CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: GhostWalking

[Tempatan] Edisi Sila Bercucuk Tanam:Dilema peniaga pisang goreng

Dulu kat kebun nenek , aku dapat tangkap monyet pakai baju ...

FanTasyCreaTioN posted on 19-8-2014 05:16 PM
@nobito

boleh tau dak.. mengapa kena tunggu selepas hujan lebat?

Pokok pisang nak kena ada byk air...kalau x nnt bibit dia mati...pastu cari yg bonggol dia besar sikit..sebab bahagian tu makanan dia sementara akar dia membesar.

ambil 3 tong besi .. jadikan kolong .. susun bertingkat .. bubuh umpan dari buah buahan ...bila monyet masuk ke dalam, tak leh keluar ..
mana yang agak baik ... diikat lehernya dan di bela... letakkan di kawasan kebun di mana kawanan monyet datang masuk ... pastikan muka monyet belaan di makeup dengan cat warna warni ...

Rate

1

waktu maghrib, pastikan tempat tidur monyet yang berdekatan kebun...selalunya atas pokok...ambil pelita dan masukkan ke dalam botol minyak masak yang lutsinar agar tidak padam bila ditiup angin ...
monyet atas pokok akan memerhatikan liuk liuk pelita sepanjang malam sehingga tak tidur ... nanti pagi ada yang jatuh dan tak bermaya sebab ngantuk sangat ...

ambil belacan...cairkan ... dan sapukan di mana saja yang difikirkan monyet ni bergayut ... bila terkena bulu dia ... pastikan uols tak ketawa dengan kuat ...

@nobito

Pokok pisang nak kena ada byk air...kalau x nnt bibit dia mati...pastu cari yg bonggol dia besar sikit..sebab bahagian tu makanan dia sementara akar dia membesar.

baru tau .. terimakasih

sebab keliling rumah ni banyak pokok pisang ..
tapi pisang "daun" makna nya buah tu tak leh d makan .. banyak biji2 dalaam pisang tu

makin d bunuh .. makin banyak la pulak pisang tu tumbuh

Follow Us
sediakan bahan ... tepung beras, tepung gandum ... adukkan kedua duanya denhan air .. bila agak pekat , campurkan belacan .. uli lagi sehingga menjadi bebola sebesar guli ...
kemudian lastik ke arah monyet .. lakukan selama seminggu ... awas .. monyet berdendam .. kalau nak balik rumah ikut jalan lain yang jauh ...

Ayam kampung pon boleh jadi pemusuh bibit pisang...depa patuk2 pucuk pisang yg baru nak keluar tu...keje aku petang2 dok kat rumah kayu tok aku sbb tinggi..tengok ayam mana yg nakal..lepas tu aku kejar sepak montot depa.

Pastu mak aku cakap 'yg ko pergi kejar sepak montot ayam tu napa? Nnt ko makan jugak ayam tu'...so last2 aku amik Geo Textile abg aku..aku wat pagar.

Tu la kenangan aku masa baru abis degree..yg bestnya ramai puji pokok pisang aku cantik berbuah

Rate

1

Payah..pisang ni senang kene penyakit..kat puchong permata..acik tu cakap dia amek kat kedah sana nun..amek aendiri plak tu..

FanTasyCreaTioN posted on 19-8-2014 06:17 PM
@nobito

irrigation kena baik x boleh bergenang dlm air...pastu kena rajin buang daun2 kuning ..kena buang anak pisang yg x diperlukan..tinggalkan generasi ke 2 n 3 je.

Pisang liar mmg susah nak bunuh...biasanya kena cabut bonggol dia..x pon tebang pastu siram diesel.

Rate

1

shernazz posted on 19-8-2014 06:39 PM
Payah..pisang ni senang kene penyakit..kat puchong permata..acik tu cakap dia amek kat kedah sana nu ...

Aritu mmg ada penyakit tersebar start dr Johor masuk ke n9...pastu mai Tg.Karang...

Aku ada saje call org Tg Karang tanya pasal bibit pisang berangan..depa kata ang carik ja kat Sabak Bernam tempat ang tu.kat tg karang n k.selangor byk dh kena penyakit...so aku beli la katbkawan abang aku kg sebelah...

Setahun lepastu..penyakit tu dtg sabak bernam...penyakit buah pisang kematu...jabatan petanian panggei penyakit Moko. Start serangan ni harga pisang nipah sampai ke beranga naik mendadak.

Masa kemarau hari tu kurang hujan..buah pisang semua kecik2 x berat..tu yg buat harga makin naik tu.

nobito posted on 19-8-2014 10:55 AM
Aritu mmg ada penyakit tersebar start dr Johor masuk ke n9...pastu mai Tg.Karang...

Aku ada saj ...

Bibit pisang tu apa nobito?

Ni kisah sedey aku pulak...

Aku cakap ngan pak aku..aku nak amik upah tanam pokok sawit kat tanah orang belakang ni..lepastu aku jaga la sambil buat selingan tanam pokok pisang. So ayah bgtau orang tu..so aku dpt..aku sulam n tanam pokok sawit 2 1/2 ekar tu (skang ni dah berbuah)..so dpt la upah tanam p.sawit.

Pastu aku ingat nak try tanam pisang tissue culture dr United plantation..dh lama aku pasang impian nk beli benih pisang dr UP...pastu aku keluarkan duit asw aku..aku ingat nak save duit..so aku nk sewa lori ketua pemuda umno ni...

kebetulan malam tu aku ada jumpa ketua pemuda umno kat mesjid..dia ada lori..aku ingat nak try bermesra ngan dia (sbb klurga ktorng baru je pindah kg).. aku tau mlm tu depa nak meeting pasal raya korban sbb tu dia ada..padahal sebelum tu dia jarang ada berjemaah kat mesjid...aku saja la tegur..'ada meeting ke mlm ni bang' aku tnya dia pastu dia jawab ' tak la ada makan2' sombong gile dia jawab..pastu dia siap bgtau aku 'ko panggil aku abang??..panggil aku pakcik la..aku ni dah tua..rambut pon dh beruban'..teruih aku matikan niat aku nk pinjam lori dia...merah muka aku masa tu.

Aku pon sumpah dia..' Mampuih ang ngan umno ang'...pastu pru 13 dun sabak jatuh ke pas. Last edited by nobito on 19-8-2014 07:30 PM

GhostWalking posted on 19-8-2014 07:08 PM
Bibit pisang tu apa nobito?

Anak pisang..dulu aku panggil anak pisang/,anak benih..sejak becampur ngan Bugis n Timor aku panggil bibit.

nobito posted on 19-8-2014 11:29 AM
Anak pisang..dulu aku panggil anak pisang/,anak benih..sejak becampur ngan Bugis n Timor aku pangg ...

Nama tradisional la kira.banyak gak ilmu dapat hang dok cita2 kat sini.thanks nobito

nobito posted on 19-8-2014 07:25 PM
Ni kisah sedey aku pulak...

Aku cakap ngan pak aku..aku nak amik upah tanam pokok sawit kat tanah ...

oh..pasal cerita sedey ko ngan ketua pemuda UMNO nak pinjam lori..dia sombong terus bungkus UMNO kat sana...wa hebat gak ko ye..

Anak_Nogori posted on 19-8-2014 07:47 PM
oh..pasal cerita sedey ko ngan ketua pemuda UMNO nak pinjam lori..dia sombong terus bungkus UMNO k ...

Kan aku dh cakap jgn maen2 sumpahan Bugis. Lepastu siap ada lori kelapa sawit langgar papan tanda umno cawangan kat kg aku..sampai kemek terperosok kat semak..aku ketawa je tengok..sampai lani x terpacak balik.

Pisang ladang ayah aku pon kena hurug dek anak2 ummah pprt sekeliling.report polis pon dooranh kata bukan kes berat.....tup2 meleis jugak yang merana..

P/s Blend pisang dgn susu sejuk enak sekali.

famri7 posted on 19-8-2014 12:04 PM
Pisang ladang ayah aku pon kena hurug dek anak2 ummah pprt sekeliling.report polis pon dooranh kata  ...

Blend letak gula tak.sedap la plak aku dengar