CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: icha80

Tadika Branded dengan Tadika biasa ada beza tak?

baulu posted on 3-1-2014 01:03 PM
Yang saya lihat kat sekolah anak2 saya yang affected dengan sistem baru, kalau depa duduk kelas A, ...

di sekolah anak saya..walau system sekarang sudah tidak exam orianted..mereka masih meletakkan murid mengikut prestasi mereka..
anak me masa tahun 1 kelas pertama, thn 2 kelas ke 3, thn ke 3 kelas ke 4 dan tahun ke 4 ni naik kelas ke 2.
Ada improvement...dan semakin meningkat...masa dia turun kelas tu peratus dia tak lah corot sangat, masih dlm lingkungan 78% ke atas.
Maknanya...dia dapat belajar mengikut tahap kecekapan otak dia..sebab tu prestasi dia meningkat...turun dan naik..bukan statik kelas yang sama..
kalau iye,...prestasi kekal..maka kekal la dalam kelas yang sama.

icha80 posted on 3-1-2014 01:36 PM
oo..bukan Montessori tu untuk budak2 special ke..yg blaja byk guna sentuhan..byk hands on activity ...

x tau la pulak tuk budak2 special...dengar org ckp bgs mula la nak mencuba nye...lgpon yuran bulanan dia murah sikit dr srk...tp nak buat mcm mn redah jer la...dah setahun kan kat sana...

Me tak tau kat area tempat tinggal ni ada 4 tadika KEMAS...so macam tak lah berapa penuh setiap sekolah tu..dekat2 je pulak tu.Rasa macam takde  yang tengok slip gaji2 ni.
Dan ramai yang hantar anak 5 thn jer..me pun nanti anak dah 6 tahun akan hantar sekolah lain..kalau dapat PRA sangatlah bagus.

AmMiNafeesa posted on 3-1-2014 12:44 PM
Kat tempat me duduk ni...
tadika Kemas hampir tak dipandang...
ramai hantar anak umur 5 tahun je ...

anak aku bulan feb nie baru start mengaji gan ustazah...coz anak aku mmg tak nak belajar kat umah..sombong kumain ler...abah dia iqra buku 1 tu pon beberapa muka jer..lps tu nak ke muka tengah la ke belakang la...tp bab2 baca b.m tu dah senang la..english dia pon dah banyak ayat dia reti..mana2 ayat dia tak reti baca..aku suruh dia eja..dia eja memang style srk nye style bukan cara kuno kita...nak buat mcm mn kan..cikgu dia dah tak bg ajar ejaan kat umah...takut bercampur gan cara kuno katanya

poyohabis posted on 3-1-2014 02:43 PM
anak aku bulan feb nie baru start mengaji gan ustazah...coz anak aku mmg tak nak belajar kat umah. ...

Me pulak akan pastikan anak2 dapat pendidikan awal dari rumah...
sebab tu tak kisah benor hantar sekolah murah/free
memang me akan ajar anak masa kecik2 ni..
anak sulung dulu pun..me yang ajar dia membaca..bukan dari sekolah...semua dari rumah.
Tapi tetap akan hantar dia belajar di formal institution la....sekolah.
Takde cita2 nak home school...nanti mak kene benti keje pulak.

anak aku bulan feb nie baru start mengaji gan ustazah...coz anak aku mmg tak nak belajar kat umah. ...

SR punya sylibus membaca guna Jolly Phonic system kan?? jenis tak mengeja..tapi membunyikan huruf...which is i don't prefer sebab kat sekolah rendah nanti tak guna system ni.
Tapi kalau dah belajar rasanya budak2 boleh jer cacth up.
Dul me nak enroll Cambridge..tapi mereka pun guna Jolly Phonic...langkah drastic...me beli jer buku Peter & Mary 1-3..3 bulan dah lancar setiap ayat yang ditunjuk.
Ini anak sulung punye cerita.
Untuk anak 2nd ni...itu my sylibus untuk 2nd quater 2014 nanti

Follow Us
AmMiNafeesa posted on 3-1-2014 02:51 PM
Me pulak akan pastikan anak2 dapat pendidikan awal dari rumah...
sebab tu tak kisah benor hantar  ...

aku pon ada gak ajar anak aku dl sebelum pegi tadika..tp dia tak nak...belajar huruf sampai huruf f jer...coz bersempena nama dia..lps tu dah tak nak belajar dah...msk tadika...baru la dia belajar semua...tu yg payahnya anak aku nie...agaknye dia ingat aku nie mcm kawan2 dia kot..tu yg boleh nak main2 jer...

AmMiNafeesa posted on 3-1-2014 02:56 PM
SR punya sylibus membaca guna Jolly Phonic system kan?? jenis tak mengeja..tapi membunyikan huruf. ...

tak penah tanya pon sr guna sistem apa..yg aku tengok lps 3 bulan memang dia boleh baca b.i n b.m,bab2 math tengok buku dia tahun lps dah sampai belajar tambah...anak aku homework dia jarang bawak balik coz dia selalu siapkan kat tadika...cuma mlm2 aku ajak anak ulang kaji jer...tp sekejap jer ulangkajinye...lebihnye dia lak yg mengajar aku n abah dia...ari jumaat lepas tak silap ada citer thor..siap ckp lagi ikut mulut saya ibu abah "thor..r tu kene kuarkan thorrr" alahai suami aku dah geleng2 pala dah....

Kat montessori tu xngaja iqra sklu ke..bape byr bulanan..

icha80 posted on 3-1-2014 03:33 PM

tu tak tau la ada mengajar iqra ke tidak..coz kat tempat aku tak de montensori ni..ada srk..gan tadika2 lain jer..tadika lain ms ml2 aku pegi tanya dah penuh..ms tu aku br blk sini ikut suami outstation..dah terlewat lagi seminggu nak bukak sekolah..alih2 srk jer yg kosong lagi..mskkan jugak ler...kat srk ada gak anak aku kata kawan2 dia belajar jawi...tapi tak tau la ada iqra ke tidak...kalo boleh nak yg semua ada..tp tu la tak jumpa lagi..jd kene cari ustazah la tuk ajar mengaji...anak2 nie tau la kalo belajar gan mak bapak..bukan kita yg ajar dia..dia yg ajar kita balik...

U duk mane..kesian kan bdk2 ni kecik2 da blajar mcm2..kite djh 1 bru pandai bca..bdk2 skrg klu 5thn xpandai baca..lmbt..sbb 6thn da kna tahu smua..

Kalau yg full day lg kesian..pg2 da p sekolah ptg bru blk..tp klu tadika tu ad mcm2 prog..xpela dorg sronok..kite pn xdela bperang nk anta pg2

poyohabis posted on 3-1-2014 03:22 PM
tak penah tanya pon sr guna sistem apa..yg aku tengok lps 3 bulan memang dia boleh baca b.i n b.m, ...

hahaha...comel jer...
me macam nak masukkan anak kelas bahasa cina 3  beradik tu..tgh nak search tuisyen centre

AmMiNafeesa posted on 3-1-2014 02:56 PM
SR punya sylibus membaca guna Jolly Phonic system kan?? jenis tak mengeja..tapi membunyikan huruf. ...

Betul..sek rendah..dorg xajar fonik..dorg sebut huruf da bunyi..nti confuse plak..klu yg cpt tangkap blh la..klu slow..eja cra lama lg bkesan kot..sbb die akn kenal huruf dan bunyi skli..ni pndpt kakak aku as cikgu pemulihan

AmMiNafeesa posted on 3-1-2014 03:41 PM
hahaha...comel jer...
me macam nak masukkan anak kelas bahasa cina 3  beradik tu..tgh nak search  ...

comel tu memang comel tp pala pening gak nak melayan kerenah dia yg menjadi cikgu sepanjang ms di rumah...adeh la...anak aku ms cuti ari tu aku anta tuesyen gan cikgu mandarin srk dia...satu jam satu hari rm15 cikgu dia ambik...cikgu dia dtg jemput rumah tuk sebulan duit pengangkutan rm25...kira ok la kan..time2 cuti seminggu 2 kali takut dia lupa jer apa yg dia belajar kat tadika...belajar main2...kalo duk umah kang memang main2 n tgk karton tak abis2... ari tu aku penah tanya kat kl kalo ambik kursus mandarin sebulan tak silap rm300-400 nie kalo tak silap lar...dah lama aku tanya ms anak aku umur 1 tahun lebih..gila nye mak nak anak pandai banyak2 bahasa....

icha80 posted on 3-1-2014 03:39 PM
U duk mane..kesian kan bdk2 ni kecik2 da blajar mcm2..kite djh 1 bru pandai bca..bdk2 skrg klu 5thn  ...

yer zaman kita dl apa tau umur 5-6 tahun main kejar2 lagi..kawan sekelas anak aku skrg nie umur 5 tahun mak dia anta tuesyen tiap2 ari ...aku bukan nak ckp per..kadang2 kita terpaksa push anak kita coz kalo dia lambat takut dia tak dpt tangkap apa yg cikgu dia ajar kat tadika..sian lak kat anak aku nanti tertinggal pelajaran kat kelas...tp alhamdulillah anak aku tahun lepas boleh tangkap lagi apa yg cikgu dia ajar...tu pun dpt semua a,dpt 3 subjek markah penuh, dpt 490 dr keseluruhan subjet 500% pon tak dpt no 1...ada yg dpt markah penuh semua...kalo zaman kita rs2nye dah dpt no 1 dah..bangga gila la kita dl kan..skrg nie tah la...sama ada budak2 yg terlebih cerdik atau banyak bantuan mcm tuesyen yg menyebabkan anak2 kecik nie pandai ke tak tau la...kesian kat anak memang kesian...kecik2 lg disumbatkan mcm2...

icha80 posted on 3-1-2014 03:33 PM

montessori biasa owner cina..so takde kelas iqra'

tpi ada sesetgh tpt owner dia hire sorg ustazah utk ajar extra kelas dgn extra payment.

baulu posted on 3-1-2014 12:33 PM
Pada permerhatian saya, tengok tahap anak dan sekolah rendah apa yang nak dihantar lepas tu.

Kala ...

baulu, good observation.

tumpang tanyer, ada anta anak masuk private school ker? boleh share whats ur verdict?

ada pengalaman transfer anak from gov to private? stori morilah sket....

poyohabis posted on 3-1-2014 04:00 PM
yer zaman kita dl apa tau umur 5-6 tahun main kejar2 lagi..kawan sekelas anak aku skrg nie umur 5  ...

kalau anak kau laju...better masuk private school.

private school (international syllibus) , Year 1 start at 5-6 yo. dier lebih advance dari gov school coz they start early. in fact, dier habes sekolah at Year 11 by age 15-16 yo to sit for IGCSE, O-level equivalent.

pada aku la, dah alang2 bayar kindy beribu2....

Last edited by tina^^ on 3-1-2014 11:51 PM

Rate

1

Kalau kita push sgt takut 1 masa die bosan lak kan..kdg2 kena ikut level die..nti at 1 time die akn tjuk kelebihan die..xtgamak nk masukkn mcm2 kelas..kte tgk pn letih..ade mber aku..pagi p tadika smpai ptg..weekend anta klas art..taekwondo..music..bila msa la nk berehat..aku dengar pn letih