CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: EJALTI

Berlima Gadai Nyawa Naik Motosikal Ambil Bantuan, Ibu Dedah Dugaan Lain Yang Net

auntieagony replied at 1-4-2018 07:06 PM
Hmmmm....

1. Hidup dalam kategori miskin bandar.

Akak setuju. Yg belum kahwin ni blh la ditekankan pasal family planning. Akak dulu bantu jiran yg susah dgn minta dia gosok baju2 kami sekeluarga. Sbb dia sendiri ckp, kalau ada apa2 kerja, suruh la dia. Dia x nak org beri sedekah tanpa dia usaha. Skrg Alhamdulillah, dah buat karipap frozen dan menjual kuih2 kering. Tp time anak2 kecil dulu, mmg x dpt nak buat kuih bagai. Iron baju je sbb kat rumah dan anak2 kecil, suami pun sakit tp tetap bawa lori juga.

setori_mori replied at 1-4-2018 08:00 PM
Aku dulu ada niat nak bukak business dan ambii pekerja macam ibu2 mcm ni. Kita kena ajar diorang c ...

Betul. Bab nak letakkan anak kat mana tu yg jadi masalah. Nak htr pengasuh, mahal dan x berbaloi dia pergi kerja.

sedihnya dpt 350 je sebulan dizaman GST ni

munchkin replied at 2-4-2018 05:30 PM
Zakat bagi bantuan utk org bersungguh nak berniaga ada tu sampai caterina majlis. Ada logo zakat k ...

beto kak...sy stuju ngn statemen akak nih...mana pnerima bantuan zakat or bantuan ape2 try lh wat modal utk bniaga scara kecik-kecilan...kalu asyik nk mngharapkan bantuan smpai bila...mcm pmpuan nih cam sngaja bwak anak2 dr jauh utk cari bantuan pdhal dia sihat walafiat boleh je try mniaga secara kecil-kecilan wat kuih ke, jual makanan goreng-gorengan ke, jual air ke mcm2 boleh buat...tp kt sni dia nmpak nk wang y segera...cara dia nih mmbahayakan anak2...

Kak-Leen replied at 3-4-2018 08:32 AM
Lagi sesuai jumpah bantaun kpd asnaf dikira mengikut  tanggung pemohon. Mcm ibu muda ni mungkin bl ...

kak, kalau asik bagi bantuan ikut jumlah anak, makin ramai lah yg akan beranak tanpa henti, dlm masa yg sama salahkan keadaan anak ramai tak blh kuar sana sini buat kerja, last-last tak de usaha nak memajukan ekonomi kuarga. sampai 7 keturunan bergantung pada bantuan. aku tak rasa ini yg Islam ajar.

mmg di mana2 akan ada org susah, tp takkan lah sampai dah bercucu cicit pun hidup dgn bantuan.

Semoga dipermudah urusan dan dimurahkan rezeki terutama utk kelangsungan dan pendidikan anak anak..

Acik insaf...

Follow Us
lazim replied at 2-4-2018 06:20 PM
Kadang2 putus asa nk tlg org ssh ni.  Mentaliti teruk. Teringat dulu jiran aku lakinya sm2 kj gov sm ...

kadang kain pakaian y dderma masih baru n elok2 lg...alih2 jd kain ngelap kaki...sakit ati pulok tngok

jahcomel replied at 3-4-2018 09:28 AM
kadang kain pakaian y dderma masih baru n elok2 lg...alih2 jd kain ngelap kaki...sakit ati pulok t ...

yg ni mmg betul sgt. drg ni ada sejenis ego tggi. kita bagi baju drg xkan pakai. rasa mcm terhina. mcm jijik sgt. kita sendiri selamba pakai bju bundle.

anony-mous replied at 2-4-2018 07:38 PM
Kan??? Tu i ckp i yg nk rancang sdri pon doc bsing. Tu bru sorang ank. Klau bderet mcm ni mesti nu ...

kakak i misi kat kkia...

yang selalu beranak berderet nie mmg org susah jenis pemalas...

jenis yang ngangkang jer kat rumah.. nak cek up kat klinik kerajaan pun pemalas...

misi tpaksa datang ke rumah... tgk rumah jenis serupa jamban, semua masuk...kotor... situ tempat tdo, situ tmpt makan,  masak...

kain baju kotor, pinggan mangkuk bersepah2..mak terbaring tgh2..anak comot2 tak berselipar keliling rumah

krustykrab replied at 3-4-2018 09:11 AM
kak, kalau asik bagi bantuan ikut jumlah anak, makin ramai lah yg akan beranak tanpa henti, dlm ma ...

mmg diorang target setiap anak tu akan dapat duit...

iols pnh jumpa mak 9 anak... kejanya beranak jer.. setiap anak tu dia mohon bantuan JKM seorang rm300..

seronok beranak katanya...

laki bini keja odd job...

kalau sekolah xpandai pon xapa. tp tolong jangn pikir nak kawen je. klu benti sekolah awal pastikan ada sesuatu yg kita pndai buat sbg ikhtiar hidup. sekolah xpandai xkan la menjahit pon xpandai. masak pon xpandai. pi la belajar..kalau semua xblh toksah jadi manusia. tuhan bg semuanya adil usaha dgn x je.

kalau sakit tu lain cite, kita paham duit mngalir mcm air. walopon kerja mesti x cukup ni yg jenis beranak ramai2 tp xblh bg makan mmg aku rimas sggh la.

kilang sentiasa nk pakai org. aku mmg seronok klu ada bdk melayu mintak keje tp payah nk dpt. drg suka keja yg rileks2 blh hembus asap rokok sehari sekotak. klu kita push sikit esoknya mesti berhnti.

bg aku..kalau nak golongan2 nie berubah, stop segala bantuan...

nak bantuan kena interbiu dulu... bagi paper work...

aku tgk cina susah 1 generasi jer...2nd generasi dah blh overcome kesusahan mak pak dia..

sebab apa? sbb dia tau dia takkan dapat apa2 bantuan dan dia perlu usaha sendiri kalau nak senang...

yang melayu? sikit2 masuk bersamamu...mintak viral...beranak berderet2 pastu kemiskinan sampai 7 keturunan pun tak abis2

leylapple replied at 3-4-2018 09:40 AM
mmg diorang target setiap anak tu akan dapat duit...

iols pnh jumpa mak 9 anak... kejanya beran ...

wow 9x300 = rm1800...tak payah keje pun dah diorg ni..
ni la agaknya yg diorg selalu kata "anak pembawa rejeki"... tak payah usaha memajukan ekonomi pun, beranak je dpt duit..

aku neutral dgn komen2 semua ni
mmg aku pun ada pengalaman
kawan aku anak lps SPM nk masuk kolej
bgtau aku nak pakai 1k utk anak tu
aku ni nak je tya kenapa anak tu tak pegi keja masa lps SPM?
pdhal masa cuti sekolah aritu sibuk kwn aku tu ajak aku berjalan
aku ckp aku takde duit
pd pendapat aku ni semua sbb takde keutamaan berbelanja
antara keperluan & kehendak
apa pun dipermudah kan lah urusan2 diorg ni semua

krustykrab replied at 3-4-2018 09:49 AM
wow 9x300 = rm1800...tak payah keje pun dah diorg ni..
ni la agaknya yg diorg selalu kata "anak p ...

satu anaknya dia dah jual 6k...aku jumpa dia tahun 2015, sebelah katil masa beranak...

thn ni 2018, maybe ada lagi anak in between this period

leylapple replied at 3-4-2018 09:46 AM

nak bantuan kena interbiu dulu... ...

tp bersamamu pon dh pandai skit drg xde la amek sebarangan mcm dulu. jenis yg sampai ayam bertelur bersarang dlm rumah.makan siput babi la apa. kli ni drg cri org ssh yg meniaga kecil kecilan. tgk pon rasa sejuk hati. sbb kita tau drg dh usaha cuma xcukup.

i thought makcik. same age with me.. adoooi, kenapalah nk branak byk sgt klu xmampu.. aduh.. mmg anak tu pembawa rezeki, tp klu mak bapak xmampu nk sediakan, buat apa nk branak ramai..

Entahlah...semoga murah rezeki adik ni.

Cina pun limit anak sorang 2. Anak rasa tak cukup attention pun gigih bawak pergi kaunseling. Kecik lagi budak tu.

akak...kita2 nih kt page2 blakang nih dh jd makcik bawang dh...page2 depan ramai y ksian kt pompuan nih...