CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: ikinbest!

Tabika KEMAS.. Apa pandangan korang?

suree pun hantar anak suree ke tabika kemas tahun nie..5 tahun...tp die start selasa last week sbb l ...
suree_aa Post at 11-1-2011 23:39

setuju sgt2 apa yg suree ckp...

anak sulung aku blajar kt tabika kemas...dia baru 5thn...
aku nak hntr kt swasta jenuh lak nak byr  ...
mamapea Post at 12-1-2011 15:03

kemas kat tempat suree monthly rm20..mula2 daftar rm126 termasuk 2 pasang uniform, 1 pasang baju sukan ngan beg sekolah..

kemas ni ikut tempat gak kan..ade tempat ok, ade tempat x..kene survey2 & tanya org...so far kemas tempat suree xde complain lg, sume kata cikgu bagus...excited nie..anak 1st masuk sekolah ummi die yg lebih2..hehe..

suree tah la..maybe derang ikut gaji kot masa daftar tuh moi masih tanggungan anak sorang kene lak laki bini mmg keje, bila combine gaji mmg xlepas la...kalo tau awal2 lg tulis suri rumah hehehe, tapi moi nih bendul malas nk tipu...moi pon mcm mamapea gak bln 4 or awal bln 3 kuar la adik si sulung tuh hehehe, moi pon mmg tak mampu nak hantar smart reader ke genius aulad ke...so tak espect sgt anak akan terus pandai belajar kat tadika kemas nih...so mana parent yg mampu better hantar ke tempat yg mahal n u blh espect anak u jd pandai,

suree tah la..maybe derang ikut gaji kot masa daftar tuh moi masih tanggungan anak sorang kene lak l ...
moimed Post at 12-1-2011 16:18

ye ker masa daftar ikut gaji?tak tahu la pulak...saya nak masuk 3 org anak...yg no 2 baru setahun 6bln...kali ni tercepat la pulak...nanti jenuh la...3-3 org nak sekolah...gap yg sulung dgn no.2 3thn...yg ni 2thn...nanti sekolah rendah darjah 1,3 & 6...pening kepala saya...

ok la tuh pea, moi nih gap ngan anak sulung 6 tahun hehehe....tapi senang la dah boleh harap, nk mintak tlg sket2 tuh blh dah la

huhuuu...anak buyat pun excited sgt nk skoll..pdhal br 4thn..tue yg minta opinion from my frezz..sbb dia cikgu kemas kat ampang..dia pun bgtau kemas skrg x sama mcm dulu..silibus pun dh byk bertuko..so dia jwb..dun wori

Follow Us
knapa xdpt plak ek pra-sekolah? suree pun plan nk hantar my son ke pra-sekolah next year..ada sy ...
suree_aa Post at 11-1-2011 23:40

pra ni mmg ada syarat nak masuk, gaji bwh RM2,000 baru dpt. anak saya dpt pra 5 thn. mmg saya tak layak, tp masa daftar tu saya kata kalau tak cukup pelajar (kuota sek. tu 25 org je), tolong masukkan anak saya, tp kalau lebih tak payah ambillah anak saya. bglah kt org yg layak. tup2 dpt surat diterima, sukanya saya. saya prefer pra ni sbb abgnya dah ada situ (thn 3), waktu persekolahan sama cam biasa.

KEMAS kt saya ni masuk kol 8, lewat sgt sdgkan saya nak gi keje jam 7, pintu kelaspun kunci lg. balik 12.30, saya xleh ambil lg,cikgupun balik awal. kalau pra sampai 4 ptg cikgu ada lg dlm kelas, tak payah saya tergesa2 nak ambil time lunch hour tu. sayapun jadi AJK ibu bapa, bolehlah bantu apa2 yg patut kt skolah ni.

pra ni mmg ada syarat nak masuk, gaji bwh RM2,000 baru dpt. anak saya dpt pra 5 thn. mmg saya ...
wawin Post at 17-1-2011 17:02

kalau bwh rm2000 kira layak ler anak suree...suree pun xkeje...

pra ni mmg ada syarat nak masuk, gaji bwh RM2,000 baru dpt. anak saya dpt pra 5 thn. mmg saya ...

ikut gaji mak atau bapak atau kedua-dua skali...saya tak tahula pulak...kalau campur gaji saya dh husband dh lbh 5k...saya ingat sape2 jer blh masuk tabika kemas ni...rupa2nya ikut gaji la pulak...

ikut gaji ke????
opismate sy gaji basic je dh 3k...
xcmpr elaun lg tu...
tp ank dia blh je msk pra...

mebe ikot tmpt n kwsn kot....

ikut gaji mak atau bapak atau kedua-dua skali...saya tak tahula pulak...kalau campur gaji saya ...
mamapea Post at 18-1-2011 15:12

kalau KEMAS saya tak tahu ada had gaji atau tdk..yg saya citer ni kat pra sekolah, pra sek. ni tadika di sek2 kebangsaan. setiap murid dpt peruntukan mkn RM1.80/hari (2x mkn sehari, pg biskut, tghari nasi), tiada yuran bulanan, kira sama mcm sek. keb. biasa tu. asalnya untk golongan brpendaptan rendah, tp kalau kuota sek ada lebih, sesiapapun boleh diterima. pendpatan bersama ibu bapa tak lebih dr RM2,000/bulan.

ikut gaji ke????
opismate sy gaji basic je dh 3k...
xcmpr elaun lg tu...
tp ank dia blh je  ...
pu3cindy Post at 18-1-2011 15:35

prosedurnya mmg ikut gaji ibu dan bapa bwh RM2,000. slip gaji semua mesti disahkan. saya pun basic dgn suami above RM10K, tp sbb sekolah ada kosong, anak saya diterima. taktahulah sek. lain kot2 ada jln blkang nak masuk, tp sek. anak saya ni mmg ikut prosedur betul. saya pun siap pesan kt cikgu, kalau ada kosong baru ambil anak saya. taknaklah kita ambil yg bukan hak kita kan?  prmohonan utk pra sek. ni tak silap bulan 8 @ 10, spanjang bulan tu dibuka utk memohon. so far tengok anak saya ok.

2 ank sya seblum ni tadika KEMAS dan 2 lgi swasta. bg sya dua2 ok, yg pnting pemantauan kita di rumah.

agak2 kan KEMAS ambik x budak 4thn...ingat nak sekolahkan jer my doter next year...dia boring ddk kat rumah nenek dia sbb x de kwn...semua dh skolah.sian dia...

Reply 93# azliela

keutamaan diberi kat budak 5 & 6 tahun...tp kalau xde budak and still ade kosong derang amik jugak rsenye

Salam jenguk.. anak2 saya pon bsekolah di tadika KEmas.. Alhamdulillah ok.. Cikgu derang pon ok... 1 lg kita sbg ibu pon x bleh lepas tangan.. kita dirumah pon patut beri perhatian yg lebih utk anak2.. sekiranya ingin mlihat anak2 berjaya...
Dalam perancangan next year anak yg sulong sudah masuk tahun 1.. jd anak yg 2nd nak hantar pra..  hope dptlahh..

Anak sulong saya, umur 4 tahun saya hantar kat kemas.
Yuran pendaftaran RM25.00, dapat seragam sepasang & sepasang baju sukan.
Yuran bulanan RM15.00 je, makan 2 kali sehari. (dr jam 8.00 pg sampai 12.30tgh)
1st day pegi tadika, my doter bwk balik buku iqra' untuk budak 5 tahun, cikgu bagi katanya.
Then malam tu dia suh saya ajar kenal huruf jawi. Next day, malam lps diner dia amik buku iqra tu then start baca dpn sya. Alhamdulillah, dia dh boleh proceed to next step dlm buku iqra' tu. Everyday dia baca mukasurat lain.
Banyak doa dia dah hafal, doa mkn (mmg saya ajar), doa lepas mkn, doa utk ibubapa, doa masuk kenderaan, selawat, alfatihah.
Tiap2 hari dia nk gi tadika. Saya pernah tunggu kat kelas dlm 10 minit (lepas diaorg breakfast) & saya suka cara cikgu handle kids.
Saya mmg puashati ngan tadika ni.

Soalan dikemukakan pada 2009 dan saya menjawab bagi situasi pada 2013.
Setelah baca semua reply, mmg semua betul, bergantung kepada tempat dn situasi masing-masing.

1st of all.. sehingga 2013 pend. awal kanak-kanak telah diupgrade dan masih dalam proses upgrade.
Sebenarnya, semua inst. pend. awal kanak-kanak sama ada swasta atau kerajaan perlu guna guideline kurikulum yg sama. perkataan mudah bagi kurikulum ialah syllibus atau lagi mudah, subjek la!
ikut sejarah, Kemas dn Perpaduan paling berpengalaman sebab tabika dn tadika mereka bermula pada era 70 an.
dan dr segi kuantiti pula sehingga 2013, Kemaslah yng paling banyak,, maka dapat disimpulkan di MALAYSIA, Kemaslah yang paling lama dan paling berpengalaman menemui pelbagai masalah, ragam dan isu dlm pend. awal kanak-kanak. Kenapa? Saya akan terangkan di bawah.

Dahulu kala, Kemas mmg dikenal sbgai tabika makan, main, menyanyi. Inilah satu perkara yang sya tidak fahami ketika mula2 bertugas kerana sepanjang berkursus, kami diajar erti mengajar yang sebnar.
Rupa-rupanya ia adalah isu guru itu sendiri dn  isu persepsi masyarakat ttg pend. awal kanak-akank itu sendiri.
Pada zaman dahulu, org tak brapa heran sekolah tadika or tabika apatahlagi taska (2-4 tahun),
pengajarnya pula sekadar PMR, SRP or SPM. Kemas pula wujud di kampung2 (sebagaimana kementeriannya iaitu KKLW),
ianya lebih kpd membantu org2 bumiputera yg miskin, tak cukup makan agar mendapat hak pend. sama di bandar.
sebab itulah ada program makan sehat2..tu yg makan konflek la, vitamin la, madu la..
pengajarannya pula diambil mudah oleh kebanyakan guru (diulangi kebanyakan, bukan semua), itu yg jadi makan, main, menyanyi.. (sebenarnya ialah konsep BELAJAR sambil main, bukan main2 sambil main) sedangkan garis panduan kurikulum bukan calang2.. dri dulu2 lagi Kemas berkolaborasi dgn Felda panggil pengajar dari Jepun, (org Jepun dtg Msia ajar camana nk ajar bdk kcik) buat kurikulum lagi, then berkolaborasi dgn Nuri, buat kurikulum lagi.
tapi diulangi, org zaman tu tak heran dan pengajarnya pula mungkin kerana taraf pend. rendah (mungkin?),
maka mungkin derang x dapat absorb sepenuhnya dan mengaplikasikan konsep BELAJAR sambil bermain pd pelajaran di kelas. Mungkin jgk derang fikir,alah org kmpung ni bukan tau apa sgt.. ajar lebeh kurang je la..Tapi kalau dinilai pelaksanaan secara nasional... brapa ramai mak korang atau korang dulu2 masuk kemas tapi berjaya jgk kan?

dn KPM pula... snang ckp, derang perlu buat kerja iaitu mengintergrasikan pend. awal kanak-kanak ke dlm kementerian
derang, so derang dtg ke kemas, tgok cemana pengajaran.. dan buat kurikulum based apa yg kemas dah ada,
tapi diupgrade lagi la kan. Then, jadi la dasar or undang2 yg semua prasekolah KPM, kemas n JPNIN (perpaduan) dan swasta perlu ikut guideline kurkulum yg dikeluarkan KPM. Tau tak? Prasekolah KPM hanya wujud pada era 90 an..itu pun projek rintis..bilangan yg sgt sikit.. pada tahun 2000 baru lepasan Dip. pend. Awal kanak-kanak KPM wujud.
then di sinilah silap Kemas.. pada KPM mula upgrade, pengajar Kemas masih org2 lama2 sedangkan pada masa itu,
sedikit demi sedikit masyarakat dah sedar kepentingan pend. awal kanak-kanak. tadika swasta pun tumbuh bagai cendawan nak nak kt badar2..Jadi, persepsi menjadi semakin buruk bila org menganggap prasekolah KPM bagus,
swasta bagus, Kemas tak bagus.

Tapi perlu didingat, zaman tidak sama. KPM sekarang pengajarnya berijazah, minimum Diploma. mana yg masih dip sdg dihantar ke PPG (program pensiswazahan Guru) utk dptkan degree.. dan Kemas juga sudah selangkah bergerak walaupun masih 1 langkah ketinggalan iaitu intake cikgu2 baru semua berdiploma bermula 2008, guru yg SPM sedang dihantar belajar part time utk dpt Diploma, dan ada juga segelintir kecil yg berdegree (tapi gajinya masih dip). dan kamiyg berdip ini akan dihantar belajar ala PPG KPM la jgk urtk dpt degree, so by 2016 semua pengajar Kemas lelaki atau perempuan tua tau muda,  
mempunyai degree dan minimum diploma.

Terima kasih kerajaan kerana memberi ruang dan peluang kpd kami dengan penaiktarafan pend. awal kanak-kanak.

Mengenai isu silibus sape bagus, silibus sape tak bagus.. sbnarnya bergantung kpd pengajar atau cekgu tu sendiri.
pengalaman saya sblum menjadi guru Kemas, pnah la keje cikgu tadika swasta masa semester break UiTM dulu.
kekonon tadika cina tu antara paling canggih la kt daerah saya ni.. tu yg ada gak Melayu hanto anak kt sini.
Standard la konon hantar kt swasta. lambang gah serta kaya raya.hehehe..
pengalaman x bestnya.. derang masak campur khinzir tapi derang baik, kalau ada khinzir tak la bgi kt bdk2 melayu.. tapi alatan memasak nun kat dapur tu kalau hrini ada khinzir, esok menu takde khinzir? dah samak ke? then 1 hari anak pengetua  tabika itu (diulangi PENGETUA hokey!) balik bwk ketas peksa B.I dan x puas hati knapa anak dia jwb vowel u dah letak 'an' kt dpan tapi salah. OFKOS SALAH la pengetua oiii!! kalau umbrella mmg la 'an'..
kalau uniform mana boleh an uniform.. so di situlah saya menilai pend. pengajar2 tadika swasta ni..siap masa saya nak benti derang x kasi katanya sebab saya pandai B.I (ini mesti kes 'an' dan 'a 'tu la..haha)..dan ofkos la saya benti sebab saya sbnarnya masih stadi kt U..saje jek semester break cr duit lebeh..
tapi masa apply keje x cakap la budak U bercuti nanti dia tanak amik keje! hehehe

then, pengalaman masa bertugas di sebuah tabika di Kem askar, bulan 6 ada anak cikgu dtg, tukarkan anak dia dr prasekolah KPM ke tabika Kemas. sbnarnya tahun sebelumnya (masa umur 5 tahun) dia kt tabika kitaorg ni, pandai budaknya,,
ajo punya ajo, then 5 tahun dh pandai baca. then maknya anta ke pra masa 6..maybe snang la dia nk amik satu sekolah ngn dia. tapi cikgu tu bengang dng cikgu Prasekolah sekolah dia, bulan 6 masih ajar abjad. anak dia dah naik lupa cara membaca.. so dipendekkan cerita dia masuk kelas saya dn sbagaimana awal cerita, bdknya pandai, habis bulan 11 dia pun dah lancar baca buku cerita.

dn nk tambah teruknya cikgu prasekolah SEKOLAH ITU, dia canang pd guru besar dan pentadbirannya bagi unjuran knk2 dia tahun hadapan..
katanya bdk2 kemas yg masuk kelas LINUS.. x tau apa LINUS..sila google. Takdir Tuhan nk tunjuk,
penolong kanan sekolah itu ialah suami kpd Penyelia Prasekoalah Kemas dan berita itu sgt bercanggah dgn kes saya di atas.
so derang kt skolah itu, buat post mortem rupanya yg masuk kelas LINUS ialah bdk prasekolah itu, bukan pelajar kemas. Menjawab la ko!

saya akui mmg ada rakan2 guru Kemas yg sambil lewa, mungkin kerana faktor umur.. sistem sekarang tidak terbawa oleh mereka yg mengajar sewal era 70 an dn 80 an.. tetapi..bukan semua.. ada juga guru otai yg power dn superb..

pengalaman ngn smart reader? 2 org anak sedara masuk smart reader bayo memahal.. tak la pandai sgt pun.. stakat bleh baca la..baca BM je la....BI biasa2 jek.. mungkin kerana dia sendiri bukan budak yg terang hati ..isunya di sini bergantung pd bdk itu sndiri kan? nama pun reader.. penekanan hanya pada bacaan? bagaimana solat? rukun Iman? rukun Islam? nilai2 murni? nilai2 kemanusiaan? (ini kerana bnda2 ini ada dlm subjek pend. Islam dalam guideline kurikulum KPM)
pandangan saya smart reader sesuai sebagai tuisyen, bukan pendidikan utama.

MORALnya? tidak kiralah prasekolah KPM, Kemas, Perpaduan, Aulad Genius, Tadika agama Kerajaan Negeri mahupu swasta2..
guru itu sendiri perlu ihlas dan telus menyampaikan ilmu, ibu bapa pula bertanggungjawab dgn kesinambungan pelajaran anak-anak. dan yg paling penting, buta huruf alaf kini bukanlah tidak boleh membaca, menulis dan mengira, tetapi
tidak boleh menilai baik buruk sesuatu perkara dan tidak boleh mangaplikasikan ilmu ke dalam hidupan seharian.

berdasarkan kesedaran ini, saya memberi pemberatan dlm subjek agama Islam dlm kelas saya (ini cerita betul, bukan rekaan atau pujian kpd diri sendiri). lagipun trend pend, awal kanak-kanak sekarang ialag Islamic + English.
saya kan terrer English kononnya...hahaha..then  kalau saya ekstrakan spiritual dn kerohanian punya subjek, maka saya sedang menambah baik pengajaran saya selari kehendak semasa.

Wallahualam.
Last edited by purpion on 20-7-2013 11:35 AM

Anak aku umur 4 thn disebabkan aku mls nk cr kn dia di mn tadika kemas aku mskkan jer dia ke smart reader. Alhamdulilah dh 8 bln blh membc buku b.i n b.m n menulis. Speaking x henti2. Thn dpn pg anta ke smart reader ptg anta kelas agama. Kemas tu x jumpa pon kt tempat aku ni.

Ok sahaja tadika kemas.. Saya dulu pon skolah di tadika kemas.. Boleh jah kakak.. Budak2 tak perlu lah nak focus on books materials semata mata.. Kids learn best tru experience like bermain, bercampur gaul dengan rakan2 sebaya.. Mewarna dsbgnya..