CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 16968|Reply: 91

speaking ngn anak2

assalam..sharelah penagalamn u all ajar anak english, terutama yg belum masuk sekolah..
sy n suami  menetap di kawasan luar bandar..
saya guna english medium, suami plak ckp bm..
setiap kali saaya speaking, anak akan membalas dlm bm..

walaupun dia tahu makna perkataan yg saya sebutkan..
lepas tu anak yg umur 3 tahun akan  bgtau "mak cakapla bahasa melayu...jgn ckp english"

ehehe..ada sesiapa yg berjaya?? jom kongsi tips..

PERHATIAN KEPADA SESIAPA YG TIDAK BERSETUJU DENGAN TOPIK INI, SILA JANGAN REPLY

teringat anak aku masa umur 2thun lebih....
hanya ikan yg dia sebut fish...
kalau menatang lain semua miaaww, walau anjing sekalipun...

you have a mission (and vision) and it is a good one. My advice is that you carry on with your effort, let your husband do anything he wants. Do not ever give up, Your children will appreciate it if you show them determination...............

tak per teruskan tt ckp b.i lama2 nanti anak akan ikut...coz ada kwn mak aku yg dia ckp b.i suami dia ckp bm...bila anak dia ckp gan suami terus outomatik ckp bm tp gan mak ckp b.i...budak2 mula2 jer dia tak suka coz tak faham...lama2 ok...atau kalo tt ckp potato lps tu tunjukkan lar apa benda tu......kalo anak tanye dlm b.m biar abah dia yg bgtau... Last edited by poyohabis on 5-10-2013 03:59 PM

Eloklah tu..zaman skrg ni semuanya speaking london..anak2 aku pun suka sgt2 tgk oh my english walopun dah remaja..

Dulu aku hantar anak2 tadika cina supaya dorg belajar mandarin dan senangla nak bergaul dgn sedara mara chinese dorg..within 6 monts dorg leh ckp mandarin dgn baik..so masa kecik ni la nak ajar apa pun yg baik sbb otak mrk senang nak absorb..yg bagusnya anak2 cina ni juga speaking english so dlm masa sama anak2 aku belajar 2 bahasa..tapi jgn lupa ajar mengaji juga..itu lg penting sebenarnya.

Apa yg saya tahu, sebaiknya one parent cakap satu bahasa, the other parent cakap satu bahasa. So you can speak in English, hubby speaks in BM.

Having said that, saya takda la buat that rule. I speak both English and BM at home. Akan tetapi from day one, saya mmg tekankan English coz I want my kids to be proficient in English. So seawal 3 tahun saya dah exposekan buku Peter and Jane dan story books English yang lain. Dan saya pun if di rumah, TV program yg saya tgk semua English. Saya juga hantar ke class ENglish Smart Reader (bukan Tadika smart Reader)

Kawan saya dia buat everything in English. Takda langsung BM. Tapi bila masuk darjah 1, anak dia problem la BM. Dia lupa yg BM in SPM is tough and very important.

Syukur all my kids speak good English. BM pun ok. Oh ya, saya juga hantar ke sekolah Convent, so malay students ranging from 20% to 40% aje. Jauh sekolah tu tapi saya usahakan juga. So if cakap dgn nonmalays mmg anak saya speaks English.

Oh btw my kids now dah 19, 17, 14 and 13. Sepanjang persekolahan dari tahun 1 hingga sekarang all my kids are known as someone with a good command of english. English subject mmg selalu one of the highest if not the highest. Yang bestnya, ada cikgu English( (India) siap tanya anak saya (masa tu 12 tahun), how come yr grammer is so good? Dia kata first time budak melayu dapat highest setiap kali exam dalam Tahun 6 yg diajarnya. Ni pun baru je beli Terjemahan AlQuran in English for my eldest, dia mintak belikan. InsyaAllah mereka selesa dalam apa2 berkaitan English tapi for sure there are still rooms for improvement. Last edited by macademia on 5-10-2013 10:48 PM

Rate

1

Follow Us
aku campur cakap...english ngan bm..balik kampung nenek dorang cakap jawa....sepatah dua boleh la cakap...dorang paham apa nenek dorang cakap ayat2 simple...aku beriya iya cakap english kat umah tapi hubby aku beriya iya cakap bm..padahal dia dah belajo dan pernah duduk seberang laut bertahun2...gigih dia cakap bm..tu yg jadik masalah aku..udahnya aku campurkan saja...pernah budak2 periksa bm dapat c...karangan bm terabur...sekarang memang bahasa rojak kegunan harian kami...budak2 gemar dengar lagu ngan movie b i ok lah tuu..

pelbagaikan bahasa supaya anak2 terbiasa. rojak pun rojaklah, tp mereka tetap boleh berbahasa dgn baik semasa belajar di sekolah. di rumah saya kami bertutur: loghat kelate, loghat perak, bahasa melayu standard, arab sikit2, english, sekarang duk di ganu, kami biasakan dgn loghat ganu pula... sentiasa galakkan anak2 supaya minat kpd bahasa inggeris supaya mudah dpt kerja , berbahasa arab supaya mudah faham doa2, terjemahan alquran utk kegunaan setiap hari. berbahasa loghat supaya tidak ternganga bila masyarakat setempat bertutur..

keraskhejong posted on 5-10-2013 07:22 AM
teringat anak aku masa umur 2thun lebih....
hanya ikan yg dia sebut fish...
kalau menatang lain se ...

anak siput baru setahun..baru nak belajar bercakap...haritu die nampak burung tiong atas jalan..die kejar burung tu..siput ajar die..bird..die sebut bird..
next day nye pegi tengok ikan..flamingo..abis semua die panggil bird..termasuk semut kelakar..die ingat bird tu merujuk kepada semua haiwan kot

dah betul cara tt tu...OPOL (one parent one language)..cuma kena consistent..jgn jadik cam siput..kejap english..kejap korea..kejap kelate...aduh la..baby pon boleh sebut campur2..hmmmm..

Anak baru 1mth+, ckp melayu ajer sbb nanti preschool, plan to send her to english medium kindergarten. Dah besar sikit plan hantar ke sekolah arab medium, so she'll grab 3 languages at least. (Berangan dulu, dream is free btw.. )

the best time for a child to learn languages or multiple languages is during the first seven years of their life.

Arah mmg tertarik dgn kaedah opol..tp nak kena konsisten

just nak share,
my doter now 3 1/2 yrs, so far i speak english with her since she was born.. and her dad speak 'melayu ganu' dgn dia
mula2 mmg rasa mcm over sangat kan sbb since baby dah ckp english, smpai kena sindir dgn hubby
tapi i believe that if u want ur child be billingual, u have to speak with them since baby kan...
now dh nampak dia punya language development,
mmg dia akan tend to reply in english, at the same time she can understand malay as well
mula2 dulu takut jugak sbb speech development dia agak slow at 2 yrs
tp bila google bout the problem, bende tu mmg temporary je

Ckp jer, kalau boleh sikit2 pun jadi laa...biar dia tak kekok... InsyaAllah... Aku pun idak ler fully english dlm umah, tapi certain2 ckp jugak...tapi kalau dah namanya melayu, gamaknya sbb kita pun diajar ckp melayu jerk kan oleh mak2 pak kita dulu....so memang susah laa sikit......

kalau makpak cakap melayu , the fastest and natural(est) way is by enrol the children in community where english is the main communication. children will eventually pick up the language dgn slang slang nyer skalik tanpa dipaksa.....

dgn saper anak berkawan, bermain....added important role to develop their skills in language....

Tak salah ajar anak2 BI dari awal.. tapi biar seimbang dgn BM dan Mengaji Quran jgk.. Skrg ni pun yg bagusnya kt sekolah dah ajar bahasa Arab.. takdelah anak2 kita melopong jer org speaking dgn dia.. nak2 skrg ni anak2 tak kira apa bangsa semua dah ckp BI jer.. aku mmg ajar anak2 BI dari kecik lagi.. then dia tngok cartoon dlm BI so dia dah bole ckp and faham sikit..lepas masuk tadika terus boleh ckp BI sampai kt rumah pun skrg ni klu aku tanya dia in BM dia reply in BI.. tp klu ckp dgn ayah dia in BM.. kdg campur BI jgk..dgn maid ckp Arab coz dulu maid aku pernah keje kt Arab Saudi sana..campur plk dgn ckp Indon..coz kdg2 anak terlepas ckp perkataan kok kt hujung ayat tu..

TT bole mulakan seawal mungkin ajar anak2 ckp BI.. mcm2 cara ada skrg ni flashcard in BI, bukak cartoon yg ada ciri2 education tu mcm sesame street, barney.. playhouse disney.. kt youtube pun ada..

Rate

1

klau nk anak bilingual... kenela cuba 1 parent 1 language. tapi kalau bole.. jangan rojak2.. nanti anak confuse. macam aku... aku rojak2 jugak bila cakap dengan anak.. sebabnye aku sendiri pon jarang communicate in english.. sudahnye sendiri nk cakap ngan anak pon payah. kenela campur...

anak aku slalu confuse satu2 word tu english ke malay word. "umi... squirrel in english apa?" ayyoo.. itu sudah in englishla anak...

anak aku sekarang dah masuk 38 bulan..start dari awal kitaorg memang cakap omputih ngan dia.

bila dah masuk umur 3 tahun aku tekankan BM supaya dia tahu berbahasa melayu...raya taun lepas..balik kampung jumpa sepupu umur lebih kurang ,,,dirg semua cakap melayu tapi anak aku cakap omputih..langsung dipinggirkan..

sekarang ni walau pun aku cakap melayu.dia masih jawap dalam BI...kekadang ada la jugak dia selit BM dalam

dari awal aku cuma bagi tengok karton umputih...kalau tengok upin ipin pun aku tukar bahasa melayu...

Last edited by mikasa on 12-10-2013 11:28 AM

It's not a big deal.  Sekarang budak2 pun byk tgk tv.  Pandailah dia speaking omputeh esok2.  Di rumah, ckp je dlm dua2 bahasa. Nk lagi elok, tmbh bahasa arab.

Kalau kita speaking semace (selalu), mcm mikasa tulis, akan ada problem kendian hari.  Jenuhlah esok nk ajar anak buat karangan BM.  Been there.  So kita ibubapa ni seeloknya tk pyhlah beria sgt.