CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: along3746

'Pinjaman Islam' sepatutnya tidak membebankan-Sistem perbankan Islam tidak zalim

perbankan Islam kan berasaskan pembiayaan, bukan pinjaman..so, ko takleh la pegi bank2 Isl ...
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 03:01 PM

Dia tak tawarkan perkhidmatan pinjam duit sebab kalo pinjam duit, agama tak benarkan amek untung walau satu sen.
Lalu dikonar baring dan dipusing2 supaya menjadi jual-beli.

and adakah pembiayaan itu menolong ummah?
thieo Post at 24-1-2012 03:03 PM

Dari segi bank itu sendiri. Atas kertas nampak mematuhi agama, tapi pada niat amatlah berbeza.

Dari segi semangatnya pula. Sepatutnya ia membantu ummah, bukan menindas.

Itu pandangan aku. Aku mingkin salah atau silap.

Ikut islam, kalo pinjam duit memang bank takleh amek untuk barang satu sen pun.
Sebab tu bila ora ...
Babai Post at 24-1-2012 15:07

bank2 conventional 'hidup' hasil daripada2 interest2 loan mereka..jadi macam mana islamic bank ni nak hidup kalau pengambilan interest tak dibenarkan dalam islam? kalau nak suh bank2 islam ni buat produk Qard Hassan saja, memang tak boleh jalan la bank2 islam kat mesia nih kan

memang islam membenarkan pengambilan untung tapi kat mana nak amek untung tu? kat urusan jual beli la kan

Dia tak tawarkan perkhidmatan pinjam duit sebab kalo pinjam duit, agama tak benarkan amek untung w ...
Babai Post at 24-1-2012 15:08

sebab tu aku kata, kalau nak tawarkan perkhidmatan pinjam duit, prinsip Qard Hassan ada, guna la yang tu tapi bank tadak untung pape la..duk rolling duit tu je la..tu pon kalau customer bayar on time, kalau duk liat bayar hutang tu, bank pon boleh bungkus

bank2 conventional 'hidup' hasil daripada2 interest2 loan mereka..jadi macam mana islamic bank ni nak hidup kalau pengambilan interest tak dibenarkan dalam islam? kalau nak suh bank2 islam ni buat produk Qard Hassan saja, memang tak boleh jalan la bank2 islam kat mesia nih kan

memang islam membenarkan pengambilan untung tapi kat mana nak amek untung tu? kat urusan jual beli la kan
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 03:15 PM

Boleh jer nak buat jual beli. Contoh rumah.

Instead of belit2 supaya si pembeli jual kat bank dan kemudian beli semua kat bank. Yang mana kalau terbengkalai hanya pembeli sorang2 yang sangkut.

Apa kata bank yang beli dari pemaju dan jualkan kat pembeli? Tentang untung pula, jangan la amek untung melampau macam sekarang, walaupun memang dibenarkan amek untung dalam kes ini.

Apa kata, dengan untung yang tak kejam itu pula, boleh lah digunakan oleh bank untuk menawarkan pinjaman duit (tanpa faedah). Sebagai contoh untuk beli kereta mengikut bajet yang bank rasa logik dan tak membuat bank jatuh bengkrap.

Boleh ke macam tu? Ker bank memang wajib sembelih orang gak?

P/S: Aku bercakap sebagai orang yang bukan dari latar belakang banking dan yang sewaktu dengannya. Aku mungkin salah dan silap.

untung punya pasal, bank2 isle belumba menekan peminjam yg dizip mulut depa dengan patwa2 penasihat syariah. Padah kalau belajaq ckt, dh nak impose hukum atas org lain. Comply syariah, tapi mana pi maqasid? d

Follow Us
Boleh jer nak buat jual beli. Contoh rumah.

Instead of belit2 supaya si pembeli jual kat bank dan kemudian beli semua kat bank. Yang mana kalau terbengkalai hanya pembeli sorang2 yang sangkut.

Apa kata bank yang beli dari pemaju dan jualkan kat pembeli? Tentang untung pula, jangan la amek untung melampau macam sekarang, walaupun memang dibenarkan amek untung dalam kes ini.

Apa kata, dengan untung yang tak kejam itu pula, boleh lah digunakan oleh bank untuk menawarkan pinjaman duit (tanpa faedah). Sebagai contoh untuk beli kereta mengikut bajet yang bank rasa logik dan tak membuat bank jatuh bengkrap.

Boleh ke macam tu? Ker bank memang wajib sembelih orang gak?

Babai Post at 24-1-2012 15:26

memang macam tu la proses nya incik Babai..bank beli dulu rumah tu kat pemaju baru jual kat pembeli..baru depa (bank) boleh amek untung tu

yang pasal untung melampau tu aku pon tak paham jugak kenapa dia jadi camtu tapi aku penah tanya kenapa untung yang di ambik oleh bank sangat tinggi? jawapannya - sebab dikira berdasarkan profit margin

orang selalu kata, niat x menghalal kan cara.

tapi sekarang, adakah cara menghalal kan niat?

untung punya pasal, bank2 isle belumba menekan peminjam yg dizip mulut depa dengan patwa2 penasihat  ...
apam Post at 24-1-2012 15:33

depa terlupa pasal maqasid la tu sebab tu berlumba2 nak tengok bank sapa paling untung

Post Last Edit by Babai at 24-1-2012 15:45
memang macam tu la proses nya incik Babai..bank beli dulu rumah tu kat pemaju baru jual kat pembeli..baru depa (bank) boleh amek untung tu

yang pasal untung melampau tu aku pon tak paham jugak kenapa dia jadi camtu tapi aku penah tanya kenapa untung yang di ambik oleh bank sangat tinggi? jawapannya - sebab dikira berdasarkan profit margin
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 03:33 PM

Aku dengar ceramah uzar.
Bila orang bertanya kenapa bila terbengkalai bank tak kena.
Dia jawab, pembeli yang mula2 kena jual kat bank, pastu bank jual semula kat pembeli.
So kalo terbengkalai, pembeli yang kena tanggungjawab sebab pembeli yang mula2 jual kat bank, sebelum bank jual semula kat dia.

Anyway, aku rasa ko faham dah point utama aku. Iaitu hanya mengambil untung tahap yang minimum bagi urusan jual beli. Dan tidak mengambil sebarang untung bagi urusan pinjaman duit. Ke yang ni pun tak faham?

Aku dengar ceramah uzar.
Bila orang bertanya kenapa bila terbengkalai bank tak kena.
Dia jawab,  ...
Babai Post at 24-1-2012 15:42

sebenarnya perbankan Islam secara teori memang tade masalah tapi bila dah dilaksanakan secara praktikal, macam2 jadi..nak2 lagi Mesia ni yang mengamalkan dual financial system..nak buat macam tu tak boleh, nak buat macam ni tak boleh sebab nak kena bagi sama n adil terhadap kedua2 system ie conventional as well as Islamic..kalau tengok ada certain bank, dorang tak accept sesetengah konsep jual beli dalam Islam ni untuk di implement dalam produk kat bank dorang

p/s - aku paham la apa yang ko nak sampaikan

depa terlupa pasal maqasid la tu sebab tu berlumba2 nak tengok bank sapa paling untung :sh ...
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 15:34

bukan telupa, depa TAK pedulik pun.

bukan telupa, depa TAK pedulik pun.
apam Post at 24-1-2012 16:00

itu yang sebetulnya

cer korang tgk blk maksud jualjanji yg meden tulis tu..interest bukan amik dari duit yg dipinjam tapi dari nilai hartanah..

kiranya kalau harga rumah 400k maka itu sudah termasuk dalam untung dari nilai hartanah tersebut.bukan pinjam 200k bayar 400k untuk tempoh masa2 tertentu.

salah pemahaman aku tolong betulkan.

itu yang sebetulnya
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 16:03

aku tambah lagi, depa hanya pikiaq macam mana nak kasi halal segala produk2 ribawi yg ada dalam pasaran. Ada masa ka nak pikiaq pasal maqasid?

aku tambah lagi, depa hanya pikiaq macam mana nak kasi halal segala produk2 ribawi yg ada  ...
apam Post at 24-1-2012 16:23

betul..apa guna syariah advisor dalam kes2 camni

aku tambah lagi, depa hanya pikiaq macam mana nak kasi halal segala produk2 ribawi yg ada dalam pasaran. Ada masa ka nak pikiaq pasal maqasid?
apam Post at 24-1-2012 04:23 PM

Itu ke fungsi yang so-called panel syariah ni? Lawak la diorang tu.
Jangan la pulak dok fikir macam mana cara nak menghalalkan apa yang bank buat demi nak meningkatkan untung dan bagi nampak halal atas kertas.

sebenarnya perbankan Islam secara teori memang tade masalah tapi bila dah dilaksanakan secara praktikal, macam2 jadi..nak2 lagi Mesia ni yang mengamalkan dual financial system..nak buat macam tu tak boleh, nak buat macam ni tak boleh sebab nak kena bagi sama n adil terhadap kedua2 system ie conventional as well as Islamic..kalau tengok ada certain bank, dorang tak accept sesetengah konsep jual beli dalam Islam ni untuk di implement dalam produk kat bank dorang

p/s - aku paham la apa yang ko nak sampaikan
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 03:51 PM

Bagi sama adil aper nyer kalo system yang so-called islamic lebih cekik darah dari yang biasa?

P/S: Syukur maksud utama aku telah difahami.

Bagi sama adil aper nyer kalo system yang so-called islamic lebih cekik darah dari yang biasa?

...
Babai Post at 24-1-2012 16:53

maksud saya dari segi perundangan

maksud saya dari segi perundangan
KumbangPolkaDot Post at 24-1-2012 04:55 PM

Tak guna juga pada masyarakat kalo adil dari sudut law kalo mencekik darah in practice.

Itu namanya hanya cantik diatas kertas.

Sama la macam kes yang niat dihati nak pinjam duit. Last2 kena pusing keliling jadi atas kertas nampak macam jual-beli.
Pada mereka, asal atas kertas okay, dah cantek. Macam tu kot?