CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: aurora273

[Tempatan] Edisi Mak Pak Cuai

Orange1 posted on 27-11-2013 07:30 PM
Yes aku setuju sgt dgn ko, budak bukan dilahirkan terus nakal, puncanya acuan tak betulllll yessss ...

acuan tak betul tu sebab kepala asyik ingat pasal makan je...anyway my late father ni buat kita cam kawan dia. anything boleh bagi tahu. kepala dia kepala cam budak2 muda suka hangout. dia yang tau the coolest place utk hangout. tapi as i said bila bab disiplin, no give and take. dia quote abg dia(my uncle), biar nangis sekarang (anak2 tu menangis dek kena ajar), jangan nangis kemudian (parents nangis sbb anak2 tak menjadi). budak2 sekarang ni tengok tak tentu hala dapat "reward". my parents nak reward kena dapat good result, baru dapat. kids nowadays their "parents" are ipad, tv, game etc. cam mana tu. dah macam zombie nengoknya.

mcm my MIL anak buah dia (anak angkat pd adik dia) nakal gila okeh. my FIL kadang tu menyampah sangat sampai dia isolate diri ke tempat lain yg budak tu takde. my MIL kalau dah geram sangat dia cubitkan aja budak tu. tapi tak makan saman. panjat kaunter dapur yang ada banyak pinggan mangkuk kaca. tapi parents dia dgn lembut kata "adik jangan adik, please adik". bunyi merayu2. nasib kakak dia jenis garang gila. tapi kakak dia pun kerja mana nak ada masa disiplin.

munchkin posted on 27-11-2013 09:03 PM
acuan tak betul tu sebab kepala asyik ingat pasal makan je...anyway my late father ni buat ki ...

Yes sepatutnya anak2 dibuat kawan baru kita boleh memenangi dorg, tp ummah biasanya takmcm tu garang tak kena tempat last2 tak berhemah mana pun anak2 tu bertambah sakai adalah, pendekatan tak betul. Bila org kata mulalah keluar segala dah marah tp budak2 biasalah, ada je alasan utk justify kesakaian anak dorg hasil didikan yg tak betul tu. Klu dididik dr kecik adab2 semua takdelah jadi sakai. Part makan yesss sesetengah anak2 ummah dr kecik dah nmpk perangai buruk psl makanan klu tak takdelah g rmh org buka peti sejuk org check makanan ada apa. Lepas tu ramai yg sentap bila kita ckp benda2 gini.

noraidil_06 posted on 27-11-2013 02:14 PM
U, I nk bg tips. Kalau u nmpk posting dr this oren, nat, darsita n few more. U skip. Dun waste ur  ...

Walk d farkingg talkk! Ko sndiri punn tak blh nak ignore aku sampai ke sini mencari masuk sini semata2 nak ckp psl aku. Dendam kesumat dr thread rr sampai ke sini ye. Kalau kritik psl pompuan yg suka pongpang2 burukkan psl laki sndiri kat public n perangai sakai budak2 yg tak diajar dgn sempurna oleh makbapak dikatakan suka cari gaduh, well im fine w that.

Sayamama posted on 27-11-2013 02:50 PM
Just sharing... me ada 3 org anak... dan hasil dari didikan yg sama.... lain2 hasilnya.. si abang  ...

thanks for sharing the story. at least mama sedar apa yg dibuat oleh anak mama tu. and mama take action by not going to gatherings.

tapi ada juga parents yang jenis tak sedar2 tapi dibiarkan saja. macam rumah my MIL/FIL anak buah dia flush firetruck dalam lubang jamban sampai tersumbat. dahlah toilet satu tu saja. nasib boleh keluarkan. kalau takleh keluarkan maksudnya kena pecah tangki saluran najis etc. mau banyak part rumah kena pecah. can you imagine. habis keyboard organ dihentak2. mak bapak budak tu jenis buat tak tau. senyap je tak larang/marah.

ada member jemput datang rumah pun, dia kata tak mahu sebab anak2 dia nakal2. tapi tengok tak nakal mana pun. member inform apa tak nakal. habis anak dia amik pen conteng tv screen kat rumah dia. masa birthday, tengah nyanyi lagi anak dia duk colek colek kek hisap2 jari. tapi member tu pun takde bagi punishment. takat dia alih2kan tangan daripada kek tu saja.

kalau anak mama yang second tu buat nakal2. apa "punishment" yang mama berikan pada dia?
Last edited by munchkin on 28-11-2013 01:04 AM

clarizsa posted on 27-11-2013 02:31 PM
aku doa yg baik2.. ko negatif sgt nih.. x perlu la nk meroyan sgt.. aku doakan yg terbaik utk ko.. ...

Aku reply utk kwn ko si mawar merah yg anak berderet2 5 org tu yg g soping mall suka lari2 tu. Ko tu yg sentap dgn komen aku dr awal2 psl budak2 sakai ni terus komen ala2 cari pasal. Ko makan cili pedassss sgt! Didik je anak2 ko betul2, takyah sentap2 bila org komen isu ni. Nak sentap cari pasal buat apa klu tak bukan terasa pedassss. What a damnn jokke!

Org lain tak didik anak betul2 kita lak kena jd mangsa terima perangai sakai anak2 dorg.  Klu tak ganggu org lain lainlah skit ini dah mengganggu sbb tu org bercakap! Terima sajalah hakikat perngai sakai anak2 sendiri tu dah menyusahkan org. Adilkah pd org lainnn???? Pegi soping mall nak soping beriadah diganggu ketenteraman kita dek budak2 sakai ni, dtg rmh kita habis aura negatif satu rmh. Penatlah nak hadapp!!!!

Follow Us
Klu rasa tak mampu nak ajar anak basic menjadi manusia patutnya takyah beranakkk!!!

dzaraa posted on 27-11-2013 12:01 PM
Orange1..awak dah kawen?..awak ada anak?...
harap awak akan merasa dan lalui apa yg ibu bapa lain ...

Klu dekat jepon ntah2 mak bapa mcm ko n laki ko ni dah bunuh diri atas sbb gagal didik anak2 sehingga mengganggu ketenteraman awam! Ko buat apa????? Sumpah org atas kegagalan ko!!!

dzaraa posted on 27-11-2013 01:42 PM
orng yg suka mengsakaikan orang sana sinilaa yang paling hina di bumi bertuah ini tau tak?....

...

Aku suggest ko ikat yg bawah tu sudah2 lah, yg 5 org tu pun ko tak terajar. Ko tumpukan aje utk didik balik anak2 ko yg bederet tu dr segi peradaban semua supaya family ko nampak beradab dan tidak dipandang hina bila bercampur dgn org2 lain.

Orange1 posted on 28-11-2013 03:26 AM
Klu dekat jepon ntah2 mak bapa mcm ko n laki ko ni dah bunuh diri atas sbb gagal didik anak2 sehin ...

nampaknya ngko pun terlebih kuah dari sudu...aku tak bersumpah pun..untuk anak-anak ngko jadi sakai mcm anak2 org lain yg ngko sakaikan tu..cuma...sekadar bagi gambaran...suasana..bila mana masa ngko sendiri akan punyai anak-anak sendiri...waktu tu ngko akan lalui mcm mana perasaan ibu bapa lain lalui skrg ni bila dah jadi mak bapak....Syukur Alhamdulillahlaa kalau ngko dapat didik anak ngko nanti tak jadi sakai mcm anak org lain tu.....bgus dah tahniah laaa....risau jugak nanti kalo x akak pun...org lain pulak dok sakaikan anak-anak ngko...

munchkin posted on 28-11-2013 01:00 AM
thanks for sharing the story. at least mama sedar apa yg dibuat oleh anak mama tu. and mama take a ...

so far.. hubby akan rotan kat tangan dia ngan rotan.... tapi dia jenis keras hati... tak menitik langsung air mata.... then pernah jugak.. kami tak belikan hadiah birthday sbg hukuman....

for info.. kami bukannya jenis parents zaman skrg yg anak umur 6 thn pun dah belikan hp samsung touch screen... ngan langgan data plan bagai.... mainan yg ada kat rumah pun semua hadiah bday saja... itupun cuma ada ps2 utk si abang... tapi cabaran sgt besar sbb dikelilingi oleh ipar duai yg belikan anak2 gajet ikut musim.. masing2 ada lastest gajet... kadang2 kesian ngan anak2 dok mengendeng ngan kezen2 dia.... tapi me kuatkan hati tak belikan ....

munchkin posted on 27-11-2013 09:03 PM
acuan tak betul tu sebab kepala asyik ingat pasal makan je...anyway my late father ni buat ki ...

me pun jenis tak suka tgk umah bersepah.. dan me pun jenis org yg rimas bila budak2 datang umah me n buat sepah kat rumah me... bertambah rimas bila mak bapak tak reti nak marah anak dowang ...

sbb tu me cepat sedar  bila anak2 me buat nakal di umah orang.... sbb me tau camner perasaan nyampah dan geram di pihak tuan rumah....

Sayamama posted on 28-11-2013 10:59 AM
so far.. hubby akan rotan kat tangan dia ngan rotan.... tapi dia jenis keras hati... tak menitik l ...

I see. Tq for sharing the stories. Cuma saya agak hairan ada parents yg tak langsung bagi punishment. And then ada juga bagi reward utk anak spy behave. Buat nakal dapat hadiah utk behave??? Say what??? Saya tak paham. You are in the right track. Pernah mama bagi dia time out tak? Yang saya tahu budak budak ni kalau active kalau diberi timeout tu mmg tak suka sangat2. Sebab timeout tu kena letak satu corner yang takde langsung barang kat situ. Dia kena buat timeout utk say 5 minutes. Kena complete 5 minutes. Tak complete tak boleh. Kalau rasa 5 min tak berkesan, tambahkan masa lagi. Masa timeout hanya dia dgn diri dia sendiri.

Budak2 can do amazing things. Ada parents yg kata anak dia tak boleh tu tak boleh ni. Tapi sebenarnya boleh insyaAllah. Kalau teach them responsibilities dari kecik, mmg boleh. I've seen budak2 nakal jadi baik. Ni just general saja saya cerita.

Sayamama posted on 28-11-2013 11:02 AM
me pun jenis tak suka tgk umah bersepah.. dan me pun jenis org yg rimas bila budak2 datang umah me ...

Yes betul tu mama, saya agree sangat. Budak2 ni kalau dah main kena kerah kemas balik. Saya tengok bila budak main, parents kemas. Tu yg derang naik mua tu.

Orange1 posted on 27-11-2013 07:33 PM
Time' s up
To b cont

...comey ja...

dzaraa posted on 28-11-2013 09:36 AM
nampaknya ngko pun terlebih kuah dari sudu...aku tak bersumpah pun..untuk anak-anak ngko jadi saka ...

Tak payah ko nak belit2 kat sini sekali baca posting ko pun dah jelas apa yg ko maksudkan. Lps tu ko siap PA aku andartu lah n ntah apa2 lg padahal aku tak attack forumer mana pun kat sini just bincang isu psl budak sakai in general n refer to experienced aku sndiri. Ko start PA sbb ko sakit hati aku highlight isu ni sbb terkena kat batang hidung ko yg mempunyai anak2 perangai sakaiiiiiiii.

noor2 posted on 28-11-2013 01:18 PM
...comey ja...

Masa tu ingatkan nak sambung lg isu best ni tp apakan daya keja byk duk menanti. Mana tak bestnya noor, selama ni punyalah hangin perangai budak2 sakai yg dtg rmh dek mak bapak tak tahu ajar, sekali bila isu ni berbangkit kat sini mestilah lps geram betul2. Yang jd lebih best tu bila ada mak2 budak2 sakai memunculkan diri rasa puas sgt2 dpt bagi depan2 muka dorg sebijik2 sampai tersentap dorang. Nikmatnya tak terhingga noor.

dzaraa posted on 28-11-2013 09:36 AM
nampaknya ngko pun terlebih kuah dari sudu...aku tak bersumpah pun..untuk anak-anak ngko jadi saka ...

Sepatutnya ko terima kritikan kat sini dgn terbuka dan berazam perbetulkan keadaan tp ko memilih utk PA org yg highlight isu ni iya2. Nampak sgt mentality ko pun sakai, aku tak heranlah anak2 ko pun jadi sakai. Ko tgk mcm sayamama tu, dia pun mengaku anak dia ada yg jenis buat perangai juga n pd masa yg sama dia memahami klu dah prkara tu sampai mengganggu org mestilah org tak suka, n dia sampai tak g mkn kenduri sbb taknak anak buat hal ka rmh org, cuma hb dia n anak lain je yg pegi. Macam tu lah sepatutnya.  Tapi aku agak mcm ko ni klu dgr ada kenduri makan free kat rmh org haruslah satu family ko anak beranak laki bini sampai sbb nak mkn free. Perangai anak2 ko mcm sakai kat rmh org pun ada ko kesahhh??? Janji makan free. Org baru ckp skit kat forum ko dah melenting sampai pa begaduh dgn org, klu org tegur ko psl anak2 ko perangai sakai depan2 muka ko haruslah ko ni jenis yg tak blh terima, mesti ko gaduh dgn org kan. Last edited by Orange1 on 28-11-2013 11:45 PM

Orange1 posted on 28-11-2013 11:34 PM
Masa tu ingatkan nak sambung lg isu best ni tp apakan daya keja byk duk menanti. Mana tak bestn ...

i kalau baca post orange kan...mesti i gelak mengekek ja...

tp apa kata orange tentang bebudak nakai ni memang betui..i setuju....mana taknya anak2 i pun mcm tu..masa kecik kan..tak leh bawak la ke rumah orang..haihh..jadinya jangan dibawak langsung...kita tahu kenakalan anak kita..jadi malas nak bawak bertandang mahupun makan kat restoran,...tp la ni dah besar sikit..okdah...i nak marah depan org tak pernah...tak pernah nak jerit atau tengking depa depan org cuma tangan ni ligatla mencubit..ketap2 kena sampai biru..haa geram..sambil mata bulat jegil..

i pun tak suka langsung anak2 orang duk masuk bilik sesuka hati atau melampau2 main merata rumah..kalau sampai tahap bukak peti ais tu memangla.. patut duduk ja kat ruang tamu..biasa kes gini depa ikut anak tuan rumah...tp la ni anak i tak berani ajak kawan sesuka hati masuk rumah sebab tahu ibunya tak suka

pernah anak i pi rumah kawan dia....depa citer nenek kawan dia pun tak bagi masuk rumah..main la kat luar rumah..cukup..betuila tu..buat apa nak masuk rumah org..

panjang pulak bercerita

noor2 posted on 28-11-2013 11:43 PM
i kalau baca post orange kan...mesti i gelak mengekek ja...

tp apa kata orange tentang bebuda ...

Pasal anak masuk umah orang ni kan... anak2 I mmg jenis mesra alam dan suka lah ajak kwn2 datang umah... siap ajak masuk umah... main sampai nak pecah almari depa dok main sorok2 .... bila me n hubby balik dari keje.. maid cerita.. mmg kenalah dowang ngan my hubby.. bab punishment mmg tugas my hubby la... me jenis tak sampai hati.... Lepas kena sekali tu mmg tak pernah lagi la dowang bawak kwn2 masuk umah dah... me cakap kalau nak main.. kat luar jer... dan kalau anak2 me nak gi umah org main pun.. jgn masuk umah.. kalau mama dgr kakak masuk .. siap lah! time dowang main kat luar pun dari 5 - 7 weekend shj.

Tapi mmg me ada faced problem anak org dok berkg kat umah me dari pgi sampai me halau balik.... bayangkan dari pagi datang umah me main.. sampai la ptg dalam kul 3 camtu... me pelik naper dia tak balik.. tak makan tgh hari ke.. mula2 me tanya... tak nak balik ke? mak tak marah ke? jawapan dia.. mak tak kisah untie... nnti nak mlm baru balik... .. at last me tak larat sangat.. terus me suruh dia balik.... aduhai.. ada jugak mak2 ni yg tak risau anak tak balik2 ek... mcm bela ternakan ie kambing pulak.... pgi buka pintu pagar... semua kambing keluar... gi la cari makan sdiri... pastu ptg baru kambing2 tu masuk kandang balik.....