CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: yays

ALL ABOUT: miscarriage, abortion, DnC

alamak terpanjang rs cam blog plak.. huhu..

salam semua, i pun baru kat thread ni..sedih gak baca pengalaman uols ..i pun baru mengandung yg ketiga...yg first,lepas 2 bln kawin,i dah lekat..2nd, lama gak almost 3 yrs menunggu coz dr bgtau i ade polycystic ovary syndrome n period mmg tak cun..so yg 3rd my dr kata maybe susah gak nk lekat coz i ade history pcos..but dgn izin Allah, i
+ve utk kali ke 3..mcm tak caya je..tp last sunday i bleeding..i baru je dlm 6weeks..so, i kena admit semlm..my gynae bg 2 dose hormone injection utk kuatkan rahim..Ya Allah sakit betul injection tu....nurse siap awal2 bgtau yg injection ni skt..bila scan,nampk mcm terturun tp dr kata wait for 1 week n die akn scan lg..dr bgtau, ada sesetengah kes,blh survive n sebaliknya..kat discharged report,my diagnois was threatened abortion..so this monday  baru i tau apa yg jadi dgn kandungan i..berserah je lah kepada Allah..like my friend die bleeding gak at 5 weeks, tp now die dh 3mths..

Post Last Edit by Mija at 20-8-2009 15:49

hi all...nak share n tanya about my case pulak.

mija keguguran 5 hb Ogos hari tu. bleeding keluar banyak jam 1.30 pagi lepas tu terus ke emergency -hospital. doktor scan kat perut bagitau memang dah collapse. pas tu dia korek dengan tangan dia kat dalam tut.. hidup-hidup...tak bius . and dia keluarkan ketulan daging..masa tu mija 2 bulan preggy. ada la dalam 4/5 kali dia seluk kat dalam tut dengan tangan or with vagina scan. lepas tu dia scan bagitau rahim masih terbukak lagi so kena masuk wad and kena cuci ( d&c). mija pun masuk la wad dalam pukul 6.00 pagi macam tu. bila dah pukul 8.30 dr tu kata dia nak check lagi before proceed cuci. bila dia scan dia kata semua dah keluar. rahim pun dah tutup. cuma tinggal a small dot ( kemungkinan that one is uri / plasenta / sac or darah), and itu boleh keluar sendiri. so doktor discaj mija around 1.00 tengahari and tak perlu buat d&c. mija dibekalkan dengan asid folic and pil zat besi ( yang kaler coklat tu ). so mija balik umah and that small dot tu kelaur dengan sendirinya pada 7hb. memang nampak macam uri sebab ada bulat kecil and tali panjang sebesar jari telunjuk. ala-ala perut ikan rupanya, but in smaller size.

lepas tu mija tak dapat nak berpantang sangat sebab ayah meninggal. ( selang 2 hari ) so agak bz jugak kat umah. memang tak berpantang. cuma minum air rempah jer. so lepas selesai semua-semua dua hari lepas mija check kat doktor lagi. kali ni mija ke doktor pakar. dia check guna vagina scan. dia kata rahim kiri ok. rahim kanan ok. urine test pun dah negatif. masalahnya, kat tengah-tengah rahim masih ada spot kaler putih sebesar 16mm. takutnyeee....doktor pun tak sure tu apa. ada 3 kemungkinan. darah / sac / rahim tebal ( which is impossible sebab kalau setebal-tebal rahim pun tidak lebih 10 mm). so doktor tu kata dalam seminggu ni kena pantau, kalau demam, sakit perut, keluar darah, keluar bau busuk cepat-cepat ke hospital. setakat ni semenjak 5hb ( lepas kena korek ) hari tu memang mija tak der sakit perut. bleeding pun dah stop seminggu. so dr ni advise mija stop ambik folic acid and pil coklat tu. dia bagi pil antibiotik lak.

so sekarang mija tengah risau:
1. apa benda yang masih terlekat kat dalam
2. cam ner nak suruh benda tu  keluar? doktor kata kalau darah dia akan keluar. kalau sac pun, ia akan hancur dan keluar. cuma tunggu masa jer.
3. sebab mija tak berpantang, apa effectnya? boleh mengandung lagi ke? takut jugak kesan sampingan yang lain.

sekarang ni mija baru nak berpantang, tapi mija dah start keja so payah jugak nak pantang. kawan-kawan tolong bagi pendapat yek...
thanks.

sabarlaa yer semua.. kite pun dh rasa apa yg u all rasa.. sedih sgt... tp alhamdulillah skrg kite dh peknen balikk.dh masuk 4 bulan(16 minggu lebih)... syukur alhamdulillah... hope u all pun dipermudahkan jugakk yer...

784# babY24

tahniah.. doakan lepas ni giliran yuki pulak ye..

br je kejap td mak telefon bg doa utk dptkan baby.. surah al imran ayat 38 dan 200, dgn surah al anbiya ayat 89.. mak suruh bc selalu.. siap sediakan air yasin lg.. dh teringin sgt nk dpt cucu la tu..

782# neyzan79

yuki doakan semoga semuanya ok n baby selamat...

Follow Us
aminnnnnnnnn

786# yatieyuki
Thanks Yuki..Berserah kpd Allah je..Dahlah sekarang ni risau H1N1..I pun dlm kategori asthma...Masa kena admit tu, Dr siap buat test H1N1..Tapi alhamdulillah, semua ok..My hubby kata kalau takde rezeki,apa boleh buat..Terima jelah..Lgpun die risau condition i kalau pregnant mmg selalu kena asthma attack..Tapi kalau ditakdirkan Allah kandungan sy ok,  sy hanya mampu bermohon semua nya dipermudahkan dan dilindungi Allah selalu...Mungkin ada hikmah disebaliknya...

semalam duduk rehat2 lepas berbuka kat sofa, anak no-3 saya tepuk2 perut. terus teringat kat bb yang gugur hari tu. sebak pulak rasanya. kalau dia masih ada, dah nak masuk 4 bulan dah. mesti dah pakai baju maternity.

erk..camne nk b'depan ngan org yg bru kehilangan ni ek......nk p melawat ptg nih...dpt tau mmg membe tgh down giller...

sama le...
saya gugur 2 tahun lpas... gugur masa kandungan cecah 2 bulan...
memg stress sangat, seminggu nangis sebab msa tu nak sangat baby...
then bila jumpa doktor, doktor tu nasihat kata keguguran tu ada sebabnya, maybe ada masalah pada kromosom yang 'menggagalkan' baby tu utk terus bertahan, lebih baik gugur sebab jika tidak, kalo ia membesar mesti ada kecacatan sebab masalah kromosom, so i belajar terima reason doktor tu utk sejukkan hati n banyak istigfar bila rasa sedih tu mula datang

salam... saya ngandung nih.. tak ingat dah bape minggu.. 11 kot... tapi sejak dari minggu ke 6 asek bleeding jer.. now dok staining tak berenti2.. tapi bila scan doktor kata ada degup jantung.  

masa bleeding minggu ke 6 tu ada gak kuar tali panjang macam mija cakap tu...  mmg ingat dah tak der dah.. tapi bila scan ada plak.. doktor kata kembar dia yg kuar kut...

Saya baru je keguguran 18/9 yg lepas...2 hari sebelum raya..sy D&C juga..masa keguguran kandungan sy hampir 6 mggu..tp hari ni sy rs mcm period..but kuar darah warna coklat, tp xlah begitu byk smpi penuh 1 pad..sy confuse skrg ni..sy dah period ke? tp mcm terlalu awal..

salam semua...
semoga kawan2 yang lain bersabar dengan dugaan yg dihadapi...saya pun pernah alami pemgalaman yg sama.sekarang ni tgh pregnat anak yg ketiga, mgu lpas bleding, tp skrg dah berhenti...ahamdulillahhh, tapi still kena scan mgu depan untuk pantau prkembangan baby....

789# ummimon
em...sama mcm bad nih..sedihnya tak terkata bila tgk or dgr ada jer yg peknen..gembira pun ada.sebab bad dari last year bersalin baby tak cukup bulan sampai la sekrg ni tak peknen2...sampai dh satu tahap down yg amat.next month it was her birthday..26/11...if my baby still with me...i wonder what she should wearing for raya haji later...huhuhu

nk kongsi jugak pengalaman keguguran nih....
9weeks....

mula2... buat upt sendiri = positif
pi dr scan...x nampak apa... dr buat upt = negative (time ni 7weeks)

pi dr tuk second opinion...
dr scan x nampak... buat upt = positif
dr bg ubat kuat rahim...sbb 2,3 ari sblm...ada staining....
esoknya lps pi dr tu..........aku bleeding byk....and kuar ketul darah....besar2....

pi goverment dr....dr scan rahim aku kosong....
x de tanda2 peknen....
then dr amik dr buat ICG (tatau la apa in full) - nk tgk hormon mengandung.......
result keluar - aku peknen. tp dh miscarriage...

dr suspect aku peknen luar rahim.....

aku x pantang - sbb tatau apa nk pantang
aku x urut - sbb laki aku x mo cari tukang urut
aku msk sendiri....time sakit2 tu..... - x ada org nk msk kan
aku pasrah jek lah...

aku cuti 4 ari jek.....
seminggu lepas tu...........aku dh bz. sbb kena handle meeting dgn PM

mmg aku x jaga sgt diri aku....
redha jek la apa yg bakal terjadi.....

tp skrg aku nk tanya : aku nk amik planning plan yg inject tu....
kena jumpa gynea ke?
or boleh je pi jumpa MO biasa tuh?

bila patut aku amik injection tu?
awal period kah?

TQ

lupa nk bg tau....aku x kena D&C
sbb dr kata rahim aku empty/tadak apa....
dan mungkin peknen luar rahim....

byk kali aku kena amik darah....sbb nk monitor tahap kehamilan...
dr ckp....kalau result makin meninggi bacaannya - aku still peknen tp luar rahim...

tp result aku....bacaannya menurun lps keguguran tu
so alhamdulillah....
(kot aku still peknen tp luar rahim....mungkin bahaya to both parties kan)

mija
same goes to me....

lepas turun darah tu..... dr scan (kat private)......... ada nampak mcm tompok kat dlm tu
dr suspect masih ada kat dlm sikit
so dia kata nk check kat bawah (aku dh suspense...dr lelaki )

husband aku ckp check jek.......

aku mmg x boleh nk ingat part nih........malu betul....sakit pun yer....
aku baring....dr pakai sarung tgn....letak jelly.... baca Bismillah....
terus dia ckp : kangkang mcm org bersalin....kangkang lebar2  
nurse pegang torchlight sambil tersipu2 (ampas betul. x professional:geram

dr pun msk jari kat tut aku. sakit yg amatttttttttttttttt...... dia jolok2 jari dia.... dia kata : maaf yer. saya nk check rahim terbukak atau pun x.....
jolok punya jolok.........aduhh sakit betul....

siap tu dr ckp : rahim awak masih terbuka. kena buat d&c. takut ada effect plak nanti.

then dia buat surat refer......
aku pun pergi la hospital plak.... msk emergency room....

kat sini....aku kena buat lg proses mcm tu....
segala alat/tgn msk kat bwh tu.....
2,3 org dr lah
sakitnya ya ampun.......

kul 1.30am br selesai di hospital....

tu le pengalaman aku awal nov br nih....

salam... saya ngandung nih.. tak ingat dah bape minggu.. 11 kot... tapi sejak dari minggu ke 6 asek bleeding jer.. now dok staining tak berenti2.. tapi bila scan doktor kata ada degup jantung.  

ma ...
eyth Post at 8-10-2009 00:11

eyth..kandungan u skrg mcmana??? ok ker? i skrg pun tgh preg 8 wks, start bleeding masa 4 weeks,
last 2 weeks check doc kata denyutan jantung baby masih ada, so dia bg injection suruh rehat n mc.
walau pun lepas injection smpai skrg bleeding masih keluar stain coklat pekat n kekdg bertali2... n hari ni masih lagi bleeding
x tau la bila nak stop....n hari ni darah merah  n mcm fresh blood...risau jugak tp nak tunggu 29/11 ni appoint dgn doc.
nak tanya sesiapa yg ader pengalaman...org kata kekdg pregnant  still ader period...so i mengandaikan nya darah period ajer...tp kalau dah lebih dua minggu ...consider darah penyakit...boleh ke kita nak sembahyang... tak tau nak tanya mana...doctor i tu non muslim...

erm...secara tibe2 terpaksa join thread ni pulak...ehehhe...

preggy 6 weeks...tadi dah jumpe pakar, confirm saya dah miscarriage...doktor suggest dnc...ahad ni insyaAllah buat pagi kot...saya mintak ubat turun darah je sebab kalau boleh tanak dnc...doktor kata kalau mkn ubat tu, darah beku je akan keluar, placenta takleh kuar...mesti kena vakum jugak. so nak tanak kena dnc laa...

nak tanye la pendapat kengkawan sini ape perlu aku buat. adakah teruskan dnc tu atau cari pakar lain pulak...sebab aku baru 6 weeks, takkan takleh kuar sendiri tanpa wat dnc...