CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tinie_purple

Setujukah anda, ibu diberi cuti bersalin 90 hari

Malaysia bagi paling sikit cuti bersalin
China bagi 6bulan, 2 bulan sebelum bersalin and 4 bulan lepas bersalin
bagi sy 2bulan tak cukup
mungkin ada orang kata jgn compare dgn negara lain
tapi kalau negara lain even yg lebih miskin dari malaysia
boleh bagi 90hari knp malaysia tak boleh
ada yg kata kalau beranak tiap2 tahun mau bankrup company
perhaps they could create regulation 90days max to 4children
extra dpt 60days..whatever

aku vote cuti bersalin 90 hari sebab..2 bulan untuk jaga baby, sebulan lagi aku nak meronggeng !!! muakkakaka....hati dah senang  baru leh masuk opis buat keje...

aku vote cuti bersalin 90 hari sebab..2 bulan untuk jaga baby, sebulan lagi aku nak meronggeng !!! muakkakaka....hati dah senang  baru leh masuk opis buat keje...
CheeTot Post at 12-3-2010 10:07

wakakakakakakakaka

kalau bagi orang betul2 pandai plan..
mengandung 3 bulan sebelum bulan puasa.
2 bulan pantang. - cuti 60 hari.
1 bulan, masa bulan puasa - bukak gerai kat bazaar ramadhan. jual ler apa2. jual masakan orang pun boleh (orang lain masak, kita tukang jual). income masyukkkk.. gaji pun dapat.
aisehmenn..mana mau dapat this opportunity?

aku setuju ..tp..cuba korang pk as majikan plak..ni aku n asben aku ada bincang aritu

kalau korang as majikan.korang sanggup byr gaji 3 bulan tnpa wat keje kah.tau aje la kan private ni ..ape yg pe ...
LiliSam Post at 9-3-2010 15:41

itu dari aspek majikan.

dari aspek pekerja yang kena backup keje tu..ape derang rasa? berbulu betul.

itu 90 hari setahun.
kalau jenis subur tersgt sgt.. awal tahun dah cuti 90hari. hujung tahun or,the following year, cuti lagi 90 hari.

uishh... berbuluuu ajer rasa..

setuju je cuti 90 ari.. 44 pantang..yg balance nak rehatkan diri n ronggeng sana sini..bile lg nak dpt cuti kan? nak2 pulak dpt 3 bulan gaji full..mcm aku la..yg swasta tak tau ar..

for me...cuti 60 hari tue dah cukup...
cikgu nie,cuti lame2,sian kat budak...
cikgu ganti tue tak tentu lg ada..
kalu takde??nganga budak2 3 bulan...
time peksa..cmne??nganga gak la jawabnye....

Follow Us
kenari dah vote kat NUBE...
sokong sesangat sbb kenari ambik 2 month extra unpaid leave..lepas bersalin...
bersalin premature baby.... sebulan lebih kena dok wad....

utk mummy2 yg xpenah ada masalah bersalin mmg rasa 60 hari dah cukup...
tp yg ada masalah... mmg xcukup.... perlu rehat lebih utk beri perhatian pada bb...
90 hari tu mmg sesuai....

mmg rasenye ramai mummy akan setuju cuti 90 hari...
tapi..............macam yakin jek gomen takkan bg cuti 90 hari..
jadik,malas nak pasang angan2...huahuahua

Tak setuju sebab ini akan menjadikan antara faktor utama majikan menjadikan wanita less favorable compared to male candidate.

Post Last Edit by sajer at 15-3-2010 14:58

Dlm Akta Kerja 1955, takrif pekerja adlh mereka yg bergaji kurang RM 1500.
Klu kelayakan maternity leave 90 hari akan melibatkan pindaan dlm AK 1955, maknanya sesapa bergaji kurang RM 1.5k adlh layak ML 90 hari berdasarkan perutukkan akta.  
Mana-mana pekerja bergaji lbh RM1.5 k adlh bergantung kpd kontrak perkhidmatan atau employee handbook antara pekerja tersebut dgn majikan.

Oleh itu, klu la terjadinya pindaan akta ni, majikan berhak utk beri syarat yg pekerja yg bergaji lbh RM 1.5k hanya layak utk tempoh 60 hari bergaji cuti bersalin, 30 hari lagi unpaid.
Dan klu ada pindaan dlm akta, mungkin cuti bersalin yg berbayar akan dihadkan kpd 3 org anak shj & bukannya 5 mcm skrg
& kebykan yg bergaji lbh RM1.5k adlh decision maker - lagi lambat cuti, lagi lambat nak dpt decision & lagi lambat nak dpt result!

just my 1cent

sy lbh setuju klu paternity leave dimasukkan dlm akta sbb tempoh awal kelahiran bb mmg waktu yg sibuk utk ayah juga.
nak kena buat surat beranak, kadg bila anak kena jaundice nak antar anak g hospital lagi, klu isteri yg czer ada prob ngan bhgn operation, kena gi cuci blk kat hosp

ku setujuk!!! 102% !!

sangat setuju..me dh 35weeks.. mmg plan nk amik unpaid for another one month lps maternity leave tu..
kesian kt baby kecik sgt nk antar rumah org..
kalau dpt cuti 90 hari maternity leave, memang dialu-alukan..

1st baby dulu, dh 7 months baru start bekerja until sekarang lah.. so..best la kalau dpt maternity leave 90 hari..
tapi me kerja aussie company..mcm susah nk cuti lama2.. tp org2 kt aussie maternity cuti ade yg amik unpaid leave until baby 6months lagi..

aku x setuju 90 hari. sebabnya...

1. adik aku last year form 3. tiba2 cikgu dia cuti bersalin 60 hari. sebulan kelas tu xde cikgu ganti. bayangkan berapa banyak dah rugi masa dan pelajaran yg tertinggal. lepas sebulan baru ade cikgu ganti

2. kawan aku pernah jadi cikgu sandaran/ cikgu ganti yang menggantikan cikgu yg cuti bersalin.  dia jadi cikgu kat sekolah tu 4 bulan, sebab berderet-deret la pulak cikgu beranak. sampai sekarang sesen pon payment x dapat lagi. punyalah lama, dah dekat 6 bulan dah... laki kwn aku cakap, kawan aku ni kerja ke buat amal jariah? sesen pon x dapat lagi.

3. situasi hubby aku. ade client dari company XX buat projek. pastu, dah siap, company hubby pon deliver kat office, dan request payment. Then , orang tu kata, payment kena rujuk kat orang account. so, hantar la invoice kat orang akaun. seminggu, dua minggu, sampai dekat sebulan x dapat2 payment. call banyak kali, asyik jawab nanti check, nanti check. Rupanya tau ape??? budak akaun tu cuti bersalin! aduhh... dah tu abis la semua payment pending sampai 2 bulan??? sebab orang yang berkenaan cuti 2 bulan! pekerja yan gganti tu x tau buat ape, in fact dia bukan boleh keluarkan cek pon kan. Kerja dia cuma angkat tepon dari supplier2 yang mintak payment dan jawab kita kan check nanti...

kesimpulan dari kes2 diatas. aku tak setuju cuti 90 hari. Tu baru 60 hari  cuti tau!!!!! kalau 90 hari tak tau la nak cakap ape... productiviti menurun lah kalau cuti banyak2 sangat nih. lemauuuu jadinya.

bila company taknak amik pompuan, dikatanya berat sebelah, pompuan kena ada hak sama seperti lelaki dalam bidang pekerjaan. Tapi macam mana lah company nak amik pekerja yang nak cuti berbayar sampai 90 hari? baik dia amik lelaki, x de cuti berbayar, x beranak...

aku x setuju 90 hari. sebabnya...

1. adik aku last year form 3. tiba2 cikgu dia cuti bersalin 60 hari. sebulan kelas tu xde cikgu ganti. bayangkan berapa banyak dah rugi masa dan pelajaran yg terti ...
togeh Post at 26-3-2010 17:32

ni jenis hati kering,atau pun fikiran berat sebelah ataupun tak punya anak atau isteri lagi.

patutnyer laki la kene ganti keje2 yg pompuan tinggal tuk beranak..hahah..sepatutnyer la kan pompuan ni tak yah la keje..laki je keje..tp dunia da terbalik..laki2 mls keje, tak berdaya saing..dah la tak beranak.tp tak phm n sgt selfish

Post Last Edit by Hana at 14-4-2010 10:04
ni jenis hati kering,atau pun fikiran berat sebelah ataupun tak punya anak atau isteri lagi.
akimaru Post at 8-4-2010 13:27

kalau nak cuti lama2 sgt, lebih baik behenti & jadi housewife ajer supaya tidak menggangu aktiviti ofis & menyusahkan pihak2 yang terlibat kalau kita cuti terlalu lama.

kita tak boleh terlalu selfish. gaji nak. cuti byk2 pun nak. abis, orang2 yg terlibat dlm urusan kita mcm mana? tak pening ke bos sbb kena subsititue orang lain? atau orang yang kena COVER keje2 kita tu? mcm ler orang yang COVER tu dpt GAJI COVER jugak. mcm mana orang ygn KENA COVER KEJE TU ANDARTUA/ORANG LELAKI? TAK BEBULU KE DIA RASA?
kalau yang kena cover keje tu BINI ORANG JUGAK..takperla. tahun ini, ko beranak. tahun dpn,dia beranak.tahun lagi satu, ko sekali beranak.
tapi, beranak2 nie, boleh ke buat jadual bergilir2 mcm tue?
TAK KAN?
KOT2 KALAU DUA2 BERANAK? MCM MANA? SAPA NAK COVER KEJE ORANG2 PERGI BERANAK SERENTAK?

tak rasa ke kita terlalu selfish?

pastu, kalau JENIS perempuan yg subur & tidak merancang anak, tiap2 tahun or selang setahun or dalam tahun yang sama 2x pergi cuti beranak, beranak ajer laa keje dia..nak ke sykt byr gaji buta2 utk 3 bulan utk tiap2 tahun? mcm mana perasaan orang yang kena cover keje dia tu if orang yang kena cover keje tu andartua/orang lelaki?

Kalau kita jadi KULI orang, jgn ler terlalu selfish. tolong pikir perasaan kolik2 yang lain.
kalau kita bukak business sendiri, boleh laa kalau nak selfish pun sebab kita boss.
kalau nak cuti2 byk2, tolong la behenti keje pastu jawatan anda tu boleh diisi dgn orang2 yang desparately looking a job. orang2 yg desparate keje ini, biasanye mmg gila nak bekerja.

cukup dh laa 60 hr tu..lbh dr cukup je ku rasa

ada sorang ofismates aku nie. dia ambik unpaid leave utk extra cuti beranak.
itu takder la orang2 nak marah sgt.
orang yang kena cover keje dia pun, tak marah la.
paham la. nak extra cuti, utk keselesaan. tapi, unpaid. mmg takder sapa nak marah la.

ini, yang kita mintak ini, nak extra cuti..pastu gaji pun nak..
SAPA LAA TAK MARAH?
LOGIK KE ORANG2 YANG TERLIBAT BERURUSAN DGN KITA/ORANG YG KENA COVER KEJE TAK MARAH?

aku sokong... negara2 maju pun kasi cuti bersalin lama.. kita kan nk jadi negara maju