CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 53198|Reply: 296

BaBy Meninggal Dalam Kandungan/ketika di lahirkan...

22/10/2009 Ari tu aku dah selamat bersalin...  Tp Baby yg aku lahirkan sudah tidak bernyawa lagi...
21/10/2009 tu aku g check up.. bila Dr. check2 dia cakap memang baby dah x der lagi.. sedih nya aku rasa...
Pertama kali mengandung... pengalaman memang kurang sangat2... banyak yg kita x tau... Macam Baby aku, sihat jer.. tiba2 jer dia dh x ada Mugkin Tuhan lebih sayangkan dia... Aku bersalin Normal tanpa di masukkan apa2 ubatpun.. kuasa Tuhan kan... jalan tu boleh bukak dengan sendiri nya... Memang betul la... sakit nyer masa nak bersalin tu
Aku nak kongsi pengalaman kat sini... ada ker sapa2 yg senasip dgn aku??? Macam mana korg hadapi semua nie???
Hanya tuhan jer yg tahu betapa sedih nya kita.. hari2 teringat jer kat Baby tu...... tp macam mana pun x leh terlalu ikutkan perasaan sebab takut nanti kita sendiri yang merana....

salam takziah...
tumpang simpati dgr citer u.
maybe eeda..(waneeda) bleh share citer dgn u..sbb pengalaman sama..

bykkan bersabar ye..

2# bezita60
Takziah mungkin belum rezeki mendapat cahaya mata...banyakkan bersabar mungkin ada hikmah disebaliknya....Tapi boleh berusaha lagi

takziah dan bykkan bersabar...tp yg pasti, baby tu akan menunggu maknya di sana nanti...

sedihnya......
insyaAllah baby tuh dah menunggu ibunya di sana...

Post Last Edit by mbhcsf at 1-11-2009 12:19
22/10/2009 Ari tu aku dah selamat bersalin...  Tp Baby yg aku lahirkan sudah tidak bernyawa lagi...
21/10/2009 tu aku g check up.. bila Dr. check2 dia cakap memang baby dah x der lagi.. sedih nya aku ...
DragonLady82 Post at 1-11-2009 10:34

Dear Lady,

first of all TAHNIAH sebab dapat pengalaman jadi mommy what a  rewarding experience kan?   so treasure that experience tu....
secondly, i would say tahniah sebab being a strong lady, i think at  your stage now, you wouldn't care whether nak fikir strong ker tak , kan? you just think  - how am I gonna get thru this, kan?

okay good....you are looking forward moving ahead

apa yg Puan perlu sedar ialah - a) you are in the grieving process ( READ: bereavement / grieving)  so yes, at the moment  you are sad, anger ( may be saya silap ) tak paaaaaa let it out , nak nagis ker nak jerit ker kat  husband ( ni kena tahu juga  husband yg understanding about loss, process of grieving ni ...kang terkejut pulak ) it is  okay , even nak share your thoughts about the loss tu tak pa ..it is the expected process dear..it is okay

coping? well
nilah  puan kalau boleh baca sikit tang Kubbler Ross - stages of  grieving , Puan may be akan alami stages tu atau tak, atau memana peringkat jer .....like dia senaraikan

like shock, denial, anger, depression, acceptance ( saya pun tak ingat check balik ) memana dulu boleh berlaku  dan yes...know about this and i think it is what people go thru bila mana ada kehilangan the loved ones...
anyway Puan  sebab kita org Islam and this is a good psychological back up actually...kita terima, yg semua ALLAh bagi for a reason tau? He NEVER pLAY dice!!

so nak coping  nak mudahkan ingat ALLLAh , just think positive that insya ALLAh ada rezeki dan hmmm kalau boleh ( dan ini saya curious sangat) find out sebab apa baby tu meininggal adakah sebab  genetics- like metabolic disorders ker aper
or i dunno ada tak family history hubby ker or you yg mana bila usia kandungan capai sekian seian bulan baby tu tak viable?
but i dunno i am nota doctor  nor paeds lah so   next tiem you pregnant Tell THSI TO OBSTETRICIAN TAU....ni penting... were you healthy bila pregnant?

tak pa.....you know what works well..share the feeling, talk about it so your hubby  or sesiapa need to be very understanding.....
talk about it to your husband said that dear at this moment i need you to  just understand me..i need you to hold me i am in the grieving process i would sometimes feel i need to let it out , please listen you do not have to do anything....it will help me a lot....boleh, ke?

then distract yourself, pi lah gym jer , klcc ker minum godiva  whatever....

i wish you well......

tapi you know dear , ALLAH  sayang you more ...remember that ya?i want you to hold this thought..ni penting sangat....

share jer your thoughts... it is okay...

Follow Us
sedihnya......
insyaAllah baby tuh dah menunggu ibunya di sana...
missmila Post at 1-11-2009 12:01

cam ner yer , ni?
how yer? boleh citer ni i dunno this......please....

takziah dan banyakkan bersabar ye...

takziah dragon lady....bykkan bersabar...smoga ada rezeki lagi pd masa akan dtg.

---------------
leh tanya...baby mmg takde movement ke sblum tu?atau u x perasan?

takziah and jgn sedih2 sgt...insyaallah rezeki ada masa2 akan datang...

salam takziah..sedihnya dgr cerita u..

hmmm...
nak kongsi citer my sister..punnnn sama alami mcm u
patutnya due dia 9/10..
tp pada 1/10...tiba2 rasa sakit nak bersalin
otw nak pergi hosp.kepala baby dah separuh kluar
dia cuba push kat dlm keter utk bg kluar...
tp mmg baby tu tk kluar jugak

sampai je kat hosp...babynya dah meninggal
baby boy...

my sis pun mcm tu la murung je manjang
cuma bila dia igtkan kat ank dia
dia akan beli susu formula dia g sedekahkan dekat baby2 rumah kebajikan
skrg ni boleh katakan tiap2 hr dia pergi kubur ank dia..

banyakkan bersabar ye..

takziah tuk lady.... banyakkan bersabar... ada hikmah di sebalik apa yg berlaku...
bile dh ble bertenang nnt eda sambung lg...
x mampu nak tampung air mata dh...

takziah..mai pun ade pengalaman yg sama bln 12thn lepas..baby mai dh 36weeks..n mai perasan die kurang gerakkan..pdhal pg tu mai ade wat routine check up..ms scan n tau baby dh xde..setitis airmata pun x kuar, sbb i'm really shocked n x pecaya..tp bl kuar je dr pintu wad kat situ jugak mai meraung n peluk my hubby..pastu mai kena induce msk ubat 2 kali n xde rase contraction pun..bygkanlah kite bw perut tu tp baby dh xde..yg paling mai perasan, bl mai mengiring ke kanan, baby terus jatuh ke kanan..camtulah..sume kelengkapan baby dh beli tp Allah lebih sygkan die..baby mai boy..die menunggu kite di syurga n kite kena berusaha tuk msk syurga gak nih.....

Allah hanye menguji umatnye yg mampu menerima dugaannye..harap DL sabarlah byk2..sbb time taip ni pun mai rase nk nangis sgt2..waktu paling mencabar time berpantang..coz breast bengkak, n susu kuar byk..mase tu menangis gak mai..honestly mai rs cam mai hampir2 gak kekemurungan sbb sedih sgt.. mai rase jealousy sgt bl tgk baby kwn2 mai..tp support from both parents n husband, adik beradik tu yg paling pentingkan..so gonna be ok now...

bbrp hari b4 anak mai meninggal dlm perut tuh..mai mmg mimpi breast mai bengkak n susu menitis byk tp xde baby..smp mai ckp dlm mimpi tuh,aku nk susukan anak sape  nih??so mmg x sedap ati..org kate tu petanda...tp mai pecaya qada n qadar dr yg kat atas tuh..

Skrg ni mai pregnant yg 2nd after 3 bln pas bersalin tempohari..now dh msk 5bln lebih..harapan mai sumenye selamat n baby mai sehat n selamat sehingga dilahirkan n dibesarkan....amin..and DL mai doakan u pregnant lagi..n byk2 bersabar..mai paham perasaan u just mbe x same.

cheer up k..!!

takziah..mai pun ade pengalaman yg sama bln 12thn lepas..baby mai dh 36weeks..n mai perasan die kurang gerakkan..pdhal pg tu mai ade wat routine check up..ms scan n tau baby dh xde..setitis airmata pu ...
maimoritaka Post at 2-11-2009 16:04

haaa...that 's cool and tahniah

keep yourself happy and healthy

just wanna ask pi obstetrician yg sama ka?

depa dah tau history you la kan?

okay they should ( i hope ) be more vigilant

insya ALLAH

tahniah   Puan, I wish you well

org sume dh blk, kot2 banjir opis ni pon x yah nak cover2 dh...
tuk lady selamat berpantang... pengalaman eda hilang anak sulung dlm kandungan pon sgt2 memeritkan, lg plak arwah dh genap 39weeks time (04/04/09)... langsung x sangka nak jd camtu... pk la cam org gile pon nape leh jd camni, lom tentu dpt 1 jawapan pon... terpaksa redha je la.. pengalaman mengandungkan arwah cukup2 bermakna (sekurang2 dpt gak rasa mengandung).. ingat lg mlm terakhir time arwah ada lg, hubby tanya bile baby nak kuar.. eda ckp tanya la baby sendiri.. bile hubby tanya sambil usap perut kuat sgt baby tendang.. tu la tendangan terakhir yg hubby dpt rasa..

eda ngan hubby tau baby dh xde time kt dlm labour room dh... nurse cari jantung baby x jumpa, tunggu gynea dia angkut mesin scan dr mane tah.. dok godek2 perut lama sgt2, still xde.. pastu dia panggil hubby ckp baby dh xde... kt situ gak eda meraung, hubby terdiam xtau nak ckp apa... tau dia sedey, terperanjat, x caya pon ada, tp still ble pujuk lg wife dia yg mcm org gile dh.. 1 mlm tu dok tunggu bukaan 10cm sekejap2 jek dpt lelapkan mata, hubby plak langsung x tido.. kdg2 tersedar eda nampak hubby lap air mata dia, eda nangis sekali.. dh tu dekat2 subuh ada org blk sebelah bersalin, dgr baby dia nangis eda nangis lg sekali cam org gile sampai tertido.. psl dok pk esok turn aku, baby kuar nnt x kan ada tangisan pon.. dlm 1 mlm tu kitorg still mcm berharap klu ada keajaiban ble berlaku, tiba2 baby gerak blk ke.. coz still xleh caya baby xde camtu jek.. dh settle proses bersalin sume eda terpaksa tinggal sorang2 kt hospital (mak ayah jauh, hubby blk kg kebumikan arwah).. nasib gak la time tu mintak blk single, pastu gynea plak suh nurse carikan blk kosong kt wad bese jek.. jd nye mmg xde dgr baby nangis...

proses berpantang tanpa baby yg paling perit sebenarnya, time kt hospital xde rasa lg coz x sempat nak pk kejap2 nurse dtg, kejap2 doc plak dtg.. bile masuk jek kete hubby nak bwk blk kg air mata mmg x leh nak stop pon.. start dr tu la air mata cam x putus ngalir.. asal hubby ilang jek eda nangis.. time dok ngurut pon ble nangis.. sampai ble terpk kot2 nak kena meroyan dh aku ni... time tu sume org cam selalu dok tgk2 la kot nmpk eda termenung jek diorg panggil soh dok sama2..

minggu pertama tu mmg xde time yg x nangis la.. sampai eda terpk xleh nak sedey2 sgt, nnt aku gile kang anak xde laki pon lari baru padan muka.. masuk minggu ke-2 dh ok skit, dh pandai kontrol emosi.. tp time nak tido still nangis dulu.. siang2 plak eda baca set buku La-Tahzan (jgn bersedih), buku ni kwn hubby yg bg... tajuk jek jgn bersedey, tp org yg baca tu sambil baca sambil nangis gak time minggu ke-2 pantang ni eda dh mintak ngan hubby nak blk kl, klu ikutkan fil dia soh dok sampai abis pantang.. agaknye hubby sebarut tiap2 hari bini dia nangis nak blk kl dia soh janji, klu minggu ke-3 eda x sedey2 lg ble blk kl la.. jd nye start dr tu jd lg kuat psl xmo nangis dh.. tp lg 2/3 hari hubby nak blk kg start nangis blk (bile hubby tanya nangis x?? musti ckp x )

b4 blk kl fil siap tanya lg yeke dh xble blk kl ni?? dh sihat ke?? musti la jwb dh sihat kang dia suh dok kg lg jenuh plak.. dh blk kl xmo teringat sgt eda ngadap je la tv, nak wat menda lain xleh.. pastu dlm pantang lg dh ajak hubby jalan2.. dlm pantang tu eda dpt nak jenguk kubur arwah (1x jek tgk dr jauh, dlm kete tepi jalan).. lepas pantang dh siap berurut time ni darah nifas pon dh kering baru la dpt g tgk dekat2, rasa cam xmo blk jek nak dok situ temankan arwah..

lepas 1 bln delivered eda ada appointment ngan gynea, dia ckp dlm 3/4weeks lg eda akan period (based on pd yg dia nmpk dr scan ler).. pastu tiap2 kali appointment dia akan tanya dh period ke blum... smpai la minggu ke-5 dr time gynea ckp tu dia tanya eda ckp sy wat upt kt umah +ve la doc   trus dia lupa nak check tujuan sebenar yg ada appointment tu, suh g baring atas katil nak scan.. alhamdulillah time tu dh 5weeks.. mmg ekspress rakyat sungguh, nak bgtau gynea pon malu2 kot dia pk bdk ni gelojoh ke skang ni nak masuk 7 bln.. hubby selalu ckp klu arwah maryam ada musti 2 beradik ni cam kembar.. eda ckp klu arwah ada lom tentu adik akan kuar cepat, kena tunggu turn lmbt skit kot.. tu yg hubby ckp mungkin gak arwah kakak nak bg laluan kt adik jenguk dunia cepat2..  

to lady.. jgn la sedey2 sgt (mmg ler kite sedey ngan kejadian camni) tp kesihatan diri kena jaga baik2.. mmg x salah kite sedey tp jgn sampai memudaratkan diri sendiri... even skang klu teringat pon eda still menangis.. walau ngandung la byk kali pon kehilangan anak tetap sedih, sebab xkan sama, xkan ada gantinya... cuma nye pas tau ngandung lg sedih tu dh kurang skit.. lg pon eda pk kang nangis byk2 effect baby dlm perut plak... lady banyakkan bersabar... klu ble jgn biar ada time yg ble wat kite termenung, time2 camtu la yg bahaya.. insyaallah ada rezeki lain menanti... anggap je la arwah anak tu sbg saham kite di akhirat kelak...

tah xtau brp kali dh eda type benda sama kot... jgn la korang yg dh baca byk kali boring plak..

16# waneeda1904

sedih gila baca kesah ko..tak dpt bayangkan mcm mane kalau aku di tempat ko eeda..

Well...at times when you think you gonna break down , cry crumbled to pieces...amazingly kan ....Allah ada........... guiding us....so love him more.....kan?

banyak kali dah baca kisah eda. tapi tiap kali baca, mesti saya rasa sedih sangat. ni nak baca pun sorok2. hubby tak bagi baca cerita2 macam ni. hari tu cerita kat dia pasal eda, dia suruh stop, tak mau dengar. takut saya dok terfikir2 pulak

sedeynye dgr cite korang... cira pun tgh pregnen 5 bulan...

tetibe nanges bace cite2 kt sini...

sabar yeee......