CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: mummychiaz

Meh la Share Resepi Makanan Untuk Baby.

Salam semua.

nak tanya pendapat semua. anak saya 4month2weeks. saya ibu bekerja dan anak babysitter jaga. untuk makluman semua, anak saya breastfeed.

masalahnya, saya tak sihat dan production susu merundum. susu makin kurang dan menyedihkan, arini pump untuk esok. kemudian ada satu hari, babysitter cakap anak tak cukup susu. saya memang tak suka nak bagi susu formula, tapi terpaksa bagi satu meal minggu lalu.

kemudian saya rujuk buku kesihatan bayi  (version lama). pada buku tu 4 bulan dah bagi makan. saya pun cuba bagi anak minum air kanji. die suka.

tapi, my bad, sy tak dapat sediakan air kanji hari-hari, last saya buat keputusan bagi anak nestum ketika die dirumah pengasuh. pengasuh kata die nak makan. tapi apabila weekend duduk rumah dengan saya, anak tak nak makan pon. fully BF je.

saya tanya nurse, die kata, dulu 4 bulan boleh kasi makan. buku sy buku lama. sekarang 6 bulan baru boleh kasi makan. sekarang saya ni serba salah dgn pengasuh jugak. karang tak bagi nestum bimbang die suap nasi pulak kat anak saya.

untuk makluman, saya tak pernah bagi air masak kat anak saya sebab saya pernah baca, tak bagus untuk bayi 6 bulan kebawah. tapi baby sitter telah bagi anak saya minum 2 kali. die kata anak saya haus. saya pun pelik, mcm mana die tahu anak sy haus walau dah minum susu dan makan nestum. padahal susu ibu dah complete.

saya minta pendapat semua. maaf kalau off topic. thanks in advance

ermm sukanya dengar anak2 awak semua makan... anak saya dah setahun 10 bulan... dia tak suka makan!!! payah amat nak makan... mcm2 dah buat... nasi dia mmg tak suka! benda yang lembik2 ni mmg dia reject trus... tp klu mihun dia nak la makan tp tu pun 5-6 suap pastu dah tak nak makan... yang dia suka makan buah-buahan... tingin tgk anak makan nasi.. susu pun dia kurang...  6oz tu payah sgt nk abis... 2-3 jam baru abis minum... susah hati tau!!

semalam masak bubur nasik + carrot + kentang..kisar tapi pakai alat khas untuk kisar..brand apa ntah..RM 75..senang tak pakai elektrik..

apa lagi resepi yg sesuai untuk budak baru belajar makan ni ya...

semalam masak bubur nasik + carrot + kentang..kisar tapi pakai alat khas untuk kisar..brand apa ntah ...
sepoibahasa Post at 18-5-2011 13:41

alat khas apa tu yerk..... kongsi skit gambar ngan beli kat mana..
susah la nak blend bubur... kena blend banyak br blender jalan... huhu... (blenderku gabak)

Reply 623# sepoibahasa

eyra pun nk tau gak alat khas camna 2,jenama apa...plz

Assalam, mommies..
seronok dgr anak2 dh makan..
mcm2 ragam, ada yg ok, ada yg sebaliknya, ada yg suka mknan yg kita mkn, xsuka lemik2..hehe..mcm2..
kodok so far bg mkn bubur, n baby bites je..
bubur tu, ku rendam dl, so dh lama tu kembang kejap jela masak kan..
pastu meriahla sayur mayur dlm tu..
ku letak carot, kentang, celery, keledek manis, brocolli, pastu ayam racik halus2..
pastu bubuh skt 3/4 butter..
pastu blend..tp xhalus sgt..nk bg Mia rs tekstur bubur dia tu..
kt pengasuh pon begitu..bubur..selalunye 3-4x sehari..tp selalunya dinner dia xmo dh bubur, baby bites je @ roti..

tp last week gi travel, kodok lupa bwk cooker utk masak bubur dia..
kitorang decide beli nestum..
hahaha...mia xmo..bgs2..
manis gile..huhu..patutla nurse nasihat jgn ajar anak mkn yg manis2 @ sedap2 dl (means jgn ltk gula@garam dlm bubur dia) sbb nnt dia akan nk mn yg selalu dia mkn je..
maksud kodok biar tawar2 dulu, bg rs ori..
so kodok nk lego nestum tu..

Rate

1

Follow Us
Wiken ni nk try buat bergedil kentang lenyek utk mia la..
pastu sup sikit..

waa bagus nya mia... mkn makanan yg berkhasiat...

baby BB dah 6bln...suka sgt mkn cerelac...bila bg bubur nasi campor carrot ke ikan bilis ke...@pon bubur nasi kosong campor susu pon dia x nak...huhuhu

Reply 628# budakbaik10

Kodok beli nestum cerelac tu la BB..yg ada kt carefour time tu yg beras+soya tu..
mia xmo, dia alihkan muka dia..(so kami pon pnyla suka..)
bkn ape BB, selagi kodok boleh bg yg fresh, kodok usahakan..
org kata paling chokia la kodok masak bubur dgn carot / kentang / ikan bilis semata..(ni klu stok dlm peti hbs)
kt rmh mmg xda backup nestum pon..
yg ada bites n beskot farley dia..

p/s: BB, baby dh syiok mkn manis2 eh..brpa dh berat dia la ni? Dl lahir 2.85kg beza skt je dgn mia....mia la ni xtau bp kg dh..pg td semacam je semangat dia tu..berat..memanjang....BB, try bg bubur pon xmo eh..cuba BB switch lain lak..carrot+kentang+sayur2 lain, rebus pastu blend..jgn hancur sgt..tgk baby ok x..+ayam sikit..

emmm rasa nya begitu laaa...dia dah tau rasa manis2...huhuhu

masa check up 5bln, berat dia 7kg jerr...

berat mia dah baper? huhuh..

Reply 630# budakbaik10

Ok la tu 5bln + 7kg..BB xBF lg kan..
Mia 8bln ritu 7.3kg..ok la tu, asal dia aktif insyaAllah ok..

Reply  budakbaik10

Ok la tu 5bln + 7kg..BB xBF lg kan..
Mia 8bln ritu 7.3kg..ok la tu, asal dia ...
kodokpisang Post at 20-5-2011 09:28

tapi BB x kan berputus asa...{:3_84:}
nnti BB nak try gak bg dia bubur nasi...walopun dia mkn 3 ke 4 suap jer...huhuhu

Reply 632# budakbaik10

Jgn putus asa..demi kebaikan anak2 kita, kena usaha selagi mampu..
kodok doakan baby BB (eh kodok lupa la nama baby boy BB ni) nk mkn bubur mommy dia masak special utk dia..
n Bb pon hepi selalu siapkan makanan baby..ye

Reply  budakbaik10

Jgn putus asa..demi kebaikan anak2 kita, kena usaha selagi mampu..
kodok doak ...
kodokpisang Post at 20-5-2011 09:41

TQ kodok krn mmberi kata2 semangat...hehehe

Reply 634# budakbaik10

Sama2 BB..nt update la eh ape reaksi baby BB

Post Last Edit by ask_2207 at 20-5-2011 17:25

Best nye uol masak mcm2 utk baby.

Sarah sempoi aka pemalas sket :">

Sarah nak share sket lah apa sarah bagi since baby start makan dlm umor 5 bulan lebih (almost 6 months) :

1) Mula sekali dgn nestum rice cereal tu (tin hijau rasanya) - Baby sukkaaaaaa!! Tapi tak cair sgt nnt dia buat mcm nak muntah;

2) Nestum brown rice cereal (tin merah ke biru) - Baby tak ske..so simpan dulu.

3) Heinz peas & zucchini - Teramat2 suka, sampai skrg misti ada stok, baby makan macam tu aje, satu botol tu tahan 2 kali makan.

4) Pelbagai perisa gerber & heinz mostly vege - peas, green beans, mixed vege, labu, squash, basically all the vege range.

5) Biskut rusk - baby ok, suka juga, makan sendiri atau letak air/susu and suap.

6) Baby puffs (mcm bentuk honey stars tp tak semanis honey stars - esp. for babies) - dia suka juga, for training makan sendiri.

7) Baby bites/rice crackers - tersangat2 suka, satu kotak tu boleh habis dlm masa 2 hari.

8) Baru 2-3 minggu ni start bagi makan bubur. Sarah blaja kt sini gak - basuh beras, kisar (tak lah halus mcm tepung, agak2 je. Pastu buat bubur, selebihnya boleh simpan dlm tupperware. Pastu kalau nak masak, amik lah beberapa sudu, buat bubur, cepat masak & tak yah blend. Baby suka. Bubur kosong je.

9) Sama mcm bubur kat no. 8, tp tukar pakai beras perang. baby laaaagi suka, sbb dia ada rasa lain sket.

10) Bubur nasi + hirisan ikan kurau + hirisan halia (utk hilangkan hanyir ikan).

11) Plan utk pelbagaikan bubur, letak ayam ke, daging kisar, tahu lembut, carrot, etc.

Normally sarah akan bagi makanan yg sama utk seminggu, utk tgk kalau2 ada allergik reaction. So far so good, baby main sebat semua yg sarah bagi. Kecuali nestum beras perang, mmg baby reject. Do no why.

12) Heinz/gerber fruit jelly & vanilla/egg custard - baby suka gak.

13) Juice heinz/gerber + air zam setiap kali waktu makan.

Itu jelah yg sarah boleh share.

So far alhamdulillah, baby suka makan, tapi berat dia mcm stagnant. Dah 10 bulan tp baju 6 bulan masih boleh pakai.....ok ke????

Post Last Edit by kodokpisang at 21-5-2011 12:32

Tadaa..ni la dia hasil begedil kentang+carot, sup ayam n bubur utk mia..
she likes vm..alhamdulillah..

Best nye uol masak mcm2 utk baby.

Sarah sempoi aka pemalas sket :">

Sarah nak share sket lah a ...
ask_2207 Post at 20-5-2011 17:23

waaa besh nyerrr....

baby BB pon dah 6bln 10hari tp asik dok ulang mkn cereal rice & rice+soya tu jerrr...huhuhu

Tadaa..ni la dia hasil begedil kentang+carot, sup ayam n bubur utk mia..
she likes vm..alhamdulilla ...
kodokpisang Post at 21-5-2011 12:29

aaarrghh jelesss nyerrr mia dpt mkn niii

kodok,bubur nasi tu dah x payah blend kan? mia dah 8bln kan...

aaarrghh jelesss nyerrr mia dpt mkn niii  

kodok,bubur nasi tu dah x payah blend kan? mi ...
budakbaik10 Post at 23-5-2011 10:03

BB, aah xyah blend sbb kodok masak n kacau lama2 bubur ni...
jgn buh garam sbb dh buh dlm sup tu..
BB, ada try x buat mcm kodok ckp tu?
Nnt sian kt baby la, xdpt rs pelbagai nutrisi mknan..
Try la BB..