CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: amazed

YDP Besar Negeri Sembilan Tuanku Jaafar : update: selamat dimakamkan

Originally posted by orkit at 30-12-2008 02:29 PM
bukan sultan brunei je sultan kedah pun sama teragak je......

adik rasa ngan sultan brunei tu bukan berlaga pipi.. nampak cam berbisik je..

ngan sultan kedah tu memang berlaga pipi.. dorg tu biras kan... sultanah bahiyah tu kan ke adik pada tunku jaafar..

tapi biras pon mana leh laga2 pipi kan..

Semoga aku harap TM Menjadi Raja yang baik dan Adil coz dia pun baru ditabal kan.

Tapi aku rasa TM ni jenis suka mengantuk kott

aku g smlm time pemakaman...
rmai gler org...
tp time aku g dah dekat kul 2...
tp yg besnye dpt jmpe pembesar2 negeri mcm tengku mahkota kelantan,raja nazrin,sultan kedah n kerabat2..
hehe...first time jmpe pembesar secara dekat tu yg bes...n plg bes leh tgk mke mufti secara dekat...sejuk mata memandang...

asal ada kerabat meninggal jer mesti reporter sebut berjiwa rakyat
iyeker berjiwa rakyat?
bagi haku, berjiwa 'alkohol' ye la betul

Originally posted by adiktet at 30-12-2008 14:50

adik rasa ngan sultan brunei tu bukan berlaga pipi.. nampak cam berbisik je..

ngan sultan kedah tu memang berlaga pipi.. dorg tu biras kan... sultanah bahiyah tu kan ke adik pada tunku  ...

mmg laga pipi pun..sib baik x kiss pipi..huhuhuhu....western life style kekdahnya..
ngan soltan brunei..ngan soltan kedah(teragak2 org tua ni)..even ngan pak lah..tapi pak bedolah kaver ngan bisik2 kat telingan tuanku najihah tu

Originally posted by orkit at 30-12-2008 02:29 PM
bukan sultan brunei je sultan kedah pun sama teragak je......

yalah ... saya pun terkujat gak nengok masa tunku ampuan tu laga2 pipi dgn sultan berdua tu.  anyway, dia mmg ngam dgn permaisuri perlis ke atau sbb permaisuri perlis tu sorang je pompuan dan yg lain dgn pasangan memasing ?????

Follow Us

Reply #455 sribayu's post

Undang tu adat pepatih. x kan nak di buang mcm tu je. kan ada adatnya..anak buah dijaga dek buapak, jajahan di jaga dek undang dan negeri di jaga oleh yamtuan. Begitulah lebih kurang yg aku baca.

kalau T.Ali tu nak jadi Yamtuan, buat perangai elok mcm ayahnya. Jangan lah bertatler bagai mcm pak sedara dia atau sepupu dia keturunan T Jaafar. Insyaalah...esok2 undang pilih lah dia pulak....

Al Fatihah..

sribayu,

den sokong...rancak bana bunyi nyo..

...nan cicir dipungut
nan hilang dicari
nan tertimbus dikokeh
kok sireh nak pulang ke gagang
kok belut nak pulang ke lumpur
kok pinang nak pulang ke tampuknya
kok anak buah nak pulang ke warisnya..

The mother and second wives of the first Agong Yamtuan Tuanku Abdul Rahman, Cik Puan Maimunah carrying Tunku Abdullah, standing is Tunku Jaafar and his two sistersAidah and Shaelah. It was widely believe Cik Puan Maimunah was related to Singapore First Chief Minister Sir David Marshall. The first king took her as his second wife, the first wife was Tunku Khursiah the mother of Tuanku Munawir.

[ Last edited by  anakencana at 30-12-2008 03:51 PM ]

aku rasa mcm comel pulak muka the new tuanku tu.. mcm soft gitu

Reply #461 adiktet's post

hari ni mak aku tanya aku nak confirm "betui ka mak nampak macam sultan kedah pi cium tuanku najihah?" 爐erkejut beruk mak aku yang konsevetif tu!!

Originally posted by nolam at 30-12-2008 04:22 PM
hari ni mak aku tanya aku nak confirm "betui ka mak nampak macam sultan kedah pi cium tuanku najihah?" 爐erkejut beruk mak aku yang konsevetif tu!!

bukan ke sultan kedah tu bekas suami anak sedara kpd tunku najihah tu dulu,iaitu sultanah bahiyah..anak kpd tunku kurshiah???????

[ Last edited by  matahari8011 at 30-12-2008 04:44 PM ]

Originally posted by anakencana at 30-12-2008 03:35 PM

the first wife was Tunku Khursiah the mother of Tuanku Munawir.

bukan ke Tunku Khursiah ada anak perempuan je? salah sorang tu almarhum Sultanah Bahiyah, Kedah kan

Originally posted by matahari8011 at 30-12-2008 04:31 PM

bukan ke sultan kedah tu bekas suami anak sedara kpd tunku najihah tu dulu,iaitu sultanah bahiyah..anak kpd tunku kurshiah???????

bukan ke sultanah bahiyah ni adik tunku jaafar.. sebapa berlainan ibu..

Originally posted by adiktet at 30-12-2008 04:51 PM

bukan ke sultanah bahiyah ni adik tunku jaafar.. sebapa berlainan ibu..

tu lah..klu nak dibaca susur galur mereka ni, mmg pening..pasal mereka ni kawin sesama mereka...

kalau belah tunku najihah, hubungan dgn sultan kedah adalah pangkat anak sedara..psl sultan kedah dulu kan kawin dgn tuanku bahiyah..tuanku bahiyah tu anak kepada tunku kurshiah..iaitu adik beradik dgn tunku najihah...

klu dilihat dari belah tuaku jaafar, sultan kedah dikira ex adik ipar..pasal tuanku bahiyah tu adik beradik dgn tuanku jafaar..sebapa

aku waris negeri , x tau pun pasal salah silah ni. sekarang baru aku update, patutla mak aku excited nak tau sapa pengganti.

tapi macam x leh terimaa hakikat yang mengebumiannya delay sampai 3 ari. apa x leh buat ari ahad ke selewat2xnyer. Tapi mak aku cakap kena sume orang balik dulu baru dikebumikan.

nasib baik la aku x keturunan raja...hm

ari ahad aku g balik kampung kat pilah . kampung aku x jauh dari seremban.then time tu aku banyak berselisih dengan kereta mahal2x ni. dasat o... tapi heran la, kenapa x balik ari sabtu, kenapa mesti ahad balik. kan kereta masing2x laju2x.bawak la laju ckit.laju lagi keta atos aku tu ... eieieieiei macam x sedey jer....

KUALA PILAH - Tuanku Muhriz Tuanku Munawir sepatutnya berpeluang menjadi Yang Dipertuan Besar Negeri Sembilan pada 1967.

Namun pada waktu itu, baginda hanya berusia 18 tahun dan disebabkan masih muda, tampuk pemerintahan yang kosong ekoran kemangkatan ayahandanya, Almarhum Tuanku Munawir diserahkan kepada bapa saudaranya, Almarhum Tuanku Ja'afar Tuanku Abdul Rahman.

Selepas 41 tahun, Undang Yang Empat serta Tunku Besar Tampin semalam memutuskan Tuanku Muhriz, kini berusia 60 tahun, dimasyhurkan sebagai Yang Dipertuan Besar Negeri Sembilan yang ke-11 menggantikan Tuanku Ja'afar yang mangkat pada Sabtu lalu.

Pengumuman pemasyhuran itu dibuat oleh Undang Luak Sungai Ujong, Datuk Mubarak Dohak, 47, pada pukul 3.45 petang semalam dalam majlis penuh adat istiadat di Balairong Seri, Istana Besar Seri Menanti di sini.

Berbeza dengan negeri lain, pemilihan raja di Negeri Sembilan ditentukan oleh Undang Yang Empat iaitu Undang Luak Sungai Ujong, Undang Luak Jelebu, Undang Luak Rembau, Undang Luak Johol dan Tunku Besar Tampin.

Istiadat pemasyhuran yang dimulakan dengan tembakan meriam 32 das diteruskan sebaik kesemua Putera Yang Empat, Anak Raja Bergelar, Tunku Besar Tampin dan Undang Yang Empat memasuki Balairong Seri.

Sebaik semua Undang Yang Empat menghadap Tuanku Muhriz, persembahan Mas Manah disampaikan oleh Mubarak, sekali gus kedengaran tembakan meriam 21 das menandakan pemasyhuran baginda sebagai Yang Dipertuan Besar Negeri Sembilan yang baru.

Pada istiadat itu, Undang Luak Jelebu, Datuk Musa Wahab, 71, Undang Luak Rembau, Datuk Muhamad Sharip Othman, 67, dan Undang Luak Johol, Datuk Mohd. Jan Abdul Gani, 67, turut hadir.

p/s : credit to kosmo online

aku setuju dgn professor yg kata alasan lambat kebumi sbb nak tunggu anak2 balik tu mcm tak cukup kuat.

flight apa yg sampai 2 hari? takkan tak boleh sewa private jet?

sorry ya nak bertanya..mushkil la skit ngapa tunggu lama benor nak kebumi??mangkat sabtu..isnin baru kebumi??sian ke jenazah...camner depa buat ke jenazah so that boleh bertahan 2 ari???

aku penah tengok kerabat raja arab ( baik raja @ kerabat2 lain ) mangkat..majlis pengkebumian very simple..takde langsung beza dgn rakyat jelata..of course masuk tv..

then tunjuk la rakyat beri penghormatan terakhir..keranda pun sempoi je..tutup dgn samada sejadah @ bendera..letak atas katil je..

then masa nak ke tanah perkuburan..naik ambulans..takde langsung adat istiadat masa kat tanah perkuburan..masa nak masuk kan jenazah pun sempoi ..polis seragam biasa yang urusan..then kambus tanah..tekan2 pakai cangkul..

pahtu amek air guna timba yg kat kampung kita guna buat amek air kat perigi tuh aje..main cedok2 air cam kita siram pokok bunga..takde lah plak protokol anak2 raja ke..sedra mara ke nak jirus..pompuan mmg tak leh masuk masa pengkebumian..yg tukang cedok air tuh pun polis pakai seragam ..doa lebih kurang..sambil berdiri..takde nak letak pondok ke carpet ker..simple sangat..

aku cam salute lah plak.. masa hidup depa disanjung sebab status RAJA di dunia tapi once dah meninggal kau sama seperti hamba Allah yg lain..yg bezanya nanti hanyalah amal ibadat yg mana akan dihitung oleh Nya..

jauh benar dgn kat malaysia..mak ai siap reherseal tuh nak kebumi..itu belum masuk tembakan meriam lagik..

aku penah tengok masa pengkebumian bekas perdana menteri kita kat masjid negara..dari rumah aku mmg boleh tengok clear dewan solat masjid negara & makam pahlawan...

uik..entah berapa kali tuh dok reherse angkut keranda kosong from dewan solat ke makam pahlawan..then reherse plak angkut kampit2 tanah nak tuang ke dalam liang lahat..teruk nya hai...buang masa & seksa mayat je aku rasa..