CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: detox

ANEKA KEK OREN

Dar, how big is your oven?  kalau rendah/small...boleh reduce temperaturenya sikit......ini yang kena suggest oleh chef masa belajar hari tu......have tried it and berjaya, but have to occasionally check the cake juga especially kalau sudah ada bau harum/bau kek........

Originally posted by chempaka_ku at 11-6-2005 08:56 AM:
Dar, how big is your oven?  kalau rendah/small...boleh reduce temperaturenya sikit......ini yang kena suggest oleh chef masa belajar hari tu......have tried it and berjaya, but have to occasionally ...

Nak tanya satu soalan...kalau kita asyik dok buka oven tu, ada harapan bantat ke kek tu? coz gue tak reti nak test kek tu dah masak ke idak....takut bantat pula bila dah selalu bukak oven....sekian:tq:

actually lupa the exact time boleh buka pintu oven....tapi usually boleh buka oven the last 1/4 dari masa masak.....dan jangan selalu buka pintu oven, lebih kurang 15 minutes gap in between sebab kek boleh tidak naik dengan baik......dan kalau terlalu awal buka juga boleh collapse kek tu...

sue This user has been deleted
Originally posted by zazizu at 11-6-2005 10:56 AM:

Nak tanya satu soalan...kalau kita asyik dok buka oven tu, ada harapan bantat ke kek tu? coz gue tak reti nak test kek tu dah masak ke idak....takut bantat pula bila dah selalu bukak oven....seki ...

za... klu nak bukak oven tu.. klu jangkamsa 1 jam msk.. lps 45 minit baru bole bukak... klu kurang 1 jam.. dlm masa 1/2 jam bole bukak..

Originally posted by noor_hannah at 11-6-2005 12:18 AM:

sue, kak hannah cukup suka makan tepi2 kek yg berkerak2 tu... selalu berebut dgn anak2...

wokey... bebop, meh wa nak citer sikit... wa dah buat lu punya kek oren... menyampah tul...!!! sed ...

kak hannah, tahniah.....tahniah....:clap:  dan timekasih kerana buat tidur saya tak lena....nf:  ingatkan betul tak jadi.....buat suspeng je...  huh...pandai berlakon ye, gi lah apply jadi pelakon extra kat usop selam tuh...:nana:

hehehhe...jgn marah kak, nanti kena juallll....:cak:  apa pun wa gembira sebab lu sukakan kek oren wa ni....:hug:  sapa kata lu punya make up tak cantik....dah cantiklah tu.  nampak fresh aje, sebab butter cream tu kaler hijo....:clap:  oooo....baru ni ke lu nak sayang kat wa...:bgrin:

Originally posted by DARSITA at 11-6-2005 12:40 AM:
tengok gambar kek oren yang saya buat .. ditaburi dgn almond ... cantik kan?

aiseyman cik darsita....kesian pulak saya tgk kan kek awak tu...  pelik gak ye cam ner boleh jadi mcm ni....:stp:  nak buat post mortem tak?  boleh dar bagitau mcm mana dar buat dari mula adunan kek oren ni.  Saya faham macamana perasaan dar ketika ini, sebab saya sendiri pun pernah mengalaminya.  Memang frust sangat kalau buat kek tak jadi ni...:cry:  tapi percayalah pada saya sebab semua resepi kek yg saya tepek kat sini semuanya telah di test n proof dan juga telah di cop boleh dijual oleh ahli lembaga penapisan keluarga saya....:bgrin:  

dar, jgn lah malas nak cuba lagi, mana tau next round u cuba menjadik pulak...dar budak baik kan...kan...kan...:bodek:

cantik benda ...
[img]ht ...

Follow Us
Originally posted by DARSITA at 11-6-2005 12:40 AM:
tengok gambar kek oren yang saya buat .. ditaburi dgn almond ... cantik kan?

Kak Dar, rasa kek yg akak buat tu sedap ke idak ? Kalau sedap kira ok lee tu...Masa ummi buat kek oren Bebop memang tak naik, but texturenya lembut dan moist gitu.
Pst..tapi nampak cantik ajer akak punye kek..
Jom try le lagi sekali...

Ni tengah tunggu kek oren sarah masak. Pah ni boleh kasi report ye..tunnnnggu...

cantik benda ...
[img]ht ...

kek oren sarah dah siap.... kureng menjadi ler skit. x naik, dan tak moist. Naper ye? Rasanya ok ler, masam2 skit, agaknya rasa yogurt lah tu.
Tp. kek ni tak jadi sebab salah ummi jugak kot. Ummi gatal2 gi mixer semua bahan sekali gus:siok:. Kecuali putih telur tu ummi pukul asing. Sarah o sarah, boleh komen tak ? ke memang jenis kek ni memang x naik dan tak moist ?
Rasanya tekak ummi ni sesuai ngan recipe kak Bop lagi.. tekak org kg...x sesuai ngan yogurt mogurt nih.

Originally posted by zazizu at 11-6-2005 10:56 AM:

Nak tanya satu soalan...kalau kita asyik dok buka oven tu, ada harapan bantat ke kek tu? coz gue tak reti nak test kek tu dah masak ke idak....takut bantat pula bila dah selalu bukak oven....seki ...

zazizu, meh kak hannah cuba2 pandai jawab...

sebenarnya kalau memasak kek ni, tak perlulah nak buka tutup je... oven tu biasanya ada timing set dia... so ikut je timing dan suhu yang di beri oleh resipi...

Biasanya kak hannah berjaga2 waktu nak masak... bila dah keluar bau, maknanya kek tu dah masak... and bila berdenting je alarm oven tu... kira dah boleh off api dan terus keluarkan kek.. jgn biarkan kek duduk dlm oven yg sudah di offkan sebab nanti kek tu akan terlajak lak masak dia.  

so, selagi tarak bau... buat dek je... takpayah nak check2...sebab bila oven tu di buka, udara sejuk akan menerjah dan suhu panas dlm oven tu dah "terganggu" - dah tak konsisten

Dlm hal ni, kak hannah rasa, adik2 kena mahir guna oven juga, sebab banyak failure bukan kerana salah resipi, tapi kerana "tidak faham guna oven" ini.  Lainlah kalau ramai yg cuba resipi tu tak menjadi, so mmg ada silaplah resipi tu...

So, yg penting, kena cari sebab lah.. salah resipi or kurang mahir... and dalam soal ni, fedback yg jujur dan ikhlas adalah penting...

harap maaf.

Originally posted by bebop at 11-6-2005 12:13 PM:

kak hannah, tahniah.....tahniah....:clap:  dan timekasih kerana buat tidur saya tak lena....nf:  ingatkan betul tak jadi.....buat suspeng je...  huh...pandai berlakon ye, gi

apa pun wa gembira sebab lu sukakan kek oren wa ni....  sapa kata lu punya make up tak cantik....dah cantiklah tu.  nampak fresh aje, sebab butter cream tu kaler hijo....  oooo....baru ni ke lu nak sayang kat wa...
...

ooo tu psl lu sampai demam2 ye... hahaha... baru tau wa punya penangan...!!!

tapi kan bop, wa memang tabik kat lu lah... tu pasal wa tak ragu2 promote kat adik2 sini try resipi lu... wa sudah nampak lamaaaaa dulu... zaman kita selalu "berasmara bertiga" bersama kawan kita yg sorang lagi tu... hihihi....

wa mmg sayang sama lu, tapi lu kena lah supply lagi resipi kek2 yang mengancam tu... kalau nak maintain sayang tu lah... hihihi...

wa nyer blueberry cake mana???????nf:

Originally posted by ummiauni at 11-6-2005 02:44 PM:
kek oren sarah dah siap.... kureng menjadi ler skit. x naik, dan tak moist. Naper ye? Rasanya ok ler, masam2 skit, agaknya rasa yogurt lah tu.
Tp. kek ni tak jadi sebab salah um ...

Masa kak hannah buat kek oren sarah tu pun jadi sama cam ummi, tapi dek tang rasa dia mmg mcm cheese kek bebop, so, anak2 sangka kak hannah buat kek cheese tu...

texture kek tu ala2 bingka.. but not totally bingka lah... cam bantat sikit...

apapun sarah, jgn kecik hati dan putus asa ye... cuma harap kita boleh sama2 belajar dari kesilapan dan memperbaikinya...

[ Last edited by noor_hannah on 12-6-2005 at 12:35 AM ]

Originally posted by speedial at 3-6-2005 02:50 PM:

maklang.....wa caya sama lu maklang.....kita sama lah maklang.....:bodek:

den pun pakai gandum cap sauh gak......sume den beli yg murah2 jer...kalu butter tu den pilih yg rege paling murah t ...

speed..den dah lamo guna majerin murah buat kek/biskut....murah ke mahal ke habis kena pulunnnn....hehhehehhee...janji sodappppp:cak:

Originally posted by noor_hannah at 12-6-2005 12:30 AM:

Masa kak hannah buat kek oren sarah tu pun jadi sama cam ummi, tapi dek tang rasa dia mmg mcm cheese kek bebop, so, anak2 sangka kak hannah buat kek cheese tu...

texture kek tu ala2 bingk ...

Betul tu kak Hannah. Ummi ingat ummi buat tak betul. Rupanya memang gitu lee texture kek oren nih. ala2 bingka (cam bantat sikit). Macam bantat pun, kek nih dah tingal suku lagi... (laku jugak)

Originally posted by chempaka_ku at 10-6-05 04:56 PM:
Dar, how big is your oven?  kalau rendah/small...boleh reduce temperaturenya sikit......ini yang kena suggest oleh chef masa belajar hari tu......have tried it and berjaya, but have to occasionally ...

Ni gambar oven

Ni pula gambar oven dapur basah - saya gunakan oven ini utk buat kek orange sebab oven satu lagi tu saya tak pandai nak pakai - high-tech sangat

Ni kek pisang saya buat semalam - resepi Cik Noor UK. Pakai oven dapur basah

Saya dah banyak kali buat kek jadi saya tak buka tutup oven utk tengok kek tu dah masak ke belum. Selalunya saya akan check kek bila masuk 35 min- lepas tu saya gunakan lidi utk check dia dah masak ke belum.

Dulu masa buat kueh kek apa entah, tak jadi juga tapi mungkin masa tu saya tak ada mixer (sebab arahan buat kueh tu masukkan semua bahan) - tapi utk kek ni saya siap pergi beli mixer lagik .. siap baca Bismillah lagik -

tapi tak ada rezeki nak buat macamana kan ..

Originally posted by noor_hannah at 11-6-05 07:56 AM:
So, yg penting, kena cari sebab lah.. salah resipi or kurang mahir... and dalam soal ni, fedback yg jujur dan ikhlas adalah penting...

ala kak Noor .. tak kan sesaja buat kuih tak menjadi utk bagi komen yang tak jujur .. apa yang dpt?

Originally posted by DARSITA at 13-6-2005 12:10 AM:

ala kak Noor .. tak kan sesaja buat kuih tak menjadi utk bagi komen yang tak jujur .. apa yang dpt?

Darsita, jgn salah faham... yg kak hannah maksudkan the other way round... biasanya kalau masakan tu tak menjadi, org takut nak bagi komen, takut empunya resipi kecik hati... tu yg kak hannah maksudkan...

Take it positive lah... apapun giatkan lagi usaha semoga berjaya... kak hannah pun selalu fail, contoh putri salad kengko tu... lepas buat post mortem dgn kengko, baru lah menjadi... sebab kak hannah kurengg ilmu kuih traditional ni...

harap faham ye maksud kak hannah ni...

[ Last edited by noor_hannah on 13-6-2005 at 06:22 AM ]

Setiap teguran yg membina harus diterima dengan hati terbuka utk membaiki kesilapan di masa lalu. Sekali gagal tak bermakna gagal utk selama2nya.:ah: Sebelum kita menunding jari kepada resepi yang tak menjadi, eloklah kita buat kajiselidik terlebih dulu supaya tuan punya resepi tidak berasa kecil hati. amacam...setuju tak??

hi dar....  mungkin kali ni nasib tak menyebelahi dar, saya pun tak tahu nak jawab kenapa kek oren dar tak menjadi....  itu semua boleh terjadi dan saya sendiri pun yg dah bertahun buat kek especially kek coklat, pun kekadang dpt result kek tak berapa perfect.  Ada banyak sebab kalau kek tak jadi ni, kemungkinan juga tepung yg kita beli telah dimasuki angin, begitu juga telur.  Kalau butter cake pulak, jika kita pukul terlalu lama pun tak boleh, nanti kek boleh keras dan tak gebu.  Ada juga yg tak bersebab dan kita tak tahu apa puncanya.  Yg tu dah kira nasib lah kot....:bgrin:  harap dar tak serik untuk mencuba resepi2 saya dan juga kengkawan yg lain....:hug:

Assalamualaikum.......kite nak tanya sikit resepi kek oren bebop ni bole tak kalo kite nak kukus jer...resepi ni sesuai ke untuk di kukus....bebop sila la  jawab ekk...sbb kite nak sgt try tp oven tak ader....ader kukus jer.....btw tq so much........

Originally posted by soda at 13-6-2005 11:47 AM:
Assalamualaikum.......kite nak tanya sikit resepi kek oren bebop ni bole tak kalo kite nak kukus jer...resepi ni sesuai ke untuk di kukus....bebop sila la  jawab ekk...sbb kite nak sgt try tp oven  ...

aah...ahh..den pun nak tau gak ni sobab den lom cubo buek laieee:bgrin:.Lam poti ais den tu ado buah limau kulit ijau, agak2 buah limau buleh tak bop gantikan ngan buah oren....:cak: acah ajelah...takkan den guno buah limau ijau tu pulakk...:bgrin:nanti kek oren jadi kek limau...:hmm:ado ko kek limau:stp::bgrin: