CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 27981|Reply: 207

Salah kah speaking? - coba komen sikit lok

Emm...lately ku selalu la lepak sigek forum tok..bukan forum Sarawak la..rasanya sik banyak kot org S'wak sia..mun ada pun duak tiga kerat jak kali.. jadi bila ku mereply nak, aku kadang2 mereply dalam English.. BM ku ada kantoi kit..mun dalam bahasa swk tek terer juak aku nak berkata2..  Entah la sine silapnya.. alu menjadi sedikit isu. Alu la daknya madah aku tok eksen sebab speaking.. lalu emosi kejap aku

Bukan sekali tok jak ku kenak..selau sebenarnya.. dalam forum tok pun pernah kenak juak.. tapi yang lagik sadis masa belajar dolok. English aku bukan lah bagus gilak, tapi bapak ku, kakak2 ku pandey english, maok lah belajar nak. Selalu juak speaking dengan kawan2. Sekali ada la sigek kaum tok suka nganok ku. madah ku eksen ngeso terer pande speaking. Ada gk madah aku tok lebih mementingkan budaya luar dari budaya melayu. Nya madah aku speaking sik bertempat.

Nk sigek gk sik best, yang komen2 ya kebanyakannya orang Melayu [no offense ah]. yang bukan Melayu biasanya OK ajak. Kakya biasanya org Sabah/Sarawak sik banyak problem dengan masalah speaking tok. Cuma ada certain2 jak yang sensitif.

Em..jadi persoalannya:-

1. Apa pendapat ktk orang tentang orang yang speaking? Sik patriotik kah sidaknya?
2. Kenak sidak nya nganok ku cemya? Adakah salah ku speaking sebab nak blajar?
3. Apa maksud speaking sik bertempat? Gine situasi yang sesuai untuk speaking?
4. Mun ktk org menghadapi situasi tok, apa yang ktk org polah?

Coba ktk org komen sikit. Aku pun sik tauk gney maok react

Rate

1

Reply #1 rayna_raynes's post

kmk ada juak kenak dolok.......masa molah posting rah cgek bod ya... dak nya sindir2 kmk sbb speaking....... lalu malas mek nak masuk sia agik.

opss.. sory sebok.. aku melayu tapi tak kesah pon

kengkadang ada masanya lebih senang nak express apa yg nak kita sampaikan dlm BI

tak salah...

hehe, biar la orang yang jealous dengan ko yang tau speaking tok...aku pun ada geng srwk kat tmpat ku, kadang2 rasa syok juga tahu bahasa srwk...tapi susah btul nak kelaka srwk..kadang2 dengar ja member kelaka, aku pun diam ja...haha

Follow Us
aie..

apa salah speaking?

international language pa?

aku pun kekadang lebeh selesa speaking dari kakar BM..

mejin jak takorang..BM ku dolok 4B,gine la nak pass kakar BM..

mun ku kakar BM mesti syaruk syaruk kakar sarawak...lak kedee muka..hahaha!!

tapi depends la..ada orang menyampah ngan orang speaking tok...

ada orang dapat terimak..

tapi bagi aku,aku dapat terimak la..cuma mun ada kedak orang tuija nak speak english tapi grammar berterabur,ya ingga ku...

Originally posted by rayna_raynes at 23-4-2008 18:02
Emm...lately ku selalu la lepak sigek forum tok..bukan forum Sarawak la..rasanya sik banyak kot org S'wak sia..mun ada pun duak tiga kerat jak kali.. jadi bila ku mereply nak, aku kadang2 mereply ...

tauk kamek kaum di padah kitak ya

kmk ada byk bkwn ngan dakya.. senang jak jawapannya..

setauk kamek.. miak sbh/swk sik byk masalah ngan benda tOk sebab daripada sekOlah lagik dah bergaul sama dirik n practised..

tapi kaum nOk dipadah kitak ya.. daknya pengINGGA.. sikit2 ingga.. sikit2 nyampah.. thats y bila Org kakar english.. daknya pikir Org ya shOw Off.. hehehe..

Reply #7 adziah's post

yalah..ku pun sama juak..dah la pernah kenak komen. kelaka mlaya mantak jak bunyi..sik ke malu muka aku..hahaha

dan aku pun sbnrnya sik tahan mun kelaka grammar berterabur tapi eksen kemain tok..espeseli org sinun..hahaha..

walaupun grammar ku sik la seperfect ney.. tapi rasa2nya mun kelaka ngan org putih agik paham la daknya..haha

mun baca kat bod gosip... faizal tahir pun kenak juak..setegal speaking masa amik award apa ntah... aku asa cam no big deal jak..dah la english faizal ya super perfect... ya pun nak dikata show off..

Org kita biasanya speaking sik ingat ngan grammar.. janji paham..

Org sinun.. kOtan hati2 tek kOnOn.. dictiOn mOk betOl lah.. sebutan mOk betOl lah.. prOnnciatiOn mOk betOl lah.. semua lah mOk betOl.. thats y sampey daknya empun pun takut nak speaking sebab takut salah.. sO bila Org lain lebih2 speaking.. daknya sak ati..

yOhhh emO ali jak kmk petang2 tOk eh..

In my opinion, there are certain line that we need to follow. In your case my dear beautiful lady.....(chewah..mcm cilako jak bi aku tuk...hahaha)

Anyway terserah ngan ktk la raynes, i see no wrong in speaking bah. as long as it comforts you and people understand. To me, peoples are free to say anything, but that does not mean they are right...

My English is also far from perfect bah but i enjoy speaking, bcoz the more u speak the better u become, betol sik?

[ Last edited by  SeparuhNafas at 23-4-2008 06:22 PM ]

Reply #12 SeparuhNafas's post

me seen nothing wrong with it either...cuma ntah mcm ne la nak ubah mentality masyarakat kita tok owh? aku nang best gk speaking kadang2.. walaupun sik perfect..redah jak lah..huhu

ala... pedulikan apa nak dipadah dak nya ya.

daknya ya lebih agik. mun dah pandey speaking tek, alu la eksen sik bertempat.

bravo rayna! jangan pandang belakang. ahahahha.. tandah daknya gila sorang. daknya sik paham ya daknya nganok ya...

sik salah speaking tapi salah mun kita sik merik peluang dgn org mun nak speaking, btol sikkk?

kmk pun rasa cm xpuas ati ngan mentality org yg ingga gilak dgr org lain kakar london..kenak kahh..?? ada kah nya x pandey english jd nya nk ngajak org lain x pandey english juak..?? atau pun nya jeles...atau pun nya malu sbb nya x phm..

1. Apa pendapat ktk orang tentang orang yang speaking? Sik patriotik kah sidaknya?
Sik salah..bagus apa, cuma jgn abaikan bahasa melayu
Teringat kata cekgu english...kita bangga kelaka omputih mun kita mun dah menar expert kelaka bahasa melayu

2. Kenak sidak nya nganok ku cemya? Adakah salah ku speaking sebab nak blajar?
Berfikiran sempit...atau sekadar teguran

3. Apa maksud speaking sik bertempat? Gine situasi yang sesuai untuk speaking?
Contohnya mun kelaka dgn omptih juak dgn makcik2 yg sik pandey omputih...terkial kiol urang tua ya nak paham apa dipadah miak tuk

4. Mun ktk org menghadapi situasi tok, apa yang ktk org polah?
Muhasabah diri

Reply #17 buDak_gaTaL's post

emm...jadi mun kelakar sama org mudak sik lah nya speaking sik bertempat nak??

yalah..masih normal

aku perasan..kita tuk as sarawakian..our english are way fluent than those kt semenanjung tuk..so sometimes kalo kita kelaka english ngn kawan sendiri...ada yg pandang slack..esp masa kt uni....daknya rasa kita tuk bagus gilak kelaka ompouteh..kira action la...tp ni nak molah...parents aku ngajar dari kecik gik camya....bila dah kerja...baruk daknya terkial2 kelaka..tp aku sikda la madah daknya semua sik pandei..ada yg tahap cair english..  ckp dlm english doesnt make one less patriotic..bagi aku..org yg sikda civic minded lagik la sik patrotic:kant: