CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: obelisk

[Tempatan] Jangan sampai buat loan untuk kahwin

Close [Copy link]
melinda_kerr replied at 2-11-2015 02:00 PM
Lelaki skrangpun dah pandai. Cari pompuan yg boleh tanggung hutang bersama. Bukankah dalam islam lel ...

Setuju.. cuma klu, dia ada akal pikir duit pncarian  dah kongsi bsama, makanya msti dia phm urusan rmh tga pn tgjwb kongsi sama2 tu.. bkn smua bini tgung jgk.. ni smua bnda dlm rmh bini yg bt. Bini balik keja penat sibuk msk lg dia bt bodo klu anak berak dlm sluar. Lepas tu pemalas tahap gaban lgsung xtau nk tlg bini yg penat. nak dilayan mcm raja. Padahal bini pn penat mncari rezeki. Urusan anak serah suma kat bini. Keja rmh pn share2 la jg kan.. sbb duit pn share2 bini byr bil ni, laki byr bil tu. Mesti adil klu bini tkg cuci kain, laki tukang amik kain jemuran. Dh tu laki nak apa lg?

cherub replied at 2-11-2015 02:11 PM
Aku pun belum habis menyiga lagi bil kawin dulu clerk caprut je pun. Grand habis. Last2 duit laki ak ...

menyampah kan kalau ada ipar duai jenis gini. isteri tanggungjwb suami. yg nk dengki abg/adik lelaki dia berbelanja kat kak/adik ipar tu aperhal.
dengki xbleh tgk org lebih. pdhal dia dok perabih    mcm2 xnmpk xsedar. bukan wajib pon abg/adik lelaki menangguh kakak/adik perempuan yg dh kawin beranak pinak. minta la kat laki sendri kannnn. kalau laki ko meninggal pon..wali nyer adik beradik sebelah laki ko..wali bukan dr adik beradik ko sendri.

mujer_in_espejo replied at 2-11-2015 04:28 PM
Setuju.. cuma klu, dia ada akal pikir duit pncarian  dah kongsi bsama, makanya msti dia phm urusan ...

Itulah. Dahla dari duit kos kawin pun kena tanggung bersama kan? Tapi alih2 lepas kawin nk dilayan mcm raja. Lainla 100% ditanggung semua nya pihak lelaki. Pandai2 la jalankan tanggungjawab bersama. Konon ketua keluarga dialah punya keputusan segalanya. Kalau bini nk beli apa2 kena dgr keputusan dia gak walaupun bulanan hutang byr bersama. Kesian nasib2 pompuan skrang. Boleh kira dgn jari je yg mana lelaki 100% tanggung. Dari sebelum kawin sampai kawin beranak pinak asyik pompuan je merana bab2 duit. Dia mls takpe nok jgn pompuan yg malas terus kena kutuk.

aku cukup setuju nk kawin xyah ler buat loan. xder faedah langsung. baik ko beli aset.. buat kenduri ikut kemampuan  dh ler

Maideen. replied at 2-11-2015 09:48 AM
Mudah jer Acong.....

Bank Isle akan jual mesin ATM dia kat hang pada harga RM60,000.00. Jumla ...

maideen. betul ke ATM machine tu jd collateral? dan jualan semula tu mmg RM1 ke? rasanya dengar2 mcm tu jugak...

apa justification mereka? setau akak bai al inah ni setengah ulamak menggelar sebagai back door of riba'...

meh aku nak citer kebetulan adik aku tengah prepare nak kawin tahun depan.. bajet dia RM10k..
bukan duit pinjaman tapi duit simpanan pihak lelaki..

catering+pa system+persiapan tempat meja kerusi dan hiasan-kira pakej sebab buat kat resthouse = RM14X500 jemputan = rm7000
makanan pengantin  add on = RM300
sewa barang pelamin DIY = RM400++
baju pengantin jahit sendiri (kain lace, chiffon beaded + veil) = RM300++
upah jahit baju = RM100++
sewa photobooth = RM100++ (photoprops DIY)
candy bar DIY (add on meja kat resthouse) FOC + kos beli gula2 dan coklat untuk kanak-kanak = RM100++
add on ice cream = RM300 (termasuk upah tukang scoop)
add on bubur kacang masak sendiri = RM100++
kad kawin+banting+props/buble talk+button badge = RM200++
guestbook = DIY = buku beli di kaison, top up ribbon dsb = RM50++
goodies+bunga telur utk keluarga pengantin lelaki (FOC SPONSOR dr family)+bungkusan goodies+sticker goodies (DIY) = RM500++
PHOTOGRAPHER = FREE guna camera abg ipar je merangkap jurugambar

HANTARAN UTK KEDUA-DUA PIHAK DIORANG BELI GUNA DUIT GAJI BULANAN SIKIT DEMI SIKIT..

so kesimpulannya.. nak ke tak nak buat simple mcmni dan buat ikut bajet? simpan berdikit2 insyaAllah boleh kawin.. tepuk dada tanya selera.. tepuk poket sekali.. huhuhu..

Rate

1

Follow Us
anak dah 4 hutang kawin tak habis lagi.... huhuhuuuu....

bab ni sensitip kalau dalam Ci ni, selain pogami .......

bunga_lestari replied at 2-11-2015 05:01 PM
meh aku nak citer kebetulan adik aku tengah prepare nak kawin tahun depan.. bajet dia RM10k..
bukan ...

See, boleh je buat kan...ai kawin habis 15k termasuk brg hantaran kedua pihak, cincin dan gelang utk nikah...yg penting ai yg control bajet...2 hari lepas sanding, settle payment segala dan kemas rumah, terus fly honeymoon....tak payah nak pening2 kira hutang lagi dah...

Edited by Abangspek at 2-11-2015 05:39 PM
bunga_lestari replied at 2-11-2015 05:01 PM
bukan ...

duit simpanan pihak lelaki?

Majlis lelaki sahaja atau majlis lelaki dan perempuan?

Pihak perempuan takde duit simpanan gak ke untuk majlis perempuan?

Ke laki tanggung dua-dua majlis?

Sekadar nak tahu, sbb aku, adik aku dan kakak aku kahwin, majlis pihak sendiri tanggung sendiri

Tengah menyimpan duit nak kawen, cukup rm20k aku pinang sesiapa

Desperae nak kawen nie

milo_888 replied at 2-11-2015 04:57 PM
maideen. betul ke ATM machine tu jd collateral? dan jualan semula tu mmg RM1 ke? rasanya dengar2 m ...

Bukan jadi collateral for the "facility" (don't you ever call it a "loan") Milo, tapi jadi subject matter of the 2 sale transactions - bank jual dan customer jual balik.

It doesn't matter what the 2 sale prices are but the difference thereof becomes the amount of the facility.

Justification mereka ialah ayat 2:275 yang Maideen ada bagi tafsiran dia kat atas the gist of which is that "jual beli bukan lah riba dan Allah membenarkan jual beli dan mengharomkan riba".

Memang ulamak dijurisdiction lain (selain dari Malaysia, Brunei dan Indonesia ) terutama sekali di Negra Telok mengatakan Bai Al Innah ini adalah suatu "hilah" (i.e a legal trick) dan ianya adalah back door riba.

Tetapi ulamak di jurisdiction lain itu tidak bertaklid kepada fahaman Imam Shafie seperti kita di mana Imam Shafie berpegang bahawa "niat" pihak pihak tidak boleh kita persoalkan. Ini bermakna ada akad jual beli kalu, maka jual beli lah tu tak payah lah kita kaji apa niat pihak pihak yang sebenarnya.

Walaubagaimana pon kemudahan (yakni facility) seperti bai al Innah yang diklasifikasikan sebagai "debt based" (yakni berdasarkan hutang) seperti Bai al innah dan siblingnya Al Bai Bitaman Ajil (BBA) kini telah beransur bertukar kepada "equity based" seperti Musyarakah Mutanaqisah dimana pihak pihak secara teorinya menubuhkan suatu syarikat dan satu pihak akan membeli secara ansur ansur equity pihak yang satu lagi.

Ini adalah kerana kritikan "hilah" dan back door riba yang diterima.

Wallahualam.

vespa_oren replied at 2-11-2015 05:44 PM
Tengah menyimpan duit nak kawen, cukup rm20k aku pinang sesiapa

Desperae nak kawen nie

Aiyoo...ingt mcm nk beli keta ke letak dp 20k sesapa pn boleh?

kenapalah ada skim skim macam ni - lebih memeningkan pada  agensi pengurusan kredit Malaysia  je yg dok kaunsel org yg dok berhutang hutang hutang tak sudah sudah

suka sungguh dok buat lagu ni...

wlaupon fmly aku org ade2 la jgak,tp bab hantaran anak2 pompuan sme mak ayh aku mntak tahap kemampuan bakal menantu die.. ktorg yg pompuan ni xd pon tunang2, just dtg merisik utk tetap tarikh n nikah jerk.. kenduri pon xd sanding2 makan beradap jerk

Alah keluarga belah laki pon bole tahan melahar.anak laki kau bg hantaran rendah,bile belah pompuan kenduri ala kadar..si mak pengantin laki bole kate' anak aku ni kawen dgn janda ke' 'kenduri tak grand'... Pastu mula la tak puas hati terjadi lah episod buli menantu pulak.mg ada berlaku ye..mak pengantin laki mulot hazab pdhal tak sedar diri anak laki tu tak mampu Dan sengkek.

..nasib kita tak sebaik umat muhammat yg terima derma 2beliyon, so kena ambik loan gak lah..n

Pompuan2 yg minta hantaran mahal pakat kawen belaka..my niece wat personal loan utk bg duit hantaran tunang die.pastu kenduri belah die mak tanggung 100%

Iols yg just minta mas kawen je..x kawen2 jugak

Maideen. replied at 2-11-2015 05:46 PM
Bukan jadi collateral for the "facility" (don't you ever call it a "loan") Milo, tapi jadi subject ...

maideen.. bai inah ni dgn tawarruq sama la kan?

cuma dari konsep tu ai berminat nak komen.. kalau niat pembeli tak perlu dipersoalkan, maka rule yang sama adakah terpakai di dalam kes memberi pinjam kepada orang yang hendak buka syarikat judi? kerana setau akak, ratio yang dibenarkan syarak 1/3 atau lebih kurang 33.3% daripada modal perniagaan haruslah berasal dari sumber yang halal...

setau akak juga islamic window pada conventional banks, modal mmg diambil daripada induk mereka yang terang2an menjana untung daripada amalan riba'.. mohon ulamak meden bagi pencerahan... timaceh...

juga, the twist between collateral/subject matter/loan tu agak menarik.. umpama keluarga 69 lakonan P. Ramlee meden...

tak boleh ke kahwin ni just cukup 5 syarat tu je then balik rumah buat makan makan like you know entertain your guests ?

i mean u knwo the idea of pelamin, hantaran , gubah baai ni ridiculous dan tak practical dan buang masa tak?

sebab yg penting rukun nikah dan mas kahwin.

u know...hassle lah dok bergadai golok beradon bagai ni ?