CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: along3746

'Pinjaman Islam' sepatutnya tidak membebankan-Sistem perbankan Islam tidak zalim

UZAR lawyer bank.
tobby Post at 27-1-2012 03:23

jadinya asal lawyer bank otomatik cakap dia tak boleh dipertimbangkan?

dlm thread UAI ko gak yg kutuk2 org yg tengok ostat cap parti apa sebelum nak dengar pandangan dia

dlm thread UAI ko ga ...
gabanzack Post at 27-1-2012 03:26

apa yg dia cakap yg boleh dipertimbangkan?  jual mesin ATM pd rega tinggi lepas tu beli balik pd rega rendah?

dlm thread UAI ko ga ...
gabanzack Post at 27-1-2012 03:26

azhar idrus - dua2 pun HARAM

Follow Us
Aku tengok UZAR pun mengaku perbankan Islam tu belum 100% Islamik disebabkan masih berada bawah sistem ekonomi kapitalis. Takde lak dia kata 100% perfect. Rasional dia sistem perbankan Islam masih diperingkat infant, jadi masih banyak kelemahan. Tapi kalau umat Islam beri peluang dan sanggup berkorban sebagai pengguna pioneer sehingga perbankan Islam yg infant tu grow up to the point di mana dorang ada kekuatan yg signifikan utk jadi economic trend setter, maka ada potensi perbankan Islam akan menuju 100% syariah compliant dari segi semangat dan teknikalitinya. Sekurang2nya ini idealismenya dan pada aku make sense.

So kalau korang rasa idealisme dia tu tak betul atau korang ada keupayaan nak menilai keikhlasan hati ustaz2 bank Islam ni, aku nak tanya, apa alternatif lain yg korang rasa menepati kehendak korang yg nak produk yg Islamik dan murah tu? Serius aku pun nak tahu sebab memang aku dlm proses nak buat loan utk develop tanah. Aku takde sentimen nak sokong ustaz2 mana pun. Yg penting aku nak cari option yg paling baik dari kalangan yang tak baik.

Aku sebagai golongan yg berkecimpung dlm bidang perniagaan sangat empati dgn dilemma bank-bank Islam ni sebenarnya. Bisness baru nak start dan modal secara relatifnya kecik, overhead lak besar, economy of scale belum capai  tapi consumer expect boleh beri harga murah. Ibarat kedai runcit vs Tesco.

Aku tengok UZAR pun mengaku perbankan Islam tu belum 100% Islamik disebabkan masih berada bawah sistem ekonomi kapitalis. Takde lak dia kata 100% perfect. Rasional dia sistem perbankan Islam masih diperingkat infant, jadi masih banyak kelemahan. Tapi kalau umat Islam beri peluang dan sanggup berkorban sebagai pengguna pioneer sehingga perbankan Islam yg infant tu grow up to the point di mana dorang ada kekuatan yg signifikan utk jadi economic trend setter, maka ada potensi perbankan Islam akan menuju 100% syariah compliant dari segi semangat dan teknikalitinya. Sekurang2nya ini idealismenya dan pada aku make sense.

So kalau korang rasa idealisme dia tu tak betul atau korang ada keupayaan nak menilai keikhlasan hati ustaz2 bank Islam ni, aku nak tanya, apa alternatif lain yg korang rasa menepati kehendak korang yg nak produk yg Islamik dan murah tu? Serius aku pun nak tahu sebab memang aku dlm proses nak buat loan utk develop tanah. Aku takde sentimen nak sokong ustaz2 mana pun. Yg penting aku nak cari option yg paling baik dari kalangan yang tak baik.

Aku sebagai golongan yg berkecimpung dlm bidang perniagaan sangat empati dgn dilemma bank-bank Islam ni sebenarnya. Bisness baru nak start dan modal secara relatifnya kecik, overhead lak besar, economy of scale belum capai  tapi consumer expect boleh beri harga murah. Ibarat kedai runcit vs Tesco.

Reply 468# gabanzack

adakah alasan seperti ini menghalalkan perbuatan seperti ini

Kalau menurut hukum Islam, bila kita MENJUAL BARANG ( dalam kes ini RUMAH ), bila pembeli tak dapat bayar, kita rampas RUMAH, maknanya kita sudah mendapat-balik BARANG JUALAN. Jadi bila kita mendapat balik BARANG JUALAN kita dalam keadaan sempurna, apakah MUAMALAH ISLAM, menetapkan kita perlu membayar lagi RM150K kepada PENJUAL?

Bukankah sepatutnya PENJUAL MEMBAYAR BALIK,  RM100k (setelah ditolak kos + ganti rugi perbelanjaan) kepada PEMBELI?

Jika BANK masih menuntut RM150k baki 'keuntungan', TIDAKAH ini menunjuk bahawa URUS NIAGA 'BANK ISLAM' ialah urusniaga 'HUTANG PUITANG' dan bukannya urus niaga 'JUAL BELI '?

Tidakkah ini sama seperti YAHUDI yang memasang pukat petang JUMAAT, dan mengambil hasilnya pada hari AHAD?

Hang Post at 26-1-2012 13:15

pengguna boleh timbang rasa kalau ia betul2 sebuah kelemahan, dalam dalam kebanyakan kes yang ditimbulkan dalam thread ni ialah helah yang diguna oleh pihak bank, atas nama Islam pula tu. ambik Islam hanya pada akad dan sah tak sah semata2. tapi roh, semangat dan maqasid abis semua dicampak ke longkang

Reply  gabanzack

penggu ...
al-asil Post at 27-1-2012 07:47

personally aku pun tak setuju benda camni. Memang tak menggambarkan ruh keadilan & timbangrasa Islam. Malah tak salah kalau dikatakan zalim.

Cuma apa lak jawapan panel syariah dlm isu yg spesifik ni? Nak gak dengar apa hujah depa.

Reply  gabanzack

penggu ...
al-asil Post at 27-1-2012 07:47

Dan soalan yg lebih penting, memang macam tu ke cara operasi perbankan Islam?

Sorry, aku takde pengalaman buat loan ngan bank Islam. Aku terpaksa tanya sebab takut fakta di atas pun salah. Tak pasal2 terfitnah lak bank islam.

Reply 471# gabanzack

ni antara contoh pelaksanaan 'pembiayaan Islam' yang dibentangkan di International Conference on Corporate Law (ICCL) 2009 di Surabaya, Indonesia.

Kaedah Perlaksanaan Skim Bay al-Inah

Di bawah prinsip ini, Bank Rakyat akan menjual aset atau harta kepunyaannya

kepada pelanggan secara harga tangguh. Kemudian pihak bank akan membuat

pembelian semula harta berkenaan dari pelanggan dengan harga tunai. Dengan

cara jual beli Bay al-Inah, pelanggan akan memperolehi wang tunai dan

membayar balik hutangnya kepada pihak bank secara ansuran dalam tempoh yang

dipersetujui oleh kedua-dua belah pihak. Margin keuntungan pihak bank adalah

berdasarkan perbezaan harga tunai dan harga tangguh. Peratus keuntungan yang

dikenakan adalah berbeza berdasarkan tempoh penangguhan yang dipersetujui

secara bersama. Selain itu peratus keuntungan adalah fleksibel dan berubah dari

semasa ke semasa. Aset-aset yang dijual merupakan hak milik Bank Rakyat dan

nilai aset tersebut adalah setara dengan jumlah yang dipohon oleh pelanggan.

(Bank Rakyat, Pembiayaan Kontrak Tijari). Sementara jenis-jenis aset yang

kebiasaannya digunakan Bank Rakyat dalam kontrak ini sama ada bangunan milik

Bank Rakyat iaitu bahagian bangunan tidak alih yang telah dikenalpasti seperti

tingkat, blok atau lot bangunan; atau Komputer yang lengkap dengan aksesorinya;

atau Sijil Saham Amanah Raya Development (ARD).

Dr. Azizi Abu Bakar
UUM

apa pandangan kita kalau transaksi pinjaman wang oleh ahlong menepati semua kaedah dan syarat di atas?

siapa kat sini berani kata yang ahlong tersebut telah melaksanakan pembiayaan Islam?

dan apa salahnya kalau diorangpon buat camni jugak? ataupon bank-bank Islam buleh buat, tapi ahlong tak bleyyyy

Aku tengok UZAR pun mengaku perbankan Islam tu belum 100% Islamik disebabkan masih berada bawah sist ...
gabanzack Post at 27-1-2012 04:14

itulah kebodohan tegar ustaz bank namanya.  
nak bantu bank islam bukanlah alasan membenarkan perbankan islam melelong rmh org2 yg teraniaya (krn hilang pekerjaan, eksiden lumpuh etc) & tdk memulangkan semula hak mrk yg teraniaya. contohnya rega rmh 200k, dah byr 10 tahun, dirampas & dilelong rega 250k, tapi mangsa masih kena byr 'baki hutang' 100k dgn bank isle.  kerja dah takda, rumah dah kena rampas, bank isle masih tuntut 100k dari mangsa yg tak upaya. mangsa tak mampu bayar nama disenarai-hitamkan dlm CCRISS & CTOS. nak buat pinjaman apa pun dah tak boleh. blacklist selama2nya. perbankan isle lagi dasyat dari sistem kapitalis. ustaz bank kata inilah keindahan ekonomi isle.

yg kita tegur ialah kebodohan2 yg tak masuk akal.

meh aku tambah lagi pasal jual-beli menggunakan perbankan Islam.

Mari kita melihat apa yang berlaku jika rumah itu terbengkalai dan siapa yang patut dipertanggung jawabkan dari kacamata Islam.

Jika kita melihat dalam proses pembiayaan BBA bagi rumah dalam proses pembinaan di Malaysia. Secara umumnya, aturan aqad atau kontraknya adalah seperti berikut :-

1) Encik Karim membayar 10 % kepada pemaju serta menandatangani perjanjian beli rumah yang dalam pembinaan (sebagai contoh harga rumah RM 100,000, ini bermakna pelanggan telah membayar RM 10,000). Ini tiada kena mengena dengan Bank Islam kerana ia dilakukan sebelum bertemu dengan bank Islam. Pihak pemaju mewarwarkan bahawa rumah akan siap dalam tempoh 2 tahun.

2) Kemudian Encik Karim akan memohon pembiayaan dari mana-mana Bank Islam. Setelah dipersetujui oleh bank.

3) Pihak bank akan membeli rumah tersebut dari Encik Karim. Justeru, satu perjanjian jual beli akan dimeterai. Harga jualan ini biasanya adalah harga pembiayaan yang diperlukan iaitu RM 90,000. Dengan termeterainya aqad ini, bermakna En Karim telah menjual hak milik ke atas rumah dalam pembinaan itu kepada bank Islam. Hasilnya, en Karim sepatutnya bertanggung jawab memastikan rumah itu akan siap dalam tempoh 2 tahun.

4) Setelah pihak bank sah memiliki hak ke atas rumah yang didalam pembinaan tersebut, pihak bank akan menjualkannya smeula kepada En karim dengan harga dicampur keuntungan, sebagai contoh RM 150,000 kerana En Karim ingin membayar secara ansuran selama 25 tahun.

5) Tiba-tiba, dalam tempoh 2 tahun yang dijanjikan siap, rumah terbengkalai akibat pemaju bermasalah. Pihak bank memberi tempoh lanjut selama 6 bulan selepas 2 tahun itu, En Karim mesti membyara harga kepada bank. Mengapa bank menuntut? Jawabnya, kerana nombor empat di atas. Iaitu bank dah jual hak milik tu pada En kari, so En Karim kena bayar lah.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sebahagian petikan dari web Ustaz. nak tepek semua, panjang sangat. So, dalam jual-beli kenderaan pun samalah kan. Cuma dalam jual-beli rumah ni, ia melibatkan nilai yg besar. tu yg memberi kesan apabila pembeli gagal menjelaskan bayaran perumahan. Tapi, aku pasti bank akan letak harga yg tinggi/mengikut pasaran apabila dia hendak menjual semula rumah tersebut kepada pembeli. Nak tak nak, pembeli kena setuju...... kalau tak, mmg tak dapat nak beli rumah tu.....

Post Last Edit by epal10 at 27-1-2012 08:59
itulah kebodohan tegar ustaz bank namanya.  
nak bantu bank islam bukanlah alasan membenarkan p ...
tobby Post at 27-1-2012 08:50

Situasi inilah yg menjadi pendebatan skrg. aku pun terfikir mcmana yg dikatakan islamic bank nya jika harta yg diambil dari pembeli dilelong, kemudian tuntut lagi lebihan hutangnya? seolah2 islamic bank mark-up harga kaw2 supaya untung berkali2 ganda? Kata dalam Islam tak leh ambil untung melampau sampai menindas org yg kurang berkemampuan, kat mana indahnya islamic bank tu?

mcm ni...pi mai pi mai tang tu gak lah.

Cuma dalam jual-beli rumah ni, ia melibatkan nilai yg besar. tu yg memberi kesan apabila pembeli gagal menjelaskan bayaran perumahan. Tapi, aku pasti bank akan letak harga yg tinggi/mengikut pasaran apabila dia hendak menjual semula rumah tersebut kepada pembeli. Nak tak nak, pembeli kena setuju...... kalau tak, mmg tak dapat nak beli rumah tu.....
epal10 Post at 27-1-2012 08:52

itulah jawapan UZAR.  iaitu sapa suruh sign agreement,  dah sign akad/agreement so pembeli kena la tanggung bahananya.  jawapan mudah beliau utk backing majikan bank dia.

Kata dalam Islam tak leh ambil untung melampau sampai menindas org yg kurang berkemampuan, kat mana indahnya islamic bank tu?
mcm ni...pi mai pi mai tang tu gak lah.
epal10 Post at 27-1-2012 08:58

yg ni UZAR memang ada komen. kata dia dlm islam tiada halangan bank isle nak ambil untung 100% hatta 1000% sekali pun. siap letak ayat2 Quran lagi utk backing majikan bank dia.

itulah jawapan UZAR.  iaitu sapa suruh sign agreement,  dah sign akad/agreement so pembeli kena  ...
tobby Post at 27-1-2012 08:59

tulah...kalau tak sign agreement, tak dpt nak membeli rumah/kereta.
Aku belum beli rumah lagi...tak tau plan mcmana..kalau kereta, mmg guna cimb islamic loan..tp tu tak terasa sgt sbb nilai kereta dan agreementnya tak byk songeh mcm nak beli rumah.

Sejak ada 'perbankan Islam' ini
satu polemik telah dihapuskan atau seakan2 telah disembunyikan....

sebelum adanya perbankan Islam
isu yang timbul ialah " Adakah Bunga Bank itu Riba ? "

Ada yang kata riba dan ada yang kata bukan
Bahkan ada juga yang kata bunga bank itu bukan RIBA
Malah ada yang kata, pemerintah yang perlu tetapkan persen bunga bank itu. Bunga bank yang melampau baru dikatakan riba. Kerana wang sekarang ini bukannya DINAR EMAS ATAUPUN DIRHAM PERAK, tapi hanya wang kertas yang kita pun tak tau berapa sandarannya dan berubah nilai menurut masa.

Bayangkan kalau polemik tentang bunga bank ini berterusan, dan pemerintah menetapkan bunga bank yang ditetap oleh BANK NEGARA bukan riba kerana tidak menindas. Maka apakah 'perbankan islam' ini akan relevan?

Hujah ini biasa digunakan: halal yg mahal Vs haram yg murah - yg mana pilihan anda?