CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: kimora

anak remaja bermasalah

Balas #40 manakautau\ catat

Dah tentu la x...kdng2 tu klau wktu maghrib aku suruh solat..

Dia amik air semayang pastu tutup pintu..5minit pas tu kuar..Bila aku tanya "aik cepatnye solat" dia jawab "ala 3 rakaat yer, ibu gak yg cakap solat tu bukan susah mana pun 5 minit leh siap"

Aku x penah rotan anak2 aku, paling2 pun aku bebel.
tapi kalau papa dia ade rumah..auto dia leh solat, hanya dgn isyarat jari papa dia jer..x payah susah2 papa dia nak bebel ker aper ker..

Originally posted by carold at 26-2-2009 12:44 PM
Dah tentu la x...kdng2 tu klau wktu maghrib aku suruh solat..

Dia amik air semayang pastu tutup pintu..5minit pas tu kuar..Bila aku tanya "aik cepatnye solat" dia jawab "ala 3 rakaat yer, ibu  ...

.....sounds  like my  niece............dia sorang nih kalau ambik air sembahyang lebih lama dari dia sembahyang............

Dari penerangan hang sorry to say, it sounds as if anak2 hang jarang berjemaah(correct me if i am wrong)..sebab itu agaknya anak2 dapat kelentong hang dgn ayat2.."3 rakaat takkan lama sangat ibu?"

There are many ways in which kita boleh melatih, mendidik serta menekankan pada anak2 kita akan peri pentingnya menjaga serta melakukan solat itu...... kerana apabila kita dah  berjaya mengasuh serta menerapkan nilai menjaga serta mendirikan solat secara konsisiten didalam diri anak2 ini...INSYAALLAH perkara2 lain yang ingin kita bentuk didalam diri meraka akan menjadi lebih mudah...kerana sesungguhnya orang yang menjaga solatnya akan biasanya kurang bercenderungan untuk melakukan perkara2 yang dilarang agama......INSYALLAH.....

salam, kimo, carold dan yg lain2.. ummi selalu dengar dlm Ikim.fm setiap ptg rabu (5.15pm-6.00pm) ttg MAP (motivasi Alihan Pelajar) yg dikendalikan oleh Dr. Tengku Asmadi. Motivasi utk pelajar sek ren dan Men. Cara/pendekatan yg dibuat oleh Dr. Tengku berlainan dari kursus2 motivasi yg lain dan dr feedback2 ibubapa yg menelifon semuanya rasa bersyukur krn Motivasi tersebut dapat mengubah anak2 mereka dari malas menjadi rajin, tak ikhlas menolong jadi ikhlas menolong ibubapa, dari liat nak solat jadi rajin & taat ttg agama, dan mereka belajar atas usaha sendiri tak payah dipaksa2 lagi. seblm tu ummi jg pernah dgr dari kawan ummi yg hantar anak ke sana dan dia jg melihat perubahan +ve pd anak dia.

Mmg kita akan belanjakan duit utk kursus itu, tapi sekiranya perubahan itu menyejukkan hati kita, sgt berbaloi. dan sesi akhir kursus itu jg ditekankan kpd ibubapa ttg bagaimana nak teruskan menyokong anak2 yg telah diberi semangat baru itu di rumah pulak... Cubalah Insya Allah...

Balas #43 ummiesya\ catat

Ulangan ari lain x ader ker..5.15pm-6.00pm time kerja, kat opis x leh buka radio..

Originally posted by ummiesya at 26-2-2009 01:42 PM
salam, kimo, carold dan yg lain2.. ummi selalu dengar dlm Ikim.fm setiap ptg rabu (5.15pm-6.00pm) ttg MAP (motivasi Alihan Pelajar) yg dikendalikan oleh Dr. Tengku Asmadi. Motivasi utk pelajar se ...

Ya. me pun penah dengar iklan dia dlm radio ikim.

MAP Training and Consultancy Sdn. Bhd.
Tingkat bawah Wisma Belia
No. 40 Jalan Syed Putra
54600 Kuala Lumpur
Tel. : 03-22734622, 22730622 atau 016-5580719
Faks : 03-22744518
ataupun email kepada :
[email protected]

aku ni pulak ada anak buah..anak kakak aku la...kakak aku dah bercerai dgn suami pertamanya dan skrg dah kawin lain.. anak buah aku ditinggalkan kat mak aku..pompuan umo 15thn dan mmg xmau gi sekolah...kakak aku langsung xambik tau pasal anak dia yg ni...mak dan ayah aku xsihat mcm mana nak jaga budak tu...aku lak dah kawin dan ikut hubby dok kl..
yg anak buah aku ni suka keluar mlm pastu melepak xtentu arah..dah la cun aku takut gak jadi benda2 xelok pd dia..
mak aku selalu mengadu kat aku, takut dia jd xelok...so aku ingat nak hantar je dia dok umah kebajikan..sapa2 tau umah kebajikan kat penang atau area kulim ke...tp yg elok la..xnak la umah kebajikan yg suka2 pukul bdk2 tu...

Follow Us
Originally posted by mmeza_r at 26-2-2009 04:52 PM
aku ni pulak ada anak buah..anak kakak aku la...kakak aku dah bercerai dgn suami pertamanya dan skrg dah kawin lain.. anak buah aku ditinggalkan kat mak aku..pompuan umo 15thn dan mmg xmau gi sek ...

ayah budak tu tak amik tau ke....

cuba nih...

http://esq.com.my

ada 2-3 org anak kawan2 aku dah ikut module nih. sebelum ni prangai bleh kata setaraf dengan jin atau syaiton, tapi Alhamdulillah, selepas 1-2 module, dah jadi insan balik.

Cubalah, mana tahu boleh dilembutkan hatinya yang keras dengan pengisian rohani dan keagamaan.

Originally posted by carold at 20-2-2009 10:29 AM
Aku bukan nak lepaskan t/jawab Coni..Tpi aku nak dia belajar berdikari, rasa susah idup tu mcam mana..displin kan diri.Aku akan pantau dia dari jauh..Sek. Asrama ni kan buat anak2 kita terdidik s ...

my auntie pun mengalami masalah ni, sorang ank lelaki n sorang pompuan, yg lelaki tunggu SPM, x pernah balik awal, kalau x pukul 5 pg x blk, smpi my auntie x bg kunci umah, tp dia suruh plk adik2 dia bukan kan pintu....yg pompuan baru form 2, yg ni lagaknya macam remaja 17 taun, x sabar2 nak jadi dewasa....siap lari dari rumah, puas mak dia pujuk dua-dua ni....apa yg dorang nak semuanya dipenuhi, bpk dorang pulak keja kat pantai timur...so jarang balik, dan my auntie plk x nak bagitau masalah anak2 kat somi dia, sbb somi dia mmg garang, takut bila ank2 kena marah, anak2 akan lebih memberontak...i dok follow gak citer my auntie ni.....cuba memahami cousin2 i ni, ngapa dorang wat camtu....nak kata kurang perhatian, kasihsayang atau kemewahan, didikan agama, rasanya tidak....my mum pernah tanya i, apa yg kitaorg inginkan, sebab i pun melalui juga proses ni, degilm, memberontak, melawan....susah nak jawab sebenarnya, apa yg diinginkan...mungkin salahsatu proses pembesaran menuju dewasa, mencari identiti di tambah pulak dengan persekitaran sekarang ni......bila pikir, memang takut membesarkan anak2 di zaman ini....i selalu berfikir, bila i kawin nanti dan dah ada anak, macamana agaknya, semua ni selepas menilai perlakuan i dulu dan perlakuan cousin2 i....takut kak......

Originally posted by mmeza_r at 26-2-2009 04:52 PM
aku ni pulak ada anak buah..anak kakak aku la...kakak aku dah bercerai dgn suami pertamanya dan skrg dah kawin lain.. anak buah aku ditinggalkan kat mak aku..pompuan umo 15thn dan mmg xmau gi sek ...

Kesian lah pulak kat budak tu....takut nanti kalau u anta ke rumah kebajikan perangai dia bertambah teruk....cubalah u bayangkan perasaan dia...sekarang ni i rasa perangai dia macam tu sebab dia merasakan diri dia tu x berguna, mak dan ayah dia seolah2 dah buang dia....sekarang ni tok dia pulak nak buang dia....bertambah parah lah tekanan hidup dia....yg dia perlukan adalah perhatian dan kasihsayang, apa yg dia buat tu hanyalah utk mencari sesuatu yg hilang, yg mungkin kasihsayang....kesian tau......

I perasan, most parents nowadays takkan pukul anak kalau x solat.....dalam agama kan suruh dipukul anak itu kalau x solat....kalau dh umur 17 tahun baru nak pukul, sorilah, silap aribulan dia lari dari rumah....
my mum and me pernah berbincang pasal mendidik anak2 zaman ni....my conclusion lah kan.....parents nowadays are scare of their children, tak macam dulu2, anak2 yg takut ngan parents....dulu anak2 dengar cakap parents, tp sekarang parents yg dengar cakap anak2...

Originally posted by manakautau at 26-2-2009 08:26 AM

Foundations kat rumah lemah....sebab tuh bila anak2 membesar lebih mudah terpengaruh dgn anasir2 negative yang bebanyok kat luar.....

Contoh...bila anak2 kita diluar dan kita menelefon me ...

masalahnya manak, bila soklan tu ditanya dulu, trus dia org shut off...tak nak bersembang atau bercerita lagi panjang2..ni lah dilemanya...masa kecik2 dulu (sekolah rendah) kami sefamili selalu juga solat jemaah sesama..nak kata foundation tak kuat, rasanya sama je didikan kami pada dua2 anak (lpompuan dan lelaki)..tapi yg boy tu lekat la jugak solatnya..bilik kemas, apa2 yg kita buat (walau pun kecik) mesti cakap thank you. n kalau dia tau dia salah, cepat 2 minta maap..lain pulak la dgn anak dara ku tu..actually saya ok je dgn perwatakan dia..i can share my prob with her..shopping sama..tapi bila bab solat dan temper dia tu yg buat saya tak tau nak handle macmana..betul lah kata forumer kat sini, mak bapak skarang lebih takut pada anak dari anak takut kat depa..bila berkasar, rasa nyesal n takut plak dia org makin menjauh..n what if they turn into someone who give a wrong advise..or berdendam sampai tua ..or macam2 lagi kemungkinan..n end up i got so fustrated for not being a good mother..

Kalau nak motivasi yg first class aku cadangkan MAP yg Dr tg Asmadi tu..
adik2 aku ramai hantar, tp kebetulannya mmg diorg bukan budak2 yg ada problem..tp testimoni dr ramai parents mmg training dia bagus sgt.
Dan ESQ for teens..ESQ ni team dr Indonesia..Yg utk adults aku g..n my brother dah gi byk session lanjutan. Very good training..mmg lain dr yg lain..amat menginsafkan. Cubalah..tak rugi duitnya insyaAllah..

Kalau buku yg best..aku recommend.. Raising positive kids in a negative world..Zig Ziglar.
Dlm tu ada diceritakan stage2 usia anak dimana pendekatan berbeza diperlukan..bila aku baca, aku blh relate ngan kenapa Nabi kita suruh pukul anak bila umur 10tahun masih x solat..psikologist barat buat kajian ttg tu.

based on my pembacaan (anak2 aku kecik agi..baru 5yrs yg sulung)
anak2 ni ada 3 stage
1. age of regulation 1-7y
2. age if imitation 8-12y
3. age of inspiration - 13 and above

nanti ada masa akan ku tulis detailnya

Originally posted by SQUIRREL at 27-2-2009 12:37 PM
I perasan, most parents nowadays takkan pukul anak kalau x solat.....dalam agama kan suruh dipukul anak itu kalau x solat....kalau dh umur 17 tahun baru nak pukul, sorilah, silap aribulan dia lar ...

agree sgt ngan statement ni
skrg mak ayah selalu ingat dgn ikut kehendak anak tu seolah2 kita ngan anak cam kawan..

seram lak baca thread ni...lebih seram dari baca thread misteri n paranomial...kisah2 hantu3 .....
what can i say...alhamdulillah..teramat sangat..thank you god times ten to the poer of infinity.....
alhamdulillah tidak diduga seperti puan2...cuma nak suggest satu doa yang saya ambil dari satu rancangan agama masa pregnantkan anak sulung tahun 90 dulu hingga ke hari ini saya tetap baca doa ni...setiap hari..dan setiap waktu solat..
..ya allah perbaikkan lah budi pekerti anak2 ku sehingga menjadi contoh tauladan kepada anak2 umat islam yang lain...jadikanlah diriku dan zuriat ku orang yang sentiasa mendirikan solat...
alhamdulillah...anak2 3 yang atas selalu jadi contoh kepada rakan2..sampai cikgu sebut2 nama cuba tgk si .....sejak tadika lagi...masuk tadika islam dan cina sejak umur 4 tahun...sek rendah pun pi dua2 sekolah, pagi sek kebangsaan, petang sek agama.sek men saya masukkan sek agama...
di tadika cina dia satu2nya anak melayu yang pernah dpt award 'model student of the year'..ketiga2 jadi pengawas sekolah, no 4 ni kecik lagi...no 2 sekarang form 5 jadi presiden perwakilan pelajar di sebuah sek agama di KL...anak no 1 setiap tahun dpt award ' full colors award' dari sebuah sek berasrama penuh...sekarang ni tgh buat australian matrix tajaan jpa..alhamdulillah...

saya ni guru tiap kali jumpa perangai students yang tak dpt di kawal saya mesti tanya kat rumah solat tak? tak solat means ada kemungkinan parents pun tak solat, sbb itu mereka tidak mendapat doa dari ibu bapa masing2. sebab tu buat perangai .

apa pun sebagai ibu doa lah yg amat penting..jgn lupa...kan tuhan dah pesan...berdoalah nescaya akan Ku perkenankan...

memang biasa budak2 nih ala mereng gituhhhh kena ajar sikitttt

psss.... dani pun jahat gakkkkkk cian makkk

Reply #51 SQUIRREL's post

dani jahat gakkk tapi dani takut ngan makkk kalo dier tengah hangin rrrr

Originally posted by sunsuria at 27-2-2009 11:55 PM
seram lak baca thread ni...lebih seram dari baca thread misteri n paranomial...kisah2 hantu3 .....
what can i say...alhamdulillah..teramat sangat..thank you god times ten to the poer of infinity ...

suker statement cik gu Sun..............................

Originally posted by SQUIRREL at 27-2-2009 12:37 PM
I perasan, most parents nowadays takkan pukul anak kalau x solat.....dalam agama kan suruh dipukul anak itu kalau x solat....kalau dh umur 17 tahun baru nak pukul, sorilah, silap aribulan dia lar ...

Betul tu.. adik setuju sangat.. parents sekarang lebih takut pada anak.. takut anak terasa hati,, takut anak merajuk dan sebagainya.. rasa ini lah yang akan memakan diri anak tu kemudian hari.. contohnya taknak bagitau suami tentang perangai buruk anak sbb takut suami marah dan pukul anak.. makanya anak tidak mendapat pengajaran dan merasakan selamat dengan perangai buruk tu..  

adik pon setuju ngan sansuria gak.. kebanyakkan ibubapa sekarang jarang mendirikan solat.. walaupon tahu itu adalah tiang agama dan wajib dikerjakan..  ini pon akan memberi kesan pada anak.. contoh masa pi berjalan2 atau bercuti.. berapa kerat sangat yang berenti di surau atau masjid untuk tunaikan solat..  

hanya solat jalan yang terbaik untukl anak2.. perbaiki solat kita dulu dalam masa yang sama perbaiki solat anak2.. Insyaallah..