CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: alin_raaz

KRIM KARAMEL KUKUS & BAKAR

saya ada buat gak.. gula dia lekang dr puding. tp saya buat eggless caramel pudding. masak puding. ps tu tuang dlm bekas yg da buh gula karamel tu.. bila nk makan .. kuarkan.. gula dia kuar sekeping tanggal dr puding.. saya cuma assume.. puding tu tak kukus balik pas tuang dlm bekas.. sbb puding tu da masak. then gula dia tak panas. tak mesra/ melekat kat puding. so that y  la tanggal.. saya assume jek la.. hihihi
saya buat ikot resepi betul2...

mcm ni...

delia_ni posted on 9-8-2012 04:08 PM
saya ada buat gak.. gula dia lekang dr puding. tp saya buat eggless caramel pudding. masak puding. p ...

awak at leastgula kaler tu, mama punya lagi teruk, gula kaler putih melekat kat acuan......lagi frust tau!!!!!!!!

mamaezah posted on 9-8-2012 09:07 AM
tapi kenapa gula tu tak mesra atau melt dalam puding tu, awat separate jadinya...ada sesapa yg biasa ...

As Salam mama, ni saya sharekan resipi yang saya selalu buat. Alhamdulillah so far dari 1st try saya buat memang selalu jadi. Kemudian saya olah sikit resipi ni.
Saya sharekan resipi dan gambarnya. Mak mertua dan mak saya memang suka puding karamel ni

Gambar 1st: Buat dalam bekas camni utk bawa umah mak mertua senang dan tak yah nak terbalikkan. Air gula karamel dia belah bawah
Gambar 2: Buat dalam loyang. Sebelum diterbalikkan . Air gula karamel belah bawah juga.

Resipi saya amik dari Myresipi:

• 1 cawan gula pasir.
  • 1 1/2 cawan air.
  • 4 biji telur.
  • 1 tin krimer/susu sejat.--> Leh gantikan dengan susu full cream dutch lady. Leh juga nak campurkan susu cair dan susu full cream. Takde masalah.
  • 1 sudu kecil perisa vanilla.
  • 1/2 sudu kecil tepung kastad/jagung.*kalau tak letak pun takpe.              --> saya memang letak tepung kastard. Tepung kastard ni akan bg dia nampak kuning sikit dan bg kental sikit. Tp tak nampak beza sgt pun.

Cara-cara

•                                                 Untuk gula hangus:Masukkan gula pasir ke dalam periuk dan kacau di atas api sederhana sehingga gula cair keperangan dan tidak nampak ketulan.*jangan sampai bau hangit.                --> Guna periuk non stick. Masukkan gula tu jangan kacau. Biarkan sampai dia cair dan bertukar warna karamel
  •                                                 Masukkan air dan kacau hingga sebati.(jikalau gula yang sudah dimasukkan air tadi teksturnya masih pekat,boleh di masukkan air lagi asalkan rasa manisnya tidak hilang.)                --> saya letak air ikut resipi. Lepas masukkan air, saya naikkan sikit api utk cairkan gula karamel bersama dengan air tu.
  •                                                 Setelah mendidih sedikit,tutupkan api.                --> Saya simpan kan dalam freezer utk bekukan sikit gula karamel tu
  •                                                 Untuk puding: Masukkan telur ke dalam bekas/mangkuk dan pukul hingga kembang.(saya guna mixer.)                --> saya guna whisker je. Takde la sampai kembang sangat. Ataupun leh je guna blender..
  •                                                 Masukkan krimer/susu sejat ke dalam bekas yang mengandungi telur tadi dan pukul hingga sebati.                --> saya tambah satu sudu besar susu pekat manis
  •                                                 Kemudian,masukkan perisa vanilla+tepung jagung/kastad dan pukul bersama acuan no.5 di atas untuk beberapa ketika.
  •                                                 Masukkan gula hangus tadi ke dalam loyang dan seterusnya,tuangkan acuan yang sudah siap dipukul tadi ke dalam loyang yang sama.                --> gula hangus tadi yang telah saya bekukan terlebih dahulu dan dituang dengan acuan puding dan dikukus.
  •                                                 Kukuskan ia di atas api sederhana selama 35-40 minit.

p/s: terbaru saya wat puding karamel terlebih susu full cream. Bila masak rupanya jadi lembut dan sedap. Sepatutnya satu tin susu cair ialah 400ml. Tgk stock susu cair rupenye dah habis. Yang ada stock susu full cream dutch lady je la. Pehtu tak ingat la pulak berapa sukatan utk satu tin susu cair tu. Tgk cth tin susu pekat je la iaitu 505gm. Saya sukatla susu full cream ikut 505gm=505ml. Sepatutnya 400ml je. Dah risau takut terlebih rasa susu lak nanti. Tapi bila rasa, mak mertua kata lagi sedap dan lembut je.

nanti mama cuba try

Last edited by serikandi_gurl on 10-8-2012 10:22 AM

serikandi_gurl posted on 10-8-2012 10:09 AM
As Salam mama, ni saya sharekan resipi yang saya selalu buat. Alhamdulillah so far dari 1st try sa ...

sy pun buat tak pernah letak tepung...tapi pasan tak kalau jual kat PaRam, pudding caremel mereka tinggi2...sy suspect mereka campur Tepung Beras...coz kalau kita nak buat telur dadar style padang yg tebal tu, kena letak 2 sb Tepung Beras...ada sesiapa tahu betul ke nak tinggi letak tepung beras?

Tujuan letak tepung tu rasanya salahsatunya untuk teksternya juga sebab kak yati perasan kalau letak tepung, teksturnya lebih licin. kalau tak letak tepung, teksturnya kasar sikit sbb hanya telur saja. Kalau makan, ada beza rasanya. kak yati lebih suka yang tak letak tepung sebab rasa kasar telur tu , satu nikmat yang mmmmmmmmmmm....

Follow Us

resepi yang zaza guna

1 tin susu cair
1 tin susu pekat
1 tin air
6 biji telur
esen vanila
2 sudu gula

teknik nya sama cam uolsss...malas nak taip hehe.. jgn lupe tapis k.

yang ni i hasilkan...maybe ur adunan kot, gula kalo letak air rasanya tak jadi masalah. cube share resipi u nak tgk

Last edited by nazadiyah on 12-8-2012 01:26 PM

nak berkongsi juga...

saya pernah buat 2 jenis krm karamel.
jenis 1,guna susu ideal (susu sejat). Hasil >> puding pejal.tak lembut.
jenis 2, guna susu pekat mani >> puding lembut.

kepada merreka yang tak suka sangat dengan rasa telur (lembik2), ketika blend,campokan dgn sedikit roti.

ni resipi simple saya :
4 sudu besar gula+3 sb air >> untk karamel.

bhn utk di kisar (guna blender)
1 tin susu pekat
1 tin air
6 biji telur
esen vanila
2 sudu gula

tuangkan bahan yang dikisar kedalam karamel.
kukus 15-30 minit. siap.

tkasih semua forumer yg disayangi..mama dah buat dan berjaya buat, tak dapat tepek, sbb lepas bukak posa puding trus lenyap, hubby kata "ini baru finger lickin good, thanks mama" - but thanks to everyone here!!! muah muah

mamaezah posted on 13-8-2012 09:43 AM
tkasih semua forumer yg disayangi..mama dah buat dan berjaya buat, tak dapat tepek, sbb lepas bukak  ...

Wah, syabas mama. Akhirnya mama guna resipi sama juga ke?

delia_ni posted on 9-8-2012 04:08 PM
saya ada buat gak.. gula dia lekang dr puding. tp saya buat eggless caramel pudding. masak puding. p ...

Maknanya delia masak puding dulu la ek instead of masakkan puding bersama dengan gula karamel? Gula karamel tu dah membeku sbb tu bila terbalikkan dia kuat berketul.. Puding tu kene masak bersama dengan karamel tu. Bila masak bersama, baru la gula karamel yg beku tu akan mencair.

Eggless Custard Caramel

Karamel ..
Last edited by babasai on 26-8-2012 09:51 AM

resepi puding karamel cemp ni MIL yg bagi, ok la senang amat..

Gula + Air ( ni nk bagi kaler perang tu)

Telor 10 biji
Susu Pekat 1 tin
Esen Vanilla
Garam Secubit (ikot suka nk letak @ tak)

pukul telor, masuk kan susu & esen, da sebati masuk kan dalam loyang dan kukus..yeah siap..camne nk upload pic ni tak lepas plak
Last edited by cemp on 28-8-2012 10:16 AM

Achik-Yaya...boleh tak share resepi eggless custard caramel tu. mak saya tak berapa suka karamel yang ada telur

Achik-Yaya posted on 14-8-2012 10:10 AM
Eggless Custard Caramel

haa yaya..Caremal sangat cantik.Nak minta kongsi resipi boleh ?

Achik-Yaya posted on 14-8-2012 10:10 AM
Eggless Custard Caramel

salam achik.... leh share resepi tak???? masyaAllah...cantiknyer....

apa faktor caramel dgn lobang2 macam beehive?
tension betul la...
selalu buat lemak berkrim je...

beldandy posted on 12-9-2012 09:30 AM
apa faktor caramel dgn lobang2 macam beehive?
tension betul la...
selalu buat lemak berkrim je...

kalau bakar, most probably gula belum hancur..........

chempaka_ku posted on 12-9-2012 09:46 PM
kalau bakar, most probably gula belum hancur..........

bel buat kukus punya
selalunya bel buat halus mulus je...
kali ni gatal try resepi lain dia jadi gitu plak..tension sungguh la