CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 5453|Reply: 17

baik jaga anak sendiri atau pengasuh jaga?

Assalamualaikum

Saya nak tanya pendapat sikit. Sebab saya tressed tahap gaban dengan anak-anak.

Okay, sejak saya berhenti kerja untuk beri tumpuan lebih kepada anak-anak (read : sewaktu saya masih bekerja, saya juga beri perhatian tetapi anak sulung saya perlukan lebih perhatian, hence i quit my job. Bukannya saya tak beri perhatian langsung atau hanya beri sedikit perhatian)

Masalahnya, sekarang anak-anak menjadi terlalu manja bila mummy ada di rumah, buat itu ini untuk mereka. Bibik dah blk Indon dan saya tak ambil bibik baru. So saya buat semua kerja. and of course I am around at all times.

Apa yang saya katakan manja di sini ialah anak-anak macam kucing lagaknya- bergesel-gesel dan berlegar di kaki saya mcm kucing tu.  tarik-tarik baju dan tangan, bergayut di kaki dan tangan....yang 9 thn tu pula dok jilat lengan saya.

entahlah susah nak cerita. stressedlah. rasa mcm nak lari aje. kalau saya masuk bilik, dia orang ikut...mana mana saya pergi dia orang ikut, esp yg 4 tahun tu. kalau saya bangun pagi, tak kira pukul 2, 3, 4, 5 pagi mesti yg 4 tahun tu bangun juga...nangis, mengamuk, nak itu ini, dan dia akan tidur dekat dgn saya. yang 9 yrs old tu pula tak reti dan tak mahu buat apa-apa pun. buat sepah satu rumah starting from depan pintu sampai bilik kami pun disepahkan baju. bilik dia tak usah cerita...buku, baju....uih tak larat nak remind tegur or marah dah. nak kemas pun dah tak de mood and penat.

Bila on je laptop nak buat kerja, baby (7 months) akan bangun nak susu. yang 4 tahun pun bangun juga....adoi...tak tahu nak citer cam mana lagi. saya ingat bila quit full time job, saya nak buat something at least dapat juga income sikit.

yang 4 tahun baru pergi kindie tahun ni mmg teruk sgt perangainya...dia nak jadi baby, minta dukung, nak baring/duduk atas saya, tidur kena sebelah saya etc...mmg lah dia jelous dgn baby tp takkan sampai cam ni sekali? BTW, anak-anaka saya semua lelaki kecuali baby.

serious saya stressed. kalau boleh lari saya nak lari. rasa suffocated sgt. yg paling stressed bila pukul 3, 4 pagi pun dia orang bangun...on laptop je dia orang bangun. mcm ada sixth sense gitu.

bila fikir balik, saya patut bekerja balik. kalau dgn pengasuh takde lah dia orang ni manja terlebih cam ni.

Last edited by mistyQue on 2-5-2014 05:41 AM

Biasa lah anak mcm tue nga ibu..

Mcm ank aku yg 1 thn 4 bln..asyik cium kaki aku...intai syurga ape...hihi

ada rancangan tv nama dia nanny 911,tu semua cerita kids from hell,chaos abis serumah,serba serbi menyusahkan tp mai nanny tu dia ubah cara budak dari evil ke good dan juga mentaliti mak bapak budak2 tu.utube ada search nanny 911..

kalo anak aku bakal dapat lempang ja,dok hingiaq sangat,ha ha ha..

terlebih manja ni anak tt.

mungkin perlukan lebih perhatian since dulu bibik yang jaga.

me ada 3 anak laki no 1,2 dan 4....tapi kebanyakan keje me tanak buat sensorang...9 tahun dah bole harap buang sampah,kutip buku bersepah...masalahnya TT jarang nak libatkan anak buat semer nak wat sendri baru puas ati yer dak? me dolu camtu..

dah lelama tak larat,sbb tgk  MIL me,jadi "kuli" anak2...so bagi syarat "along nak kutip buku ke buang sampah"...bagi 2 je yg spesifik....klau tanak dedua...along tak bley pegi playground,angah je bleh..yg ni kene firm mmg dia akan kene tinggal.....kalu tetiba adia buat something good ,kene bg reward..pujian atau eskrim.....

kalu kat dapo dok bergesel2 tu bagi dia keje..lap pinggan mangkuk, plastik opkos...atau playdoh..atau crayon dan kertas...dolu me nak motivate angah..."pandai along lukis" angah pun nak lukis gak..."waaa playdoh along cam dinasor..angah puya pun cantekkk...cam T-rex pun ader".....galakkan along terlibat sama pastu bagi pujian..pastu sambung kalau "angah buat pun mesti sama cantik/elok"

Follow Us
biarler sementara diorg still kecik dok mengikut kita je. sekurangnya kita masih dalam hati diorg. kita diperlukan. kang dah besar..rindu pulak suasana camtu. kita nak ajak pegi mana-mana pun tak mo ikut.

Cuba ajar anak sulung berdikari then boleh dia tlg handle adik2 dia... So TT ada ruang waktu sikit..xde la stress anak asyik berkepit je..tapi mcm comel je anak2 dekat dgn TT...

Apa yang saya katakan manja di sini ialah anak-anak macam kucing lagaknya- bergesel-gesel dan berlegar di kaki saya mcm kucing tu.  tarik-tarik baju dan tangan, bergayut di kaki dan tangan....yang 9 thn tu pula dok jilat lengan saya.

aku pun masalah camni jugak la... smpai kan masa nk kencin dan berak pun ada yg memerati..

rasa cm nk giler jugak la

dan ya mereka semua lelaki

rasanya memang majoriti anak laki2 camni..
manja dengan ibu dia..
anak aku yang nak masuk 3 taun tu pun lebih kurang jer..
ngan bapaknyer x nak langsung..
kalau gi mana2, shopping ke jalan2 ke, nak aku yang dokong..
bapak dia nak dokong x nak..ada masa2 jer dia nak dengan bapaknya..
tu pun lepas puas pujuk dah tu..
penat jugak la dah la tengah pregnant 6 bulan..huhu sabau jer ler..

jgn manja sgt anak2 ni..ajar diorg berdikari disiplin dan berjimat cermat.

sayang tu kena sukat elok2..kalau berlebih melimpah membazir..sikit2 je bagi

konsep aku kt anak2..equally less, aku tak tunjuk aku sayang sorg2..aku sayang semua tapi aku garang kat semua. ahahaha...teringat masa kecik2 yg no 2 tu..tgh2 malam umo dia time tu 3 tahun setengah, bunyik orang cebok kt bilik air yg gelap..ingat kan sapa..sikecik tu rupanya. and all of them well trained by their Monster Mom

Umo 9 thn nk jilat2  lengan mak? Anak laki ka pompuan tu? Mcm nk dtg kan kemarahan pak ajork... :lol

TT anak kecik gini kena disiplin, tak kisah lerrr anak laki ka pompuan ka.......

lahai ...siannya ank2 tt nk bermanja ngan mak....

Biasenyer ni tanda budak 2 ni bijak

sebab tt dl keje kot jd bila dah behenti semua nak bermanja2 gan tt..lgpulak anak agak rapat2 kot berebut2 kasih sayang gitu org cakap...tt patut dah leh ajar anak2 tolong buat keje2 umah sekali...mcm kalo dah anak2 duk mengekor kehulu kehilir..time kat toilet bagi seorg satu penyapu toilet sama2 bersihkan toilet...sama2 kemas rumah..budak2 kan memang suka mcm nie..aku tak nak komen lebih coz anak baru nak msk dua...yg aku perasan anak sulung aku mmg time aku mandi pon skrg kalo boleh nak mandi sama2...lps tu kalo aku bsh toilet sorg2 bg dia duk gan abah dia...bukan nya dia duk sangat kat abah dia..dia kemas pulak bilik dia..abis berselerak lak bilik dia..katanye kemas tu...bila mulut aku pot pet pot pet sambil kemas2 dia pon tolong gak angkat buku2 n barang2 dia...tanya nak letak mn..memang perangai budak2 kot..kene bertabah jer la..anak tt rapat2 lagi la kene bertabah...zaman anak kenit2 nie kejap jer...

anak2 at  certain age memang akan melekat macam tu... so enjoy that moment...

aduhai.. manjanya... kalau me.. me akan keje balik.. at least kat opis ada gak masa leh ngulor...

anak2 me tak pulak manja sampai gitu.. adalah masa2nya dowang nk bermanja.. tapi tak la sampai sepanjang masa.. yg bongsu 3 thn (ppuan) tu pun bukak tv.. bagi susu diamlah dia depan tv tu.... bila nak apa2 baru cari me.... caner anak2 u leh manja sgt tu.... ??