni
terdetik. Its not how u start but how u end...maksudnya drjh 1, sumernya baru dan masih tercari2 lg...cuma dgn
usaha gigih dan semangat yg kuat...pasti ada perubahan nnti bila dah drjh yg tinggi nnti cam anak aurorae tu.

Setiap ayah dan ibu mahukan yg terbaik utk anak2 mereka dan cuba berikan apa yg termampu oleh mereka pd tahap yg termaksima...
berdasarkan  pd firasat dan perspektif mrk. Mungkin baik pd kita tp tidak pd orng lain....elok pd kita tp cacat pd pandangan orng lain...
Bukan mudah...tp hanya kita jer yg tahu dan mengerti kerana kita ni dtng drp pelbagai latar belakang...tak semua orang itu sama...
Sorry...apa yg i melalut nih...what ever it is aurorae...pasti u bangga setiap kali anak u buka mulut berkomunikasi dlm bahasa mandrin..lebih2 lg
kalau orng cina itu sendiri berkata gini..."sorry I can't speak mandrin..."....nnti kita sambung lg ya...:victory:

Reply #253 aurorae's post

Tertarik dgn confessiom aurorae kat post #253.

I cuba imagine yg myself berada dlm situasi parents aurorae ketika tuh....
fuhhh...  waa....ntahlah....mmg sukar I nak terima coz I bukan dtng dlm era serta persekitaran mrk .
Tp rasanya mmg boleh faham sbb pd tika ni pun masih ramai lg yg punyai pemikiran gitu....bukan hanya
bangsa melayu tp bangsa lain gak.

Contohnya...semalam I gi pasar. Kat area I ada 2 pasar...satu kat town dan 1 lg kat dgn umah I.
Tp yg kat umah ni kebanyakannya peniaga cina dan macam2 ada dijual kat sana termasuklah pakaian,
cadar pinggan mangkuk. Being myself yg kaki shopping w/pun kat pasar...  dan CNY nak dekat jd I gi pasar ni sbb nak tengok2 apa yg menarik. Masa beli barang tu ada one chinese lady cakap kat I gini..."awak melayu
tp kenapa dtng beli kat sini, melayu lain tak de dtng ma...?" Jd I jawab balik..."kenapa? tak boleh? saya mau beli barang bla...bla...bla..." Gitulah...serba sikit yg I nak share...nak type lg nih...tp I've to go now...

Originally posted by Shahir at 25-1-2008 10:36 AM

Its not how u start but how u end...maksudnya drjh 1, sumernya baru dan masih tercari2 lg...cuma dgn
usaha gigih dan semangat yg kuat...pasti ada perubahan nnti bila dah drjh yg tinggi nnti cam anak aurorae tu ...

I setuju sangat dengan apa yang shahir cakap...nak share lah experience i minggu ni...syukur anak i dah kindy 6 tahun dan masih dalam manadarin mendium so hari selasa baru ni bawak balik  homework mandarin.  Alhamdulillah memang banyak peningkatan berbanding masa 5 tahun dulu...tulisan pun dah cantik dan mahir tulis character...memang seronok bila tengok walaupun it is a small achievement tapi i was really happy and rasa that we can do this!  Memang susah daripada biasa....sebab homework tu 3 pages with about 24 words...anak i pun penat nak menulis tapi itulah kita sebagai parents memang kena bagi dorongan semangat and also puji-pujian yang berbakul-bakul....nak encourage dia habiskan at one go... .

Untuk aurorae...i dapat faham perasaan u.  Well, i have got nothing to say...but i certainly hope that i will prove to those yang rasa the other way about malays attending chinese that they are wrong.  I x harap orang lain pun hantar anak-anak mereka ke sekolah cina tapi i harap they would understand our aspirations.  I beleive u have already got the prove....ur son's achievement and also soon, insya allah ur daughter pulak kan... .

Baru-baru ni kat Buletin Utama ada isu pasal Adiputra...and susulan daripada tu UNISEL nak enrol dia kat situ...but TV3 took the opportunity to ineterview the chancellor...sorry kalau i silap sebab x concentrate sangat tapi terus tertarik bila beliau kata nak wajibkan bahasa arab dan mandarin (for students to choose) sebagai  satu subjek.  Beliau kata...y arab or manadrin? sebabnya negara2 arab full of wealth tapi x de human capital...so, kite kalau mahir bahasa dia boleh fulfil ther human capital needs and as for mandarin dia kata...rujuklah tuntunan Nabi junjungan kita  Muhammad s.a.w....supaya kita cari ilmu sampai ke nagara China.  He adeed, what more with the emergence of China, Hk and Singapore in the recent years...we have to compete...so basically, kalau x tahu bahasa dia...susah nak compete.  Masa i dengar tu...lebih bersemangat...memang terbakar rasanya... .  I pun ada terjumpa article kat internet pasal ada Prof kat UPM...hantar 5 orang anak dia kat SJKC kat Seri Kembangan...semua berjaya...yang sulung tamat Form 5 dah dapat tawaran British Top Uni and yang bongsu pulak dapat 6 A UPSR.  I tak tahu ni cite bile tapi definitely bagi kite semangat untuk mencuba.  Memang dah ada kejayaan cuma x banyak yang di publishkan...rasanya kite pun tau kenapa x banyak stories about this kan...

I doakan niat suci dan ikhlas kita ni membuahkan kejayaan.  To all parents kat thread ni...yang hantar anak2 to SJKC...keep up the good work and keep on writing in this thread cos' u guys are my inspiration... .

Sorry you all for my previous posting, .... the dark side of me.

To moms out there, don't worry so much ... from my son's experiences, learning has become easier in time.  Memang masa darjah 3 dan 4 dulu nampak dia paling terseksa, stay up late siapkan homework.  Tapi masa darjah 5 dan so far, darjah 6 ni my son dah nampak relaks.  

Bukan sebab homework dah jadi sikit, tapi masa yg dia spent dah kurang sebab dia dapat siapkan homework tu semua even before he comes home.  Which means Chinese is no longer a problem to him as compared tu masa dia darjah-darjah bawah dulu.  Dia kata dia akan siapkan homework cepat2 masa ada terluang antara kelas.  So at home sekarang ni dia dah lebih banyak masa, and spent his time more on the internet, he hheee.  I actually yg encourage because I'd like him to join discussion group in English with people all around the world, to improve and polish his English.

So yg lambat sangat nak buat homework dulu tu berkait rapat dgn his Chinese pun belum mahir dan dia masih dalam proses penyesuaian diri, while the contents dah became harder compared to standard 1 and 2.

Semalam my standard 1 daughter bawak balik buku kawan ke rumah.  Dia kata cikgu yg bagi buku tu kat dia, suruh dia copy latihan yg cikgu suruh buat.   Sian my daughter, lambat sangat agaknya dia tulis masa dalam kelas.

Anyone here ada kamus elektronik 3 bahasa English Malay Chinese?

I think it's time I introduce my family to you all , because I feel so close with these group of moms.  My homepage yg dibuat 10 tahun dulu, lepas tu tak update for the past several years, dan baru je tambah gambar terbaru semalam.

silalah berkunjung
http://www.geocities.com/auroraef

Reply #292 aurorae's post

Hv visited your homepage....thanks for sharing the experiences and also your personal family pictures with us here. Anyway....tertarik dgn your eldest son's name...hv been keeping that name shud I rasa dah rajin balik to start all over again... dan dpt boy... Apa maknanya ya aurorae...yg I ingat something like one of the pintu syurga...

Kalau tak silap....baca skali lalu jer..., anak2 aurorae ni semuanya sklh lain2...tak setempat ya...fuhhh....mesti penat ya amat...in-out every day....semuanya kena ikut schedule dan masa.

Keep sharing with us here the joy, happiness, achievements and segala susah payah...coz bnyk yg boleh dipelajari from your writing, shud one share the same aspiration as yours...

[ Last edited by  Shahir at 1-2-2008 07:53 PM ]

Reply #294 aurorae's post

I have visited ur homepage....thank you sharing it with us here!  Seonok tengok gambar-gambar anak-anak you...sekarang semuanya tengah growing up kan.....pls continue to share with us your experience...i love reading them...:flower:

hi, Salam,

first time i visit thread ni.....kepada parents yang dah hantar anak ke sekolah cina.....mmg ok ke? sy mmg nak hantar anak ke sek cina tapi takut dalam bab pemakanan, sudahnya 2 anak sy tu saya sekolahkan sekolah keb biasa. My 3rd son (3 thn) ni berangan lagi nk antar ke srjkc.....betul2 ok ke ni?

sy takut kawan2 offer dia makan....dia akan makan sama sbb nak be a part of the group. budak kecik mana tau apasal yg tu boleh makan yg ni tak leh makan. mana tau apatu halal dan haram. Saya masih takut sampi skrg mungkin juga disebabkan pengetahuan sy yg cetek ttg srjk(c)

so untuk parents yang dah ada pengalaman anak bersekolah di srjkc berilah saya tips apa yg patut saya lakukan. Kalaulah sy dok kat kg, mungkin saya dah sekolahkan anak2 sy di srjk(c)tapi sy dok kat penang ni...centre of chinese.

tq.

Originally posted by Shahir at 1-2-2008 07:50 PM
Hv visited your homepage....thanks for sharing the experiences and also your personal family pictures with us here. Anyway....tertarik dgn your eldest son's name...hv been keeping that name shud  ...

Shahir,
Rayyan means pintu syurga bagi orang2 yg berpuasa.  Masa bulan Ramadhan, selalulah terdengar hadis yg ada sebut Rayyan ni kat TV.  Kat Mesir, ada satu lembah subur dengan 2 tasik yg indah, ada air terjun antara dua tasik tu.  Lembah tu diberi nama Wadi Rayyan.

Thanks for visiting my family.

4 anak dah sekolah di 4 tempat berbeza, yg pertama sampai sekolah 6.45 pagi.  Yg last kat tadika 7.30 pagi.  Tengahari pun, kena plan nak ambik sapa dulu.  Yg kat tadika tu kena bayar  RM60 untuk tumpang another hour lepas waktu kelas.  Sekarang memang havoc, semua kita kena sediakan, kena pastikan everything dah sedia.  Kalau dah besar sikit nanti tentu lebih senang, dah boleh berdikari.

[ Last edited by  aurorae at 2-2-2008 03:34 PM ]

Reply #296 mommyallya's post

Thanks for visiting. Keep updating your child's progress too.

memasing ada impian pd anak memasing kann...jadi kita hormat saja pilihan org lain....

cuma satu yg me kagum dgn semangat mak2 yg hantar anak kesekolah nie chinese nie....kalo me rasanya, dah lama collapse ...

penguasaan dr segi bahasa tu memang i tak nafikan tapi dr segi pilosopi pembelajaran tu sendiri, i tak berapa setuju dgn amalan sekolah2 didlm m'sia nie...baik sekolah cina atau sekolah kebangsaan  

jadi apa pilihan yg kita ada sebenarnya, buatlah yg TERBAIK