CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lisza

ALL ABOUT NEPAL...KATHMANDU + POKHARA & OTHER REGIONS

Salam..sy di ghandruk. .nepal... treking hr ke 4..esok last day terus ke nayapul..

Cuaca hujan dr hari pertama..dan hr ni..smlm trek dr ghorepani ke tadapani ada melting  snow.. a bit slippery but kitorg Alhamdulillah ok

Ghandruk > Nayapul > Ghorepani > Tadapani ?

Edited by tumpanglalu74 at 20-3-2015 01:47 AM

Sume tempat2 yang aku tak ponah dengor.  Sori ye.

Brape dalam grup?  Ramai ke?

Bagos la pegi trekking.  Sehat.    

tumpanglalu74 replied at 20-3-2015 01:45 AM
Sume tempat2 yang aku tak ponah dengor.  Sori ye.

Brape dalam grup?  Ramai ke?

Haha..ni treking route poon hill..kalau x pegi treking mmg le x penah dengo..aku pun ni le pestime dengo hhihi
treking  ber2 ngan husband..
kitorg ambik guide & porter...x larat le nak kendong beg berat2..

pilates replied at 20-3-2015 08:12 AM
Haha..ni treking route poon hill..kalau x pegi treking mmg le x penah dengo..aku pun ni le pestime ...

you dgn hasben berdua .. berapa ye cost buat poon hill tu?

Amboi.. Romantiknye

Edited by tumpanglalu74 at 9-5-2015 10:12 AM
pilates replied at 20-3-2015 08:12 AM
Haha..ni treking route poon hill..kalau x pegi treking mmg le x penah dengo..aku pun ni le pestime ...

Mampos aku ingat ko jantan kat sini.  He2!  Sebab Roman emperor yang salib Nabi Isa tu namenye Pilate.

All About Kathmandu Airport - From the eyes of a Malaysian

Memang le tersangat teruk keadaannye sampai tak terkata.  Sampai2 je bagi yang tak dapat borang imigresen tu semase flight (seperti aku - AA kata dah habis) kene la korang ambik dulu di area yang ditetapkan tu dan sume borang tu berterabor aje merata2.  Isi la sambey berlapikkan tiang ke, dinding ke, belakang orang ke, janji isi.  Then ko pegi je la ke arah imigresen counters tu.  Usah risau, umpama berjalan cari bilik pengetua kat sekolah je jauhnye.  Malah sekolah aku jauh lebih besar lagi dari kawasan epot tu.

Then bagi yang berani, ko terjah je kaunter diplomatic paspot tu & biasenye staf kat situ takkan halau ko sebab dia pon dah kebas, boring tunggu diplomat yang entah dalam sebulan baru sorang dua datang kat Kathmandu tu kot.  Dengan rele hati dia akan cop je paspot korang.  Itu telah berlaku kat aku tanpa sengaje, sebab aku gi ke kaunter tu sebab nak tanye kat mana aku kene berator.  Tup2 ok je dia cop paspot aku.  Bukan macam hal birokrasi kat KLIA kita tu.  Anything goes je la sana nuu..  Apepon bagi yang tak berjaye, aku pohon maaf.

Aku tak rekomen yang korang cek-in baggage dari tanahair, sebab kalo ikutkan kes, ade yang sampai 3 jam menunggu luggage tak sampai2.  Ngeri kan?  Bagi yang bawak peralatan berat untuk mendaki, apakan daye.  Kene le korang cek-in jugak.

Ok, pastu korang follow je la the crowd and korang pasti akan jumpe pintu keluar.  Sblom tu memang ade la sikit kedai2, ataupon hanye sebuah saje.  Itu aku dah tak brape ingat.  Kalo nak beli simkad kat sana dengarnye kene lalui procedure yang sama macam rakyat tempatan.  Korang kene isi borang, kasi salinan paspot ape sume, so last2 aku pon tak kuase la nak jenguk kedai manapon kat epot cabok tu.

Sedut2 je udare luar, aku boleh bajet korang akan teros perit tekak sebab habuk memang tahap gaban, umpame the 10 Plagues of Egypt gitu.  So, bersiap-siagalah dengan mask yang berkualiti.  Bagi yang tak suke pakai mask cam tempurung tu, boleh pakai 2 lapis mask kain.

Di situlah jugak tempat wakil hotel/tour agent berator sambey pegang tanda nama korang kat 1 palang besi ni yang sebijik cam kat bus-stop kita.  Ade juge tanda nama yang tulis dengan tangan pakai ball pen aje.  Kuno sangat dorang ni.  Aku cari nama aku, tak jumpe pon.  Tu yang kene sambor dengan tour agent sekor ni tu.  Macam yang dah sebut tempoh hari.  Aku takde choice dah sebab bila konfem je yang wakil hotel aku tak wujud di situ, aku nyaris pitam.  Aku macam dah serahkan nyawe kat tour agent yang entah sape2 tu.

Lupe crite.  Kaunter booking taxi rasmi epot Kathmandu tu pon kat luar epot tu je.  Kat pondok kecik ni yang tak ubah macam outhouse.  Cam jamban kat kampong dulu2.  Camana staf tu boleh idop dalam tu pon aku tak tau.  Tengok tu je pon dah ngeri, blom tengok taxi dia lagi.  Suzuki Maruti yang kecik dari kete Mr Bean tu lagi.  So mase tu bila aku tengok je tour agent tu punye kete lagi besor, aku pon tibai je la naik.

Departure time

Kat epot ni WAJIB berator walaupon takde nak cek-in ape2 barang, sebab kat kaunter tu la yang dorang akan bagi boarding pass yang kertas keras tu.  KLIA2 lain la sebab memang AA yang manage pon.  Setau aku kat epot Hanghzhou pon kene gi ambik borading pass ni jugak.  So, jangan ingat boarding pass kertas A4 korang tu boleh laku.

Mase berator tu, sebenornye bukan deme berator pon.  Sume udah macam ikan sardin termasuk la korang.  3 jam aku bertolak2 baru sampai ke depan.  Itupon entah kaunter mana yang aku sampai tu, aku tak tau.  Sebab logo airlines akan DENGAN SENGAJE diliplapkan ke sana ke mari dalam lingkungan mase 45 minit setiap kali tanpa ape2 rase etika pon oleh pehak epot ni.

Cerite aku camni.  Setelah berpenat-lelah berator dari luar hingga dapat scan luggage, aku tunggu je la logo AA keluar.  Tiba2 aku nampak dia pasang kat Counter 6.  Aku mencelah sambey mengasak di tengah ikan2 sardin tu sebab nak pegi tanye staf kaunter tu.  Last2 aku sampai ke depan, tanpa luggage, sebab memang takleh bergasak kalo bawak tengah ikan2 sardin tu.  Staf tu kata AA kat Counter 6 dan Counter 7.  Counter 7 ni takdak logo ape2 pon.  Aku pon cari balik geng aku, dan cube berator.  Tup2 lepas berator tu, logo kat Counter 6 padam.  Setelah beberape ketike, nampak pulak logo AA muncul di Counter 8 dan Counter 9.  Kami pon tolak-menolak le dari barisan lain nak ke situ.

Yang paling best ialah, bila aku dah nak sampai Counter 8, logo AA hilang teros dari pandangan dan digantikan dengan logo Malindo pulak!  Mase staf Malindo mencelah nak ke kaunter, dia lalu tepi aku, aku pon tanye.  Malindo ke pulak sekarang ni Counter 8 dan Counter 9 tu.  Dia kata "Malindo ONLY".

Pastu kami gasak jugak sampai Counter 7 yang takde logo.  Kami demand nak cek-in luggage.  Ade brother dalam geng kami ni heboh2 sikit kat staf tu, pehtu cam magik je dapat la kami permission nak serahkan luggage.  Kalo dia tak reti kasi pressure kat staf pompuan yang berlagak tu, entah2 habis kami sume tertinggal flight.

Ini kaunter belah low-cost ye.  Bukan yang di belah premium.  Kat situ, keadaan lebih aman dan bertamadun sikit ye.  Tapi bagi yang naik low-cost, ini la yang korang mungkin akan hadapi.

Staf epot tu kalo yang pompuan berlagak semacam, buat orang tempatan tu macam hape je.  Buat mimik muke la, padahal bangse dia jugak yang dia nak hina tu.  ELeh, koje pakai sanggul, pakai mekap sikit pon rase macam grand umpame pramugari MAS gitu.  Low class..  Itulah yang aku ingin hamburkan.  Dorang kasi kaunter tu liplap2 sebab nak teach those people a lesson.  Itu je sebabnye.  Dorang buat rakyat dorang sendiri macam hanjing.  Buli kat epot buruk tu.

Follow Us
atira replied at 20-3-2015 08:53 AM
you dgn hasben berdua .. berapa ye cost buat poon hill tu?

atira,

total cost spt berikut.. in usd
treking sehari 55x5=275
flight ticket (ktm to pokhara)=90
car (pokhara to ktm)=50
hotel in pokhara=40
total usd455 sorg.

i guna guide happytreknepal

i buat voa..alhamdulillah..x perlu menunggu w/pun ada ramai matsaleh nak buat voa

yg lama menunggu luggage pastu terpaksa berasak2 ngan mat2 nepal balik kg.. haha..itu la peglaman..

Jangan Ambik Wang Kertas Yang Dah Koyak Ataupon Yang Bertampal

Edited by tumpanglalu74 at 27-3-2015 01:48 AM

It's a HUGE no-no over there sebab duit2 tersebut takkan laku.  Dorang sendiri pon tak nak.  Tapi masih ade money changer yang akan cube selitkan not2 tak laku ni.  AWAS..

Yang teruk sekali tu kami kene tipu dengan penjual t-shirt.  Kami bagi dia USD20 yang fresh.  Pastu dia masok kat dalam, dia unjuk kat kami not USD20 yang bertampal selotep pastu kata kami yang bagi.  Hantu ko.  Memang hamjad sangat pangai.  So, dia telah switch not baru kami tu dengan not yang ade selotep tu  Pastu mintak kami bagi not USD20 yang lain.  Mase tu kami terpempan langsung terlupe yang kami kasi memule tu not baru.  Siyal betol ko..

Juge hati2 dengan nombor Nepali dan nombor biase pada NP (Nepali Rupee).  Bottom left corner adalah nombor Nepali, bottom right corner adalah nombor biase.

Nepali Rupee Akan Dirampas Di Epot Mase Departure

Departing Nepal

Officially Nepali Rupees cannot be taken out of the country, and notes cannot be exchanged at banks in your home country. If you are caught attempting to export large quantities of notes you could end up with a fine and the money being confiscated. However, for small quantities (a few thousand or so) a blind eye will be turned.

Everything about Nepali banks and money: http://www.tripadvisor.co.uk/Travel-g293889-s601/Nepal:Banks.And.Money.html

Please read.

tumpanglalu74 replied at 22-3-2015 09:33 PM
Mampos aku ingat ko jantan kat sini.  He2!  Sebab Roman emperor yang salib Nabi Isa tu namenye Pil ...

kesian sunggu aku dengar cerita kau. aku pegi 3 kali dah tak pernah ada masalah macam yg kau cerita ni.
memang la negara tu kuno and mundur...sebelum pegi kau dah sepatutnya tau...tapi kau pegi jugk lepas tu balik kutuk2 pulak negara tu.
lain kali kalau nak tip top...pegi la AUS ke NZ ke...

masuk kandang kambing mengembek...masuk kandang kerbau menguak. sendiri mau ingat lah.

Itu Terpulanglah Pada Kesanggupan Masing2

starbuckz replied at 29-3-2015 02:47 PM
kesian sunggu aku dengar cerita kau. aku pegi 3 kali dah tak pernah ada masalah macam yg kau cerit ...

Kalo ko sanggup minom air kuning dorang tu, ko boleh pegi lagi 30 kali pon aku tak kesah.

Anak sedare aku dah larang aku pegi.  Aku pegi jugak.  Dia pegi sebab nak ambik pekerje asing kat kilang dia lagi.  Kilang bapak dia.

Setakat Oz or NZ usah crite le.  Bertabor rete famili kat sana.  Mintak maap.

Kesian pon ade.  Sedey.  Nak berlagak tak kene tempat.  Ambik.

Ok

pilates replied at 24-3-2015 01:44 PM
atira,

total cost spt berikut.. in usd

thank you...
skarang ni ala rugi kan... usd masih tinggi mencanak

Nak pergi nepal next week
Harap berjalan lancar
#prayfornepal
#earthquake

gempa teruk katanye...
setakat ni dah 900 terbunuh...

ramai grup hiking ke ABC camp kt sana....malaysian selamat alhamdulillah..

Sedihnya dengan gempa dan runtuhan salji yg masih berlaku selepas gempa besar.  Jumlah yang jadi mangsa makin meningkat setiap jam.  Sesiapa yang plan nak kesana elok tunda je dulu.  Banyak tourist attraction yang runtuh dan rosak teruk.  Yang pasti keadaan disana akan ambil masa panjang untuk pulih semula.

hari ni gempa lagi..kalau tgk al jazeera.. akan ada after shock lg utk berminggu2 ...

kami laki bini konon nak gi hujung tahun ni..

chentadearhati replied at 25-4-2015 06:34 PM
Nak pergi nepal next week
Harap berjalan lancar
#prayfornepal

chentadearhati,

is it safe to travel to nepal skrg?

sy contact our guide happytreksnepal..dorg pun now dok kat street outside and they are very scared..

keadaan sana akan lmbt pulih..i hope they are strong

Selama ini pun keadaan di kathmandu memang melemaskan tak dapat nak dibayangkan keadaan hari ini. Berdebu , bekalan air tak berseh , bekalan letrik siang malam selalu putus, jalanraya teruk dan sibuk. Berada disana membuat aku terfikir kemana kah hasil income dr tourism nepal disalurkan. Simpati sgt dgn nasib rakyat nepal bagaikan dah jatuh di timpa tangga .