CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: ellZack

[Tempatan] Operasi PATI Temui Remaja OKU Di Kurung Kebuluran Kurus Kering

OsHiN_hOnEy posted on 24-6-2014 02:15 PM
panjang lebar pula kaka ni berbicara entah kan ada orang nak baca ke tidak kak, but apa yg kaka ckp  ...

ada byk lg luahan ibu2 ank oku nih
i nk tepek pun xleh sbb  guna enpon xleh nk kopipes..

OsHiN_hOnEy posted on 24-6-2014 02:56 PM
kak D, OKU ni just a general terminology utk yg kurang upaya kan? like kodong kaki tangan, cacat p ...

OKU .. orang kurang upaya .. meaning tak normal. they cannot function like normal person

mcm anak kak D dia mmg nampak normal tapi short term memory tak de langsung. kena ajar sampai dapat .. sampai masuk long term memory
baru leh lepas. so mende2 yg dia buat kena make sure jd rutin harian.

sib baik ada teknolgi hp sekarang masuk asrama di Univ dah set reminder apa dia kena buat tiap hari .
dulu akak D la jd reminder dia sampai dia dapat ingat rutin harian dia.

anak akak mmg berdaftar dgn JKM tapi kami mmg tak pernah dpt apa2 bantuan dr JKM. tak kisah pun lah sebab akak masih mampu takat keperluan asas anak2 tu. cuma kadang2 sekolah ada gak la kasi bantuan anak yatim kat diorang adik badik .

masuk U ada bantuan pusat zakat selangor.. so boleh la ringan kan beban sikit

Suchi posted on 24-6-2014 03:08 PM
ada byk lg luahan ibu2 ank oku nih
i nk tepek pun xleh sbb  guna enpon xleh nk kopipes..

heh baru shin taruk satu post orang dah mula lar suchi, its ok..kadang2 kita fikir nak beri pandangan dari sisi yg berbeza

tapi mereka ni just on witch hunt, shin betul2 berharap yg lola ngokngek ni di dapati bersalah, parade in public just to shame her and others yg doing the same beastial things towards their own.

cuma terkesan dgn kata2 ummu, masyarakat jenis apa kita hari ni, maybe betul juga byk kepincangan yg kita dapat, remaja mengandung tanpa bernikah, buang anak, merogol, menyamun.kes ni semua berpunca dari masyarakat kita skrg ni.

dewi posted on 24-6-2014 03:09 PM
OKU .. orang kurang upaya .. meaning tak normal. they cannot function like normal person

mcm a ...

hehe shin ada baca tentang anak kak D ni, again you are a special mom, along with the rest of moms yg di kurniakan insan2 ahli syurga ni kak D.

sebab kadang2 tengok orang yg di kurniakan anak yg normal pun tak boleh handle, terjerit2 nak reprimand anak.

kak D mesti seorang yg sabar. congrats to you kak D.

knocking off now from work, talk soon

kecimpret posted on 24-6-2014 12:42 PM
puuuiii..kalo gaji kecik sgt takdenye dia pakai keta...penulis ni nak backing pun x agak2...keyb ...

tu la aku cakap tadi. bos dia tak hangin ke ada org cakap gaji cipuuut sangat sampai tak mampu nak bagi makan anak? kalau aku jadi bos lola ni ... aku siap tunjuk slip gaji kut kat reporter. ya la .. aku tak rasa brahims cuma bayar gaji minah ni RM500 kan? motif nak tulis cipuuut sangat seumpa ko cuma pencuci toilet. tukang cuci kat opis aku pun tak penah mengeluh gaji dia ciput. elok je aku tengok dia mampu beli susu formula tuk anak dia yg umur 2 tahun.

dewi posted on 24-6-2014 03:09 PM

mcm a ...

D..cucu saya pun OKU..baru 4 tahun..tapi bukan cacat fizikal luaran..tapi dalaman..daftar dgn JKM..sebulan dapat Rm150..

Follow Us
toxicated posted on 24-6-2014 01:36 PM
takleh digest la boleh sewa 2 rumah semata2 nak asingkan firdaus dari dorang. jijik ke nak duduk s ...

kaka lupa ke? kan pak munteri udah bilang .. duduk lembah klang ni .. pendapatan bawah 3k consider mesken. tapi .. ramai lagi org jauh lebih mesken boleh bagi anak makan pakai kan kaka. (aku tak rasa pun gaji RM1900 tu mesken. cuma tak kaya ler kan)

Takde maknanya nak simpati kat Lola.
Aku rasa Lola ni kaki spin.Drama Queen.
Celah mana  nak bersangka baik ni? aku tak nampak lah..

Kisah budak ni mengingatkan aku pada kisah Nabi yusuf yg di campak dan di tinggal kan dalam telaga sehingga ditemui oleh rombongan pedagang yang berhenti untuk mengambil air di perigi.

Rombongan pedagang itu terkejut apabila melihat bahawa perigi yang disangka mempunyai takungan air itu hanya terdapat seorang kanak-kanak kecil sahaja, lalu rombongan pedagang tersebut mengeluarkan Yusuf dari telaga/perigi dan membawa baginda ke Mesir.

Hasbunallah wa ni'mal wakil  
– Cukuplah Allah sebagai pelindung kami dan DIA adalah sebaik - baik pelindung.

akubest posted on 24-6-2014 12:10 PM
15 tahunnn tapi ko tengok history trail most of the times budak tu ngan pengasuh dia....panggil pe ...

lack of money might be da main reason to trigger all these cruelty...

lain2 tu sifat tamak n kedekut, sbb duit dh sikit, rasa rugi plak nk abiskan kt anak yg x memberi hasil pulangan... mungkinla kan, sbb kebanyakan rakyat msia bela anak utk balas budi... mungkin...

pinkzara posted on 24-6-2014 03:28 PM
Takde maknanya nak simpati kat Lola.
Aku rasa Lola ni kaki spin.Drama Queen.
Celah mana  nak bersa ...

mmg kaki spin mak bdak ni...tp y duk bekap mak budak ni pn jnis spin2 jgk lah...kalu org kritik marah...

Anak_Nogori posted on 24-6-2014 03:25 PM
D..cucu saya pun OKU..baru 4 tahun..tapi bukan cacat fizikal luaran..tapi dalaman..daftar dgn JKM. ...

mungkin sekarang JKM lebih prihatin ..

anak D dah besar dah 22 tahun . 15 tahun lepas KJM nya Kad OKU tu buat perhiasan jer.. utk rekod je
mmg byk bende kena berkorban dulu .. nak masuk sekolah aliran normal kena fight dgn Kem perlajaran

bukan senang tapi kalau pandai hidup bermasyarakat , insyaalah pasti ada yg nak bantu. in my case .. even sedara mara ada yg pandang serong
tapi cikgu sekolah, guru besar is my support system. D mmg tak pernah tinggal satu pun acara sekolah , mesyuarat PIBG . mmg cuti tahunan habis kat anak2 je. cikgu2 sekolah , guru besar dia help me fight untuk pelajaran anak dewi. anda dalam waktu yg sama budak2 OKU sekelas dgn dia pun dpt menafaat. kalau tak sampai tua la dia dok kat kelas pendidikan khas tu

OsHiN_hOnEy posted on 24-6-2014 02:15 PM
panjang lebar pula kaka ni berbicara entah kan ada orang nak baca ke tidak kak, but apa yg kaka ckp  ...

we lnow its not easy..dgn anak OKU tambah lagi untuk ibu tunggal.. masyarakat bukansesaja tuding jati kat loklak ni... ibu2 oku lain ade nampak usaha dan takde pulak  sampai tahap ni.. no generalisation to Oku mothers pu

hungryhenry posted on 24-6-2014 03:06 PM
Akak @tinker_bell mengesan bahawa macit lola berparitdah

haha...aku pon cam terpk jugak....si lola nie..pakai tudung fareeda ker??...mampu lak pakai and beli...ermm..tapi mungkin..cetak rompak nyer...so murah...or ader korang kasi ke....tp ape2 pon alasan..si lola loli nie kasi...or tukang back up nak kasi...tetap xlogik....
sebab keadaan adik nie...memag tak boleh diterima...kurus kering...ader najis...baju tak tukar......sekian...
kalau si lola and ank dier yang lagi satu tu berpakaian or berkeadaan camtu jugak...baru aku akan simpati dan percaya dengan kesempitan serta kesusahan hidup lola loli nie...

OsHiN_hOnEy posted on 24-6-2014 03:11 PM
heh baru shin taruk satu post orang dah mula lar suchi, its ok..kadang2 kita fikir nak beri pandan ...

mmg betul .. membesar kan anak OKU byk cabaran.. org keliling tak paham.. tapi kalau dah ibu sendiri give up cam ner org lain nak paham

dewi posted on 24-6-2014 02:42 PM
sian kakak ni .. but reality check la akak pengasuh anak2 ni mmg kena pantau.. walau pun anak ko ...

saya mmg kagum sangat kalau ibu bekerja tapi still masak kat rumah...

akubest posted on 24-6-2014 12:27 PM
seram pulak aku dengo citer nehhh...
serius macam pembunuh bersiri.....

memang hesteria satu malaya kalu cctv budak ni ada... iols speku gini lah, kaklola ni datang setiap 2 minggu bg anak dia makanan... bila datang, hidup lagi budak nih... lepas 2 minggu datang lagi, hidup lagi budak nih... hanya kaklola dan Allah je tau apa niat dalam hati dia buat anak dia macamtu sekali... tak boleh hadam tau, cemana boleh ada tanah & batu dlm bilik tu... wtf betul kaklola ni tau... bagi la alasan mcmmana sekalipon, mmg tak boleh hadam, tersekim mokcik... tetap nak maki kaklola

inteq7 posted on 24-6-2014 03:41 PM
saya mmg kagum sangat kalau ibu bekerja tapi still masak kat rumah...

nak beli tak mampu dik .. itu pun time raya buat jual kuih raya .. kalau tak tak pakai la baju baru anak2 akak tu

OKU bukan Orang Kurang Upaya laaa .... OKU= Orang Kelainan Upaya...

dewi posted on 24-6-2014 03:46 PM
nak beli tak mampu dik .. itu pun time raya buat jual kuih raya .. kalau tak tak pakai la baju bar ...

sy kagum sebab pembahagian masa ngan planning kekal...

sy try jugak.. plan menu untuk seminggu... tp jarang skali dapat follow bebetul...

kadang balik keje lambat, tak sempat masak.. kene gak beli..

end up budget bulanan naik... =(