CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: riss_1688

ALL ABOUT BERSUNAT by RISS_1688, HASMANIA & MUMMYDANI (info phymosis pg 2)

Reply #20 sha_n's post

ok ok...kat galeri ek....

i pun risau gak....i ada 2 org ank lelaki..skrg ni..abg umur 2 thn 8 bln..adik..setahun 9 bln....

Ni dah dok plan....bila nak bg mereka sunat...cm na nak ckp dgn mereka pasal sunat....cm na mereka nak agree untuk bersunat......

ni nak tanya, ada beza ke sunat cara kampung or cara morden (klinik / hospital)....

Originally posted by neisya at 23-11-2007 10:25 AM
ok ok...kat galeri ek....

da tgk...encem boboy....

terima kasih pada semua yg sudi kongsi pengalaman...

mmm...sy masih berdebar2...
esok harinya anak sulung nk dikhatankan...
harap segalanya berjalan dgn lancar...
doakan ye...

p/s: anak ok jer..mama dia pulak yg lebih2

Ragam Anak bersunat dan penjagaan selepasnya....

Pada hari Ahad 18/11/2007 lepas anak bujang Has yang umur 7 tahun tuh dah selamat dikhatankan........alhamdulillah seminggu ambil cuti untuk bersamanya dirumah.....termasuklah jaga makan minun dan pantang itu ini....dengan ragamnya sebelum dan selepas khatan tu.....ya allah... bila ingat memang kelakar pun ada dengan gelagat anak sebelum bersunat tu....ada jugak rasa bimbang sebagai mak bapak nie......ada sesiapa lagi anak yang berkhatan/ bersunat musim sekolah nie marilah kita kongsi pengalaman yeee.......

sampai seminggu amik cuti has?
nampaknya takleh la nadim sunat thn ni...cuti maknya dah abih

Follow Us
errr...anak has tu sunat kat klinik ke sepital? kat mana tu ya?
nde nak survey nih...nde dok serdang, ingat nak cari klinik kat bangi je. ada sesapa tau klinik mana yg bagus?

anak pinat baru nak bersunat Insyaallah 9/12 ni..sekali dengan anak sedara, kira berdua sepupu lah...
anak pinat 8 tahun sepupunya 7 tahun...cadangan tu dua-dua budak ni biar berpantang secara berduet kat rumah pinat sebab pinat pun tengah cuti berpantang lepas bersalin anak keempat ni...jadi sama-sama berpantang lah anak beranak...

pantang bersunat ni rasanya hanya pantang jangan makan benda gatal dan berangin jer...yang penting jangan melasak...bagi dia aktiviti yang tak banyak bergerak jer...takut bentan.

Anak pinat tengah membilang hari ni...nampak macam tak sabar-sabar pulak...langsung tak rasa takut...agaknya sebab ada geng..harap-harap jangan menjerit pulak bila sampai masa nanti..

Anak anakku gurl, tapi aku ada pengalaman jaga adik yang bersunat. Mak aku meninggal masa aku form 1 dan adik bongsu aku ni umur 4 tahun. Bersunat kat klinik lepas tu stay kat rumah abang aku. Abang aku ni penakut darah, so aku la yang terpaksa jaga adik aku. Tiap2 hari tolong bersihkan luka, sapu ubat. Sian adikku, dah biasa takde mak, takde langsung merungut apa2, diam je. Tapi aku tau dia malu sangat time aku cuci luka tu. Bab makan2 kakak ipar aku handle..

Reply #4 pinatbate's post

Best jugak berpantang anak beranak..

Errmmm, anak buah aku yg umo 10 thn dh sunat ari ahad lepas...skg nie ade
kt umah aku...mak aku bela...mak dia keje shif mlm minggu nie, kena la dia dok
umah mak aku.. kesian pon ade gak bila tgk dia mengaduh pedih2...nak kencing
pon aku yg temankn...aku tgk le dodel dia tuh...cam bengkak je....azab je aku
nengok...esk time aku bersalin camne la plak rase nye...aduuii..takutnye aku...

anak aku sunat bulan 9 ari tu..tapi umurnya satu tahun 7 bulan.
masa tu sebab operate angin pasang, so dokter advise sunat terus sebab katanya baby cepat baik..dalam 3 hari je..
tapi tak la baik 3 hari sebab walaupun budak tak payah pantang2 apa, tapi susahnya nak suruh dia dok diam2..tido pun buas, panjat sana sini..
pakai pampes longgar, sebab kalu tak pakai dia tak pandai nak cakap lagi nak kencing n yak2

cuma yang aku nak share kat sini..mungkin sebab dia operation, kaedah berkhatan tu buat secara laser (ikut kata doktor)..so takde ubat apa dia bagi..baik makan or sapu..
tapi sebab ada nanah sikit, jiran aku soh taruk myk gamat n alhamdulillah..cepat baik..dalam 6-7 hari dah elok..
skang anak aku makin lasak..

nk share gak xpriens. my son bersunat bulan 9 aritu.. masa tu dia baru setahun 4 bulan. .. frankly.. mmg sedih sbb masa tu plan nk operate sbb masalah hernia.. doc advice sunat terus. then masa kt OT tu.. hernia dia ok.. so.. sunat aje. masuk OT kol8pg.. pastu kol 10 camtu kuar. nangisla sket2... nk kencing nangis. tapi cecepat aku basuh. sbb pedih kan kene air kencing. so bila dah basuh okla. doc pon takde bagi ubat sapu apa pon. luka dia pon clean aje aku tgk. so masa kt spital tu dia tdo je sbb maybe masih under ubat kot. so just biar dia tdo w/o diapers. so bila kencing just basuh n tukar alas. hehe,, sib baik kt spital.. mintak je la alas baru. then.. petang tu dah ok sket. tak nangis dah nk kencing. nk malam tu aku dah pkai kan diapers. tdo pon ok je. esoknye dah bole main2, jalan2 kat wad. petang tu balik umah nenek dia... terus main tolocar... terperanjat kitorang. seram wei...
esoknye terus aku keje.. kira aku cuti 2 hari je. takde masalah apa pon. senang sangat jaga anak bersunat masa kecik. sampai skrg syukur takde apa2 problem. n dia dah sunat n makin lasak!

[ Last edited by  talapia at 27-11-2007 04:45 PM ]

Yang penting kena bagi tau anak kita yang bersunat jangan tahan masa nak buang air.  Just let it go.  Pastu basuh bersih-bersih sebab tak nak jangkitan kuman pada luka.  Lepas tu make sure the area is dry sebab kuman suka damp places.

wheeew...sib baik my prince dah siap sunat a few weeks lepas bersalin.  so far ni nampak ok tapi ingat when he is 6 or 7 nak bawak dia check jugak to make sure 'menda' dia memenuhi syari'at berkhatan just n case doktor sini buang tak betul!

anak acun baru berkhatan 25/11/07 aritu...guna kaedah laser..takyah balut2 dah after khatan tu. umo 6 tahun ...tahun depan masuk darjah 1. oklar tak susah sangat nak jaga cuma lepas kencing tu kena cuci bersih2 then sapu krim. doc suruh mkn pil tahan sakit setiap 4 jam sbb dia still kecil lagi kan ..takut tak tahan sakit katanya.

pantangnya jgn makan telor je..gatal plak nanti. nak suh duk senyap mmg takdelah...hari pertama je...hari kedua dah ok...tp ye lah nenek dia yg jaga mmg kena kuat pantanglah..kena dok diam2 kata neneknya.

so far mmg tak letak minyak gamat pun sbb takut kena infection lak nanti. tp mmg oklar...senang jek

Originally posted by nde at 27-11-2007 02:16 PM
errr...anak has tu sunat kat klinik ke sepital? kat mana tu ya?
nde nak survey nih...nde dok serdang, ingat nak cari klinik kat bangi je. ada sesapa tau klinik mana yg bagus?

kalau kat bangi klinik samsiah pun ok..
sekarang ni diorang guna kaedah smart klamp...
tak ada kesan jahitan, prosidur cepat dan mudah nak jaga.
nak tahu lebih lanjut mengenai kaedah smartklamp layari www.alkhitan.com

erk nak tanya. umur berapa yg sesuai dan afdal nak bagi budak2 ni berkhatan?
tima kasih

Originally posted by sayangfarisPJ at 4-12-2007 02:52 PM

kalau kat bangi klinik samsiah pun ok..
sekarang ni diorang guna kaedah smart klamp...
tak ada kesan jahitan, prosidur cepat dan mudah nak jaga.
nak tahu lebih lanjut mengenai kaedah smart ...

wallawei...terimakasih yang..

hari tu nde dah survey kat klinik2 bangi tu..
smart klamp ni kosnya dlm rm300 ... senang jaga.
tp masalahnya kn datang balik utk bukak bendaalah tu..
jadi sakitnya 2 kali la..

ada yg pakai laser rm220 rasanya....
takyah jahit....tp lambat sikit la nak baik...

* ada sapa2 tau yg mana lagi ok dak?

ibutiri This user has been deleted
anak ibupun baru lepas bersunat hari ahad lepas..susahnya, banyak ragam, dia. nak mandi takut, nak cuci benda tupun takut, ibu nak tengokpun dia tak bagi....dia aksyik nak marah aje:@.. sebenarnya dia tension terbaring tak dapat main-main cam selalu. tiap-tiap hari kena pujuk suh cuci dan makan ubat ..nanti leh cepat baik