CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: icha80

Tadika Branded dengan Tadika biasa ada beza tak?

julia5094 posted on 11-2-2014 02:36 PM
Berdasarkan pengalaman saya yang mempunyai 3 anak..

Kalau dari awal kita dah biasa hantar anak ke ...

mcm mna anak u pandai baca seawal usia 3/4tahun? mcm mana u ajar? anak i baru 3tahun.. abc blh lah baca tp huruf nya tak tau lg yg mana

makita posted on 16-3-2014 04:40 PM
skrg sya masuk blaja balik setelah 'puas' bekerja
ade student ni dulu ade bantu makcik dia bukak ta ...

Anak aku dl sebelum msk tadika kena la sampai huruf f coz nama dia huruf f dah x nak sambung dah anta ke tadika kejap jer x sampai 3 bulan dah boleh baca yg ringkas2...pd aku n suami x telan kan sgt coz bg dia msk tadika umur 4 tahun tuk dia berkawan n berkomunikasi jer... Yg lain2 tu bonus je la

poyohabis posted on 19-3-2014 03:45 PM
Anak aku dl sebelum msk tadika kena la sampai huruf f coz nama dia huruf f dah x nak sambung dah a ...

hehheeh untung nama dia hurup f
kalu nama dia start hurup A mcm anak sya
pitam mak pak

makita posted on 19-3-2014 08:29 PM
hehheeh untung nama dia hurup f
kalu nama dia start hurup A mcm anak sya
pitam mak pak

Ha ah tu la nsb baik nama dia huruf f... Tp sampai skrg la mmg ssh nak tay perkembangan dia coz dia x tunjuk kat umah... Homework pun sedaya upaya dia buat kat tadika... Tp spelling bagi dia 6 perkataan 10 minat dah leh hafal n bila kita minyak dia tulis dpt lak jawab... Lps tu yg mula2 awal tahun pun msh ingat lg... Tp tu la kat umah main je belajar x de langsung... Stress Mak nya ni dibuatnya... Anta pg mengaji pon mcm tu... Tp dah 3 bulan msk la iqra 3... Bl kita mintak dia ajar kita apa yg dia belajar dia kata x tau...

Lamanya tinggalkn rumah ni..nak citer ni akhirnya dapat tadika yang sesuai dgn anak2..
Tadika ni baru operate 2thn..tp tgk owner tu quite berpengalaman..boleh kata selalu ada kt tadika pantau staf dan jumpa parents..ok la kan dpd mula2 daftar je jumpa pastu smpai ksudah xnmpak btg hidung..so any problem trus refer die..ni pun dapat recommendation dr member yg hantar anak kat sini jugak..

Harga yuran xlah mahal..agak bersepadu jugaklah..ade subjek jawi n bahasa arab..
Icha teringin sangat nak hantar anak kat sekolah2 bsepadu..cam sek rendah intergrasi agama..
So tadika ni offer ape yg icha nak..sbg persediaan utk anak exam nnti..

Harap2 oklah ye..anak yg 5thn tu da boleh baca sukukata terbuka..da boleh spell number 1-10..yg 3thn ni..da boleh la pgg pensel..nyanyi2 smbil kaler2 buku..kelas 5thn tu more tu formal education..yg si adik tu ade gak buku2 die cm tracing dot2..ade gak aktiviti montessori cm stitching puppets..collage..main gunting2 tampal2 gamba..seronok la dorg..

anak buah saya umur 4 tahun hantar kat tadika little caliphs...
bnyk perubahan sebab baru 3 bulan sekolah dah pandai baca bacaan dalam solat...ingat semua doa2...lagu2 isslamic dan juga doa taubat pon dia ingat...perghhh trrbaik...
cumenye menulis dan kenal huruf masih tak berapa sangat...

Follow Us
experience dgn 3 org anak, sekarang umur 11, 8 & 5

3-3 org mmg masuk tadika biasa je. Ada orang panggil tadika cap ayam. Bukan yg franchise tapi di-managed oleh individu. Yg sy hantar tu konsep islamic malay medium. Semua anak2 masuk tadika umur 5 thn sbb before 5 sy mmg hantar nursery je (sebelah rumah dgn tadika je pun). Bagi chance la kt depa nk main sbb once dah masuk sekolah x de chance nk main2 sakan lagi.

Kriteria sy pilih tadika/taska
(i) ada sijil proper dari jab kebajikan masyarakat dan sijil2 mengajar yg valid
(ii) rumah atas tanah supaya budak2 boleh lari2.
ada tangga kecemasan in case of emergency sbb yg ni mmg confirm dpt approval dari local council and bomba.
(iii) dekat dgn rumah
(iv) cikgu2 yg tak berkira
(v) gerak hati.

Anak saya semua pergi tadika yg sama. Since anak yg sulung dh umur 11 thn, bayangkanlah dah berapa lama sy hantar anak2 ke tadika tu? Dari thn 2006 lagi. Semua anak2 mmg x reti membaca masa enroll masuk tadika. Yg sulung after a few months tadika dah pandai membaca. Kira umur 5 thn dah boleh baca simple sukukata and by 6 yrs old dh boleh baca buku cerita. Anak no 2, tadika yg sama, cikgu2 yg sama pandai membaca masa dia masuk darjah 1. Yg kecik ni baru nk 4 bulan kan masuk tadika. So far dia mmg kenal abjad2 sbb kat taska pun cikgu2 taska ada ajar2 abjad sikit2. Tapi blm pandai baca lagi lah.

Sekarang both yg sulung dgn yg no 2 mmg rajin gila baca buku. Sampaikan nak mandi pun bawak buku masuk bilik air sbb sambil2 lap badan boleh baca buku jugak. In terms of pelajaran pulak, yg sulung tu lelaki so tipikal budak lelaki mmg agak malas belajar, sibuk dgn tablet so prestasi so-so je. Adik dia pulak tipikal perempuan, jenis rajin buat homework, rajin bertanya, rajin buat latihan so prestasi pun up sikit dari abang dia.

To me prestasi anak2 bnyk bergantung pada diri budak2 tu sendiri dan mak bapak jugak. Kalau harap sekolah dan cikgu2 yg buat semua susahlah. Yg penting sy mmg tk letak harapan tinggi menggunung. Sbbnya sy kenal org yg 1st class honours kt uni tapi sekarang end up not even a somebody pun. Ada juga yg belajar biasa2 je tapi is now a corporate figure sbb mmg brilliant. Dan ada jugak yg kaya raya walaupun setakat lulus SPM je.

walaupun tadika tu malay medium tapi anak2 yg dah sekolah ni lancar je ckp english. Exam kat sekolah pun ok je jawab. Bila main dgn cousin2 yg hantar tadika english medium ok je speaking london dgn depa. So I don't see it as a problem pun sebenarnya.

Pada sy, priority adalah anak2 happy. Bila dia happy, dia nk belajar. bila dia nak belajar, bnyk ilmu dia blh dpt. Utk kegunaan masa depan dia jugak...

AmMiNafeesa posted on 3-1-2014 03:37 PM
di sekolah anak saya..walau system sekarang sudah tidak exam orianted..mereka masih meletakkan mur ...

sekolah anak saya pun sama gak...walaupun xde exam oriented still mereka akan nilai pretasi murid2 ujung tahun dan akan buat pertukaran kelas berdasarkan prestasi...
anak saya paling takut kalau kena turun kelas..so secara tak langsung benda ni akan motivate dia utk dapat band tertinggi dlm setiap mata pelajaran, sebenarnya bagus macam ni sebab bila murid2 lbh kurang sama pick up dlm satu kelas, senang cikgu nak ajar...
even sblm masuk darjah satu mereka ada sit for exam utk tentukan kelas...

percaya tak....budak kalau dah memang bijak...tak pegi tadika pun dia excel jugak bila start tahun 1.
pemilihan sekolah tadika yang bagus sedikit sebanyak membantu meletakkan anak2 ini di tahap keupayaan mereka yang mungkin sedikit berbeza dari anak2 yang di hantar ke sekolah tadika biasa, tapi kalau anak2 ini akhirnya tahun 1 ke sekolah yang "biasa2 je" ... mcm sia2 jugak belanja hantar ke tadika mahal2.

Kalau di Shah Alam ni, ada sekolah2 yang di kategorikan dalam gred Cemerlang, macam SK Seksyen 9, Sk Sri Muda ... sekolah lain tak pasti yg mana...
sekolah anak me setakat sekolah gred A sahaja.

joz_a posted on 4-4-2014 12:00 PM
experience dgn 3 org anak, sekarang umur 11, 8 & 5

3-3 org mmg masuk tadika biasa je. Ada orang p ...

hhhmmm good point
saya memang selalu ingatkan diri yang kepandaian anak2 tak sama walau datang dari induk yang sama.
anak lelaki dan perempuan harus di layan dgn cara yang berbeza.
begitu jugak dengan cara mereka menerima input pelajaran, ada yang perlu di paksa, ada yang cuma bersahaja, ada yang memang pandai tak payah buat ulangkaji pun dan ada jugak yang tepu otaknya susah benor nak paham2 ..ini selalu bila dah meningkat remaja la.

Anak ke-3 me, baru 3 tahun, dah tak pakai diapers.
Dah pandai pegang pensel, menconteng dan mewarna.
Dah boleh sebut hampir 25 perkataan (ada la dalam buku dia tu)
dia tak sabar2 nak masuk sekolah.

Soalan :
Anak2 yang jenis "nampak bijak" ni nak masukkan sekolah awal atau biarkan sahaja sampai umur 5 tahun?
Tak ker nanti dia jadi malas pulak bila dah tadika 6 thn sebab dah belajar terlalu awal?
Atau aktiviti/sekolah pre apa yang boleh saya enroll untuk dia?

klu umur 6 tahun bru hantar tadika, ok x? anak i hyperactive n susah nk kawal.. otak bijak tp cepat bosan..

pnah try anta tadika, bru je tggal sepenuhnya sehari, dah bengkak kpala n pecah mulut.. cikgu plak cam benci tgk dia.. sedih sgt.. terus x bg p tadika dah...

susah ati..

AmMiNafeesa posted on 8-4-2014 06:02 PM
Anak ke-3 me, baru 3 tahun, dah tak pakai diapers.
Dah pandai pegang pensel, menconteng dan mewarna ...

cer hantar umur 3 tahun..kat tadika anak aku kalo umur 3 tahun dia lebih pd komunikasi n main gan kawan2...aku tengok budak2 kenit happy jer tak tertekan...

clarizsa posted on 9-4-2014 01:28 AM
klu umur 6 tahun bru hantar tadika, ok x? anak i hyperactive n susah nk kawal.. otak bijak tp cepat  ...

rs tuk hyperactive nie ada tadika khas kan tuk budak2 mcm nie...kat mn tu tak pasti lak...kene search pak google la..sian kat anak kalo sampai pecah kepala luka2 nie...

poyohabis posted on 10-4-2014 10:01 AM
rs tuk hyperactive nie ada tadika khas kan tuk budak2 mcm nie...kat mn tu tak pasti lak...kene sea ...

i sendri la yg kata hyper active.. belum di diagnosed kan doc pun..

doc layan ke klu i p tanya? hmmm.. 1001 kerisauan.. byk pendapat psal hyper nih.. tkut tersilap bg ubat, naya je..

clarizsa posted on 10-4-2014 10:06 AM
i sendri la yg kata hyper active.. belum di diagnosed kan doc pun..

doc layan ke klu i p tanya ...

pegi jumpa pakar kanak2 tengok kat hospital swasta atau krjn pon leh gak..aku dl ms anak aku baby sampai umur setahun lebih ada gak pegi jumpa doc pakar tanya perkembangan anak...coz kita nie kadang2 tak faham gan kerenah anak2 kan...atau ko kurangkan anak ko bg makanan bergula..coz budak2 mkn gula pon leh jd hyper aktiv nie...gula kan

poyohabis posted on 10-4-2014 10:09 AM
pegi jumpa pakar kanak2 tengok kat hospital swasta atau krjn pon leh gak..aku dl ms anak aku baby  ...

ooo... mmm mmg gula la kot.. minum pun susu coklat.. xpe nanti i try tanya doc..

thanx.. (*^﹏^*)

clarizsa posted on 10-4-2014 10:12 AM
ooo... mmm mmg gula la kot.. minum pun susu coklat.. xpe nanti i try tanya doc..

thanx.. (*^﹏^ ...

tanya la..coz anak aku mmg aku kurangkan mkn makanan bergula nie..makan coklat pon bersukat bukan per kang bagi makan banyak kang pening lak nak melayan karenah dia..faham2 je la budak2 kan cepat segala bagai...

tp 6 tahun ko pon leh ajar kat umah takut nanti masuk sekolah darjah satu nanti sian lak..faham2 jer la budak2 skrg nie ramai yg masuk tadika umur awal...nanti takut tercicir lak...zaman kita dl lain gan skrg

poyohabis posted on 10-4-2014 10:17 AM
tanya la..coz anak aku mmg aku kurangkan mkn makanan bergula nie..makan coklat pon bersukat bukan  ...

mmg i ajar.. dia pandai dah tp cepat bosan.. nak main je tau.. ABC, 123, colours, dah kenal..

yg i risau sbb buas smpai luka.. yg kt tadika lama, i syak cikgu yg buat.. sbb cikgu tu cam geram n x suka anak buas... hmm..

i sndri pun geram, org luar lagi la..

poyohabis posted on 10-4-2014 09:56 AM
cer hantar umur 3 tahun..kat tadika anak aku kalo umur 3 tahun dia lebih pd komunikasi n main gan  ...

itu lah...mak busy la ni nak mikir sekarang ni benornya...dia jenis suka mengawal orang lain..budak kalau jenis rasa diri dia pandai...suka menguasai..dia panggil diri dia baby tapi dia cakap dia abang.cemana tuh?