CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: ikinbest!

Tabika KEMAS.. Apa pandangan korang?

Originally posted by my-alja at 5-1-2009 12:44 AM

ikut pengalaman i mengajar....ajar anak org lagi senang drp ajar anak sendiri
anak sendiri, garangnyer bukan main....dgn anak org, pandai lak kontrol
sian anak2 ku

ye betul...dan plak, budak2 ni kalo belajar dengan orang lain tau lak ikut adab tapi kalo aku ngajo mesti ngengada dan banyak songeh.

Reply #60 cikedee's post

nak dptkan list tadika kemas ni camne ek? aku try cari lam internet...jenuh...kemas takde website sendiri ke ek?

aku nih dr lahir samp la nih duk depan sekolah kemas....

dah blh hafal apa cikgu tuh ajar....
sbb blh dgr cikgu tuh jerit2 kat umah aku nih........
aku pun sekolah kemas gak dulu.........
alhamdulillah jadi gak org....

pd aku.....kalau kita as parents lps tgn semua kat cikgu....
sbb yelah dah anta sek mahal.....
kita salah.....i sent my doter to genius aulad skrg nih....
coz she is 4 yo...kemas x terima lg.....
kalau i x buat ulangkaji bila balik rumah.....
jwbnya dia akan stick kat satu page for a few days......

cuma satu jer kekurgan kemas which is
age 5 n 6 akan belajar setmt.....if not mistaken.......
so....dorang akan belajar benda yg sama....imagine kalau kita hantar for 2 yrs kat kemas....
dorang mesti boring.....

aku kalau kawasan umah aku ni ada tadika kemas,dah lama aku hantar anak2 aku nih..

Reply #63 anj2208's post

ooo kemas tak accept budak 4thn ek?

Originally posted by mamahusna at 25-2-2009 11:21 AM
nak dptkan list tadika kemas ni camne ek? aku try cari lam internet...jenuh...kemas takde website sendiri ke ek?

x tau ler plak bab website kemas ni... xpe, gi je mana2 tadika kemas tu, sure cikgu dia bleh bg list bla bla sume..

Follow Us
Originally posted by cikedee at 25-2-2009 03:54 PM

x tau ler plak bab website kemas ni... xpe, gi je mana2 tadika kemas tu, sure cikgu dia bleh bg list bla bla sume..

masalahnye nak g mana? tak ternampak plak tadika kemas area sini...

aku ade pengalaman ngan tadika swasta ngan kemas... anak ke2 aku anto smart reader... ms dia umur 5 taun.. setaun blaja anak aku tau ABC tp kalo random, tunjuk satyu huruf, adus sudah smpi malam x dpt nak kenal huruf ape... so aku trasfer anak aku masuk KEMAS, sbb aku ngan hb duk pk2 bayar memahal tp anak aku setaun blaja pun ABC ntah ke mana.. bl masuk kemas aku push anto tusyen, tuk bc jer, sbb aku x nak anak aku masuk jah 1 x leh bc, tercicir lam pelajaran.... so nak kate kemas kat tempat aku bagus sesgt x la, kire ok lah tp bab2 doa dan agama, mmg aku tabek, kalo bab english aku x espek more la...

skang anak aku yg no 2 dah skolah, aku sambung ngan adek dia... lantak la, janji dia belajar kawan2 dah ler, taun depan br aku nak cari tadika yg leh ajor anak aku pandai bc seblum dia masuk jah 1....

ari sabtu ari tuh ade gotong royong kat kemas, aku g la join, pas gotong royong tuh ade lak miting tuk hari sukan ngan lawatan.. patut PIBG jer yg terlibat, sbb mak pak yg dtg x ramai, so cikgu rembat jer yg mane ade... ramai la mak2 yg hangen ngan cikgu psl lawatan aku la salah sorang sbb asek nak g zoo jer, taun lepas dah g zoo, taun ni pun nak g zoo lg, bila aku ngn sorang lg mak bg cadangan, wahh mcm2 alasan dia bg, anak ilang la, x der org nak join la... sdahnya aku cakap jer, x yah penat2 bincang cikgu, belasah jer la zoo pun zoo la... wat penat becakap jer....

Originally posted by mamahusna at 25-2-2009 02:24 PM

lin.....kemas kat tmt diana x terima......sbb rsnya lbh quota....
tp...kemas kat kg hb terima jer sbb xde budak katanya...............

Reply #69 anj2208's post

diana,
oo camtu..thanks

ada sapa2 hantar anak kat kemas area damansara ke? kat mana ek?

aku hantar anak aku 5 tahun ke PASTI je
tp best gak sbb baru 2 bulan belajar dah pandai solat..segala bacaan dr doa iftitah fatihah segala..
segala mcm doa dan zikir..hari2 dia duk membaca kat umah..
malay english math semua dah boleh..sbb sblm dia masuk sekolah aku ajar dia biasa2 je..aku ajar asas2 je..

so pd pengamatan aku, tadika yg murah pun no hal lah..yg penting anak kita enjoy..pastu nak ajar dia berkawan, cara communicate ngan org lain. Tu yg penting. And asas2 pembelajaran. Pd aku tak perlulah nak anak advanced sgt coz diorg kecik lagi.

Tp bergantung lah..kalau aku duit x abis makan, dan tempat keje aku melalui taksa yg memahal tu..maybe aku hantar gak kot..

my sister cikgu kemasr. dia grad law school tp xnak praktis sbb minat sgt nk jd cikgu. try kpli/dpli xlayak sebab degree dia xrelated dgn mane2 courses. then apply lah jd cikgu kemas gune spm.

lepas kursus brape bulan ntah kat pusat latihan kemas tue, then dpt ngajar kt kwsan kmpung mane entah..

masa mula2 dia ngajar tue, ramai ibubapa yg komplain sbb dia tekan kan english drpd melayu, then dia gak kurangkan menyanyi2 nie.. dia lebih suka budak2 buat something yg ade output berguna.. mcm melukis, mewarna, doa2, membaca.. . ibubapa nak anak2 diorg menyanyi n have fun.. belajar pon stkat kenal abc, 123, jadi lah..

moral of the story: takboleh lah nak expect yang adik2 'graduan' tabika kemas ni akan setanding budak2 yg belajar kt private kindergarten tue..  tabika2 kemas mostly untuk masyarakat kampung/golongan berpendapatan rendah,.. diorg punye minded berbeza dgn golongan high class yg mampu antar anak2 g tabika swasta tue.

mamahusna Post at 25-2-2009 14:24

Dengar citer.... Kat TADIKA Kemas Kluang, mulai tahun ni diorang dah amik budak 4 tahun.

Reply 73# Surfinah

kt melaka ni dr thn bila ntah dh accept budak 4thn..
rasanye dh lama..since ank buah saya masuk tadika dulu..
skang budak tu dh umur 18thn..hehehe..
saya pon masukkan anak saya umur 4thn..

anak moi masa 5 tahun kemas, then mintak pra sekolah xdpt nak xnk antar kemas gak utk 6 thn nih...moi nih nk kata rajin tuh xla, tapi slalu pantau segala homework anak tiap mlm, pas bersalin anak kedua nih, moi plan nak antar anak moi tuition utk membaca n taekwondo sbb dia mmg minat..

pd pengalaman sy plak mcm tak berapa bestla kemas ni...sy anta anak ms 4 thn kt skol smart reader..saja utk playschool skali ngn nursery terus...pastu bila dh 5 thn htr kemas kononnya silibus yg btol mengikut sukatan pelajaran malaysia ni...1-2 bulan xde apa perkembangan...byk bg buku latihan tp xde apa plak yg dibuat...yg ada cuma buku tulisan utk huruf dan nombor...satu hari satu huruf yg ditulis sdr oleh cikgu guna pen dan budak2 ikut spi penuh satu muka surat...
pastu petengahan thn gitu cikgunya menjalani pembedahan...3 bulan mc..3 bulan tu budak2 dijaga oleh tukang masak....korg fikirlah sdr...mana nak masak..mana nak jaga...mana nak ngajar...ms tu aku mmg dh bengang...pastu dh nk ujung thn ibubapa mula tny bila nk ada sukan...tup2 buatla jugak sukan yg mmg mendukacitakan mcm aku main polis entry ngn kwn2 je...thn ni dh 6 thn anta blk SR...1st day dh bwk blk lukisan my family dan br aku tau pandai melukis rupanya anak aku ni...sbb kat kemas satu apa pun tak dak...

suree pun hantar anak suree ke tabika kemas tahun nie..5 tahun...tp die start selasa last week sbb lmbt daftar..hehe..kira baru 6 hari la, tp dh pandai count one two three smpai ten...kira bagusla jgk...hari 1st and 2nd mmg die nangis..but hari ke 3 dh ok, siap halau ummi die balik tu...hehe...cikgu die bagus tak garang, kalau budak menangis die pujuk2 gak..based pada pemerhatian suree on 1st day....

start belajar pukul 8, pukul 7.45am to 8.00am minum pagi...ikutla, kadang cococrunch ngan susu, biskut ngan milo, roti ngan milo, nestum ngan susu...lps mkn cikgu panggil duduk ramai2 baca Al-fatihah, ada doa lg...pas tu exercise, then baca ABC, 123, ada lg la, english, science sume cikgu ajar...then duduk kat tempat cikgu kasi work, ade la mewarna, kenal bentuk..melukis...then 10.30am mkn lg..ikut hari, mee kicap, nasi lauk ayam, laksa, kuey teow...my son kata sedap makcik tu masak..lps mkn cikgu kasi main kejap...pas tu belajar lg...kadang wat game dlm kelas...outdoor xstart lg...then tgk CD yg related dgn pelajaran...cikgu pun join (xabaikan murid)...cikgu ni pandai handle budak2 hyperaktif kat kelas...

sebelum balik cikgu akan ulangkaji balik apa yg dh diajar msa mula2 td..then kdg2 ada homework...so far xde lg dgr derang ni menanyi, maybe later kot...so far belajar je...

suree mmg xmampu nk hantar ke private tu sume...kemas pun ok..cuma nak kasi die bergaul & berani..xla nk expect jadi pandai terus..baru 5 tahun..slow2 la kan..tp kat umah mmg suree xabaikan la, ajar die skit2...wat homework sama2...tp xnk pressure die sgt..kasi die enjoy p sekolah...so far mmg die seronok g sekolah...pagi2 senang bangun pagi..

anak moi masa 5 tahun kemas, then mintak pra sekolah xdpt nak xnk antar kemas gak utk 6 thn nih...mo ...
moimed Post at 10-1-2011 12:31

knapa xdpt plak ek pra-sekolah? suree pun plan nk hantar my son ke pra-sekolah next year..ada syarat2 tertentu gak ek?

anak sulung aku blajar kt tabika kemas...dia baru 5thn...
aku nak hntr kt swasta jenuh lak nak byr ratus2 tiap2 bln..
lg sorang lak nak kuar bln 4 ni...
tabika kemas yuran bulanan RM10 jer...
masa nak register RM200++...
bg aku mana2 tabika sama jer...as long as kita tgk penerimaan anak2 kita mcmana...
hantar mahal2 kalau dh jenis yg lmbt catch up tu tak guna gak kan?
baru seminggu lbh anak aku masuk tabika...mcm2 dia dh belajar...
lgpun sblm masuk tabika anak aku dh kenal abc & 123 seawal umur dia 2thn...
skrg ni dia blh belajar membaca pulak...

nk tambah lg skit...
kt bwh umah aku pun ada tabika kemas tp aku hntr anak aku kt tabika kemas segambut...
ramai yg ckp cikgu kt situ pandai ngajar...
masa first day aku g tunggu anak aku kt tabika...seronok lak tgk cikgu tu ngajar...cara cikgu tu ngajar dia ckp mcm menyanyi...rasa terhibur lak...
tiap2 hari belajar benda lain2...hari2 aku tanya anak aku...hari ni belajar apa?
mcm2 dia dh belajar...mmg dia ckp dia seronok nak g sekolah....