CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: ellZack

[Tempatan] Operasi PATI Temui Remaja OKU Di Kurung Kebuluran Kurus Kering

Gaji bersih Lola RM1,549.38
Kuala Lumpur: Majikan kepada Lola, 40, ibu remaja orang kelainan upaya (OKU) Muhammad Firdaus Dullah, 15, mendakwa wanita terbabit tidak pernah menceritakan kesempitan hidupnya kepada majikan yang mempunyai pelbagai cara untuk membantunya.

Pengurus Kanan Modal Insan Brahim's Airline Catering (BAC) Ahmad Reza Kamaruddin berkata, Lola yang bertugas sebagai pekerja penyajian di syarikat itu sejak 10 tahun lalu terlalu berahsia dan hanya melakukan tugas tanpa membabitkan hal-hal peribadi di tempat kerja.

“Kami terkejut apabila membaca kisah anaknya itu tersiar kerana dia tidak pernah berkongsi masalahnya dengan pihak syarikat atau Kesatuan Pekerja-pekerja BAC yang amat mementingkan kebajikan pekerja dan ahlinya.

“Kami faham dengan pendapatan kasar RM2,327.81 sebulan atau bersih RM1,549.38, ia mungkin tidak cukup untuk menyara dua anaknya tetapi syarikat juga menyediakan banyak ruang untuk membantu termasuk memberi pinjaman peribadi,” katanya ketika dihubungi Harian Metro di sini, hari ini.

Muhammad Firdaus ditemui dalam keadaan menyayat hati terkurung dalam rumah di Flat Semarak, Taman Semarak Nilai, dekat sini, Sabtu lalu.

Keadaan Muhammad Firdaus yang kini dirawat di Hospital Tuanku Jaafar Seremban dilaporkan stabil dan semakin pulih.

Artikel ini disiarkan pada : 2014/06/24

orangebear posted on 24-6-2014 04:58 PM
Kuala Lumpur: Majikan kepada Lola, 40, ibu remaja orang kelainan upaya  ...

kenapa jauh sgt pendapatan kasar dan pendapatan bersih dia? tolak apa je dr gaji pokok tu?

pittjie posted on 24-6-2014 04:46 PM
dan lagi tak faham ... emak yg ada anak OKU ni pulak nak salahkan masyarakat sbb salahkan emak fir ...

akak cakap ... kak lola ni yg dah give up dgn anak dia sendiri.. jd tak adil la dia blame masyarakat tak nak tolong dia jaga anak dia. tak de pengasuh nak bela anak dia. udah lola ni sendiri yg pinggirkan anak dia , buat macam anak dia wak wujud . cam ner org nak tau dia ada masalah. mcm ne org nak paham. ? hidup kalau tak bermasyarakat gini la jadi nyer.  

akak sendiri tak pernah give up dgn anak akak walau pun OKU. kalau tak takkan la sampai leh masuk U. walau pun dulu doc tu letak dia dlm golongan yg takat leh membaca & urus diri pun kira dah cukup bagus sgt dah.

key point to all ibu / parent yg ada anak OKU .. semua tu persepsi masyarakat mmg kita tak leh elak .. tapi kita sendiri kena buang all the negetive perseption  dlm diri kita dulu sebelum kita boleh expect org untuk terima anak kita seadanya . akak pun berbuih kot mulut explain kat cikgu , kat pengasuh, kat sedara mara condition anak akak before diorang boleh paham .

so apa yg si loklak ni expect dr org kalau dia sendiri tak ambil inisiatif tu?

walau ditemui dalam keadaan kebuluran...Makkk juga yg dia sebut dulu,bukan makan.
tengok video bnyk kali pun,airmata ttp jatuh...

dewi posted on 24-6-2014 05:06 PM
akak cakap ... kak lola ni yg dah give up dgn anak dia sendiri.. jd tak adil la dia blame masyar ...

pndapat aku pula.. aku boleh terima jika ada alasan kesempitan, susah nk cari org jaga semua tu..
tapi yg paling tak boleh terima ialah membiarkan anak tu dlm kekotoran, najis tak basuh, baju reput..
seperti ada ciri2 pengotor.. islam tak ajar mcm tu.

dewi posted on 24-6-2014 05:06 PM
akak cakap ... kak lola ni yg dah give up dgn anak dia sendiri.. jd tak adil la dia blame masyar ...

i refer kat status ke luahan perasaan someone yg ditepek dek sapa ntah tadi tu sis. ya .. i faham lola tu maybe ada masalah. dan i faham sis .. peritnya jaga anak OKU. saya pun ada kezen yg mengalami nasib macam firdaus ni. kesian sis tengok my mak cik yang janda tu .. jaga sepupu saya. masa tu saya pun sekolah lagi la. tapi bila besar2 ni kenang2kan balik .. betapa gigihnya makcik saya .. hantar sepupu saya yg masa tu almost vege la sis .. pegi skolah khas .. yang jauh puluh2 batu dr rumah. sanggup carikan org yang boleh tolong hantar dan ambik. makcik saya org kampung .. buta huruf (lap air mata ni), anak 6 org masa kena tinggal mati pakcik .. tapi dia tau cari jalan macamana cari bantuan tuk anak dia sis. tabah betul. i rasa kalau makcik i jumpa lola pasti akan ditazkirah la lola tu. tu yang saya tak faham kenapa ada emak yg ada anak OKU tu macam marah kita salahkan lola give up gitu.

sorry sis .. tapi i tak baca post u sgt. i tak notice that u also ada anak macam ni. sorry saya tak maksud nak rude at you. bukan you yg i maksudkan. i really respect parents yg jaga anak2 macam ni dgn penuh kasih sayang, dgn baik .. kasih tak berbelah bagi. dia org tu anak syurga. untung u sis .. jadi emak ahli syurga tau. dan moga syurga jgk tempat mu sis. amin.

Follow Us
dewi posted on 24-6-2014 03:36 PM
mungkin sekarang JKM lebih prihatin ..

anak D dah besar dah 22 tahun . 15 tahun lepas KJM nya  ...

Salute u kak. Semoga dipermudahkan segala urusan & diberi ganjaran berganda atas pengorbanan akak utk anak2..

orangebear posted on 24-6-2014 04:58 PM
Kuala Lumpur: Majikan kepada Lola, 40, ibu remaja orang kelainan upaya  ...

Gaji RM2300 mana ada income tax. Potong EPF saja. Kenapa gaji bersihnya terlalu jauh. At least RM2000.

anayeizra posted on 24-6-2014 04:07 PM
maknanye mak die tak dok sekali ke dengan anak die? die biarkan anak die yg kurang upaya tu tingga ...

macam tu la gamaknye , banyak pulak duit dia kan nak sewa dua rumah ?

mungkin ada potongan personal loan..if any compny given la..

pittjie posted on 24-6-2014 05:16 PM
i refer kat status ke luahan perasaan someone yg ditepek dek sapa ntah tadi tu sis. ya .. i faham  ...

see even org kampung pun gigih nak bela anak .. lola bukan kategory tak sekolah buta huruf  ... sampai tak leh nak minta bantuan  
tu yg sedih sgt nih.. how could she do this? kenapa tergamak dia buat mcm tu kat anak dia sendiri .. akak bab2 mcm ni mmg sensetif giler
bukan nak cakap kat org if i can do why u cannot .. cukup la sekadar .. kalau tak mampu jaga .. kasi kat org la .. letak la kat  surau ke mesjid ker depan rumah org ker.. where anak tu ada gak la chance nak survive . tpt mana org leh jumpa. bukan kurung dlm rumah kotor sendirian.
what chance of survival yg budak tu ada?? zero ...dah la tak leh bersuara mintak tolong.

tak pe paham .. kadang baca tak sama paham macam kita bercakap.

Bell posted on 24-6-2014 05:23 PM
Gaji RM2300 mana ada income tax. Potong EPF saja. Kenapa gaji bersihnya terlalu jauh. At least RM2 ...

tolak loan beli kete kot

anayeizra posted on 24-6-2014 04:41 PM
tabik spring kat akak.... semoga Allah sentiasa mudahkan segala urusan akak dan anak akak...

Thanks. doakan akk kuat ye.

FanTasyCreaTioN posted on 24-6-2014 04:58 PM
baca kisah abang ni..
mengingatkan kita pada kawan2 OKU
dari dier rang adik banyak belajar mengh ...

sebab tu saya pun banyak belajar..krn diri sendiri yg alaminya.

Anak saya dan keluarga bukan senang nak handle oku ni...dah lah ada masalah jantung yg kena selalu pi appointment ngan IJN..cucu saya ni kena gi GH buat appointment gak..sebab cucu saya ni pertumbuhan dia dan percakapannya sudah tentu agak lambat atau lembab macam kanak2 normal..selalu lah kena ke GH.

Bukan tu je...oleh sebab cucu saya ni ada masalah jantung macam tu...perjalanan darahnya tak normal..maka kuman senang serang dia...sampai ke otaknya..kami sekeluarga sebulan duk pening sebelum mengetahui penyakitnya..dia selalu demam panas..gi klinik biasa..dr kata demam..sampai masuk ubat dlm bontot..punya dia punya panas..nagis je dia tiap2 malam...sebulan lamanya.

Last...cucu saya kena stroke..anak saya bawa dia ke HKL..bhg kanak2...terus masuk wad..macam2 dr nurse tu buat..mandi air batu..amik air kencing, darah, air tulang belakang..masa tu cucu saya baru 2 tahun je..berbulan2 lamanya anak cucu saya duduk wad...sampai anak saya terpaksa berhenti kerja..saya lah duk ulang alik berbulan2 lamanya tu ke hospital..bantu mana yg patut..berikan nasihat dan motivasi sokongan kat anak perempuan saya yg hampir putus harapan tu...saya lah mintakan bantuan JKM tu..lari sana sini..kebetulan..saya dah pencen..kalau saya kerja...tak tahu lah nak cakap apa..

Yg peliknya...3 bulan lamanya duk wad..dah amik darah, kencing, dan air tulang belakang tu..Dr pakar tu tak dapat nak kasi tahu apa punca sebenarnya penyakit cucu saya ni..kami sekeluarga hanya boleh berserah.

tuhan nak kasi tunjuk..kami pi appointment ngan IJN..Dr IJN tu lah nasihatkan supaya buat scan kepala plak...bila saya jumpa dr pakar HKL minta buat scan kepala..Pakar tu duk mengelak2 plak....angin lah saya...saya kata kata dia..air kencing dah ambil, darah dah ambil, air tulang belakang pun dah ambil..dr sendiri pun cakap..tak tahu apa punca penyakit cucu saya ni..apa lagi dr mahu?...mahu saya pi jumpa yg lebih atas atau mahu saya masuk paper atau mahu saya jumpa menteri?..terkedu dia..last2 dia kasi appoitment buat scan kepala tu...akhirnya result..Dr ni terkejut beruk...nah kau..10 tompok nanah dlm otak cucu saya...9 kecil..1 tu paling besar..tu yg buatkan cucu saya selalu demam panas.

Apa lagi..HKL buat meeting tergempar malam tu gak..panggil semua pakar, dari pakar bedah, bius, jantung dsb..last amik keputusan buat operate ketul yg besar tu je..anak saya kena sign borang..sebab ada risiko..cucu ada masalah jantung tu..anak tanya saya..saya cakap..tak operate meninggal, operate meninggal..baik kita amik risiko opreate...doakan je anak tu selamat...

Operate otak tu plak...kena bukak tengkorak tu lebih kurang 4 inci...tengkorak tu disimpan dlm peti sejuk..3 bulan akan datang operate sekali lagi..masukkan semula tengorak tu...alhamdullilah cucu saya selamat..

yg 9 nanah lain tu dimatikan ngan antibayotik je...utk rawatan antibayotik tu je..setiap 4 jam kena titik setiap hari bertukar tiup..selama sebulan lamanya...bayangkan budak umur 2 tahun kena macam tu..hari2. duk wad.

Cerita balik pasal masukkan semula tengkorak tu..selamat dibuat..tapi selepas berberapa bulan..pi appoiment semula..didapati tengkorak tu plak mengecut..satu hal plak lagi...dr kata..budak2 biasanya tengkorak tu akan tumbuh sendiri..so..buat rawatan susulan lagi...kalau tak tumbuh jugak..satu lagi operation kena buat..mungkin hujung tahun ni kot...so..sekarang cucu saya kesana kemari tak ada tengkoraknya lah..kena jaga dia betul2....dia plak lasak..macam org tak sakit.

panjangkan kisah saya ni....tapi keluarga kami tabah..tuhan uji kami..

Saya cerita ni bukan apa..nak beritahu dan jadikan ini sebagai pedoman..malah kalau ada masalah yg sama macam cucu saya ni..masing2 tahu lah nak buat macam mana.
Last edited by Anak_Nogori on 24-6-2014 05:36 PM

FanTasyCreaTioN posted on 24-6-2014 04:58 PM
baca kisah abang ni..
mengingatkan kita pada kawan2 OKU
dari dier rang adik banyak belajar mengh ...

Abang????? tu pocit la...pocit merangkap Maharaja Pitnah..ada ke abang.....

Anak_Nogori posted on 24-6-2014 05:29 PM
sebab tu saya pun banyak belajar..krn diri sendiri yg alaminya.

Anak saya dan keluarga bukan se ...

semoga cucu encik AN sentiasa sihat & penyakit yang dialami akan sembuh nanti..

Gaji basic=RM2,327.81
Less: EPF= RM258.00
Less: socso=RM11.75
Balance ada lagi RM2,058.06, tapi kat berita ckp gaji bersih RM1,549.38, so ada short RM508.68.. maybe betul la kot bayar loan keta mcm forumer atas ckp..

hihi...gigih plak aku.. Last edited by PICes_Boy on 24-6-2014 05:34 PM

PICes_Boy posted on 24-6-2014 05:33 PM
Gaji basic=RM2,327.81
Less: EPF= RM258.00
Less: socso=RM11.75

Maybe yg balance tu adalah hasil drp OT..
kalo x de OT tu yg gaji bersih RM1.5k.

leon_mclaren78 posted on 24-6-2014 05:35 PM
Maybe yg balance tu adalah hasil drp OT..
kalo x de OT tu yg gaji bersih RM1.5k.

yup btol gak pasai ada bc kat belakang dia ni selalu ot

noraidil_06 posted on 24-6-2014 05:29 PM
Thanks. doakan akk kuat ye.

Insyaalah .. noraidil  perlu kuat demi anak . kekuatan itu akan timbul  bila kita ada kasih sayang.  
nothing is stronger than the power of love. jangan pernah luntur kasih sayang ..dan jgn lupa cari yr support group