CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: daria

Perkahwinan budak umur 14 tahun cetus perdebatan

ada orang tanya kenapa bebudak sekarang cepat matang

well dari segi biological - diet, taraf hidup, kesihatan mmg bagus di abad ini. so logically staright forward point. umur baligh ( menses/menarche) bagi girls mmg around 8-9  sekarang ni lebih banyak , ni i teringat laporan akhbar dedulu tapi tak leh nak bagi evident.

then pendedahan dari segi lifestyle - MEDIA, persekitaran juga mematangkan..

just that nak mengisi perkahwinan itu yg cabarannya

mbhcsf Post at 9-12-2010 11:31

Indeed...dan ianya valid untuk semua peringkat umur...it is not the age that matters..it is like what the felda people say? Pengisian ? something like that lor.....

Reply 580# crankshaft

sorry aku quote ko. tapi istilah spoon feed nih setakat yg aku tahu, tak relevan bagi orang yg memang nak tahu. ada style kalau orang dah tahu tapi dia buat2 tak tahu. bagi yg tak tahu, ko kena bagitahu mana sumber ko supaya dia boleh rujuk. consider macam rujuk silang. maybe ko terlepas pandang yang itu, dan dia maybe tahu yg ini.

ko tak yah main teka-teki. {:1_125:}

ada orang tanya kenapa bebudak sekarang cepat matang

well dari segi biological - diet, taraf hid ...
mbhcsf Post at 9-12-2010 11:34

Orang dulu kawen awal..justifiable...orang sekarang tak...sebab apa? sebab zaman sekarang somehow melambatkan kematangan seseorang...apa punya terkehel punya persepsi pun aku tak tahu lah....kemajuan yang ada sekarang seharusnya dan secara logiknya dapat mematangkan seseorang itu dgn pantas juga...ini terbalik lak.......

Reply  crankshaft

sorry aku quote ko. tapi istilah spoon feed nih setakat yg aku tahu, tak ...
Nichelena Post at 9-12-2010 11:37

Sorry no cure.......

Nko baca pada permulaan post si combat itu dulu...pastuh baru nko datang sini balik dan bercanda ngan aku......

Reply 585# crankshaft

alamak, tak sampai taraf laa aku nak bercanda ngan ko. ko kan hebat. secara umum, tak payah ngan combat tu pun. bukan seketul dua posting ko. beribu-riban tuh. sama je nadanya.

Follow Us
A 13-year-old Yemeni girl has died of injuries to her genitals four days after a family-arranged mar ...
ford1 Post at 9-12-2010 11:04

kat US misalnya ribu riban budak2 pompuan umur junior high lahir anak... tak jadi isu pun..

kat US misalnya ribu riban budak2 pompuan umur junior high lahir anak... tak jadi isu pun..
petola Post at 9-12-2010 11:45

Pet...nak layak dapat green card camno ah? LAYAK lagiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.........

Reply  crankshaft

alamak, tak sampai taraf laa aku nak bercanda ngan ko. ko kan hebat.  secara ...
Nichelena Post at 9-12-2010 11:45

Adakah nko ini peminat setia aku yang bersembunyi didlam kesamaran?

malu orang nko suruh orang lihat...malu nko?
crankshaft Post at 9-12-2010 11:30

wah wah! ni sudah bagus, satu post shin boleh produce 2 post from you...muahahahaha...tu lar dok depan pc tu, cuba ada istilah malu pada yg melihat kita, ni tak,mainnnn cakap jer sesedap jari dia nak taip, bukan main ligat lagi selak kain orang tengok apa2 yg dia nak tengok...busuk sangat lar doh! step on the brake lar once in a while, ni mcm orang setengah tiang dok gelak..

Reply  OsHiN_hOnEy

oshin, aku berpendapat inilah akibatnya jika terlalu ber'retorik kritis ...
Nichelena Post at 9-12-2010 11:32

dia tu kadang2 mcm nak test orang, tengok orang tu boleh tak dia perbodohkan mengikut acuan dia sendiri, konon2 dah cukup hebat, tapi mulut dia busuk sangat, suka melucah, mcm orang gersang dia berforum dgn bahasa2 dia yg kalau pondan lorong baca pun mesti malu Nichelena

oh lupa nak quote - CK, yup shin ada baca tentang adik si BS tu..

wah wah! ni sudah bagus, satu post shin boleh produce 2 post from you...muahahahaha...tu l ...
OsHiN_hOnEy Post at 9-12-2010 11:50

last last berapa kali aku reply post nko yang satu lak jadi modal.......

tulah aku cakap dah bernikah nie bukan lagi nampakkan kematangan nko....sebaliknya harbam lama masih terserlah......

Mana si DUN nie ..memang nak kena sabit dgn kepala talipinggang aku nie tau.......

Reply 589# crankshaft

hahaha. dah naik satu taraf plak ko nih. ujub plak ke? ke kasyaf? ekekeke.

Adakah nko ini peminat setia aku yang bersembunyi didlam kesamaran?
crankshaft Post at 9-12-2010 11:48

feeling tak agak2...    mcm nak kene pang..:re:

tapi mulut dia busuk sangat, suka melucah, mcm orang gersang dia berforum dgn bahasa2 dia yg kalau pondan lorong baca pun mesti malu Nichelena
OsHiN_hOnEy Post at 9-12-2010 11:53

Ayat seperti ini  ada termaktub dalam buku hikayat orang2 suku dayak didalam chapter/heading...... "cakap dulang paku serpih..cakap orang dia pung 2x5......"

feeling tak agak2...    mcm nak kene pang..
Lina66 Post at 9-12-2010 11:55

Nko tengoklah kalau tak caya..register bulan 9...posts ibarat setakat bulu baru nak tumbuh....dah jadi aku punya ardent fan........aku punya style semua dia dah tahu nko yang dah kat sini dah nak masuk tahun akhir sebelum menopos...masih terkial kial nak kenal diri aku.........

RUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

Indeed...dan ianya valid untuk semua peringkat umur...it is not the age that matters..it is like ...
crankshaft Post at 9-12-2010 11:36

so u agreed pun yang pengisian - felda ke tak ( i tak nak social tagging lah pada felda ni ) urban ke tak semua tertakluk pada sejauh mana kematangan depa mengisi /menguruskan perkahwinan itu.

so kat sini as i said before -  yg kita nak tahu. sebab kita tak tahu. i cuma membaca  si wanita ni "hafizah"...??? okay aoa maksudnya - adakah ini bermakna secara tak langsung ia mengimplikasikan bahawa kita boleh menghela nafas lega sebab background  si isteri ni kita sort a guaranteed gitu? okay i am open about this... i tak tahu nak fikir apa sebab i dunno dengan  / atau bagaimana dgn "seorg hafizah" katanya boleh sort of jadi indicator sebab yala dari segi didikan agama, hukum hakam i am sure alhamdulillah terpelihara harapnya zuriat keturunannya dan diharap juga dgn belakan ilmu tu dapat menjayakan kerukunan rumah tangga tu

well..?? kalau itu rasionalnya  - my reaction would be plausible..i mean
we have nothing to lose - kalau bahagia alhamdulillah
if the other way around then ...ujian juga...learning process for both...

cuma - lebih konkrit jika kita tahu rasional dan justifikasi , i wanna see how much thinking being invested uopn this holy matrimony  tu jer.

Reply  crankshaft

hahaha. dah naik satu taraf plak ko nih. ujub plak ke? ke kasyaf? ekekek ...
Nichelena Post at 9-12-2010 11:54

Ujub bukan kasyaf pun bukan kerana sesungguhnya aku adalah aku........

Boleh ayat camni LINA?

last last berapa kali aku reply post nko yang satu lak jadi modal.......  ...
crankshaft Post at 9-12-2010 11:53

dah duduk diam2, merapu jer kerja dia, pantang ada orang layan menjadi2 nanti dia merepek kat sini

mana red yer?

i would like to read his views on this though...