CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: natrahn

Buat Hutang Tak Reti-Reti Nak Bayar - "Tak Perlu Peguam Pun, Kita Jumpa Di

Kak-Leen replied at 13-12-2019 09:42 PM
Itu la masalahnya.. Bayar ansur2 kalu entah2 dah langsai, kan... Kita nak memudahkan diaorg tp dia ...

Betul tu Kak Leen...susah nak cakap.. Huuuu

Kak-Leen replied at 13-12-2019 11:13 AM
Mcmana org yg berhutang ni boleh tidur nyenyak, boleh gi sana sini dan post kat socmed menayang ye?  ...

Kadang kak org xnak bayar sbb dok fikir
- ala, xpe mesti akan d halalkan
  - nampak kita ni mcm org kipas duit tiap masa
- bukan org lain pun (kawan, jiran, sedara mara) , xkan nak berkira..

TerataiMelur02 replied at 13-12-2019 09:41 PM
Uishhh.. Pemurah ni.. i kalo orang pinjam berapa byk pun, bagi 50 je. Jadi xdela sakit hati sgt ka ...

Alhamdulillah...

Sebenarnya ramai lagi kawan yang pinjam...tapi memang bayar balik. Kadang tu pinjam sebab tak sempat nak ke bank. Esok dah bayar balik semula dah

TerataiMelur02 replied at 13-12-2019 09:47 PM
Kadang kak org xnak bayar sbb dok fikir
- ala, xpe mesti akan d halalkan
  - nampak kita ni mc ...

Mungkin la kot.. Dia ingat mesin cop duit ada kita simpan kat rumah la kot.. Tu yg boleh berkipas dengan duit je kan.. huhuhu

Edited by HannahMontana at 13-12-2019 10:09 PM
Kak-Leen replied at 13-12-2019 09:42 PM
Hannah, kalu adik-beradik, mau x bertegur lepas tu... huhuhu...

Kita jujur dengan diri kita.

Atas alasan mereka sendiri  aniaya kita xbayar hutang ,kita tetap  berhak menuntut .Lainlah kalau kita mampu ikhlaskan seikhlas-ikhlasnya sampai tidak akan mengungkit lagi hutang itu ,silakanlah.

Pada aku ,jujur atas segalanya ,ikhlas tu paksi. Kalau aku xikhlas ,senyum pun aku xnak.

Sebab dalam Islam 2 perkara  wajib teras  amal soleh diterima:

1. ikhlas

2. ikut syarak.

Fikirkan.

Kalau betul pepatah Melayu kata cincang air xkan putus ,sepatutnya xberlaku  kes xtegur sampai mati tu jika hutang di tuntut kan, Kak Leen !

HannahMontana replied at 13-12-2019 10:07 PM
Kita jujur dengan diri kita.

Atas alasan mereka sendiri  aniaya kita xbayar hutang ,kita tetap  ...

Tu yg akak dah tengok la. Sinpenghutang yg buat musuh si adik yg beri hutang pula. Adik ikhlas membantu time dia susah  tp bila adiknya nak guna duit, si abang pulak buat mcm si adik ni yg meminjam. Sedih tengok keadaan mcm tu. La ni diaorg dah bertegur la sebab hikmah dari paknya sakit dulu.. Betul la kan.. Air dicincang takkan putus..

Follow Us
Beri Hutang Lebih Baik dari Bersedekah
Kita bukanlah tak nak menolong.

Tapi kadang-kadang serik juga bila beri pinjam duit tapi tak bayar.

Bila minta, asyik cakap tak ada duit. Sudah bertahun, tapi hutang masih belum langsai. Jadi, kalian boleh gunakan tips di atas sebelum membuat keputusan untuk memberi pinjam duit kepada orang. InsyaAllah, ada pahala yang menanti dan dengan cara yang betul dapat semula duit kita.

Nabi Muhammad saw ada bersabda:

Pada malam Isra’ Mikraj, aku melihat tulisan di atas pintu syurga: “Pahala sedekah ialah 10 kali ganda dan pahala memberi hutang ialah 18 kali ganda”.

Aku bertanya Jibril, “Kenapa memberi hutang lebih banyak pahalanya daripada sedekah?”

Jawabnya, “Kerana orang yang meminta sedekah dalam keadaan meminta sedangkan dia mempunyai harta. Sedangkan orang yang meminta pinjaman tidak akan meminta pinjaman kecuali kerana sesuatu keperluan.”

(Direkodkan oleh Ibn Majah & Baihaqi)

***kredit https://pakdi.net/6-tips-sebelum ... -kepada-orang-lain/***

Hidup tak tenang jika banyak hutang

"Berhati-hatilah kamu dalam berhutang, sesungguhnya hutang itu mendatangkan kerisauan di malam hari dan menyebabkan kehinaan di siang hari."

Hadis direkodkan oleh Imam Baihaqi

Ini yang menyebabkan rumahtangga bergoncang. Anak-anak menjadi mangsa. Sebab kita terlalu runsing akibat berhutang.

Setiap sesuatu itu ada jalan keluarnya.

Masih belum terlambat untuk membaiki situasi kewangan kita. Mulakan dengan betul-betul berazam untuk membayar hutang. Hubungi semula bank, individu-individu yang kita ada hutang dengan mereka dan mula membayar hutang walaupun sedikit. Allah swt pasti memudahkan jalan untuk kita  menyelesaikan hutang.

***kredit http://www.rancangwang.com/5-per ... ahu-tentang-hutang/

Kak-Leen replied at 13-12-2019 11:53 PM
Tu yg akak dah tengok la. Sinpenghutang yg buat musuh si adik yg beri hutang pula. Adik ikhlas mem ...

Itu lah !

Sebab itu dalam Islam org beri hutang atau kita kata dengan hutang kita beri tu dapat melepaskan orang yg minta hutang tu dari kesusahan sesuatu ,pahala banyak sebab kita sbg pemberi hutang tanggung risiko hutan tidak dibayar balik!

Dosa kpd yg berhutang dna tidak membayar.Tak lepas hidup mengkhianti janji  utk bayar hutang .

imransulaiman replied at 11-12-2019 06:39 PM
Tatkala aku menaip reply ni, kawan Selangor tu baruuuuuuuuuu je beberapa minit upload status kat W ...

Mcm celaka kan perangai? Iols dia hutang 2k. Tp byr 100 je. Lagi baki 1.9k buat senyap. Bila i mtk ckp xde duit. Tp berjoli sakan. Now nom dia dah tukar. Iols try contact xdpt. Dh la masa selepas sebulan  bg pinjam, ios kena transfer semenanjung. Beruk tu kt srwk. Dah susah nk tuntut balik. Cibai betul.

Sazida replied at 14-12-2019 09:05 PM
Mcm celaka kan perangai? Iols dia hutang 2k. Tp byr 100 je. Lagi baki 1.9k buat senyap. Bila i mtk ...

Kawan aku dari ofis lama baru cerita kisah dia. Ada minah kerek satu kerja dengan kami dulu pinjam duit RM500. Nak dijadikan cerita, minah tu dah dipindah ke department lain negeri lain. Kawan tu minta banyak kali dah tapi minah tu taknak bayar...banyak alasan!

Kawan aku ugut minah tu dia nak buat report polis. Minah tu kata tak kisah.

Rabu lepas kawan aku cakap dia bagitau minah tu ada tuntutan mahkamah macam ni. Aku yang bagitau kawan tu. Nanti surat saman dia nak fax ke bos baru minah tu. Biar satu department tau!

Tadi kawan aku inform yang minah tu dah transfer RM500 semalam

imransulaiman replied at 14-12-2019 11:26 PM
Kawan aku dari ofis lama baru cerita kisah dia. Ada minah kerek satu kerja dengan kami dulu pinjam ...

Agknya kena guna cara mcm ni jugak la kan baru dpt duit kita.. cm hanat jer. Time pinjam dia mcm pengemis. Dah sng kita pulak mcm pengemis mtk balik duit kita.

imransulaiman replied at 14-12-2019 11:26 PM
Kawan aku dari ofis lama baru cerita kisah dia. Ada minah kerek satu kerja dengan kami dulu pinjam ...

Kentalnya kawan tu!

tengkujuh010 replied at 14-12-2019 12:04 AM
Hidup tak tenang jika banyak hutang

"Berhati-hatilah kamu dalam berhutang, sesungguhnya hutang it ...

Akak setuju sangat. Hati x mampu nak beli majalah selagi hutang dgn individu x selesai. Bukan2 dpt gaji je, terus pi bayar hutang bank dan keep track berapa balancehutang2 tu semua. Bila dah selesai satu satu hutang tu, hati tu happy x terkata! Bukan apa.. Bebanan dah kurang. So sampai la ni kereta x tukar2 sebab x nak tambah hutang. Kereta akak pun bulan January 2020 settle.
So, kalau berhutang tu, bila ada lebih, bayar la lebih. Cepat sikit hutang tu langsai.. Lepas tu nyenyak tidur malam tiap hari tau! Eh! Akak belum lelap lagi ni! Tp bukan sebab hutang.. Sebab tadi baca novel sampai x perasan waktu berlalu..

Claim hutang kutu boleh tak? Mak kutu meninggal katanya.

Aku tgk sepupu aku hidup chill je..
Sorang hutang 30k.. baru byr 15k. Ada 15k lagi ni.. dia kata tggu kluar epf umur dia 50thn. Ntah aku masih bernafas ke tidak masa tu?
Sorang lg nk pinjam 1k nk upah loyar psl nk tuntut nafkah anak. Tp aku kan dah terkena dgn sepupu 30k tu. Aku bg 500 je.. gaji okt ari tu 17hb.. tk byr sampai laaa ari ni.
Cgu skolah menengah kat bangi..
Cgu skolah pun menipu
Ada baca hadis tu kata menangguh kn org byr hutang pd kita pun dpt pahala kecil..
Jd.. bersabor je laa

Bukti tu cane..kalo takde surat perjanjian? Screenshot whatsapp,msg bole diterima ke..

Kak-Leen replied at 13-12-2019 11:18 AM
Dgn sesiapa pun, kalau boleh jgn la kita berhutang kalau sejenis x reti nak bayar ni... Sangat men ...

Lenkali cakap la akak tak keje, sorry takde duit nak Kasi. Jgn risau mulut puaka orang lain cakap tak baik menipu ke apa, it's for our own good ok.

I ni Dari kecik menghadap sedara mara yg suka buat camni kat parents I..pinjam ngan mcm2 alasan tapi tak nak bayar kendiab..sudahnya bila dah besar I jadi kedekut. I bukan senang2 nak pinjamkan duit kat sesiapa..kalau I Kasi mmg maksudnya orang Tu sgt dipercayai, kalau tak dapat bayar pun I boleh redha..gitewww

Ramai ahli forum ni yang hati lembut betul. lagi cepat sakit dan stress bagi hutang dekat orang ni. Bila orang nak pinjamaku cakap aku pun tengah nak pakai duit. Banyak yang meminjam tu berbelanja di luar kemampuan. Aku tahu mereka ni takkan mampu nak bayar balik. Memang tak la aku nak bagi. Kalau dah sesak sangat, aku belikan keperluan harian je. Duit tak kot.