CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: natrahn

Bukan Sekadar Cucuk Jarum - Rupanya Boleh Masukkan Jarum Dua Kali Je

Sebab tu eloknya mereka yang ada banyak pengalaman dan tahu teknik yang betul je yang harus lakukanya supaya tak mendatangkan rasa sakit dan memudaratkan pada pesakit.  

kejamnya cuba buh kat anak dia tgk 10 kali tu mentang2 baby tu xley cakap

anak perempuan akk tgn sebelah kiri mmg susah nak jumpa urat,
dah bgt dr sesiap so dr dah tau dan sll nya nurse yg terer mmg sekali jer
buat mmg dpt trs..

natrahn replied at 2-12-2019 11:43 AM
saya pun penah kena. masa pregnant kena kencing manis  (GDM) kena ambil darah untuk HBA1C ( sampel ...

kdg kesian yg makcik2 tok2 la yg dkt wad..malu nk ckp agaknya..
tahan jerla sakit..menahan la doktor kejekan nk cari urat tgn..

natrahn replied at 2-12-2019 12:26 PM
kan..macam ni la saya kena masa kena denggi tu ...uwaaaa
kalau ambil bahagian atas tapak tangan t ...

bila cakap, diaorg cakap takpe. saya dah biasa buat kerja ni. tp seram kan tengok jarum tu gerak2 ke kiri ke kanan.

Pernah kena berkali amik darah sbb x jumpa urat.dua2 tgn kena.
Nurse yg amik mungkin junior..tp bila senior amik ok aje plak.
Dorang sampai tunjuk muka sbb x bole amik darah.
Tiap kali amik darah sampai dh kenal.dia tolak dia ..nak suruh buat keja.
Menahan sabar kita yg menghadapnya.

Follow Us
seramnya tgk tgn budak tu jd cmtu

nak buat camna, bukan tangan semua orang sama, tambah pulak pemgalaman nurse/doctor tu pon bukan sama semua orang

iolls pernah jumpa experience nurse yang give-up cari urat iolls, tapi bila jumpa nurse laki kat HKL haritu tak sampai 5 saat dah bole jumpa uratnya

Megikari: Anak i pernah kena sampai 6 kali cucuk baru dapat darah. Tu pun doc tu mintak maaf banyak kali. Padahal anak i tu bukan le bambam banyak lemak ke apa, ...

betul. kadang staf nurse pun tak pandai.yg terer tu misi kat tempat amik darah tu. iols penah kena masuk wad harian nk amik darah tp tak dapat.dh geram sbb byk kali iols selamba sound bole tak panggil misi kat blood taking tu.iols biasa amik darah situ takde masalah pun

johan-adx replied at 2-12-2019 01:43 PM
kdg kesian yg makcik2 tok2 la yg dkt wad..malu nk ckp agaknya..
tahan jerla sakit..menahan la dok ...

ye..tu la kesian tengok arwah mak dulu masa di hkl...gitu lah dia..nak tegur-tegur sangat nurse takut nanti dia layan teruk pulak arwah mak...

satu kes lagi di husm kubang kerian, arwah opah suami cuci luka kencing manis lagi la teruk...macam gosok batang kayu huhu

rosli_nurizzati replied at 2-12-2019 12:43 PM
yang aku concern disini, dia cucuk guna jarum yang sama? or setiap kali fail akan dia guna jarum bar ...

macam saya kena tu jarum yang sama ja

natrahn replied at 2-12-2019 04:06 PM

patutnya tak boleh.. once dah masuk, keluar jarum kena buang.. contamination risk and jarum dah tumpul.. bayangkan, dah ada darah, pastu kena lak udara2 masa jarum dikeluarkan, pastu, masukkan balik..

Aku penah lawan sorg doc pelatih sbb isu yg sama. Sampai doc penyelia dia dtg cari aku. Tu mujur aku belum tau pasal PROSEDUR ni. Kalau takkkk, lg teruk diorg aku maki {:smile

doktor pelatih berlagak mcm pandai sgt..ambik darah pun x pandai...piiiraaahhh..bab2 ambik darah ni nurse kena ada dgn doktor pelatih tu klu x mmg naya la..serikk aku sbb anak perna masuk wad kena ambik darah..mmg bahlol la doktor pelatih tu..da x dapat jgn d paksa la..nasib baik dia panggil nurse  minta tolong mmg sekejap je la nurse tu bt..

rosli_nurizzati replied at 2-12-2019 04:08 PM
patutnya tak boleh.. once dah masuk, keluar jarum kena buang.. contamination risk and jarum dah tu ...

ye ke... nasib baik tak jadi apa-apa...

natrahn replied at 2-12-2019 04:59 PM
ye ke... nasib baik tak jadi apa-apa...

mmg nampak practise ni kat gov hospital.. sbb mungkin nk jimat ka apa... and ada jugak doctor tak knowledgeable on size jarum.. contoh utk iv drip tu.. kan ada warna mcm mcm.. setiap warna tu size dia.. kdg yang budak nk bantai size besar jugak.. benda ni jadi kat hospital di sabah, young doctor, maybe tired, amek jarum besar for my dotter yang umur 1 ++ time tu.. bila i tya, terus gelabah budak tu.. kita tya elok2 ja.., then all the staff thought i am a medical personnel, walhal bukan..

rosli_nurizzati replied at 2-12-2019 05:04 PM
mmg nampak practise ni kat gov hospital.. sbb mungkin nk jimat ka apa... and ada jugak doctor tak  ...

mungkin doktor pelatih ni ada yang tak tau... serik jugak sebenarnya bila pergi hospital/klinik...

tapi teruk la kalau doktor lagi tak tau dari pesakit...naya

Baru2 ni kena. Sbb nak buat colonoscopy.

Masa consultation ada juga tanya doctor, kena bius tak?  , tanya pun sebab nak tau kena jarum atau tak. Dia kata tak,  sebab tak sakit.

Bila hari kejadian,  masa que nak masuk prosedure room,   nurse selak cadar tengah cakap2 kat talipon,  dalam hati dah cakap,  ah..  Sudah. Terus la ku mengurang asamkan dr tu dalam hati . Kalau buat kat ward kan lagi senang,  sbb bnyak nurse yg berkemahiran.

Kat dalam bilik prosedur,  baru la dr kata nak masukan ubat sedatif,  aduh..  3 dr kerjakan,  bapak punya sakit.  Last2 dapat kat kaki.

natrahn replied at 2-12-2019 04:06 PM

Saya pun pernah jarum sama,  dr pakar bius pula yg buat.  Kalau nurse2 biasanya dorng ganti jarum.

Masing2 buka cerita.. senang macam ni lah.. awat hangpa tak p amik darah kat hospital pakar cucuk urat swasta?
Siap me-report bagai, kalau boleh report sampai Doktor tu kena buang kerja la ye?
Baru puas hati..
yes, aku pun tak suka doktor cucuk2 nak ambil darah ni bnyk2 kali, tambah2 kat anak2 kecik.. tapi tak perlu kot melampau2 sgt action tu..
Tgk level keterukan sama.. tak de la harmful mana pun; sakit sikit + temporary scar je pun...
pondan sangat masing2.. sure jenis2 macam ni kalau baru 1st time derma darah gebang macam hebat sgt..