CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Lilrose

"Jangan Bagitahu Orang Tau" - 215 Terbang Ke UK, Berapa Ramai Betul La

green~tea replied at 1-10-2021 12:49 AM
Skali mak pak t20 wei pakat hantar anak2 oversea hahahahahhhaa.. ingat budak2 je ke fly sorang2  ...

I dapat MARA tahun ni but untuk dalam negara. Malas nak apply overseas sebab fikir macam-macam especially elaun mara dah tak banyak macam dulu. Nak survive oversea macam susah. Memang yang pergi overseas sekarang ni i rasa parents diorang berduit. MARA bukannya bagi banyak sangat

Mystery0410 replied at 1-10-2021 12:56 AM
Kuang ajaq kan. Sesia jek aku bersangka baik.
Tahap2 anak2 aku ni nanti gamaknya harus bersyukur  ...

Teringat pas aku spm dulu, membe2 lain dapat offer kat macam2 kampus uitm, aku sorang je tak sangkut mana2 ipta.. betul2 menangis aku kt bucu tangga rumah. Pegi rayuan turun naik pejabat bagai, pun tak lepas maybe sebab aku nye result tak cantik. Bapak aku fed up, dia suruh aku masuk private uni je dia bayar sendiri.. hahaha

sfrnna replied at 1-10-2021 02:01 AM
Ibubapa ada duit tu nak anak p obersea guna la duit sendiri kan. Btw, UM pun dah top 100 uni in the  ...

Local grad skrg kena usaha lebih sikit..bukan xde peluang..tp..mmg kena pulun betul2...

Ramai nk pegi overseas ni bukan apa..kdg2 bukan nak blajar sgt pun.. lebih kepada prestij jer.. dah company2 besar malaysia pun sanggup tiap tahun pegi uk (contoh) semata2 nak buat career fair khas utk pelajar malaysia kat sana yahhh

Meols dah ckp kat thread satu lg..sama jer..local grad struggle cari kerja..klu nasib baik dptla 2.5k...
Oversea grad.. company2 besar sanggup cr dorang kat uk sana..gaji starting of course dlm 4k ke atas..

Our culture suka sgt glorified the overseas grad..sampai semua pluang ..overseas grad dpt dulu...

Dah zaman berzaman lah perkara ni. Dunia memang milik orang2 kaya.

sfrnna replied at 1-10-2021 02:01 AM
Ibubapa ada duit tu nak anak p obersea guna la duit sendiri kan. Btw, UM pun dah top 100 uni in the  ...

Ye.. aku prasan ni. Aku ada pegi visit kawan2 kat uni lain masa blaja sana dulu, and diorang memang in their own melesia bubble la.. ada baik dan buruk la bila tak reti leave your comfort zone..

(student zaman Aku)

org lain-mara,petronas,jpa lain x ingat
aku-FAMA

Follow Us
Ank buah aku smbg bljr gie australia pdhl family T20, alasan dh byr cukai banyak ini cerita dulu lah skrg ank dia jual dinar mas kt fb
Ank aku skrg aku simpan duit untuk diaorg bljr jelah kt sspn, pas study hrp dpt tajaan skim gomen serap terus kerja gomen jelah

dunia ini memang tak adil.tapi kita golongan orang awam dan biasa, orang so-so bukan T 20 , ni usaha cara kita.tipsnya suruh anak-anak dlm local u ambik kursus  STEM.Jangan ambik  aliran Sains Sosial.English kena bagus.Result SPM kena bagus.barulah apply kerja senang nak dapat esok-esok.lepas tu masa kat U mesti result 3 pointer ke atas setiap semester masa nak carik kerja majikan nak tengok result kita bagus bukan last minute punya student pulun exam result.kalau anak kita tak berapa bagus dalam pelajaran terus ambik kursus teknikal macam politek atau TVET.ambik kemahiran.dia memang takkan kerja tnb,petronas atau telekom atau gomen.

kita kena cipta pekerjaan untuk anak-anak kita untuk masa depan tiada lagi tengok akedemik saja.anak-anak kayangan ini memang mereka akan kerja company kawan bapak,kawan mak,kawan-kawan di uk,us dah cop tempat.sabar je lah.kita tak dapat di dunia kat akhirat je kita dapat habuan..

Edited by amansihat at 1-10-2021 06:25 AM

lagi satu jangan ambik hak orang.ramai anak-anak kita tak berapa berjaya dalam hidup sebab nak masuk MRSM guna kabel,nak masuk asrama dan uitm pun pakai kabel.nak biasiswa pakai kabel.nak sewa  rumah PPRT untuk orang susah pakai kabel.nak  pi u pakai kabel.kita salh gunakan kuasa,ilmu dan juga kepandaian kita untuk ambik hak orang lain.sistem dah betul tapi siapa yg pandai ambik peluang dia gunakan peluang atau loophole untuk benefit ke dia sehingga orang susah yg tida ilmu dan networking tak dapat.

bila tengok sekarang ni kita baca sprm kena tangkap,polis kena tangkap dadah,pegawai awam pecah amanah.sedangkan mereka berpelajaran tinggi dan gaji cukup.sebab dari zaman sekolah mak ayah dah ajar salah guna kuasa untuk kesenangan hidup.anak-anak masuk kerja pun hasil salah guna kuasa nak bagi anak masuk kerja gomen sehingga orang yg layak tak dapat masuk.

contoh salah guna kuasa dah menjadi darah daging kita lepas sempadan daerah masa pkp sanggup tipu surat polis guna alasan nak rentas negeri.nak bantuan zakat tipu alamat dan gaji.nak bantuan buku,laptop dan pelbagai bantuan tipu sekolah .nak rumah murah tipu gaji.nak beli kereta ,motor tipu slip gaji.dah jadi darah daging dari bawah sampai ke atas jadi kebiasaan menipu dan ambik kesempatan.tak nak vaksin pun sanggup guna mysejahtera orang nak masuk shopping mall.belum lagi bulan puasa sanggup tipu ahli keluarga berlakon puasa tapi makan pagi hari di kedai mamak.dah jadi darah daging sehingga dah tak rasa apa-apa ambik hak orang

benda yg kecik dah biasa menipu apalagi kalau ada peluang nak biasiswa golongan kaya akan guna apa yg mereka ada contoh kabel walau mereka mampu bayar sendiri.gaji puluh ribu ambik hak orang yg betul memerlukan.saya ada kes orang tu gaji dia sebulan atau income rm 500 ribu.nak masuk MARA guna kabel ,nak apa-apa guna kabel.nak oversee kabel.serba-serbi kabel.rumah banglo ,kereta berderet.sebab menteri itu,menteri ini dan orang politik kawan dia.senangkan guna apa yg ada untuk upkan anak.apa salahnya guna duit yg banyak tu tanggung anak belajar bayar sendiri dari ambik duit kerajaan.kadang tak padan pakai jam mewah.anak nak belajar pun harap duit gomen.

Edited by mbhcsf at 1-10-2021 06:42 AM

ada  juga saya dapat tahu - keluarga ayah dia je breadwinner , ayah seorang professional and kenalan seorang ahli politik, kesemua anak depa biayai sendiri tapi mai tang anak bawah bawah tu , di mana beban kewangan semakin hebat sebab anak  yg masih dalam tanggungan belajar di uni di london and ireland dah masuk 3 , so depa cuba minta pinjaman MARA.  Tapi fairlah kan
sebab most anak dia dia taja sendiri and sebab anak yg bawah tu belanja besar daripada aspek kos pengajian dia - sebab medic kan , dia  dah biayai cuma may be nak diringankan , so org macam ni T20  tapi kena tengok per kes jugak.
yg i tahu my senior colleague yg mampu - anak depa taja sendiri dan depa kata biarlah tempat anak depa tu , diambil yg lebih memerlukan. ini attitude yg bagus.

kedudukan SES . sebab tu kesamarataan tu satu konsep yg salah , sama  tak semestinya adil. dia mungkin kaya tapi tengoklah beban kewangannya . adil tu bukan kesamarataan. kena tengok kes lah.

tak pe anak YB MAszlee esok pun org akan tengok jugak.

i hairan juga kenapa benda ni dibawa as issue sedangkan uEC YB ni bawa ke issue ( may be i terlepas pandang _ So dia nak persoalkan kelayakan lah kan..?
tapi  setahu I MARA ada biaya banyak je anak anak b40 and M40 ke uni seepas MRSM , kalau exam trial bagus ????

kene tengok stats MARA kot.

Sudah lama dah..................................dari mrsm lagi....( orang malaysia buat tak tahu saja)..biarkan

Cenderakirana9 replied at 1-10-2021 02:13 AM
Ada seorang kenalan ni mak accountant (kalau tak silap) and ayah doktor pakar, dapat MARA pergi US.  ...

Wah bagosnya spons adik ex u itu.
Bkn ma.ra / jey pi a ya?

Aku student MARA. Pergi US.  Kawan2 aku pun ramai student MARA. Tapi Alhamdullilah tak guna cabel. Hanya berbekalkan result SPM yg bagus. Begitu jua kawan2 ku.

nakkomenjugak replied at 1-10-2021 12:20 AM
Sape yang mengong kat tered tu yang suruh orang belajar redhooo??

Iyerrr kaka, rasa nak maki je makhluk tu.

I dulu JPA scholar. Takde kabel dan pergi mcm2 scholarship interviews tapi alhamdulillah rezeki ke UK under JPA. For me, yg org x nampak, anak2 T20 ni mgkn rezeki lebih kepada keputusan cemerlang dan juga more access to information related to scholarships etc. Mcm MARA pon generally bkn full scholarship tp pinjaman boleh ubah so ok je la for me.

Mystery0410: Aku tgk fb member aritu hantar anak ke airport nak ke London. Member aku tu mmg sendiri dulu US grad , hidup sekrg dah sedia kaya. Dan anak dia bukan  ...

Ala, cousin I, parents kaya gile, amik jugak scholarship. Duit scholarship buat joli je, jalan sana sini. Pegi blaja parents belikn kete semua. Pastu bile org pertikaikan, die argue "eh, dh aku score, org lain x score.. nk wat cane? Rezeki la tu" geram je dgr. Padahal ade kwn2 die yg same result cam die, kena struggle gile2 utk dptkn scholarship tu.. nmpk x beza cable dgn xde cable. 2 org budak same result, ade cable trus dpt scholarship, yg xde cable, ko kena present all the sijil kokurikulum lain sblm dpt scholarship. Tp sbb tmpt 1 je, malangnye yg xde cable tu "sila cuba lagi" (dlm kata lain, besarkn la cable)..

Tp ape yg bro tu tulis mmg betul pn. Time kt UK dulu ramai anak2 VVIP.. half dari student2 tu anak vvip, yg duit tiap2 bln parents mampu bagi, siap dpt beli kereta cash lagi. Parents plak jenis yg rajin dtg melawat, bwk gi tour europe. Ex housemate i je bgs sikit, amik duit mara utk byrkn yuran je, elaun bulanan parents bagi. Time adik i nk gi UK, MARA rendahkan requirement utk gi UK sbb ade anak org MARA ni result xde la bgs mana tp sbb diorg nk bg lps, so diorg rendahkan requirement spy bdk tu dpt pegi jugak. Hm.. tp paling kesian kat anak2 m40 la, sbb diorg ni bkn org susah n xde cable plak tu. Tu yg most working class pny family plg x byk dpt scholarship.

tu pasal org cakap kalo students Malaysia yg study negara especially negara barat or europe ada dua kategori sahaja. 1. ko mmg jenis excellent human being like Dr Amalina 2. ko mmg anak anak org Kaya seperti anak PM kita.

Tk payah tengok jauh sampai UK Australia nun.tengok je la kt sek asrama penuh yg status high level esp yg ada nama 'kolej' berapa ramai anak org kaya, CEO masuk situ esp anak alumni padahal tujuan SBP tu asalnya nk bantu anak org susah

Pendidikan perlu ikut merit...klu cemerlang perlu diberi peluang. Biasiswa ni pun ikut merit mengambil kira pendapatan dan pencapaian akademik. Temuduga pun main peranan juga.