CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-SFG

Dato Terlajak Laris Didik Anak Kenal Erti Kemiskinan

naina replied at 20-11-2015 08:35 AM
Walaupun impress juga cara didikan dato ni
Tapi aku cm sangsi ckt.
Sbb mcm trying hard nk nampak r ...

Haha.. ayat last tu lawak.. betul jugak kan..

jazaa100 replied at 18-11-2015 06:26 PM
wow.....thun 2015 bg anak rm2

anak aku awal thun 2000 pun bawak rm5 keatas . sekolah swasta gak & ...

aku setuju, adik aku pun tak bawak duit banyak pergi sekolah, tapi kawan2 dia rajin belanja kot. Bagus budak2 ni, tak kisah utk sedekah/hadiahkan pada kawan2. Semoga lagi murah rezeki.

CrowneGlory replied at 19-11-2015 05:37 PM
Kalau siapa parents dia pun dia boleh tipu...kisah yg ni pun boleh percaya ka?

dia tipu camne?tak mengaku ke mak dia Sendayu Tinggi tu?
amboi, penyibuknya aku haha

hzln replied at 19-11-2015 05:24 PM
aku lebih berpegang kpd sekolah pemikiran "mendidik anak sesuai dengan zamannya"
kenapa perlu ekstr ...

aku setuju dgn ko ... kita hidup di zmn mereka.. kita x leh nk heret diorg hidup ikut/dlm  zmn kita...
aku bg anak2 tab/ipad.. tp diorg lebih suka pd mainan manual seperti main masak2..guna beras/tepung/bedak...main lego..main menan psg2 ... main tnh liat...
anak2 aku jenis x addict dgn gajet..main gak game tp gitu2..xde jenis yg sentiasa nk hadap gajet ...
umur2 diorg 10/8/6 ... hset pon ku bg sorang 1 yg umur 8 dan 10 thn tp xde nyer diorg leka ..yg sulung umur 10 thn tgk wasap group yg kwn2 dia add.. dia jenis x reply2.. dia x suka katanyer..
yg umur 6 thn ..  dlm umah pon dia leh main bola.. suka tgk manual menan yg psg siap..main gak game kt hset/ipad..tp tu la xde nyer nk addict ... aku bg semua tu dr awal supaya diorg x cultural syok tp still in control ...
tv pon aku bg tgk .. knp nk sekat anak tgk tv? tv juga salah satu kaedah pembelajaran .. tgk tv gak leh mesra 1 family..bila weekend tgk tv dgn anak2.. kita yg mak ni buat makanan kegemaran mereka.. mkn dpn tv.. diorg x paham diorg tanya.. kita pon explain mn yg patut ...
didik anak biarlah sejajar dgn perkembangan semasa...

yusryimran replied at 20-11-2015 07:16 AM
ye dek hakak suboh @ Opis sebab nak mengelak dari bayar tol

HAHA. CENGGINI HAKAK  

x kisah la game apa pun..

aku suka jer main game bodoh2 ni.. pepsiman la, crash bandicoot la.. buat hilang stress Sekarang ni anak aku baru 6 thn, x reti dengar arahan lagi. Setahun dua lagi dah boleh ajar.

Follow Us
Edited by Bell at 20-11-2015 02:55 PM

......................

axl_bach replied at 19-11-2015 07:34 PM
Dan emak dia adalah ROZITA SENDAYU TINGGI.... tu pun gigih propa ckp dia bina empayar dherbs from  ...

Ohh mak dia Rozita Sendayu Tinggi. Baru aku tahu (sebb aku tak kisah bab mcm nie). Dia bukan build from scratch la. Mak dia dah lama berjaya. Base dah sgt kuat dan besar. Dia mcm penyambung jer la.

Bell replied at 20-11-2015 03:03 PM
Ohh mak dia Rozita Sendayu Tinggi. Baru aku tahu (sebb aku tak kisah bab mcm nie). Dia bukan build ...

Katanya modal pump in dari mak dia byk kot...

brown_pupil replied at 20-11-2015 02:50 PM
x kisah la game apa pun..

aku suka jer main game bodoh2 ni.. pepsiman la, crash bandicoot la.. ...

hahaha. lucu je. game2 tu dorang leh main la. kiri kanan lompat jek

Aii pulak bagi anak segala kemudahan yang aii mampu dan tidak akan penuhkan harian anak dgn aktiviti yang padat. Sebab zaman kanak kanak hanya sekali. Pada aii Kesian lah bebudak ni dah lah di sekolah penat menggunakan akal berfikir after school pun nak perah otak?  After school belajar takewando (ala ala senaman hilang stress gituk) dua hari seminggu pergi mengaji quran. Sabtu gi sekolah cina. Itu jer. Summer and winter break depa join camps for socialization yang ada sports, games, aducation sampai pukul 3 ptg.

Seminggu sekali they each cook dinner for us (pasta jer), I teach them to do their own laundry, help me plan and shop for meals, do household cleaning regularly, keep their space tidy. To me, these skills are useful because a) dah besar nanti depa could live in a cheap shared apartment and manage with no car and budget and shop for and prepare their own meals and clean up after themselves and b) they are used to doing these things so there would never be any expectation that being home would be easier. c) tak ler macam mat mat kelantan or mat johor or some mat yang dah kawin harap bini sediakan semuanya.

I do think its important to teach children to roll up their sleeves. Tak payah ler bawa anak tidor rumah anak yatim bagai.

Stiap org de cara didik ank masing2..mgkin bg dato tu cr tbaek..kwn aku rmai gak yg parents bg mcm2 tp diowang ttp jd ank yg baek..walo mewah tk smesti ank tu akn spoil dan kalo miskin pun tk smestinye akn bjaya..

hakak bg jah gajet kat anak2...kat kedai mkn..klu xbg theyols ketuk2 meja la lari2 la...baik la hakak bg ko duduk diam situ...dorg sndr bukak youtube tgk video pembelajaran tu..shapes,abc,vegetables, ntah hape lagu lg..katun pun dorg pandai bukak...kadg2 main games buat pizza...

klu kat rumah dh bosan dgn gajet dorg main la kejar2...bkn la 24hrs dgn gajet jah...

lantak ko lah..anak ko
diharap dato kurangkan juga terjerit2 memekik dgn suara feminin meneran dalam iklan komersial d'herbs ye

Play station

Edited by Risma at 22-11-2015 07:21 PM

Ris didik anak sejajar dgn perkembangan semasa..................bagi tab dan smartphone kat dia org... tapi kita pantau lah............. ris mmg tak bagi anak2 main kat luar rumah, main kat depan rumah pun tak bagi............. zaman skrg nih tu je lah permainan dia org...... kita dulu lain, selagi tak maghrib tak balik rumah,  merayau kebun, sawah, belukar tuh selamat takde risau apa2 mak bapak kita............. zaman skrg nih, anak nak gi kedai bawah apartment nih pun kita tak bagi ........... takut macam2 kes skrg nih.....................

takpe lah........... lain org lain cara nye............ cara dia tuh betul lah............... kalau kita mampu ikut, ikut lah, kalau tak mampu ikut lah cara kita sendiri  ye dak................

Bell replied at 20-11-2015 03:03 PM
Ohh mak dia Rozita Sendayu Tinggi. Baru aku tahu (sebb aku tak kisah bab mcm nie). Dia bukan build ...

Die mmg anak pengasas Sendayu Tinggi tu tapi katanya mak dia lagi percaya dekat orang lain dr anak sendiri. Dan dia kena start dari bottom dan susah macam orang lain sebab tu dia taknak ade kaitan dengan mak die.
Makcik aku yang cite lah. Aku pun dengar je.