CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3395|Reply: 22

anak2 dan eksplorasi

salam..
sya bukak pesbuk dan terpampang lah gambar macam kat atas..mengikut kata2 maknya..anak2 diorang di beri kebebasan sepenuhnya untuk explore apa yang ada..katanya monitor tiap pergerakan anak. tp status kt atasnya x sedar anak dh kat bawah kreta.
sya belum lagi dikurniakan anak..tp sentiasa dikelilingi anak2 buah.anak2 buah sya dah macam anak sendiri..kdg2 action sya lebih dari mak pak diorang sendiri.
apa pendapat korang tentang kebebasan explorasi anak2. bagi sya..nak explore..bukan di bawah kereta..patutnya bersesuailah
apa methods, tools yang korang guna untuk menggalakkan kreativiti anak2

astaghfirullahalazimm....

ini buat lawak ker aper anak masuk bawah kereta mcm tue? if it does, seriously it isn't lawak at all! buatnyer la kan badan budak tue tersangkut takleh kuar dari bawah kereta, buat naya ajek....nauzubilllah!!

exploration kanak2 bagus to encourage their little inquisitive minds to grow but no compromise on safety...

tina^^ posted on 26-8-2013 11:29 AM
astaghfirullahalazimm....

ini buat lawak ker aper anak masuk bawah kereta mcm tue? if it does, se ...

yup..camtu jugak yg sya pikir..apapun safety comes first

alisyadania posted on 26-8-2013 11:31 AM
yup..camtu jugak yg sya pikir..apapun safety comes first

sorry to say, lantai tue pon kotor bersampah....ok, nak kasik anak duduk dkt lantai so dapat develop strong antibody kan...tapi...kotor2 camtue....i think more to carik pasal....then to develop the strong antibody (bersangka baik)

tina^^ posted on 26-8-2013 11:35 AM
sorry to say, lantai tue pon kotor bersampah....ok, nak kasik anak duduk dkt lantai so dapat devel ...

haha..asalnya sya pun nak sebut lantai yang kononnya dicuci tu..kang nampak pulak banyak negatifnya.
banyak cara nak bg anak develop their creativity such as toy..

tiada tools nk explorasi

aku cuma suruh dia dok ngan tokwan dia, p mengai, main ikan - umor 5tahun

Follow Us
manehnya posted on 26-8-2013 11:46 AM
tiada tools nk explorasi

aku cuma suruh dia dok ngan tokwan dia, p mengai, main ikan - umor 5tahu ...

waaahhh..untung..untung..
budak2 sekarang mana nak dapat lagi cam ni..tambah2 dgn gadget yg belambak2 tu..

alisyadania posted on 26-8-2013 11:49 AM
waaahhh..untung..untung..
budak2 sekarang mana nak dapat lagi cam ni..tambah2 dgn gadget yg belam ...

untong2 jugak, tp mak la yg susah, bj busuk, kena salin 3-4 kali sehari..

nk halang x boleh

bhau badan buleh tahan gak lah..

manehnya posted on 26-8-2013 12:01 PM
untong2 jugak, tp mak la yg susah, bj busuk, kena salin 3-4 kali sehari..

nk halang x boleh

haha..balik dengan muka belemoih..bau hangit..
pandai balance kot..xkan la dia main kat luaq umah ja kot

alisyadania posted on 26-8-2013 12:06 PM
haha..balik dengan muka belemoih..bau hangit..
pandai balance kot..xkan la dia main kat luaq umah ...

malam mmg dok dlm rumah lah, siang p tadika, tp kalu sabtu ahad, pantang nampak ja tok wan.. mengai mengai, jala ikan, main ikan, ikan ikan..

"eksplorasi" dlm konteks gambar di atas mcam another term for "malas nak monitor anak"

Nak anak kreatif, parents kena rajin berinteraksi dgn anak2 ... tak boleh biar jer dia main sorang2, walau pun segala mak nenek fisher price toys telah dibelikan ....

kalau lah bapak die tak prasan... kuar2 umah start enjin trus jalan tak ke naya anak tuh... agak2 la kot nak ber"xplorasi" pon...

pelicano posted on 27-8-2013 01:34 PM
"eksplorasi" dlm konteks gambar di atas mcam another term for "malas nak monitor anak"

guna perkataan explore tu untuk cover line je kot

whadda posted on 27-8-2013 01:49 PM
kalau lah bapak die tak prasan... kuar2 umah start enjin trus jalan tak ke naya anak tuh... agak2 la ...

kot pengajaran yang macam tu baru dia nak sedaq kot. hilang anak sorang baru ada akai

kalau aku, aku dah sebat kaki dah.
aku, anak panjat meja pastu menari2 (explore lah kot) pun aku marah. mcm tak boleh menari atas lantai.kena jugak ke menari2 dua dua orang atas meja (coffee table)

tapi, mmg ada orang/mak yang ada kesabaran tinggi. buat dekkk ajek anak2 buat apa2. maybe ikut sgt peraturan/nasihat yang orang2 suka tempek kat FB kot.
mcm SIL aku. anak dia suka masuk dapur pastu ambik pinggan pastu terlepaskan. pinggan pun pecah.
ini umah kampung. pinggan2 disidai kat rak yang open. takde kitchen kabinet bagai bagai. budak2 mmg senang nak ambik sendiri pinggan/cawan.
anak2 aku kalo nak minum (2thn) boleh ambik cawan sendiri (yang aku ajar la. ambik cawan plastik sajokk)
banyak kali dah. dia takde rotan/sebat.
kalau aku, dah confirm aku sebat bila buat 1st time.
tapi, takpela. itu umah mak dia.mak diapun tak marah.anak sendiri apa2 pun betul.

anak dah buas mcm tue, tak dirotan/marah nak dimonitor 24jam dgn ketat. mana leh sambil lewa. tapi, pun tak monitor gak. manusia lah. misti penat dgn keje2 lain. misti ada waktu utk berehat/tgk tv

anak SIL tu kalo dtg bermlm, 1-2 pinggan pecah sudah pasti. Last edited by Hana on 27-8-2013 03:30 PM

Hana posted on 27-8-2013 03:28 PM
tapi, mmg ada orang/mak yang ada kesabaran tinggi. buat dekkk ajek anak2 buat apa2. maybe ikut sgt p ...

haha..aku kalau dapat yg gitu, haruslah menempik..
anak member aku..bila datang umah aku terus pergi peti ais..'explore' apa yang ada..haih..yg tu mmg aku bebal betul..nak marah anak orang

anak2 sedara aku..yg pompuan aku ajak duk kat dapur..masa tu pot pet2 la mulut..itu boleh ini x boleh..untungnya anak2 buah aku diorang suka bertanya..maksudnya diorang nak tahu..kenapa tak boleh..aku la yang kena rajin mulut bercakap..
yang lelaki pulak aku suka bercerita wlaupun setakat crita buaya makan kaki lembu sebab kancil tipu. yang ni umo 5 tahun..banyak lah di tanya kenapa buaya tu nak makan lembu..sampai melalut2 soalannya..

kalau nak main aku biar je tp mata aku duk jeling jugak..mak pak diorang kalau bawak budak2 tu balik kampung mmg senang ati ada mak sedara macam aku

Salam

Fakta utama nak galakkan anak kreatif adalah melalui fasa kebosanan...bukan saya cakap, buku kata
Alasannya, anak yang terlalu sibuk dengan gadget, kelas, segala mak nenek aktiviti ...tak ada masa lengang
bole mematikan daya kreativiti anak-anak...

Selain itu, elak structured toys...paling baik loose lego atau blocks...anak2 akan guna kreativiti utk mencipta
tak perlu bazir duit pi kidzania....letak periuk belanga, sudip...dia akan tahu cemana nak buat kete kebal

manehnya posted on 26-8-2013 11:46 AM
tiada tools nk explorasi

aku cuma suruh dia dok ngan tokwan dia, p mengai, main ikan - umor 5tahu ...

besnyeeeeeeeeeeeeeeee

12Next
Return to list New