CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Calla lily

[MERGED]Petua, Pemakanan, Vitamin utk yg nak, sedang dan selepas pregnant

nk tny.. makanan panas tu termasuk lada hitam ker?? for e.g. lamb chop black pepper xbleh mkn ker??

Originally posted by imama at 1-8-2008 03:42 PM
nk tny.. makanan panas tu termasuk lada hitam ker?? for e.g. lamb chop black pepper xbleh mkn ker??

ikut pd org jugak kot imama...

arituh ms tak tau preggy, fin belasah daging kambing...mlm  tu udah tak blh tido..perut memulas2....sapu2 tang perut skit...ok dah.

nak share sikitlah..
elly masa pregnant dulu pun tak pantang sgt...skrg baby dah 5 bln alhamdullilah ..dia bebas dari segala penyakit dan tak meragam.. masa awal pregant ngidam nak mkn durian..so mkn jelah n nothing happen pun..cuak jugak..tapi bl ok..senyum2 je kat hubby...

3 mth preggy...elly amik supplement salindah full set.dan minum susu segar..hubby order 1 karton sebulan utk elly...syg sungguh dierr.. seingat elly lah sampai 6 mth elly amalkan minum susu segar ni..minuman berkafein  (nescafe, tea etc) memang jarang-jarang minum. n then elly dpt info kalau nak kulit baby cantik makan epal hijau...tapi pastikan kulit dia dibuang...elly dulu tak tau...tapi elok buang sbb diselaputi wax

7 mth...amik jus kurma... opps lupa vit klinik bg tu pun elly mkn lepas 7 bulan.. sbb..masa scan hubby risau baby kecil..1.3 kg..ubat2 tu lah sebbkan baby besar.. lahir 3.35kg..byk makan sayur bayam ngan kerang utk tambah darah sbb mak bidan pesan takut masa deliver nanti pitam sbb tak cukup darah..

9 mth..minum air kelapa muda hampir tiap-tiap hari....masa baby lahir..memang senang sangat..kulit putih melepak...cam chinese..sampai skrg pun kalau duk kat mama ngan abah dia...macam kita org ni parents angkat lak... tak delah putih cam masa lahir tapi still look different...

kulit dia pun ok..kalau kena gigit ke...luka-luka kecil ke..memang paling lama pun 4 hari.. hilang tanpa dikesan..sbg ibu mestilah seronok..hmm...tak sia-sia amik supplement..demam so far tak ada lagilah...

Reply #183 elly's post

oooo..kalo mkn epal ijau, kena buang kulit dulu ek...nana pun mkn xbuang kulit, pastu akak marah2, sbb dia kata xelok sgt org pregnant mkn epal ijau...sbb nye apa dia terlupa...mgkn sbb mcm elly bgtau tu la kot kulit nye ada wax...

Originally posted by azmira81 at 1-8-2008 10:04 AM

mira dah tgk web tu........ memg berminat............ beli dua percuma satu kan? Total cos beraper? sekali ngan charge penghantaran........

belon beli utk yg 1 month punya bekalan jer dgn caj penghantaran rm78++.  Mmg ader pakej yg buy 2 free 1.  Tak lama delivery dia more than a week jer. Rasanya dlm 10 days. (sori lmbt reply lagi belon cuma blh posting during ofis hour - ptg pulak tu )

yalah nana, mula-mula tu memang tak percaya tapi bila buat ujian sendiri memang betul ada wax..boleh try..amik epal tu kikis ngan pisau..elly pun tahu dr email kengkawan yg prihatin..alhamdullilah...kalau tidak sampai skrglah tak tau..

Follow Us
Originally posted by belon_cumil at 4-8-2008 04:37 PM

belon beli utk yg 1 month punya bekalan jer dgn caj penghantaran rm78++.  Mmg ader pakej yg buy 2 free 1.  Tak lama delivery dia more than a week jer. Rasanya dlm 10 days. (sori lmbt reply la ...

thanks a lot... mira nak try order yang 2+1

hai semua..

nak tnya skit la.. coz kiter tgh mengandung anak 1st nie... mmm sampai bila nak kena makan ubat yang klinik bagi tu ek?.. cthnya folic asid, vit c, b complex.... sebab kiter ader dgr, org ckp kalu amalkan nanti baby akan besar?.. betui ker?.. tolong bagi pendapat yer..

Reply #188 hiriko's post

better makan........ lainla kalau awak makan pil OBIMIN.... Obimin tu memang dah 3 in 1....

saya pun makan ubat yang awak bagitau kat atas tu.....even xpreg....

Originally posted by hiriko at 8-8-2008 09:40 AM
hai semua..

nak tnya skit la.. coz kiter tgh mengandung anak 1st nie... mmm sampai bila nak kena makan ubat yang klinik bagi tu ek?.. cthnya folic asid, vit c, b complex.... sebab kiter ader d ...

klu tya aku ..jwpn aku..

masa disahkn preggy sampai le usia kandungan 7 bulan..
apa ubat yg gynea bg aku akn mkn..
bila dah 7 mths..aku x mkn tiap2 hari...selang seli jerk
nak2 obimin tu dlm 3 hr skali aku ambik..

sbb org kata obimin tu leh buatkn bb besar
so..takut le dgr sbb first time nak bersalin masa tu

bila bb kluar..nak kata kecik x jugak..nak kata besar pun x jugak
just 2.9 kg jerk

skrg ngah preggy 16 wks...still lg mkn ubat mcm kalsium n obimin di samping minum susu
n supliment sampingan ..salindah

nana skang dh nak masuk 5bulan still mkn ubt yg mcm hiriko bgtau tu...obimin xtry lg, ntah la, xtau nape, mgkn sbb tkt bb kuar besar kot....tp akak ipar suh mkn gak obimin tu n stop mkn ubt2 doktor sbb dia kata, kalo mkn obimin, otak bb lbh cerdik....mcm anak2 dia, dr kecik mmg dh nmpk la kepetahannye bila bercakap...tp tu la ms lahir sumenye nk hmpir2 4kg ......

kalo xamik apa2 suppliment, ok ke? atau better amik supplement disamping ubt2 doktor? any suggestion?

Originally posted by nanazack at 9-8-2008 10:40 AM
nana skang dh nak masuk 5bulan still mkn ubt yg mcm hiriko bgtau tu...obimin xtry lg, ntah la, xtau nape, mgkn sbb tkt bb kuar besar kot....tp akak ipar suh mkn gak obimin tu n stop mkn ubt2 dokt ...

hmmm..rasanya kena jugak kot ambik suppliment..walau pun bkn tiap2 hari ke
x de suppliment langsung pun aku rasa mcm x elok jugak...

ye la kita masa preggy ni kan..senang je panyakit leh dtg..al-maklum la semua benda kongsi ngan bb kat dlm
klu mcm aku...masa preggy ni asyik kurang darah...sblm ni elok jer
kaki pun slalu je cramp...

suppliment or ubatan ni pun benarnya utk kesihatan kita jugak

ni pendapat aku le

Reply #192 mek_ja's post

mek ja, agak2nye suppliment apa ek sesuai utk org2 preggy nie? nana teringin gak nk amik, tp tula, terlampau byk produk kat luar tu, xtau apa nk pilih...

nk tanye...org peknen bole ke mkn curcuma plus emulsion tu eh?  die ade curcuma(temulawak/kunyit liar), calcium n cod liver oil

Originally posted by nanazack at 11-8-2008 02:02 PM
mek ja, agak2nye suppliment apa ek sesuai utk org2 preggy nie? nana teringin gak nk amik, tp tula, terlampau byk produk kat luar tu, xtau apa nk pilih...

klu mcm aku selain dr ubat doc..
aku just mkn salindah jerk
dr ank first lagi

lain2 produk mmg aku x ambik le

malay after 7 mths tu x leh makan ubat yg doc bagi lah....

kalau makan je mesti muntah balik...

so skrg minum susu je lah...

**dulu susu + vitamin yg klinik bekalkn tu...

Ramai org kate perut malay kecik.... walhal ni dh 31 weeks dh... mgu dpn masuk 8 bln dh...

salam, nk tny nie, saya baru tau saya pregnant (baru check dgn pregnancy test beli kat pharmacy tu, sbb period dh lmbt sgt, n hasilnyer positif ), sabtu nie baru nak g check kat doc. ..tapikan, semalam masa telek2 gigi (memang slalu gak telek gigi sendiri..hehe ) pastu kan, ternampak kat gigi2 geraham kat atas tu cam hitam cam baru nk "rongak" tu

nape jadik camtu?? sbb sblm nie biler tgk xde pon, mmg terkejut n sedey sgt smpai nangis teresak2 kat hubby

sbb kurang kalsium ke? penah x ade org jadik camtu? xmo la gigi tu tercabut, nanti kene pakai gigi palsu

kalo dh jadi camtu, boley ok balik x gigi tu bile amik pil kalsium ke minum susu untuk ibu mengandung ke? saya takut sgt nie

Originally posted by malay at 13-8-2008 03:03 PM
malay after 7 mths tu x leh makan ubat yg doc bagi lah....

kalau makan je mesti muntah balik...

so skrg minum susu je lah...

**dulu susu + vitamin yg klinik bekalkn tu...

Ramai or ...

ank sulong ke ?
klu ank sulong biasanya mcm tu..

saya masa ank first dulu pun sama la jugak
9 bln still leh pakai bj kurung...
kaki langsung x bengkak....

rata2 kakak kat ofis kata perut saya masa tu mcm depa preggy 5 or 6 mths

mm... semalam g check up...
darah kurang (kepekatan darah kurang)... adoi... nurse bg pill byk wooo..
rasa macam sakit bebenor...
mengalahkan ubat org yang sakit teruk...
makanan aper yang leh tambah darah.. nurse suruh kiter makan hati ayam dan kerang... adoi.. itu yang mmg tak leh masuk tekak langsung...

Reply #198 mek_ja's post

OOO.. malay baju kurung x leh la..(mean baju kurung time x mengandung)
ade tempah 2 pasang bju kurung pesak hr tu(mmg khas tuk mengandung ni...) yg tu je lah pakai..
Tapi tu lah.. bile org tgk perut depa kata my perut kecik tak mcm 7++ bln .....

Hiriko..

Samelah malay.... kurang darah je.. Hemoglobin tak cecah 11 je slalu..
DOc suruh makan bayam merah n hati byk...
Tu sume fav tu.. termasuklah  kerang...
tp still x cukup darah... riso jgk...

Pil tu smp nurse soh telan 2 bijik sehari!!! tp nk wat camne, after 7 mthr tu tak leh nk telan plak ubat2 klinik tu... pagi tadi pn try takut kurang darah lg...next monday nk check up... dh masuk 8 bln dah... tapi tu lah...   blk... ish..