CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: iceng

Bagus ke baby dalam buaian??

Originally posted by iceng at 10-10-2008 09:47 AM
Aku tak taulah samede thread ni dah ade ke belom...
aku just nak tanya...ape kebaikan dan keburukan kalo anak kite masokkan dalam buaian??

mmg lah tak bagus, seperti kata forumers lain2 tu..

Tapi kalau U tak leh nak cope, may be nursery tempat u hantar dah ajar dia, susah jugak tu..Klau ada maid, ok je, tak yah ajar buai.
and bg husband and wife bekerja tak suka ambik maid, buai menyenangkan baby tidur..tidur pon dengan nyenyak..

kalau U terpaksa pakai buai jugak, pakai buai electrik..
ON je, terus U bioleh buat kerja lain..
Tapi kena check selalu jugak, mana tahu, jatuh buai ke..
Buai electric very smooth movement, tak sama dengan manual yang kejap laju, kejap slow..
our baby kalau buai lectric, bangun time lapar je, lps tu sambng tidur..Klau yg manual, suka tersentak time tidur, tanpa buai, tidur tak leh lama..
Klau malm, tidur atas katil..

sebenarnya buai tak lah sangat kalau anda travel dengan keta. bukan berat sangat nak bawa kemana2..
Kalu pi oversea, baru susah sikit....

buai agak bahaya bagi baby yg dr menerap nak merangkak & yg baru2 nak pandai jln..kena supervise sbb diorang suka kuak lentang n terjun tiruk dr buai... (dr pengalaman sy la)

anak sya pn tdo buai gk
Tp x la stiap kali nk tdo tu kna masuk buai.xde buai pn dia bleh tdo.

So far stakat ni xde masalah lg la.
Kat ruma bbysitter pn nampk selamat je sb dia siap ikat bhagian2 cangkuk (sambungan antara spring dgn hanger n cngkuk bhagian atas) kat buaian.smpaikan bbystr tu ambik tali panjang utk ikat hanger(tmpat letak net) ikatkan smpai ke atas palang buai.
Skurang2nya kalu cangkuk patah ke apa,tali 2 bleh sokong lg.
Istilah kna usung buai ke hulu ke hilir tu xde lg la stakat ni,alhamdulillah anak bleh tdo kat mana2 pn.

Balas #19 amoy257\ catat

sama la ngan anak aku...masa tu pun umur 3 bulan gak...tiba2 je dengar dia menangis...bila aku pergi tengok...dia dah tergolek...sib baik aku letak tilam bawah buaian...aku pun heran gak...cam mana la dia boleh jatuh...sekarang dia dah tak tido lam buaian...tido atas katil..lagi senang...

Guna buai ni meninggikan risiko Shaken Baby Syndrome(SBS).
Other than than tinggi juga risiko for subdural hematoma, retinal haemorhhage dan lain lain.

Tu belum ambil kira kalau accidental fall.

Kalau ditimbang tara between benefit vs risk, actually almost all studies object penggunaan rocking motion apparatus to soothe the baby(contohnya buai).

Yg di nasihatkan kalau susah sgt nak soothe baby is by slowly rocking them on your lap.

However, lain parents lain pandangan..

View yg aku share ni just from the medical prespective.

anak rin start beli buai lepas pantang....... tapi bila dia nak dia nak tido, tido buai tu kira last choice maksudnye selagi dia meragam mase nak tido x laa letak dia dlm buai just tido atas katil dia jer.. kat rumah pengasuh memang berbuai..
raye aritu seminggu kat umah mak x tdo dlm buai langsung coz xde buai, balik2 umah jer dia jadi xnak tdo atas buai langsung menjerit2 dia bile letak dlm buai sbb dah biase kite dodoi camtu jek.. tp lenguh laa tgn..

so as for me.. wpon ade buai tapi my baby xde laa ketagih nak tdo buai sbb not everytime dia tido tu letak dlm buai.. nak travel pon xde masalah

conclusionnye.. boleh guna buai ni tapi jgn ler terlalu bergantung pd buai biler baby nak tdo

Follow Us
my choice not to use buai

masa pantang kat kampong MIL, ramai jiran2 pelik sbb tak ajar anak tido buai

ermmm since my son takde masalah nk tido, wat ape nak ajar kan?

sib baik anak aku tu tak kisah, buai pun ok, takde pun takpe..tp kalau atas tilam, jenuh mendodoi la..hehehe..tapi kat rumah babysitter memang tidor buai..depa buat buai tu, mcm permanent tu, mcm org dulu2 kan..ikat kat alang rumah la, lebih kurang camtu lah..dan buai tu pun tak tinggi..aku tengok depa memang jaga safety anak aku tu..so aku tak kisah la..

my friend's doter baru 3-4 bulan..terjatuh dr buai..kesnya dak nih belajar nak turn2 body dia..maknya tak sedar dia dah jaga...bedebuk atas simen lak tuh...

aku memula konon xnak ajar buai...tp after few mths dia kuat meragam, xnak tido....surrender beli gak buai
time adik dia, aku rasa nak msk dlm buai, aku sumbat je..dr kecik

Originally posted by kirawang at 10-10-2008 10:59 PM

mmg lah tak bagus, seperti kata forumers lain2 tu..

Tapi kalau U tak leh nak cope, may be nursery tempat u hantar dah ajar dia, susah jugak tu..Klau ada maid, ok je, tak yah ajar buai.
...

erm...aku tak anto pi nursery...MIL yg jage...mmg susah nak tdokan die...asek nak berdodoi jerk..lepas buai..senang jerk die nak tdo..tp sejak kebelakangan ni...anak aku mmg tdo sendiri...lepas die dah lalok2...aku tepok2 skit..die tdo dah teros aku masukkan dalam buai...lebih lame die tdo...
erkkk..kalo letrik punye buaian tu...alamak aiii...lemak ajelah kalo sesiape yg pemalas nak tolong buaikan...baik li buaian biase jerk...leh tgk die wat pe kat dalam buaian tu...

salah satu kelebihan tido dlm buai ni, anak kita tidor lena dan lama..kalau tidor atas katil..huh..mcm anak aku..kejap je dah bgn..

dulu husna masa baby pon tido telungkup jek
skali hantar nursery diorg masuk dlm buai
so terpaksa la nak tanak kena buai gak kt umah

memula pelik nape la husna ni susah nak tido
bile masuk buai jek terus mamai

last2 baru tau kat nursery da terbiasa tido buai

tp tak brp kisah sgt sbb kt umah mak mmg ada buai
umah mentua pon ada buai
cuma bila jenjalan husna ngempeng aje la utk tido kan dirinye

Reply #33 N_DIA's post

anak aku kalo kat tpt bbsitter tido buai (skang ni dah tak lagi le kot).. walaupun kat umah aku dah tak tido buai... i think ni kes paksa anak aku tido ikut time dia la..

one thing anak aku ni leh tune to keadaan... dgn aku dia tak tido buai.. siang pun tido lama .. lbh krg 2-3 jam .... sama je dgn pakai diaper.. kalo tak pakai n dia sentuh2 birdie dia takde shield, dia akan kencing kat potty.. lain budak lain ragam eh...

anak lisa yang 1st twin tu suka bangat tido dlm buai n yang 2nd twin tu pula suka bergolek2 kat comforter pastu tido sendiri

Originally posted by anj2208 at 10-10-2008 09:57 AM
no idea bgs ke x???
tp...aku nampak byk keburukan baby tido buaian........
antaranya...........
pi mana2 pun kena bw buai.......xde buai....baby xmau tido.........
pastu....jd keje plak asyik ...

tengok baby jugak.. and how we train them.. Oomie pun ada buai kat umah.. karan lagi.. tp kalu gi travelling tak bawak pun buai tu.. and baby no problem tido atas tilam biasa..

aku mmg dr awal2 pregnant dh decide xnak buaikan anak......sbb tgk dr pengalaman org lain yg ssh kalo anak xde buai...nk ngamuk je......mmgla awal2 tu agak ssh nk tinggalkan dia...asyik nk dodoi je.....so terpaksa la aku riba je dia...tp lama2 bila dia dh nampak sekeliling...ok je kalo aku tinggal pon.....boleh je tido...aku antar dia kat bbsitter masa umur 44 ari....bbsitter tanya aku buaikan ke x, aku ckp x...so dia ikut je la aku...Alhamdulillah ok je x byk ragam...ari tu masa aku kursus anak kene demam panas....nk merengek je...bbsitter pinjam buai umah sblh...tp anak aku xnak duk dlm tu...x biasa......

bg aku terpulangla pd kita....setiap bende ade pro n cons.....tp bg aku buai ni byk cons...bg aku la kan....mengikut pembacaan aku n ckp2 dgr ni.....so ape yg blh aku ckp...kalo choose utk guna buaian.....kene utamakan keselamatan la....pantau sokmo k.....

[ Last edited by  izati_abc at 13-10-2008 12:24 PM ]

Setuju dgn oomie.. My baby dulu pun buai jugak, tp bila travel takyah nak cari buai.. automatically switched to the new environment, kecuali di tempat2 yg dah siap tergantung buai tu.. Tapi lepas 13-14 bulan, dia dgn sendirinya dah tak mahu dibuai.. Keburukan buai, baby boleh jatuh terutama bila dia dah semakin lasak. Kena letak tilam tebal kat bawahnya, atau ikat/pin hujung kain tu... memang rasa nak luruh jantung bila tengok anak jatuh..

salam..

anak yani pun berbuai jgak.. tp ok je kalu tdo tak berbuai..

kene ajar dier la.. biasakan bile da tdo tu letakkan dlm katil dier balik.. yani selalu wat camtu.. time mlm, lepas da tdo, trus pindah masuk katil dier.. ok je la pulak.. takde masalah pun..

pastu kalu gi mane2 takyah pun nk susah2 bwk buai.. dier leh tdo sendiri tanpa buai.. nk tak nak mak ayah la kene ajar sikit ape2 yg patut utk biasakan anak tu..

sekian.. :-p

ada setengah baby..yg meragam gile...mmg x leh tdo...hanya buaian je buat dia tdo.....x leh wat apa le tuh...klu u all jd mak bapak baby tu....mmg tak tau nak kata apa le..

anak mya..tdo buai gak..tp alhamdulillah...klu x de buai....leh gak tdo...
so..klu g mana2..tepuk2 je tdo...cuma kat rumah klu ngan maid...tdo buai...klu mya cuti..wiken...tdo dlm bilik mya..x de le pakai buai....

masing2 le....tapi elok gak share pro n kon.....tq.tq....