CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: NoorMasri

SUDUT DIY :: BERCUCUK TANAM

Reply #740 kodoklawa's post

I beli je capsicum merah...kuning...hijau tu....bijinya i kumpul...ladanya i masak...pastu i semai je biji2nya tu...mula2 banyak biji yang bertunas...tapi lama kelamaan...daripada banyak2 tu...tinggal beberapa je yang membesar jadi pokok hinggalah ke tahap berbuah yang u tengok dalam gambar tu...memang susah jugak nak hidup pokok capsicum ni...maklumlah...kita tinggal di kawasan tanah rendah...bukan tanah tinggi macam cameron highlands tu...buahnya pun kecik2...tak besar macam yang kita beli tu...tapi oklah...buat tambah2 je dalam masakan...bukan hari2 guna capsicum...wangi je masakan......

Originally posted by shiina at 14-4-2009 14:02

Alamak....sorry........camana nak resize?...boleh tolong ajarkan tak?....TQ...

saya tolong editkan sebab awak newbie..wahhh..kasik chance..ekeke..
nnt awak boleh rujuk thread sticky tuu tajuknya cara-cara nk upload gambar..
ok..good luck!

Originally posted by shiina at 15-4-2009 10:39
I beli je capsicum merah...kuning...hijau tu....bijinya i kumpul...ladanya i masak...pastu i semai je biji2nya tu...mula2 banyak biji yang bertunas...tapi lama kelamaan...daripada banyak2 tu...ti ...

saya ske capsicum yang kecik comel saja sebab boleh terus guna yg sebijik tuu..
kalau kat pasar..jual besar-besar..nk guna kena laa cut separuh..then simpan..
capsicum awak tuu dah cukup cantik dah..saya pun nk cuba2 tanam capsicum pulak lah..

Balas #739 kodoklawa\ catat

ok will try ...dah usha dah tanah dkt longkang umah aku bukan la kat longkang...dia ada tanah yg air kita guna dari sinki turun ke situ....harap2 subur la ...bunga kantan nanti aku try...tq kodok

Reply #742 Kacip_Fatimah's post

Thanks Kacip_Fatimah...

Originally posted by kacang^soya at 14-4-2009 14:19
perghh best nya...kalo ko nyer umah sblh umah aku...aku mmg beli kat ko je lah...dah tentu fresh kan..tadak baja bahaya bagai...dulu laki aku ada gak ry tanam bendi...menjadi gak..bendi fresh ni  ...

cuba tanam pokok kacang soya pulak..entah2 menjadik

Follow Us
Originally posted by jaja at 16-4-2009 23:25

cuba tanam pokok kacang soya pulak..entah2 menjadik

wahhh kemain ko eh jaja

[ Last edited by  kacang^soya at 17-4-2009 00:48 ]

Lama dok belek2 benang ni ,memang interesting sangat,memberi  peransang kat aku untuk bercucuk tanam .
OK.ini lah mini garden aku.
Yg ini sayur kerinting

YG ni sayur sawi pahit,

Yg ni sayur manis yg susah nak hidup

Yg ni frank bean

Yg ni ubi kayu penuh rumput

Yg ni pokok petola yg bulat tu.Tak tau apa nama.belum berbuah lagi

Yg ni pokok ulam raja

Yg ni sweet potato

Yg ni pokok serai

Yg ni pokok pisang tanduk seratus biji.Pisang tingi dan tandan dia cam pisang biasa.sebab tu lah tak pernah sampai
buah dia tua dah tumbang,pasal batang dia tak dapat menampong berat buah

Yg ni pokok bunga kantan

Yg ni pokok jagung manis

Yg ni buah mangga tengah nak masak

Dan yg ni pokok cili purple baru nak berbuah

NI lah mini garden ku hasil dari semangat bila masuk kat benang ni.
maaf gambar tak memuaskan,hari tengah panas masa ambi gambar ni,

Rate

1

Balas #748 voiletiris\ catat

sy mmg suka tgk kebun sayur kat thread ni...baru2 sy try ler menyemai benih sayur2 kat belakang umah...malang sungguh..semuanya layu sbb cuaca panas sgt kat sini..pokok2 kangkong semuanya x naik..abis semua jadi kecut...pokok jagung manis..satu area gemuk2..yg kat tepi pagar semua terencat smlm ronda kat blkg umah tgk pokok pisang berangan dh keluar jantung...x lama lagi blh laa merasa pisangnya skrg ni tgh tunggu set hidroponik tiba..nak tnm sayur guna set hidoponik pulak

[ Last edited by  kodoklawa at 8-6-2009 07:59 ]

Reply #748 voiletiris's post

Wah...macam2 tanaman tu...dah besar2 dan mengeluarkan hasil...seronok... ...

Balas #749 kodoklawa\ catat

beli kat mana set hidrofonik ni .... menarik jugak kan tanam sayur kaedah ini... kak six belum pernah cuba

Balas #751 sixsix2\ catat

sy beli online juga ni...dulu ms bujang2 ada satu set tp bila pindah lupa nak bawa...skrg ni nak buat blk tanam dlm bekas hidroponik sbb cuaca kat tempat sy ni panas melampau sgt....

ni link nya..:http://abiagro.com.my/v1/diy-set-hidroponik

Reply #750 shiina's post

ye lah shina,aku tanam satu jenis sikit je.sayuir tu tak lama lagi leh di petik.ada lagi dua batas aku tanam tomato dan cili bangla.nanti kalau dah hidup aku post gambar,Kawasan rmh aku ni besar tapi sikit je tanah yg subur,sebelah tepi gate tu tanah keras cam batu,org kata dulu bekas jalan,Rumput pun susah nak hidup.

Reply #749 kodoklawa's post

kat tempat aku ni pun panas gak skg ni,tu lah tiap2 pagi aku kena siram mini kebun aku tu, ni yg aku masih nak cari anak daun kari,kat sini susah nak dapat ke aku yg tak tahu ada jual kat mana,

Balas #754 voiletiris\ catat

voilet dok mana?

cuba cari keratan btg pokok kari..pastu rendam dulu br tanam..sy nk blk kg weekend ni...kat umahmil mmg ada pokok kari..nnt klu x lupa nk juga amik pokok kari

Reply #755 kodoklawa's post

aku dok kat miri sarawak.mungkin ada org jual anak pokok kari tu .mungkin aku yg terlepas pandang .daun kari ada di jual,aku ingat kan batang dia tak mau hidup,nanti lah aku cuba  beli daun kari

Originally posted by voiletiris at 7-6-2009 19:04
Lama dok belek2 benang ni ,memang interesting sangat,memberi  peransang kat aku untuk bercucuk tanam .
OK.ini lah mini garden aku.
Yg ini sayur kerinting

http://i567.photobucket.com/albums ...
miss sesangat makan sawi pahit dan petola kampung tu.  Bawak benih kat sini dulu..tapi tak mau hidup.  Mak datang cuba tanam pun tak mau gak.  Eh, terung asam sikda kah?

Reply #757 indahkasturi's post

ko dok kat na? petola kpg ni senang nak tanam,aku tabur je benih tu ,dah tu bila dah tumbuk baru aku pindah kat batas,terung asam tu .nanti lah bila dah tumbuk tu aku update gambari

755# kodoklawa

Betul ke pokok kari boleh tanam dari batang?...kalau tak silap...dia kena tanam samada dari anak pokok...atau biji kari...pokok kari yang selalu tumbuh merata2 tu...yang takde orang tanam tu...boleh tumbuh sebab burung makan biji dari pokok kari dan berak...biji dari najis burung nilah yang menumbuhkan pokok kari tu...lagipun dah dua kali baru2 ni i kerat batang pokok kari di rumah ni...dan cucuk batang tu di tanah dalam pasu yang asal...tak mau hidup pun...dia jadi layu...kering....mati...batang asalnya yang masih tertanam di tanah...now dah tumbuh dahan2 baru...banyak dan rimbun...

saya tanam pokok kari dari akar pokok tu..tak tau bole hidup ke tidak.. skg ni tgh tgu pokok tu membesar dan terus hidup.. baru amek akar pokok tu minggu lepas.. tanam dalam pasu.