CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: CARI-MAL

Bahasa Rojak 'Membayangi' Bahasa Melayu Buat Guru Terbeban

paksa pelajar cakap bahasa baku masa sekolah

kena ajar budak-budak ni bezakan penggunaan bahasa yang macam mana pada konteks yang berbeza

finesse replied at 5-5-2017 12:40 AM
Sis kena faham sebenar2 dgn sifat bhs melayu itu sendiri. Bekas bhs lingua franca ni sifatnya sang ...

Betul saya setuju bahasa perlu evolve. Mungkin untuk perkataan yang kita tidak ada, atau yang translated meaning tidak berapa trpat. Tetapi jika utk perkataan yg sudah sedia ada, yg memang difahami ramai seperti contoh saya keretapi (now its called tren), saya rasa agak sedih. Because eventually perkataan keretapi dilupakan.
Cantik nya bahasa jadi berkurangan pda pendapat saya.

dodolgemok replied at 5-5-2017 08:52 AM
Setuju sgat sis. Sgat annoying bila frasa bm yg sedia ada tak digunakan lepastu gigih tukar memela ...

Kan? Bila baca newspaper melayu penuh dengan perkataan english yg gigih dimelayukan sounds so weird. Kalau kita takde word sesuai okay la jugak ini ada perkataan kita yg lagi elok dan difahami ramai, tetiba nak tukar tukar..  

Bolehkah kita kuatkuasakan sebutan BAKU juga?

Saya dah muak dengar 'saye', 'mereke', 'kerane' dll.

Follow Us

pulauturtle replied at 5-5-2017 08:15 AM
terima lah hakikat bhw bm ni tiada asas budaya yg kukuh dan terpaksa guna byk perkataan pinjaman ...

Semua bahasa yg pernah wujud dan wujud sekarang mempunyai kata pinjaman daripada bahasa lain. Budaya dan bahasa tersebar melalui penjajahan, pendagangan dan dr situ berlaku pertembungan budaya dan bahasa. Tiada wujud satu bahasa di dunia yg mampu mengungkap konsep abstrak dan realiti yg wujud di dunia ini. Bahasa jepun pun pinjam perkataan knife kpd bhdnya sbg naifu dlm bentuk katakana. Ha, siap ada sistem tulis khas utk pinjaman bhs asing. Bahasa ibunda anda pun ada pinjaman drpd bhs2 serumpunnya. Rata2 hujah anda x matang dan saya rasa anda ni jauh lbh tua drpd saya. Jd mohon beri komen yg rasional dan berasaskan fakta, bukan bertunjangkan rasisme, kebencian, prejudis dan bodoh sombong yang tidak bertebing.  

Edited by finesse at 6-5-2017 01:22 AM
lesprincesse replied at 5-5-2017 07:26 PM
Betul saya setuju bahasa perlu evolve. Mungkin untuk perkataan yang kita tidak ada, atau yang tran ...

Baiklah. Saya setuju sgt dgn saudari. Ya, saya pun berasa sedih dgn realiti bahasa kebangsaan kita. Semua orang mengagungkan bahasa Inggeris. Semua nak rojak nak tunjuk pandai sedangkan ia hanya mencerminkan kecanggaan mereka dalam berbahasa. Ya dlm bahasa melayu byk bentuk yg indah. Buah fikiran, imej mental.. diganti dgn idea. Hilang cantiknya.

dodolgemok replied at 5-5-2017 08:52 AM
Setuju sgat sis. Sgat annoying bila frasa bm yg sedia ada tak digunakan lepastu gigih tukar memela ...

Suka fin bila baca komen ini.   kosa kata ya. Bukan vocab.  Moga2 dodol tidak guna bahasa rojak dlm urusan di klinik.  

finesse replied at 6-5-2017 01:18 AM
Suka fin bila baca komen ini.   kosa kata ya. Bukan vocab.  Moga2 dodol tidak guna bahasa rojak dl ...

Maaf, kebanyakan bahasa saintifik dan teknikal xboleh ditukar kpd bahasa malaysia. Contohnya, acute irreversible pulpitis  

dodolgemok replied at 6-5-2017 06:55 AM
Maaf, kebanyakan bahasa saintifik dan teknikal xboleh ditukar kpd bahasa malaysia. Contohnya, acut ...

Pulpitis tak berbalik akut. Boleh saya fin terjemah..    tapi faham sgt la situasinya dlm industri mcm mn.

Fin skrg keje penterjemah di syarikat o&g pun kena kekalkan istilah2 malah sesetgh perkataan umum sbb manual operasi tu akan diguna pekerja dan diorg sebut yg bi saja. Terpaksa la bg padanan bm dan letak yg bi punya dlm braket sebelahnya. Nak kekalkn bi nampak malas sgt, dah la dibyr terjemah.  

finesse replied at 6-5-2017 09:11 AM
Pulpitis tak berbalik akut. Boleh saya fin terjemah..    tapi faham sgt la situasinya dlm ind ...

Tettt, jawapannya adalah keradangan pulpa tidak berbalik akut. Kahkahkah..!! Nak sgat terjemah kan? Hadap je lah!

dodolgemok replied at 6-5-2017 03:17 PM
Tettt, jawapannya adalah keradangan pulpa tidak berbalik akut. Kahkahkah..!! Nak sgat terjemah kan ...

Choiii sama saja la. Pulpitis tu merujuk kpd keradangan pulpa jgk. Mana2 pun blh sbb itu bm tu dinamik..