CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: obelisk

[Tempatan] Jangan sampai buat loan untuk kahwin

Close [Copy link]
Edited by TuntungReturn at 2-11-2015 01:33 PM
Maideen. replied at 2-11-2015 09:48 AM
Mudah jer Acong.....

Bank Isle akan jual mesin ATM dia kat hang pada harga RM60,000.00. Jumla ...

mana ada bank jual mesin atm. tu putar belit cra islamic bank. suma org pegi bank nk pinjam duit, alih2 smpai bank,bank suh beli mesin atm. huhu.. tpi nk kata apa,islamic bank

kawin sorang pun nak buat loan...smiskin gila.

wa kawin tiga...semua pakai duit wa sendiri..

Edited by Maideen. at 2-11-2015 01:45 PM
TuntungReturn replied at 2-11-2015 01:31 PM
mana ada bank jual mesin atm. tu putar belit cra islamic bank. suma org pegi bank nk pinjam duit ...

Tu lah pasal.... Orang pi bank nak pinjam duit, tapi bank cakap dalam Islam pinjam duit kalu hanya ada "Qard al hasan" yakni berapa yang di pinjam, banyak tu lah yang dibayar balik. Tak mampu bayar kalu, boleh mintak tanggoh...

Last last kena beli mesin ATM!

Dah Allah suruh buat cenggitu...

off topic

Lelaki skrangpun dah pandai. Cari pompuan yg boleh tanggung hutang bersama. Bukankah dalam islam lelaki kena sediakan rumah dan nafkah semua tu? Byk lelaki skrang yg cuci kaki je.

batmana replied at 2-11-2015 11:29 AM
ikut sgt adat hindu,
pstu claim kawin cara isle,

Nanti mesti kena tuduh wahhabi....hahaha

Follow Us
ninjago posted on 2-11-2015 09:34 AM
eh cam sama kesah ngan sorg yg aku kenal nie.. dahla baru bpe bulan masuk keje gomen, trus nak kaw ...

Ye kot hehehe

cabalero replied at 2-11-2015 11:34 AM
agak menarik jugak isu ni

saya setuju dgn pendapat saiful nang utk jgn buat loan utk berkahwin

1. Kalau murah dikatakan ditebuk tupai.
2. Di permudahkan kata pregnant.
3. Makpak zaman sekarang. Nak sandarkan hantaran pada academic level walhal meka punya modal cuma sperma and ova dan makanan. Education mostly provided by gomen. Hutang belajar pun liat nak bayar sebab entitled mentality girtuh. Adaka pernah meka pikir gitu.
Retis pun sama. Grade A dgn grade E lain2 hantaran. Bukanke manusia ni created equal? Pahaman apa agaknya meka ni bawa?

Moralnya, nk kawen ukur baju kat badan sendiri. Bole ke tidak nk wat grand2. Kang amik loan nk mbayar bukan senang dgn ekonomi yg serba mcabar ni

Berapa belanja kahwin sekarang kalau buat kat rumah? Sederhana..catering.

Khemah 3 biji  : Rm300 x 3 = RM900
Makan : RM15/pax (600 tetamu) = RM9k
Pelamin, bunga telur, hantaran, baju dll = RM5k
Dalam 10k semuanya
Betul ke kiraan ni.

Kalau buat kenduri dua2 rumah dlm Rm15-RM20 kut.

Kalau makbapak takde duit nak contribute,
lepas tu baru setahun dua grad dn dgn keadaan ekonomi meleset, nak kumpul duit mesti susah,
maka kenalah pinjam duit bank. Nak wat camne.
Nanti lambat kawin org mengata jugak.

Aku pun belum habis menyiga lagi bil kawin dulu clerk caprut je pun. Grand habis. Last2 duit laki aku jugak diperah. Takde holiday lamaaa lepas tu. Sedara pun satu. Dah tahu parents pensioner sorang je pun. Komplen lauk la itula inila. Last2 belanja naik. Bila nak bayar baru terbeliak alamak tambah lauk camtu pun dah mahal. Iyala nko keluar pakej kan. Laki aku jugak bayar. Kerani caprut je pun ada profesional photog bagai. Kawin wanita kampung pprt tapi ruang makan siap ada vvip table. Alahai yg datang pun pakai pprt je. Manala sunnah everyone is created equal. Pastu nak bergambar kena masuk dalam kalau nak. Pengantin takmo keluar. Panas. Walhal sessi dgn photog dlm panas okay. Aku kasik berdesing telinga barula datang salam sedara mara jiran taulan. Takde bank loan takyah bayar sebab kikis abang sendiri. Bila kita beli rantai baru siap pandang aku mcm bini kikis laki. Sukati akula. Aku tanggungan dia.

TuntungReturn replied at 2-11-2015 10:11 AM
aku penah pi kenduri,lauk die sejenis je. gulai daging, aman2 je suma mkn. pelamin pun xda. khemah b ...

Aku rasa mcm nak buat camni gak bila aku nak buat kenduri kawin anak Cucu aku nanti...

Maideen. replied at 2-11-2015 01:44 PM
Tu lah pasal.... Orang pi bank nak pinjam duit, tapi bank cakap dalam Islam pinjam duit kalu han ...

qard al hasan rasa xda dh. ke ade lgik? qard al hasan tu x pgl faedah. pgl caj pengurusan, kadar die same cm konvesional sebab kadar faedah ditetapkan oleh bank negara, kadar loan qard al hasan penah jumpa caj pengurusan 10% setaun, kalo pinjam 5 taun 50%. setelah dipertikan bnyaj pihak, penasihat syariah tukar kpd konsep mudahrabah komiditi, jual beli kelapa sawit,ntah mna kelapa sawit pun xtaw la.

alhamdulillah syukur sgt

iznanaziz replied at 2-11-2015 12:47 PM
kuntilanak
tak menahan aku
lawo beno ke jadinya gambo tu?

pengantin mmg dah lawa kalau tak mekap pun.. putih melepak, slim tinggi.. tapi bila dihias sampai overdo gitu ko paham2 aje lah .. mekap pun sekati ala2 opera cina

Maideen. replied at 2-11-2015 10:28 AM
Jangan lupa, hang nak settlekan harga jualan yang 60k itu awai kalu - say hang nak settle semua pa ...

mcm kes zulfkili vs affin bank. bleh google kt internet, smpai hakim pun tekejot islamic bank punya cara.

Pak cik ku umo 30 kawen dgn mak cik ku umo 22. Belah pmpuan ltk htran 15k mse tunang mntk 1k katenye adat jhor. Mse tunang nak gelang beli la yg 3k. Mse akad nikah mntk rntai tp sbb pak cik ku kawen mak ayah n nnek ku support so nnek aku x bg rntai. Die bg cincin yg dlu sdre gadai x amik2 lg so die bg kat mak cik aku. Mak cik aku igt 2 cincin baru ler. Hehe. Kawen n tunang mak cik aku wat grand tp parents die pn duk uma pprt jah.

Dah kawen begado gak laki bini sbb dduk dgn nnek aku kan. Kete xde so pkai je kete bini 2 pn pak mentua sih beli kete. Tp laki bini ni keje nan hado. Bini pengasuh taska. Si laki tlg mak aku meniaga. Opkos dua2 x de payslip. Dduk dgn nnek aku pn mak aku byar sewa bil api air. Astro anak nnek yg lain byarkan. Brang dpur plak nnek n mak aku yg beli. Duit laki bini ittew beli brang branded sajo. N tukar2 ipong. Ni bini bsing suh beli kete mak ai nak sponsor 10k. Pnas je aku dengo.

xyah grand2 pun xpe.. duit lebih yg ada baik buat pi honeymoon sndri nikmati.. bazir je belanja mahal2 utk org cuci mata n mkn sedap pelik2..

tp nk juga la baju lawa2, gambar2 lawa pkai hp pun ok.. pelamin lawa yg murah.. okla tu..

hmmm

iznanaziz replied at 2-11-2015 12:43 PM
pompuan tu lepasan apa? universiti ke?

Uni swasta. Ada degree jg la. Tp keja x tetap lg. Msa tunang haritu belum keja lg.skg ada keja la.  Skg ni x tgk dah pmpn lepasan apa. Kdg2 anak dara lpasan spm pn ada gak smpi 12k. ikut harga brg kena gst kot? Mklum kenduri brg2 suma kena gst.

sebelum kawin gigih minjam duit riban2 nak buat majelis grand2 menayang satu kampung...lepas kawin sibuk bertekak pulak laki bini duit tetiap bulan tak cukp belanja sebab nak bayar hutang kawin tak setel2....pk panjang sikit adik2...