CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: along3746

'Pinjaman Islam' sepatutnya tidak membebankan-Sistem perbankan Islam tidak zalim

Macam aku cakap tadi. End result sama. Cuma ko punya melibatkan 3 pihak.

Sedangkan contoh yang  ...
Babai Post at 18-1-2012 02:33

owh2.. mungkin aku baca konsep business yg lain kot..

Post Last Edit by Babai at 18-1-2012 02:38
owh2.. mungkin aku baca konsep business yg lain kot..
thieo Post at 18-1-2012 02:35 AM

Pusing ikut mana pun sebenarnya sama jer pada pandangan aku. Diorang nak amek untung and at the same time still berada dalam kerangka yang dibenarkan oleh undang2. Itu yang aku nampak.

Tapi bear in mind. Aku memang zero dalam bab ni.

Pusing ikut mana pun sebenarnya sama jer pada pandangan aku. Diorang nak amek untung dengan berada ...
Babai Post at 18-1-2012 02:37

yup. ini boleh tahan lagi. let say rumah. sbb die guna time yg panjang.. adakah increment harga tu termasuk sekali factor speculation tanah punya value? kalau rumah tu tba2 terbengkalai mcm mna?

kira jam tu sebagai bukti ada proses sewa/beli untuk mendapatkan RM100 atau sebagai cagaran untuk mendapatkan rm100 thieo?

aku keliru sebab meden bagi 2 cerita satu yg rm10 bayar rm12 masa mula2 sekali tapi xdak'jam tangan' iaitu xdak proses sewa/beli dan rm2 itu adalah riba.dan lagi satu rm100 bayar rm120 cuma yg beza antara 2 cerita nih adalah jam tangan..walaupon ada proses sewa/beli iaitu jam tangan tersebut.rm20 masih dianggap riba ke thieo?kalau rm20 tu dianggap riba.cuma nak tanya lah.yelah meniaga apa xnak untung kan?kan mana bank nak generate keuntungan?
5229 Post at 18-1-2012 02:07

orang tu nak pinjam duit pada mulanya...tapi pinjaman ada untung ini riba...jadi diadakan proses jual beli jam tangan (seolah-olah jual beli ini adalah olok2 sahaja kerana tujuan asal adalah meminjam) supaya ada untung...siapa tidak mau untungkan, ...lebihkurang jual beli itu lakonan sahajalah....ada yang menyimpulkan menipu Allah...jalan penyelesaian yang berlingkar dlm bentuk 'form' sahaja...
sewa/beli tu apa yang meden draf tapi tak jadi kot...

Ni kalo ikut fahaman aku.

Since senario yang deen bagi tu tak melibatkan 3rd party (berbeza nga ...
Babai Post at 18-1-2012 02:27

pemahaman ko sama macam aku

tapi macam aku cakap kt thieo tadik.dah serupa pajak gadai pulak..kita amik contoh rumah.tapi rumah mmg kena ada 3pihak.pemaju,bank ngn pembeli..katalah bank beli rumah pemaju tanpa melibatkan pembeli.so menda ni antara bank ngn pembeli sahaja.jadik macam mana pembeli nak beli rumah kalau pembeli tak dak duit dan juga 'jam tangan' untuk didagangkan.

mungkin kenyataan kewangan kita tu boleh dianggap sebagai 'jam tangan' kot...tapi itulah resultnya tetap sama.pembeli kena bayar lebih untuk dapatkan rumah iaitu sama nilai dengan apa yang dipinjam..

sebelum tu pemahaman aku ni masih dalam ruang lingkup perbankan 'islam' ka dah masuk konvensional nih?

yup. ini boleh tahan lagi. let say rumah. sbb die guna time yg panjang.. adakah increment harga tu termasuk sekali factor speculation tanah punya value? kalau rumah tu tba2 terbengkalai mcm mna?
thieo Post at 18-1-2012 02:39 AM

Part tu kena tunggu deen explain.
Sebab tadi aku pun explain based on apa yang aku faham dari penerangan dia.

Follow Us
orang tu nak pinjam duit pada mulanya...tapi pinjaman ada untung ini riba...jadi diadakan proses ...
ninja9 Post at 18-1-2012 02:39

itula yg aku pikir skang.jual beli tu ada fungsi ka sebenarnya?cuma nak bersangka tu yg tanya tu

Sekali tengok macam cara diorang amalkan ni ialah sekadar nak memenuhi hukum secara atas kertas jer. Sedangkan hakikatnya lain. Lebih pada nak menghalalkan untung dia. Tapi macam aku cakap tadi, aku zero dalam bab ni. So aku maybe silap.

Saper2 yang otai harap tolong rungkaikan kekeliruan dalam otak aku ni. Sebab buat masa ni, aku nampak yang diorang amalkan tu lebih cam berlakon atas kertas.

Mana si deen nih? Lama giler. Takkan dah tido kot.

Ini jawapan dari UZAR..

ADMIN : JIKA NAK HUJJAH DAN DALIL SERTA LAIN-LAIN, SILA DAFTAR POST GRADUATE ISLAMIC BANKING AND FINANCE DIPLOMA DI UIAM

Muntz Post at 16-1-2012 05:22 PM

Mak aih! Takkan setaraf itu jawapannya?

Sekali tengok macam cara diorang amalkan ni ialah sekadar nak memenuhi hukum secara atas kertas jer. ...
Babai Post at 18-1-2012 02:45

Syariah pula melihat form dan bukan substance i.e. walaupon ianya rupa macam taik, bau macam taik, texturenya macam taik, jika kedua dua pihak mengatakan ianya adalag cheese cake maka syariah akan mengiktiraf ianya sebagai cheese cake

ni meden tulis kat depan sana..

aku baca ni tergelak besar..

ni meden tulis kat depan sana..

aku baca ni tergelak besar..
5229 Post at 18-1-2012 02:51 AM

Aku memang dah lama tergelak2 tadi. Sebab lepas dia post jer aku terus baca.

Lepas fikir2kan pasal benda ni. Aku ada timbul satu persoalan. Apapun aku mohon perlindungan dari allah dari menjadi sesat.

Persoalan yang aku terfikir ialah:

Zaman nabi sehingga wafat nabi, bilangan umat islam rasanya tidak lah terlalu ramai. Maybe tak sampai berpuluh juta pun (tolong betulkan, sebab aku teka2 jer). Since umat tak ramai, maka mungkin belum praktik lagi nak buat sistem perbankan yang canggih2.

Bila umat islam dah makin ramai, masa tu nabi pulak dah takde. So takde siapa yang dapat ajar diorang cara yang sebenar2nya betul dari segi islam. Yang ada cumalah derivation dari hukum2 asas yang diajar (sekali lagi, tolong betulkan aku).

Apa komen korang?

Aku memang dah lama tergelak2 tadi. Sebab lepas dia post jer aku terus baca.
Babai Post at 18-1-2012 02:52

aku xnak simpulkan tapi apa yang diperbincangkan adalah semua ni macam ko cakaplah atas kertAS nampak halal tapi bukan pada niat..sebab aku pon rasa macam tu.

harap sapa2 sudi bagi pencerahanlah..

Lepas fikir2kan pasal benda ni. Aku ada timbul satu persoalan. Apapun aku mohon perlindungan dari al ...
Babai Post at 18-1-2012 02:57

semuanya berasal dari menda2 yang asas termasuk la segala sistem yg ada kt dunia nih.cuma uniknya kita adalah ustad2 cam ostad ribena diangkat untuk menyelesaikan masalah ini..

sekian

semuanya berasal dari menda2 yang asas termasuk la segala sistem yg ada kt dunia nih.cuma uniknya kita adalah ustad2 cam ostad ribena diangkat untuk menyelesaikan masalah ini..

sekian
5229 Post at 18-1-2012 03:01 AM

Sebut pasal ribena. Meh le join sama kat thread dia gak.
Alang2 menunggu si deen datang.

yup. ini boleh tahan lagi. let say rumah. sbb die guna time yg panjang.. adakah increment h ...
thieo Post at 18-1-2012 02:39

thieo .yg BLR TU termasuk dalam increment tu kan?

Aku dah diberikan amaran sebelum ni: "Jangan memandai-mandai persoalkan sistem perbankan Islam, jangan berlagak lagi pandai dari ustaz."
airwaves Post at 16-1-2012 09:16 PM

Mangkok maner yang cakap sampai camtu?

Sebut pasal ribena. Meh le join sama kat thread dia gak.
Alang2 menunggu si deen datang.
Babai Post at 18-1-2012 03:03

aku masuk nyampuk sikit2 ja.dah tak terkata dah.orang kritik pasal hukum2 yg dia kuarkan.diorang dok pusing kata nak pecahbelahkan umat islam la,jeles ostad ramai pegikut la,mat rempit macam kami ni xpandai nak pegi ceramah yg xdak lawak2 la,ada ja alasannn..

Tula pasal.
Diorang yang dahagakan islam tu takde plak aktif kat sini ek?
Sini bukan ke pasal ilmu islam gak?
Nampak sangat.