CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Syd

Pukul anak depan orang ramai

Reply #79 cienoet's post

har har..tu la.
aku now tgh sarat mmg penat dah nak jerit..
anak2 pun dah immuned..mak aku kata " ei..gilo ko?"
pehtu mmg aku takutkan dia dgn hanger je....takut gak dhia tu (3thn)
tapi tula.takleh wat selalu nnt dia pun tak heran...aku libas je hanger tu kat lemari/meja kasi gertak je weh..kalu pukul kat tangan pun sket je..takde kesan pun..aku just pok sket je...lagi satu time aku tgh hot2 tu kalu marah2 mmg takmo dengar...aku gak yg kena tukar tune kasik ckp lembut2 time tgh hot giler2 tu sambil wat muka kesian baru la minah tu nak dengar ckp.... penat gak la nak tahan marah..laki aku ada gak komplen..family dia sume soft spoken..kena kat aku habis!kasar! dan aku kata cuba jaga jap budak2 ni baru tahu...mmg dia pun ada gak marah2..so baru dia tahu...now dah cool sket..yg aku citer tu ada la dlm bulan2 yg sudah lepas utk beberapa bulan...har har..tapi kdg2 telepas gak bila dah geram!

sori nyampuk ek..
aku selalu tgk cina suka marah anak depan org..
maybe onething sebab bahasa derang mmg kasar
tp kalau si abang atau kakak tu ada adik haa mmg le ada je salahnya..

bukan la nk ckp melayu ke kaum lain tak buat
tp aku selalu nmpk gitu..

Reply #82 ananur's post

haah..
aku rasa aku tjangkit kat jiran lama aku
ko bygkan la..dia dr dlm uma marah2 anak dia
sampaikan aku dlm bilik aku/kat ruang tamu aku leh dgr sore dia
jerit2 marahkan anak dia..biarkan anak dia kat luar (kunci tak kasik masuk)
dan suara dia..mak ai..sampai tjangkit lak kat aku
sian anak2 aku..(ni time rasional yg aku leh pikir..pesal tjangkit lak ni?)
dan ko kalu tgk dia jerit tu lagi dahsyat weh....
sampai aku dok intai kat tingkap balik langsir..."apela cina ni wat ni"
anak aku nak tido pun takleh.sbb dia dah memekak marah anak dia.
ei..seram aku...dia ada anak pompuan kecik time tu..kira si abg ler yg kena!

Reply #82 ananur's post

aku pernah dengar gak la..

mostly (bukan semua ok) chinese kalau bergaduh suami isteri pun gaduh depan anak2..

words yang digunakan tu harsh sangat..

so kanak2 yang kecil2 tu pun dah pandai mencarut..

mujur la i ni walaupun garang mulut i tak mencarut..tak de la nak maki hamun anak..doa tu..cukup la perlakuan i memberitahu anak2 i memang tak suka apa derang buat tu..

Originally posted by hazeleye at 10-4-2007 03:18 PM
haah..sian budak2 kena marah kat public
tapi kalu kena yg tak reti bahasa tu geram gak dibuatnya
aku sendiri kena lempang dgn mak aku kat mcdonald
(ish.malu gile time tu..aku pun tak dok diam  ...

hazeleye

selain daripada makbapak sendiri dapat malu sebab semua orang mesti pandang macam tengok funfair, makbapak tu pun tak semena mena kena keji perbuatan diorang tu, tak paal pasal kena sumpahan yang bukan bukan drp orang keliling.  Lagi satu kalau lah tiba tiba budak tu retaliate, berlari keluar bangunan ke atau lari ke mana mana lah, siapa yang menyesal? makbapak juga kan. Bila dah ada anak ni pendekata kena sabar banyak banyak.  Kalau agak agak rasa geram tak boleh control, bawaklah ingat Allah banyak banyak, istighfar, kata orang tu kalau dapat anak yang nakal nakal ni makbapak kena rajin berusaha dekat kan diri dengan Allah, sebab dalam Quran banyak rahsia yang boleh diselesaikan kalau kita berusaha nak belajar menangani masalah melalui pendidikan ugama. Banyak juga ayat yang baik baik untuk anak anak yang perlu mak bapak belajar, cuma yelah sebab ikutkan tak sempat & tak ada masa, lama lama anak yg nakal bertambah nakal, siapa yg rugi?? mak bapak juga yang rugi.

spidernfly This user has been deleted

Reply #77 Elmina's post

that is true....!!

jgn la mengaibkan our kids depan orang.... kesian dia. not only memalukan dia, but memalukan ourselves as well and besides that, it  will bring his/her self esteem down which in the long run will effect them.

i pernah baca somewhere... if you terlampau marah... its better to just leave rather than cakap or buat something that you might regret later on. so if youre at home esp. just leave, take a deep breath, ambik air sembahyang...istigfar..... by then you dah cool down. if youre outdoors... just ignore. you are an adult.

after you dah cool down and if youre outdoor and dah kat rumah, sit down and terangkan what you dont like. jgn bebel.... just cakap. kids are human beings jugak. they want to be respected. so as parents, we have to respect that but also make it known who is the boss at home. kekadang.... tak yah nak jadi garang or pukul kids in order for them to ikut kata.

sekali sekala nakal... apa salahnye... they are kids after all..... but its how well we manage their nakal-ness. there are certain lines that kids should not cross and they MUST know that.

Follow Us

Reply #85 Elmina's post

betul apa elmina's ckp tu
tu sbb kdg2 bila terlampau marah tu aku cuba slow down
dan beringat byk2..sabar sabar...

semalam lagi best, dlm kul 5.30 ptg dpt call..
anak buah hubby masuk GH
umo dia baru 1 thn 6 bulan , boy
mmg tak dok diam je....dan skrg ni,
kata doktor mungkin lumpuh sementara
time tu gak aku tbayang muka anak2..
dan rasa takmo marah2 sgt kat derang
kang sendiri nyesal...

Reply #87 hazeleye's post

apasal sampai lumpuh ikin?

dia jatuh ke apa?

Originally posted by spidernfly at 11-4-2007 07:57 AM
that is true....!!

jgn la mengaibkan our kids depan orang.... kesian dia. not only memalukan dia, but memalukan ourselves as well and besides that, it  will bring his/her self esteem down whic ...

:setuju: :setuju: :setuju:

adik beradik pompuan ayah aku.. leh kata sumer kaki belasah anak2 depan orang. pastu masa bantai apa je tercapai dek tangan. kalau dapat getah paip.. getah paip la.. kalau dapat kayu.. kayu laaa..

Nasib baik adik-beradik lelaki tak gitu plak (selamat laa aku).

Pasal jerit.. kadang2 aku terjerit gak kat baby aku yg baru 8 bulan tu.. geram tgk kelaku yang susah sangat nak bagi pakai pampers ngn baju. Pastu bila aku jerit "Khaleef !!!!!" nanti leh dengar suara dia ngomel2 sndr seolah2 menjawab balik apa yang aku jerit kat dia.

waaaa kecik2 dah pandai nak melawan.... pukul, setakat ni kat bontot dia yg gebus tu ada gak ler sekali-sekala.. tapi bukan pukul marah.. pukul geram. Hopefully aku takde laaa terikut2 perangai mak2 sedara aku yang suka belasah anak depan orang ramai.

Setakat ni bila naik geram tu.. aku just fikir betapa susah & sakitnya aku masa beranakkan dia dulu .

sedihnyeeeee

umi akui, umi pun seorang yang mulut macam radio rap bila mengamuk, tapi mulut ajer bising, tapi tak de kebende pun.  Sampai anak2 pun dah tahu peel umi dia, cuma sesekali bila terlepas rotan kat kaki, itu makna umi dah marah sangat.  Tapi satu aje, umi tak boleh pukul anak2 depan abah dorang, kalu umi pukul, gerenti umi lak kena 'basuh' balik ngan hubby, tapi dia marah ajerlah, tak de lah sampai naik tangan.  Dan ayat skema hubby yg umi tau dia tak suka....'APASAL ENGKAU PUKUL DIA"..... tapi itu suma dalam umah.  Kalu kat luar, selalunyer umi marah umi bisik ajer kat anak2.

Cuma dalam citer syd tu, teringat kisah dekat depan umah 3-4 tahun yang lepas.  Kakak umi dok panggil umi masa pas maghrib, sekali duduk kumpul kat luar dalam keadaan sunyi tu dengar bunyi.... zas....zas......zas....... dalam 5 minit tak berenti gak, umi jerit "woi, tak sayang anak ker".... pas tu terus senyap.  Memang pasti pompuan tu tengah pukul anak dia, tapi yang pelik tu takde lak dengar budak menangis kuat.  agaknya mak dia sumbat mulut anak dia tak.

Kalau anak buat hal kat luar, Kak Yan cuma jegil je...( tenung ) Diaorang daha faham , kalau tak behave jugak , balik rumah siap la...mesti kena basuh...

Dah melampau sgt tuh pukul mcm tu depan orang ... phsyco suk anak dia besar nanti ...

To me orang yg melampau sgt nih, ada masalah jiwa ler ...:@

Apa pendapat korang tentang pukul anak ni?I mean,mereka akan berubah ke bila parent pukul dengan tujuan nak mengajar.Tentulah yang tidak akan mencederakan.

I ada anak lelaki around 3 age,my hb cakap,anak kena pukul supaya mereka takut melakukan kesalahan.Tapi I tengok anak I ni takut sikit laa pada ayah dia,compare dengan I.Kadang-kadang tu I pukul la jugak supaya dia takut ulang kesilapan,tapi I was-was jugak nak pukul anak ni..lagipun ramai oang cakap jangan pukul anak...

What's ur opinion?

budak2 pun tak malu jugak kalu kena pukul kat public...

ermmm.....susah gak nak judge bila nampak mak pukul anak depan org

me tak bantai lah, tapi setakat piat telinga tu...memang kenalah, kalo melampau tahap gaban...

ada anak memang jenis tak makan saman, percayalahhhh

saya rase sekarang ni dah zaman teknologi... n kita tak boleh just terkedu je bile tgk budak2 or org lain gaduh n kena pukul... ape kate kita amik gambar/ rakam adegan tu ngan hp n then buat repot polis ke, anta kat stesen tv ke... mesti ade org yg kenal muke2 kat dlm tu....

sy rase kita tak patut tgk je, walaupun kita sebenarnye terkejut besar sbb tak sangka perkara macam tu boleh jadi depan mata..

sbg ibu bapa, jgn le kita malukan ank2 depan org ramai, tak kisah leee secara fizikal or mentally atau secara sinis...

bile anak tak pandai dlm akademik, actually salah sape?? .....salahkan anak

bile anak tak balik rumah, salah sape??.....salahkan anak

bile anak degil , salah sape??... salah kan partner masing2

bile anak dah besar, kita dah tua n anak tak nak jage kita, salah sape?... salahkan ank

nanti jadi macam my friend, sampai skng ni dia takut nak ckp ngan bapak dia, sbb mase kecik2 slalu kena pukul sampai lebam2...

kite selalu dgr, anak yg baru dilahirkan umpama kain putih..
ibu bapa lh yg mencorakkan ia mjd putih ke, hitam ke, dsb..

tp klu kite lihat, dan perhatikan..
walaupun mereka umpama kain putih (tiada dosa),
mereka mempunyai karektor yg berbeza..
ada yg mudah diurus, dan ade yg sebalikya..
maknanya setiap anak tu  mmg berlainan la..
nk mngajarpun kene pendekatan yg berlainan.,

anak sypun prnah kene babab
selalunya ms pki diapers, tk diam..
klu tk pki cepat2, tkt terkencing pulak..
tp bila tgk anak kawan tu..punyelh senang..
mandi senang, pki baju senang, mkn senang..
tido senang, mlm bgn sekali jerr..
kadang2 tk bgn langsung..
mak diepun tentulh senang hati...
bestnye klu dpt anak mcm die..

ttp setiap org tuhan bg dugaan yg berlainan..
mungkin dh rezeki die mcm tu..
nk beranak ramai2pun takpe la..

budak2 sekarang dah semakin advance.. kite kenalah guna cara psychology

Reply #1 Syd's post

wooo... sedih nya...

mmg mak dia ni ada poblem la kot...
sepupu gorg ada sorang... mmg dia ni hyper panas baran (pompuan)
klu dia pukul anak2 nya...mmg mcm nak mati la anak2...
mak nya (nenek budak2) tu masuk campur pun kena hamun...

pastu bila mlm... anak2nya tido....
dia kan masuk bilik anak2nya... menangis...mnyesal pukul anak sampai lebam2..
berbirat2... (ni...si nenek - makcik gorg la cerita...)

dia kesian kat anak2 nya tu...tp bila dia mrah dia tak le kontrol...

mmg kesian tengok anak2 kecil tu....