CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-LTS

Pemuda Bermasalah Obesiti Rasa Tertekan Jadi Tumpuan Di Hospital

Kenapa la manusia ni pandang hina kat org gemuk? Gemuk bukannya disebabkan faktor makanan sahaja. Byk faktor lain. Dia pun xminta nak jadi macam ni. Dia dah ada kesedaran utk kurus sbb xnak susahkan maknya. Semoga dipermudahkan segala.

Obesity is a penyakit for me la. I mean sape yg nk gemuk n sakit. Org yg diuji gemuk mcm ni perlukan support org sekeliling. They will not get any thinner n healthier bile org duk ngutuk sentiasa. Moga Allah sembuhkan segala penyakit adik ni.

kdg2 obesiti ni faktor keturunan pon ye... x per lah...semoga semuanya dipermudahkan ye dik.. nanti kalau dah sihat,  jgn lupa exercise...jalani hidup yg lebih sihat... boleh jg mak ayh yg x sihat tu...

lpas ni kuatkan smgt . from fat to fit...

pasni blh lh mulakan pemakanan sihat

mcm housemate aku... berat dia masa remaja 150 pastu jd 180..jd 220...duduk wad selama 3 bulan.... tutun berat kepada 180...nanti dia. akan potong lemak di perut dan bahu

Follow Us
Bestkan kalau lemak mencair seperti margerin masuk kuali

wanitajelita replied at 16-10-2017 12:20 PM
Tak baik mengata dia..
Mungkin tahap pendidikkan family dia tak mcm orang2 lain utk fikir baik da ...

Tapi you my friend sorg ni ada degree.. Keje bagus tp still xmau timbul kesedaran tu.. Puas dh kwn2 nasihat jaga kesihatan jaga makan.. Tp mcm angin lalu je.. Gout darah tinggi kencing manis lagi...pernah sakit teruk smpi bertongkat xle berjalan ttp x insaf...mujur lakinya baik..

aHoi83 replied at 16-10-2017 01:41 PM
Dia sendiri yg kata dia telah menyusahkan org. I olls hanya bg amaran utk mereka2 yg berbangga dgn ...

faham...terutama bila yg promot gemuk awesome la apa
pnah naik flight,  terpaksa dududk mengiring sbb seat dah masuk org sblh...
seksa...so xde la yg awesome nya...
chubby skit2 je bole lagi...klu dah obes x pyh la nak awesome2 sgt...

rayray28 replied at 16-10-2017 06:05 PM
Tapi you my friend sorg ni ada degree.. Keje bagus tp still xmau timbul kesedaran tu.. Puas dh kwn ...

ya...ada kwn mcm ni...masa degree tu kaki pun bole nmpk dah bengkok
tp dok sedap hati kata body mcm ni pun laku
bf kata xpe comey gemok...dah 80kg...mkn mcm lelaki penuh pinggan....

hjg2...blm 35 dah lebih 100kg, nak ngandung pun susah...dpt sakit jantung
kena berenti keje....baru nak jaga

klu mmg terkena penyakit gemuk...x mkn pun naik..xleh kata apa
tp klu dah 12 mlm pun layan je tekak...abeslah

notyghosty replied at 16-10-2017 04:25 PM
kdg2 obesiti ni faktor keturunan pon ye... x per lah...semoga semuanya dipermudahkan ye dik.. nanti  ...

yg kata gemok faktor keturunan tu mitos jer.  alasan si pemalas tak nak turunkan berat melalui diet & senaman.

http://yoyo-combat.blogspot.my/2 ... t-utk-beginner.html
Diet utk kurus yg mudah berjaya dan istikomah ialah diet yg KENYANG dan TANPA SENAMAN. Diet berlapar ialah diet zaman org tidak kenal sains pemakanan.

Tanpa senaman. Sebab 90% org malas nak jogging, nak tekan tubi, nak skipping.

Diet utk kurus sebenarnya 80/20. 80% jaga pemakanan, 20% senaman. Sebenarnya fokus pemakanan sahaja pun dah cukup sbb ianya cover 80% dari usaha. DIET INI DIPANGGIL DIET KENYANG. So tak perlu berlapar seperti cara orang lama kuruskan badan. Sebab tu sangat penting KENAL KALORI. Makanlah benda2 low kalori dgn banyak supaya sentiasa kenyang. So apakah dia benda2 low kalori itu? Nanti akan didetailskan di bawah.

Nak turun berat ni guna matematik jer sebenarnya. Kalori masuk mesti kurang dari kalori keluar. Istilah ini dipanggil DEFISIT KALORI. Hari2 kena dapatkan defisit kalori. Kalau tak buang masa jer diet.

Klu follow menu diet pakar2 diet spt Jackie Warner korang boleh turun berat 3kg hingga 5kg sebulan. Lebih dari tu karut!

Setakat nak turun berat guna DIET MEAL PLAN dah cukup. Tanpa perlu exercise. Sbb ramai org yg sibuk kerja dan takda masa. Tp klu nak buat exercise yg ringan2 pun bagus juga. Spt kemas rumah, basuh kereta dll.

Menurut pakar diet, jumlah kalori yang diperlukan oleh wanita dewasa adalah 1600 kalori sehari. So jumlah kalori yg diambil mesti kurang dari 1600 utk turunkan berat korang. Klu ambil makanan terlebih dari 1600 kalori akibatnya makin gemok. Sbb tu tiap2 tahun makin gemok.

Lelaki dewasa cuma perlukan 2000 kalori sehari. So kena amik kurang dari 2000 kalori utk turunkan berat.

Perlu makan kerap dlm portion yg kecil utk bantu metabolism. Jika anda diet berlapar, metabolism akan menjadi perlahan dlm membakar kalori dlm badan.

Elakkan pengambilan tidbits.. Sambil duduk sambil mengunyah. Tp x sedar kalori masuk free2 mcm tu je.. Pastu bising, aku makan sikit tp kenapa berat ttp naik.. lol

Hmm. Kat fb aku ni ramai je kawan2 hari2 merungut gemukla, chubbyla.. Tapi asikla tnjuk gmbo makanan, phtu cakap esokla diet, hari ni cheat day..bla. bla. Bla.. Phtu mention gemuk is owesome.. Annoyingnyaaa. Bagi aku tu cume nak sedapkan hati je..

Aku pernah pantang makan sebab anak aku breast feeding dan ada ekzema. Jadi aku kena makan yg healthy dan fresh je. No more process food, fastfood and white sugar even tepung gandum pon avoid.
Boleh je kurus slim tak sampai 2 bulan pon.. Ni sume mental kena kuat jugak.. I dono la.. Klu kau jenis penyakit gemuk bole la terima tp klu sbb pemakanan is no simpati for you..

Semua obes tak mengaku kuat makan...........
Semua kata, dia makan sejemput je,  tak tahu kenapa badan naik
macam dipam-pam....
Anak buah aku salah seorang obes yang kata,  dia tak kuat makan.
Tapi, dia melantai meetiaw semangkok besar, boleh habiskan 1 tin
laichee.............korang mampu.....????

betulke beras basmati elok untuk diet? kurang kanji.

dia tahu dia obes dan tak mampu bayar wad kelas kedua,
tapi sikit pun tak minta simpati minta orang derma.

bukannya seperti lahanat lain...
macam doktor yang mengada-ngada nak ke luar negara waktu sarat mengandung, bila terberanak minta orang derma.
atau seperti lahanat braces palsu, dah tahu salah pun minta orang derma.

aku doakan dia berjaya kurangkan berat

Sejujurnya dia ni waris2 jgk kpd nenek aku...kt trganu...mse kcik klau blk kg nnek kt trgnu aku igt dia ni sbb dia tua bberapa thn je dr aku...ayh dah lama ninggal,menurut mak aku,dia ni since dr budak dah obes,ade adik laki sorg,lepas skolah rasenya smbung diploma tp keadaan oves cmtu,dia just tolong mak dia niaga satar dan otak2...hidup diorg mmg daif,fmly belah nnek ade gak hulur2 tiapkli rayake ape..

dia memg gemok sbb mkn atau kelenjar apa yg x berfungsi...cepat kurus dikk..n dpt berbakti pd mak bapak kemudian

yg pergi melawat pon jgn la tengok dia seolah2 dia tu binatang dalam kandang zoo...yg lalu lalang pon siap singgah seolah2 pelik sangat2 tgk dia..mesti la dia malu...paling bangsat kalau ada makcik2 bawang yg siap tunjuk dia sebagai contoh tak baik kat depan anak2...depan orang tu pulak...tunggu balik rumah kalau nak nasihatkan anak...selalu aku tgk benda camni jadi...